נעה גונן ויהל מנור מתיכון ליאו באק, מביאות כבוד לחיפה • מדעניות צעירות ומוכשרות

נעה גונן ויעל מנור, שתיהן תלמידות תיכון ליאו באק בחיפה, זכו במקומות השני והשלישי בתחרות הארצית של מדענים ומפתחים צעירים 2021כל הכבוד!

נעה גונן תלמידת מרכז חינוך ליאו-באק, חיפה, זכתה במקום השני על עבודתה בהשפעת מעכבי בעירה הנשטפים לים בעת כיבוי שריפות על מיקרואורגניזמים בסביבה הימית

יהל מנור תלמידת מרכז חינוך ליאו-באק, חיפה ותוכנית “אלפא” טכניון, זכתה במקום השלישי על עבודתה במציאת השערות ממוחשבות עבור שברים משולבים.

בתחרות השנה השתתפו 61 מדענים ומדעניות צעירים מרחבי הארץ, אשר הציגו 53 פרויקטים מצטיינים פרי עבודה ומחקר של חודשים רבים, בתחומי הטכנולוגיה, מדעי המחשב, פיזיקה, כימיה, מדעי הסביבה, מדעי החברה, מדעי החיים, ספרות והיסטוריה.

בתחרות שהתקיימה השנה באופן וירטואלי בחדרי זום (ZOOM), בשל משבר הקורונה, השתתפו 61 מדענים ומדעניות צעירים מרחבי הארץ, אשר הציגו 53 פרויקטים מצטיינים פרי עבודה ומחקר של חודשים רבים, בתחומי הטכנולוגיה, מדעי המחשב, פיזיקה, כימיה, מדעי הסביבה, מדעי החברה, מדעי החיים, ספרות והיסטוריה.

נעה גונן תלמידת מרכז חינוך ליאו-באק, חיפה, זכתה במקום השני על עבודתה בהשפעת מעכבי בעירה הנשטפים לים בעת כיבוי שריפות על מיקרואורגניזמים בסביבה הימית.

לאחר שימושם בכיבוי שריפות יער, מעכבי בעירה נשטפים בגשם לאגן ההיקוות הקרוב. מעכבי הבעירה מכילים חומרי הזנה (נוטריינטים) הזמינים למיקרובים הימיים ועלולים להפר את מארג-המזון. תוספת נוטריינטים עלולה לגרום להפרת האיזון בין החיידקים והאצות כי קצב ספיגתם משתנה בין הקבוצות. במסגרת המחקר, נערך ניסוי במטרה לדמות את הסביבה הימית לאחר זרימת מעכבי בעירה לים.

דגימות מהניסוי נותחו על מרכיביהם הביולוגים והכימיים. התוצאות מראות זיהום נוטריינטים בכמות לא רעילה מהווה דשן עבור המיקרובים. הדשן יוצר עליה בכמות וברמת הפעילות של היצרנים הראשונים. לאחר מכן, ישנה עליה בכמות וברמת הפעילות של הצרכנים הראשונים אשר טורפים את היצרנים הראשונים ומצמצמים את אוכלוסייתם. לבסוף, החומרים האנאורגניים חוזרים למים. כאשר הזיהום הוא בכמות רעילה, מיקרובים הרגישים לשינוי בסביבתם- מתים. בעוד שהשימוש במעכבי בעירה הכרחי בזמן שריפה, כדי למנוע את השפעות מעכבי הבעירה על המערכת האקולוגית הימית יש למנוע מהחומרים להישטף לים בגשם הראשון…

יהל מנור תלמידת מרכז חינוך ליאו-באק, חיפה ותוכנית “אלפא” טכניון, זכתה במקום השלישי על עבודתה במציאת השערות ממוחשבות עבור שברים משולבים.

יהל מנור (אלבום אישי)
יהל מנור (אלבום אישי)

שברים משולבים הם אובייקט מתמטי אשר מורכב משברים מקוננים, אובייקט זה יכול לשמש ושימש בעבר להוכחת אי רציונליות של קבועים – שהיו בעיות פתוחות במתמטיקה. בימינו עדין קיימים קבועים רבים שלא ידוע אם הם רציונלים או לא. בעבודה פותחו שיטות ואלגוריתמים שמאפשרים מציאת השערות שמערבות שברים משולבים באופן יעיל. האלגוריתם הראשון הוא לחישוב שברים משולבים בעזרת מספרים בגודל חוסם (בדומה לדרך החישוב במחשב), האלגוריתם מבוסס על שלוש טכניקות שונות שפותחו לשם כך, וכאשר נבדק ממול לאלגוריתם הקיים נמצא יעיל יותר. האלגוריתם השני הוא אלגוריתם למציאת השערות שקושרות בין שברים משולבים לבין קבועים מתמטיים, אלגוריתם זה מבוסס על שיטות אופטימיזציה (בניהן gradient descent). האלגוריתם הינו הראשון בתחומו אשר מבוסס על שיטות אלו, ואני מקווה שהוא יכול להוות צוהר למגוון אלגוריתמים חדשים.  

בראש חבר השופטים של התחרות עומד הפיזיקאי, פרופ’ חנוך גוטפרוינד, נשיא האוניברסיטה העברית לשעבר, ולצדו שופטים מבכירי האקדמיה והתעשייה בארץ. את המדענים והמפתחים הצעירים מלווים לכל אורך המיונים, ההכנות ובמהלך ימי התחרות מנחים, דוקטורנטים ומהנדסי פיתוח של חברות היי טק בהנחייתו של פרופ’ גדי גלזר מהאוניברסיטה העברית וצוות מוזיאון המדע.

יואב גלנט שר החינוך (צילום מסך: משרד החינוך)
יואב גלנט שר החינוך (צילום מסך: משרד החינוך)

בטקס לקחו חלק שר החינוך יואב גלנט, יושב ראש הועד המנהל של מוזיאון המדע ע”ש בלומפילד ירושלים שלמה ינאי, שגרירת גרמניה בישראל ד”ר סוזנה ואזום-ריינר, ראש מחקר וחדשנות של האיחוד האירופי בישראל אנדרה קריגנאני די נובולי, סגן נשיאת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים פרופ’ דוד הראל, נציגת קרן גורן-מונטי-פרארי מיכאלה גורן-מונטי ומנהל אגף בכיר תוכניות לאומיות ואחראי מנהל מדע וטכנולוגיה, מוהנא פארס.

מוזיאון המדע ע”ש בלומפילד ירושלים מקדיש חלק נכבד מפעילותו במיזמים בינלאומיים, להנחלת חינוך מדעי-טכנולוגי בקרב בני הנוער, קידום מצוינות מדעית והעלאת המודעות לעיסוק בתחומים אלו. המוזיאון, שחרט על דגלו קידום פרויקטים מדעיים במיוחד בקרב בני נוער בבתי ספר מכל המגזרים וכל שכבות האוכלוסיה, מקיים מזה 24 שנה את התחרות למדענים ומפתחים צעירים בישראל בהשתתפות עשרות בני נוער בגיל 15-21 מכל רחבי המדינה.

תחרות מדענים ומפתחים צעירים 2019 (צילום: יובל כהן אהרונוב)

התחרות הניבה במהלך שנות קיומה למעלה מ-1,000 בוגרים, שרובם משתלבים בהצלחה רבה בתחומי המחקר והאקדמיה, בתעשייה, בעסקים בארץ ובעולם. 

התחרות הינה חלק מתוכניות המחקר והפיתוח של האיחוד האירופי לעידוד ושיתוף פעולה בין מדענים צעירים באירופה וישראל, ושל התחרות העולמית היוקרתית רג’נרון אייסף Regeneron-ISEF בארה”ב. 

התחרות נתמכת על ידי משרד החינוך – מינהל מדע וטכנולוגיה וקרן גורן-מונטי-פרארי באמצעות הקרן לירושלים והיא מתקיימת בשיתוף עם האקדמיה הלאומית למדעים והאיחוד האירופי.

הגיבו כאן לכתבה