הבטחת ראש העיר עינת קליש להורי בית הספר גבריאלי "בואו נעשה את זה יחד"

בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)

כזכור, לפני כחודש (21/01/21) התבשרו הורי בי"ס גבריאלי ע"י מנהל בית הספר כי בית הספר השכונתי ייסגר והתלמידים יאלצו להתפזר בין בתי ספר אחרים בעיר. כעת, ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, מודיעה להורים כי בכוונתה לסגור את בית הספר לשנה ולפתוח אותו במתכונת שונה לאחר שנת השבתה.

כזכור, עם קבלת ההודעה על סגירת בית הספר, החל מאבק ההורים נגד רוע הגזרה, כשהם שבים ודורשים מהעירייה לשוב מההחלטה. יש לציין כי בית הספר גבריאלי הוא בי"ס הממלכתי האחרון בכל מזרח חיפה.

כל צד זורק את האחריות על האחר

לאורך כל תקופת המאבק, אף גוף לא לקח על עצמו את האחריות כלפי בית הספר וכלפי תלמידיו הצעירים שגם כך, כמו כל המדינה, עברו טלטלות קשות וחוסר יציבות לאור משבר הקורונה. כל צד זורק את האחריות על האחר ואין תשובות. ההורים והתלמידים נותרים באוויר, עיריית חיפה מגלגלת את האחריות אל משרד החינוך, משרד החינוך אל העירייה וכך הלאה… ומי משלם את המחיר? השכונה בה נמצא בית הספר גם כך סובלת מהזנחה, רבים התושבים בה, משתייכים למה שנהוג לכנות "אוכלוסיה מוחלשת", אך הפעם, הם לא התכוונו לוותר, על מעט החסד שיש בקהילה הזו, בדמותו של בית הספר "גבריאלי" שמהווה מעין 'בית שני' עבור הילדים הם החליטו להילחם.

מאבקים והפגנות

בייאושם, פנו ההורים וועד השכונה אל נציגי ציבור, ניהלו עוד ועוד דיונים עם אנשי העירייה, כתבו מכתבים, ניהלו מאבקים והפגנות ראויים לציון, כאשר אחד משיאי המאבק התקיים אמש (ב' 1/2/21), בהפגנה חזקה ומאורגנת, מלווה במכתב חתום ע"י ההורים, המיועד לנציגי העירייה שאמורים היו לדון בנושא הערב בישיבת מועצת העיר.

והנה, הבוקר הגיעו תוצאות המאבק הראוי הזה, במכתב ממשרד ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם, להורי בית ספר גבריאלי:

עינת קליש-רותם (צילום: ירון כרמי)
עינת קליש-רותם (צילום: ירון כרמי)

הורים יקרים,
בהמשך למפגשים שקיימנו בנושא עתיד בי"ס גבריאלי, עם נציגים מהשכונה ומביה״ס, חשוב לנו לשתף אתכם בתמונה הרחבה:

העירייה מקדמת בימים אלה מספר תכניות משמעותיות לשכונה, שישפיעו באופן יסודי ומערכתי על הקהילה, איכות החיים וצמיחת השכונה. את הפרויקטים האלה נציג לכם כאשר יתאפשר לקיים מפגשים רחבים, פנים מול פנים. שכונת נווה פז חשובה לנו באופן אישי, ואנחנו פועלים ונמשיך לפעול לחיזוקה.
 
אחד העוגנים המרכזיים שמושכים תושבים לשכונתם, זו מערכת החינוך – גני הילדים ובתי הספר.

במפגשים אישיים שערכנו עם לא מעט תושבים ובוגרי בית הספר, כדי להבין את המצב, גילינו שמשך שנים רבות תושבי השכונה ניסו לעזוב את בית הספר, ולרשום את ילדיהם לבתי ספר אחרים. האמת צריכה להיאמר – התגלתה לנו תמונה קשה ועגומה.

גילינו שבוגרים רבים של גבריאלי התקשו להשתלב בבתי ספר על יסודיים, עברו חוויות קשות, סבלו מסטיגמות, וחלקם אף לא סיימו 12 שנות לימוד.
 
אין לעירייה שום כוונה לסגור את בית הספר, להזניח את השכונה ולהשאירה ללא מענה.
להיפך, אנחנו רוצים לתת לילדים שלכם הזדמנות אמיתית ושווה להצלחה.

במידה שתצא קריאה ברורה וחדה מתושבי השכונה, להשאיר את בית הספר ללא שינוי, כפי שהוא – כך נעשה.

במידה שנמשיך לשמוע עוד ועוד קולות בשכונה שמבקשים שינוי, ומבינים שבית הספר לא יכול להמשיך במתכונתו הנוכחית – אנו נפעל יחד עם משרד החינוך לשקם אותו.

חשוב להבהיר שסגירה או פתיחה של בית ספר אינה החלטה של העירייה, אלא של משרד החינוך. יחד עם זאת, ככל שתושבי השכונה ירצו בית ספר חזק ואיכותי – העירייה תפעל בכל הכוח, יחד עם משרד החינוך, ותשקיע משאבים רבים כדי לבנות אותו מחדש.

המטרה היא להקים בית ספר ייחודי לתקשורת וניו-מדיה, מלווה במיטב אנשי המקצוע בתחום. בית ספר שיקנה לילדים גישה למקצועות העתיד.
 
איך נעשה את זה?
כדי להוביל לשינוי – על מנת לשקם את בית הספר יש צורך לסגור אותו לשנה אחת בלבד, בתום שנת הלימודים הנוכחית. בשנה זו יבוצעו כל התהליכים: ישופץ המבנה, ויגוייסו צוותי חינוך שמתאימים לבית ספר ייחודי.
 
בשנת המעבר, אתם, ילדי גבריאלי תוכלו ללמוד בכל בית ספר שתבחרו בשכונת נווה שאנן.

הסעות כל התלמידים ימומנו על ידי העירייה, כל ההטבות יישמרו, ארוחות הצהריים יוענקו לתלמידים גם בבתי ספר אחרים, ויהיה ליווי ומעקב צמוד אחרי כל תלמיד ותלמיד, לאורך כל השנה, על מנת להקל את המעבר. חשוב לציין שלא ייגרעו תקציבים, אלא יתווספו.

עם תום השנה, תוכלו לבחור אם ברצונכם לחזור לגבריאלי המחודש, או להישאר בבית הספר שאליו בחרתם לעבור.

במהלך שנת המעבר, נפעל עם משרד החינוך ואתכם תושבי השכונה, לפתיחת בית ספר חדש במבנה של גבריאלי. אתם תראו את העבודות בשטח ותיווכחו בהתקדמות התהליך.
 
כאמור, גבריאלי המחודש יהפוך לבית ספר על אזורי בחיפה, שימשוך אליו תלמידים מכל העיר, עם צוות חדש שייבחר ועם ייחודיות חינוכית חדשנית, בהלימה לחזון החינוכי.

בשיחות עם נציגים מהשכונה נאמר לנו בקול כואב: "צריך לעשות שינוי".

אם גם אתם חושבים, כמו רבים מתושבי השכונה וכמונו, שנדרש לעשות שינוי – בואו ונעשה אותו יחד.

עינת קליש רותם
ראש עיריית חיפה

ההורים: "דורשים להשאיר את בית הספר פתוח"

גילה מזרחי, יו״ר ועד הורי בי״ס גבריאלי אמרה בתגובה לחי פה – תאגיד החדשות:


במשך שש שנים מנהל אבי ויינברג את בית הספר גבריאלי שהלך מדחי אל דחי, מספר התלמידים הלך והצטמצם עד שיום אחד הופתענו לשמוע שבית הספר עומד להסגר וילדינו ישלחו לבתי ספר בשכונה מרוחקת.
מנהל בית הספר אבי ויינברג אינו חש שום שייכות ואחריות לקריסת בית הספר למרות שהוא ניהל אותו אותו בכל השנים בהן הלך ודעך.
סיגל ציוני מחזיקת תיק החינוך כבר שנים רבות, לא רואה שום קשר ואחריות אישית להידרדרות בית הספר. כל מי שהאחריות עליו מגלגל זאת להענשת הילדים וההורים בתירוצים שונים.
הנהלת העירייה רוצה לשלוח את הילדים למקומות אחרים? הלא המשמעות היא לרסק את קהילת ההשתייכות שלהם, פגיעה בלכידות הקהילה השכונתית והרס השכונה כולה!

מעציב ומזעזע שהנפגעים הראשיים מהכישלון הם ילדות וילדים קטנים, שבית הספר השכונתי שלהם נגזל מהם והם נדרשים לנסוע הרחק מחוץ לשכונתם.

רק לאחרונה אמר אוהד שגב, מנכ״ל העירייה בפרשת לב ח״ש, שילדים לא צריכים לנסוע מחוץ לשכונתם כדי ללמוד בבית ספר. מסתבר שכלל זה לא חל על ילדי שכונת נווה פז, תל עמל, חליסה ונווה יוסף.

אנו דורשים מהעירייה להשאיר את בית הספר פתוח, ממנהל בית הספר להתפטר ולפנות את מקומו להנהלה חדשה אשר תיקח את בית הספר גבריאלי בידיים טובות ומסורות, תקדם את החזרתו לפסים נכונים ותראה את טובת הילדים מעל הכל. בשיתוף עמנו ההורים וצוות אקדמי אשר יקדם תכנית לימודים ראויה לילדינו היקרים, הזכאים לבית ספר ליד הבית ונקודת התחלה איכותית כמו לכל ילדי חיפה.
בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)
בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)

11 תגובות
 1. אורית אמר/ה

  כל הכבוד עינת

 2. קרן אמר/ה

  היא אמיתית??????מה זה, ילדים זה בובות פרווה- שנה פה, שנה שם??? זה נראה לה הגיוני??? פשוט חוסר התחשבות טוטלית…

 3. אייל אמר/ה

  ילדים שיעברו כבר לא יחזרו, זה יהיה משבר חברתי גדול מדי.
  יש להשאיר את גבריאלי ולתגבר אותו תוך כדי הלימודים
  בית הספר היה סגור עכשיו חודשים רבים מדוע לא פעלו?
  אין לי ספק שראש העיר רוצה בטובת נוה פז.
  כדי להרים את השכונה מציע לה לא לספר על התחדשות אלא מיידית לצאת בבניית קמפוס חינוך וגני ילדים חדש בשכונה במגרשים קיימים בחטיבת כרמלי שיסמן שהעיריעה אכן משקיעה. כשייפתח יעברו אליו תלמידי גבריאלי ובית הספר הישן יפונה

 4. תושב האזור אמר/ה

  בית הספר היה ועדיין נחשב לכישלון ומקווה ששינוי זה העתידי ישיב לאזורנו את המצליחנות

 5. קובי אמר/ה

  היי כאחד שלמד בגבריאלי עצוב מאוד לשמוע שגברת קליש רוצה לסגור את בית הספר המיתולוגי..גברת קליש את לא ראוייה להיות ראש עיר מאז שנבחרת יש רק בלגן בעיר.מעניין מה מסתתר מאחורי ההחלטה ההזויה הזו.ולהורים תלחמו בעירייה לא לוותר

 6. אסתר אמר/ה

  ממליצה לערוך משאל /סקר לבדיקת רצון ההורים להשאר בגבריאלי או לעבור לבי"ס אחר . בזכרון העבר שלי ,בכל שנה היתה פנייה של רוב ההורים לעבור !!!

 7. ירון חנן אמר/ה

  תגובת יו"ר ועד ההורים של 'גבריאלי" חכמה ואין צודקת ממנה. האחריות למעמדו של ביה"ס שדעך עם השנים היא של העירייה ובמיוחד סיגל ציוני שמחזיקה כבר 7 שנים את תיק החינוך וגם של משרד החינוך. ומי מקבל את העונש בדמות סגירת בית הספר ולו לשנה שלמה? לא אלה שאחראים למחדל אלא דווקא הילדים והמשפחות הם הקורבנות פה על לא עוול בכפם.
  וצודקת מאד נציגת ההורים שהזכירה את דברי מנכ"ל העירייה שקבע כי מדיניות העירייה בראשות קליש היא נגד הסעת תלמידים משכונתם לבתי ספר בשכונות אחרות, רק שהוא שכח לציין שזה נכון רק לילדים חרדים, לא לשאר הילדים…
  פתאום גבריאלי יכול להפוך לבית ספר על אזורי לכל שכונות העיר…אבל אצל ילדים חרדים, הס מלהזכיר הסעות לשכונות אחרות….ולכן עמותה שפועלת בעבודת קודש לטובת נזקקים בהדר צריכה להתפנות כדי לשכן תלמידים חרדים במקומם! זה סולם הערכים האמיתי, המעוות והמסואב של קליש וחבורתהֵ

 8. ריטה אמר/ה

  לט להאמין לה ואפילו במילה אחת,הרסה את חיפה האשה הזו

 9. אנואר אמר/ה

  קל ש הורסת את העיר
  גם ההחלטה שלה לא לפתוח את בית הספר ברמת הנשיא לילדי השכונה הזויה בעיני
  האישה הזאת הורסת את העיר

 10. אסף מתל חי אמר/ה

  עינת כל הכבוד לך. גישה רגישה ומכבדת, ועם זאת מקצועית ועניינית. את נהדרת. הצלחתך הצלחתנו.

 11. ניסים אמר/ה

  מאז שהיא ראש העיר הכול נהייה רק בלאגן ,שקט בכבישים אין לנו, תשתיות ממש קטסטרופה רצינית,שירות בעריה ממש רע,יחס אלינו בעלי העסקים רעה מאוד,מה בחרו בה ממש הרגשה כאילו חיים בכפר,והיא עשתה תרגיל לגבי הבית ספר גבראילי, ועכשיו דויד ילין הכול בשביל הבחירות אנשים קומו מהשינה הכול משחק שלה ,מביאה אנשים מבחוץ והכספים שלנו לפח, כמה מיליונים ליועצי חוץ נשמע לכם אמיתי ,ועוד מעט ארנונה על מוסיקה בעסקים דיי כבר קליש תפני את הכיסא שלך מספיק נפגענו כאן מצידך ומהנגיף שכול המדינה הולכת אחרי הפוליטיקה הכול משחק תושבי חיפה תאמינו לי

לא ניתן להגיב