הצטיינות במדעים • תלמיד בית הספר עירוני ה’ בחיפה הגיע למקום השלישי בגמר הכימיאדה שנערך בטכניון

הפקולטה לכימיה בטכניון עורכת תחרות לאומית בכימיה לתלמידי תיכון. תלמיד כיתה י"א אלון סוטמן הגיע למקום השלישי וזכה במלגת לימודים לשנה הראשונה בטכניון. בין 30 התלמידים, שהגיעו לגמר, הייתה גם תלמידת בית הספר ליאו באק נגה קרן.

ספורטן – כללי – רחב

ביום חמישי נערך בטכניון גמר הכימיאדה, אליו הגיעו 30 תלמידים מצטיינים לכימיה, מכל רחבי הארץ. במקום השלישי זכה תלמיד כיתה י”א מבית הספר השש שנתי עירוני ה’ אלון סוטמן. בגמר השתתפה גם תלמידת בית הספר ליאו באק נגה קרן, שלצד ההצטיינות בכימיה גם לוקחת חלק בפרויקט אודיסיאה, במסגרתו היא לומדת בטכניון במקביל ללימודיה בבית הספר. הפקולטה לכימיה יזמה ומקיימת מזה 12 שנים את התחרות הלאומית בכימיה לתלמידי תיכון, “הכימיאדה”. כמו כן, היא מאמנת ומלווה את נבחרת ישראל לאולימפיאדה הבין לאומית לכימיה: השתתפות מאז שנת 2006 וזכייה כוללת ב-36 מדליות. אלון סוטמן זכה במלגת לימודים לשנה הראשונה מטעם הפקולטה לכימיה בטכניון.

סוטמן מתאר את השלבים, שהיה עליו לעבור עד לזכייה בכימאידה:

“התחרות בכימיה מקיימת מדי שנה בטכניון. היא מורכבת משני שלבים עבור כיתות ט’-י’ ושלושה שלבים עבור כיתות י”א-י”ב. השלב הראשון הוא שלב בית ספרי. השלב השני הוא מבחן תאורטי, שמתקיים בטכניון, והשלב השלישי נמשך יומיים וכולל מבחן תאורטי, מבחן במעבדה והרצאה בפני חברי הסגל של הפקולטה לכימיה בטכניון.

שוש קולין לימוד אנגלית מונפש 750 על 90

בסופו של דבר נוצרת קבוצה של תלמידים, שנחשבת כנבחרת בינלאומית ועוברים הכנה לקראת האולימפיאדה הבינלאומית. מתוך הנבחרת נבחרים 4 תלמידים, שייצגו את המדינה באולימפיאדה, שמתקיימת כל שנה במדינה שונה”.

 

יש לציין כי על אף ההצלחה של אלון סוטמן בכימיה הוא רוצה בעתיד ללמוד רפואה ולהיות מנתח:

“אני עושה עכשיו חקר ברפואה, במרכז הרפואי כרמל, שנחשב כ-5 יח”ל בגרות בביולוגיה ואני מאמין שזה יהיה הכיוון שלי בעתיד. לצד ההשקעה בכימיה ובשאר המקצועות, אני גם מנגן בתזמורת הנוער של חיפה בסקסופון ותמיד מוצא זמן להיפגש עם החברים שלי.

אני חושב שהורים, שרוצים לגדל ילדים, שיתעניינו בלימודים ויצליחו, צריכים פשוט לא ללחוץ על הילדים אלא לנסות להראות להם למה כדאי לגלות עניין וללמוד בצורה רצינית. חשוב לעורר סקרנות ועניין בלימודים ואז המוטיבציה תבוא מעצמה”

 

רכזת הכימיה בתיכון ליאו באק, דנה דיקנסון, התייחסה להצלחתה של תלמידת בית הספר נגה קרן וללימודי הכימיה בבית הספר.

“בכל שכבה יש לנו 2-3 כיתות של 5 יח”ל כימיה כלומר מדי שנה בבית הספר לומדים בין 60 ל-70 תלמידים כימיה מוגבר. לא פחות חשוב לנו, שיש הרבה מאוד תלמידות שלומדות כימיה, בדרך כלל מספר שווה של תלמידים ותלמידות. חלק גדול מהתלמידים, שמגבירים כימיה מגבירים עוד מקצוע מדעי ברמה של 5 יח”ל.

אנחנו מברכים על זה ומעודדים את התלמידים מעבר ללמידה גם להשתתף בכל מיני תכניות ובתחרויות חוץ בית ספריות. התלמידים עושים עבודות במסגרת התכנית ‘יש לנו כימיה’ בשיתוף כי”ל ומכון דוידסון וכמובן מדי שנה משתתפים באולימפיאדת הכימיה – הכימיאדה. מדובר בפרויקט של הטכניון, כשהמטרה היא לאתר את המיטב של תלמידי הכימיה בארץ על מנת להשתתף בתחרות כימיה בינלאומית. אנחנו עושים הכנה של 10 שעות בבית הספר והשלב הראשון הוא מבחן שנכתב על ידי הטכניון, והתלמידים עונים עליו בבית הספר.

מי שעובר את השלב הזה עולה לשלב השני, שבו התלמידים מגיעים ליום שלם של מבחנים ומעבדות בטכניון. בשלב השלישי התלמידים מגיעים ליומיים בטכניון, וזה מה שהיה בימים רביעי וחמישי (26-27/12/2018).

לשלב הזה הגיעה אחת התלמידות שלנו, שאנחנו מאוד גאים בה. התלמידה נגה קרן היא חלק מפרויקט ייחודי של הטכניון במסגרתו היא למדה כימיה בטכניון ואף העבירה הרצאה לתלמידים על בופרים, תמיסות שבהן רמת החומציות משתנה בדם שלנו.

ההרצאה הייתה מרתקת והיא גם קשרה את הדברים לחיי היום יום מה שהוסיף עניין. נגה היא גם חלק מפרויקט שנקרא אודיסאה במסגרתו היא לומדת בטכניון מכלול של מקצועות מדעיים וגם מדע המדינה. אם זה לא מספיק היא לקחה חלק גם בחידון התנ”ך והיא מתנדבת במד”א.

נגה קרן היא מאוד צנועה ונעימת הליכות ומייצגת את מה שבית הספר ליאו באק מאמין בו – השילוב בין מצוינות לימודית ומעורבות חברתית. בית הספר חרט על דגלו את המושג ‘תיקון עולם’ כלומר גם להיות הכי טובים, שאנחנו יכולים כדי לתקן את העולם דרך פיתוחים מדעיים וגם לשפר את העולם על ידי עשייה אישית ותרומה לקהילה”.

האקדמית גורדון – הרשמה – רחב

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

קייטנות בחיפה
ספורטן – כללי – רחב
הסטודיו – אירועי החודש
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB
האקדמית גורדון – הרשמה – רחב
משתלות יגור – רחב
הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB

הרב יהוד גינזבורג אתך המעגלי החיים – WB