שמרית טל גורטלר מחיפה לא עצרה לרחם על עצמה

שמרית טל גורטלר עם בעלה אופיר (אלבום אישי)

"החלטתי שאני לא מרחמת על עצמי. לשקוע בעבר ובקושי ולשאול למה זה קרה לי, למה זה מגיע לי, לא היה מקדם אותי לשום מקום. חשוב לחשוב איך אני יוצאת מזה ומנצלת את זה בתור הזדמנות לצמוח, להשתפר ולהתחזק", כך אומרת שמרית טל גורטלר, שבגיל 39 גילתה שיש לה קברנומה, לאחר שעברה אירוע מוחי.

קברנומה הוא פגם מולד בכלי דם במוח שגורם להם להתפתח בצורה לא תקינה, דופן התא נחלשת עד שהדם מתפרץ החוצה. בימינו אחד מכל 200 אנשים סובל מקברנומה מבלי שהוא יודע זאת.

ביולי 2020 עברה טל גורטלר אירוע מוחי שהשפיע על כל צד ימין שלה. במהלך תהליך השיקום שארך שלושה חודשים, היא פנתה לדר' שגיא הר נוף, מומחה לנוירוכירורגיה מבי"ח בילינסון (שהחל לאחרונה לנהל את מרפאת הנוירוכירורגיה במרכז רפואי לין בחיפה), לקבלת חוות דעת נוספת.

שמרית טל גורטלר עם בעלה אופיר (אלבום אישי)
שמרית טל גורטלר עם בעלה אופיר (אלבום אישי)

דר' הר נוף הציע שתי אפשרויות – צנתור, כדי לבדוק את הסיבה לדימום, או ניתוח להסרת כלי דם. טל גורטלר בחרה באפשרות השנייה ועברה את הניתוח בינואר האחרון בבית החולים בילינסון.

שמרית טל גורטלר:

הייתי בשוק, כי אף אחד לא מצפה לעבור ניתוח מוח מורכב בגיל 39, עם כל המשתמע מכך ואצלי זה היה קרוב מאוד לאזורים של שפה. לאבד בגיל 39 את היכולת לדבר או לחשוב זה לא סימפטי. באתי לניתוח רגועה וידעתי שאני בידיים טובות. היו לי חששות, אבל לא הייתי בהיסטריה.

לאחר האירוע ובמהלך השיקום, הטיפולים והניתוח טל גורטלר ניסתה לשמור על השגרה של שלוש בנותיה שגם ככה נאלצו להסתגל לשגרת קורונה.

לאחר הניתוח המשיכה טל גורטלר בתהליך השיקום, ובפברואר השנה, כאשר קבעה פגישה עם דר' שגיא הר נוף, גילתה לראשונה כי אינה צריכה לנסוע אליו למרכז הארץ, אלא יכולה להגיע למרכז הרפואי לין של כללית, שם, כאמור, החל לקבל מטופלים במרפאה החדשה לנוירולוגיה, שהיא השלישית בצפון, בנוסף לזו שבבי"ח רמב"ם ובמרכז הרפואי הגליל.

טל גורטלר:

אין לי מילים לתאר את דר' הר נוף, הוא אדם מדהים ומי שמטופל על ידו, זה רווח נקי.
שמרית טל גורטלר עם בעלה אופיר (אלבום אישי)
שמרית טל גורטלר עם בעלה אופיר (אלבום אישי)

הקברנומה מנעה מטל גורטלר לעסוק בתחביב הכי גדול שלה – ריצה. במהלך תהליך השיקום בסתיו אמר לה דר' הר נוף שעליה לרוץ כי הגוף שלה דורש זאת והמליץ לחזור לרוץ בצורה מתונה. "בשבילי זה היה כמו אוויר לנשימה, כי בהתחלה נלקחה ממני היכולת ללכת, התחביב שלי נלקח ממני וזה היה קשה".

כיום טל גורטלר חוזרת לשגרת חייה ורצה עם משפחתה במסלולים השונים בטבע החיפאי. "יש עדיין קשיים, אך אני מנסה להסתדר עם מה שיש", היא אומרת ומקווה לרוץ מרתונים, כי בינתיים היא הספיקה להשתתף רק בריצת מרתון אחת.

3 תגובות
 1. מושה אמר/ה

  רק אושר ובריאות הרבה הצלחה

 2. מושה אמר/ה

  כתוב שהגבתי לאחר שעתיים וזה שקר הגבתי לפני דקה וזה רושם 2שעות , וזה התפרסם מיד לאחר התגובה

 3. דבורה מור אמר/ה

  מצוין
  אסור לוותר
  בתורה כתוב ' אם תעזבני יום,
  יומיים אעזבך '

לא ניתן להגיב