בית הספר היסודי 'גבריאלי' בחיפה – ייסגר | ההורים חוששים: "נחת עלינו כרעם ביום בהיר"

בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)

הוחלט לסגור את בית הספר גבריאלי – התלמידים יאלצו להתפזר בין בתי ספר אחרים

הורי התלמידים בביה"ס היסודי 'גבריאלי' בחיפה, הופתעו אמש (ד' 20/1/21) כשהתבשרו כי הוחלט לסגור את בית הספר וכי התלמידים יאלצו לעבור לבתי ספר אחרים.

גבריאלי הוא בית ספר שנותן מענה לילדים ממספר שכונות באזור, רבים מהם מגיעים ממשפחות קשות יום ומעוטות אמצעים. עבור חלקם ביה"ס הוא מעין בית שני, מקום בטוח וחם, אליו הם מגיעים בכל בוקר (בימי שגרה, כמובן) וזוכים ליחס אישי ופרטני ולטיפוח מצד הצוות החינוכי.

כעת נחרדו ההורים לגלות כי בית הספר עומד בפני סגירה וכי החל מהשנה הבאה ייאלצו לשלוח את ילדיהם לבתי ספר אחרים, דבר שייאלץ אותם להיפרד מהמסגרת המוכרת, להיפרד מחברים ולהרחיק, ככל הנראה בנסיעה, לבתי ספר אחרים.

כאילו שמשבר הקורונה אינו מספיק כדי לטלטל את עולמם של הילדים וההורים, כעת הם נאלצים להתמודד עם משבר נוסף, מורכב גם הוא.

בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)
בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)

לשון ההודעה שקיבלו ההורים מהנהלת בית ספר "גבריאלי":

הורים יקרים,
אני פונה אליכם מאחר וייתכן והגיעו אליכם שמועות או מידע אודות סגירת ביה"ס.
חשוב לי לשתף כי אכן אתמול התקבלה החלטה משותפת של מחוז חיפה ועיריית חיפה לגבי סגירת ביה"ס בשנת הלימודים הבאה.
ביה"ס גבריאלי ימשיך לפעול עד סוף שנת הלימודים, ללא כל שינוי.
ההחלטה לסגור את ביה"ס בתום שנת הלימודים, התקבלה לאור ירידה בכמות התלמידים בביה"ס בשנים האחרונות.
ירידה כזו מובילה לכיתות עם מספר תלמידים מצומצם ובכך נפגעות ההזדמנויות החברתיות של הילדים וכן היכולת של ביה"ס לקדם את המערך הלימודי, בשל מיעוט שעות ותקציבים הנקבעים ביחד לכמות הילדים בביה"ס.
על מנת לתת לילדים מענה חינוכי וחברתי רחב ככל שאפשר, התלמידים הלומדים בביה"ס יוכלו להירשם לבתי הספר הקרובים ביותר לשכונה ובהתאם לבחירת ההורים – דינור ותל חי.
כמו כן, ניתן להירשם לבתי ספר על אזוריים ברחבי העיר. פרטים על בתי הספר הייחודיים/על אזוריים יישלחו לכם ההורים בנפרד בהמשך.
ברור שידיעה כזאת יכולה לעורר תחושות ומחשבות שונות – מצד אחד תקווה וצפייה אך מצד שני חשש ואי וודאות ולכן המעבר יעשה בליווי צמוד שלנו לאורך כל הדרך.
כל התחושות טבעיות לגמרי אך אנו בטוחים שבשיחה מחזקת בבית ובליווי צמוד שלנו, הצוות החינוכי, המעבר יהיה הזדמנות לצמיחה עבור ילדיכם היקרים. בימים הקרובים נשוחח על המעבר עם הילדים בכיתות, נאפשר שיח על החששות, ונשוחח על ההזדמנויות והכוחות שמעבר זה מזמן עבורם.
אני, מחנכי הכיתות, מיכל היועצת וצבי פסיכולוג ביה"ס כאן עבורכם ובשבילכם לכל שאלה, התלבטות או שיתוף.
בברכה וערב טוב לכולם,
ד"ר אבי ויינברג, מנהל בית הספר והצוות החינוכי.

בית ספר גבריאלי

קרן ספבק מוועד ההורים בבית הספר, שני ילדיה לומדים בו, מסרה לחי פה:

אני אמא של רון ודנה הלומדים בבה"ס "גבריאלי".
התבשרנו אתמול על ההחלטה לסגור את בית ספרינו בסוף השנה הנוכחית, הידיעה הונחתה אלינו כרעם ביום בהיר. קהל ההורים מבולבל וזועם, ילדים מרגישים אבודים ומעורערי בטחון – חלק מדווחים שכבר לא יישנו טוב בלילה, חלק בוכים ומלאי חששות ופחדים. חשוב לציין שמדובר בביה"ס היחיד הממלכתי באזור שלנו, שנותן מענה למספר שכונות, כגון חליסה, נווה יוסף, תל עמל, נווה גנים, חטיבת כרמלי, נווה פז ורחוב החשמל. אנחנו מרגישים שהילדים שלנו מופקרים. מרגישים שהחליטו לחסוך על הילדים שלנו שגם ככה מתגוררים בשכונות חלשות – בה"ס שלנו תמיד היה קטן ושכונתי, וכל ילד היה מקבל לפי הצרכים שלו, אך כנראה זה לא מספיק משתלם לעירייה.

משפחות רבות מבין משפחות התלמידים הן נתמכות רווחה, חד-הוריות, עולים חדשים, או קשות יום. מעבר לבתי ספר חדשים בשכונות של נווה שאנן, יקשה עוד יותר על השגרה היום-יומית וגם על תקציב המשפחתי (דמי רישום שנתי, נסיעות, עלויות הצהרון וכד'). אין אנו יודעים איך להתארגן לשגרה החדשה, הכל-כך מפחידה והמסובכת.

עופר גרין (צילום: אלבום אישי)
עופר גרין (צילום: אלבום אישי)

יו"ר "ועד ההורים היישובי" – עופר גרין, מסר לחי פה:

ביה"ס גבריאלי מונה כיום כ-130 ילדים ומשרת את תושבי השכונה.
בשנים האחרונות גברו בקשות ההעברה מבי"ס גבריאלי לבתי הספר השונים הנמצאים באזור נווה שאנן. יחד עם זאת, מטרת שימור ביה"ס עמדה לנגד כל הגורמים, שעמדו בפרץ בקשות ההעברה
על סמך מידע זה והנתונים המצטברים שקיימים, "ועד ההורים היישובי" סבור כי מהלך זה הינו לטובת התלמידים שנותרו כיום בביה"ס גבריאלי וייטב עם האוכלוסייה.

ממשרד החינוך נמסר לחי פה בתגובה:

ביה"ס גבריאלי ימשיך לפעול עד סוף שנת הלימודים הנוכחית ובשנת הלימודים הבאה התלמידים ישובצו בהתאם לבקשות הוריהם, בבתי הספר שבמרחב הקרוב למקום מגוריהם.
ההחלטה לסגור את ביה"ס בתום שנת הלימודים, התקבלה לאור ירידה בכמות התלמידים בביה"ס בשנים האחרונות, שמובילה לכיתות מצומצמות הפוגעות חברתית בילדים ויכולת של ביה"ס לקדם את המערך הלימודי. ניתן להירשם לבתי ספר על אזוריים ברחבי העיר או לבתי הספר הייחודיים/על אזוריים שמופיעים באתר העירוני ויתווכו להורים עי הצוות בבית הספר.

בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)
בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)

תגובת עיריית חיפה:

בעשור האחרון וביתר שאת בשנים האחרונות – תושבי השכונה מבקשים ללמוד במוסדות חינוך מחוץ לשכונה וחלה ירידה גדולה במספר הילדים הלומדים בבית הספר.
הירידה פוגעת בהזדמנויות החברתיות של הילדים וביכולת בית הספר לקדם את המערך הלימודי פדגוגי, בשל מיעוט שעות ותקציבים הנקבעים, בין השאר, ביחס לכמות הילדים בביה"ס.
זאת, כאמור בנוסף לבקשות התושבים לאפשר להם שוויון הזדמנויות, להיענות לבקשותיהם ולתת להם את האפשרות ללמוד מחוץ לשכונה.
בנסיבות אלה ובראייה מקצועית על כל היבטיה הרחבים, הוחלט ע"י משרד החינוך ועיריית חיפה על סגירת ביה"ס בשנה"ל הבאה.
על מנת לתת לילדים מענה חינוכי, פדגוגי וחברתי רחב ככל שאפשר, תינתן לתלמידים אפשרות להירשם לביה"ס הקרובים לאזור מגוריהם – דינור ותל חי וזאת בנוסף לבתי הספר העל תיכוניים הפתוחים בפני כלל התלמידים.
מעבר התלמידים שנועד להבטיח חינוך מיטבי לילדי השכונה ייעשה באופן סדור ומתואם בליווי צמוד של הצוותים המקצועיים של הפיקוח במשרד החינוך במחוז, מינהל החינוך וצוות ביה״ס ובכלל זה המנהל, מחנכי הכיתות ופסיכולוג ביה"ס.

בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)
בית ספר גבריאלי (צילום: איבון סובולבסקי)
11 תגובות
 1. איבון אמר/ה

  הכי קל לחסוך על שכונות עניות
  אסור לסגור בית ספר שנותן כל כך הרבה לילדים באיזורינו

 2. יעל אמר/ה

  בהצלחה לילדים בבית ספרם החדש. אל תקשיבו לכל המלעיזים. אנשים פוחדים משינויים, אבל ללא הצדקה. אין ספק שהילדים ומשפחותיהם ייהנו מאוד מהמעבר.

 3. קרן אמר/ה

  אולי את, גב' יעל שמגיבה ככה תקחי על עצמך לארגן הסעות לילדים קטנים לבתי הספר החדשים? או שיש לך פתרון אחר יצירתי איך לשלוח ילדים לבתי ספר המרוחקים להורים שעובדים בשעות הלימודים? כמו כן, גם כן את כנראה תשלמי את כל ההצואות הכפולות שינחתו עלינו עם המעבר הזה (לי, כאם הד הורית אין אפשרות להוציא עוד 1000שח כל חודש על נסיעות ומועדונית)?

 4. דוד מזרחי אמר/ה

  אמנם ישנם בשכונה הורים ספורים שידם משגת ויש ביכולתם לשנע את ילדיהם לבתי ספר מחוץ לשכונה.
  אולם לצערי רבים יותר משמעותית משפחות קשות יום ,מרובות ילדים , חד הוריות שיתקשו מאוד ולאורך זמן לשלם הסעות צהרונים ועוד תשלומים שונים.
  עוד ימים יגידו אם ההחלטה האומללה הזאת תגרום לעליה ברמה החברתית לימודית וסוציולוגית של בני השכונות החלשות בחיפה או להפך תגרום לצמצום האפשרויות להידרדרות לשולי החברה

 5. מאי אמר/ה

  שוב ע. חיפה פוגעת בשכונות, בתושבים. אחד הבתי ספר שנותנים מענה לאוכלוסיה כל כך ספציפית. אם חסר תקציב, כדאי מאוד שקליש תדאג שיהיה תקציב ולא תסגור אותו.

 6. אייל אמר/ה

  סגירת בית הספר נובעת אך ורק מהצורך לפי חוק נהרי לתקצב מוסדות חינוך חרדיים פרטיים בהם לומדים אפילו פחות מ-100 תלמידים. ככה גם יהב סגר 6 בתי ספר כמו הקישון ומעלה הכרמל. הדבר מביא לעזיבת משפחות צעירות את השכונה. יתכן שזו בדיוק מטרתה של ראש העיר. עם הגירת משפחות חילוניות ייכנסו לאזור חרדים, ישתלטו על מבנה בית הספר וידרשו לאחר מכן מהעיריה לפתוח בו בית ספר חרדי. זו ככל הנראה התוכנית. עצוב מאד שראש העיר ומועצת העיר נותנות למהלך ההרסני הזה יד בלי דיון ובלי חלופו. למעשה נגזר על האזור מעכשיו להזדקן ולהדרדר חברתית עוד יותר. כנראה השיקול כאן היה שתושבים מוחלשים לא יוכלו לנהל מאבק משפטי רציני לשמור על בית הספר, מאותה סיבה בחר יהב לסגור את ביה"ס בקישון ומעלה הכרמל ובסמת.
  העיר נהרסת.

 7. תושב מודאג אמר/ה

  הכל תרגיל מסריח של העירייה להעביר את מבנה בית הספר לחרדים שהקימו שכונה חדשה בלילה וצריכים מבנה לילדים שלהם

 8. תושב מודאג אמר/ה

  הכל תרגיל מסריח של העירייה להעביר את מבנה בית הספר לחרדים שהקימו שכונה חדשה בחליסה וצריכים מבנה לילדים שלהם

 9. א.א.אהאנשים.חיפה אמר/ה

  להורי התלמידים הבטיחו לכם ללוות אותכם, כלומר הילדים לשילוב בכל בתי ספר שיירצו להשתלב בו. תבקשו ממשרד בחינוך שיממנו לכם אוטובוסים. לפחות 2 אוטובוסים להובלה לכל בתי ספר היכן שפיזרו אותכם. אין הצדקה לתת לילדים קטנים ללכת לבתי ספר הרחוק מביתם. ההורים לא באמצעותם רכבים כדי להביאם לבתי ספר בגלל סוציו אקנומי נמוך מאוד. זה באחריות משרד החינוך. מצב נורא שכך זרקו את כל הילדים בלי לדאוג להם איך יגיעו ויחזרו לביתם.העערעה ניצלה את המצב רק בגלל שמשפחות אלה אין באמצעותם כסף כדי לתבוע את העיריה . העיריה היתה צריכה להעמיד לרשותם אוטובוסים. חוצפה מצד העיריה מחפשת לחסוך כספים במיוחד ממשפחות מצוקה. ומצד האחר לבזבז כסף לעוד יועצים לראשת העיריה. ההורים תעמדו ותדרשו ממשרד החינוך את כל מה שמגיע לילדכם דווה לילדים אחרים. אל תוותרו תלחמו. העיריה חוסכת על גבם של ילדים. תחשבו למה הדבר דומה שאם המזניחה את ילדיה .מה היה קורה . מיד משרד הרווחה היה נכנס לטפל בילדים שאם הזניחה אותם בחרה להיות בחברתם של יועצים שנגד עינינם בטובת הילדים

 10. ליאור מרדכי אמר/ה

  עצוב לשמוע, למדתי שם ליפני 45 שנים,א'עד ו'
  חבל מאוד בעיקר שאין בתי ספר אחרים שקרובים

 11. יעל אמר/ה

  אתם כולכם מדברים ממקום מאוד ספציפי מבויים ונגוע בגלל שנאת החרדים שיש לכם. אני מורה לשעבר ולימדתי ב2 בתי ספר בחיפה ,אחד דתי ואחד חילוני ובו היו תלמידים רבים שהחליטו לעבור מגבריאלי לאותם בתי ספר. מזה עניינכם אם הציבור החרדי יקבל מבנה או לא?העירייה שוקלת את הצורך על פי מספר הילדים הלומד במוסד חינוכי מסויים. אולי סוף סוף יהיה לתלמידים האלה הזדמנות ללמוד בצורה טובה יותר, תוך צמצום האלימות וסיפורי התופת שלי כמורה היו מספרים אותם התלמידים מחוויותיהם בבתי הספר

  ולכם ההורים של בית הספר,נכון הנסיעות זה חלק קשה אבל אני יודעת שהתלמידים שלמדו אצלנו קבחו סבסוד מלא לכרטיסיות-בטוחה שגם אתם תוכלו לקבל וחוץ מזה שאפשר לבקש הסעה מסודרת יותר.
  אגב כל הדעבורים על יהב שנתן את בית ספר הקישון אלה דיבורים בלי שום ידע!!!למי שלא ידע לחרדים היה הסכם עם מצנע כתובבב שיקבלו את הבית ספר הפתוח שרב המשפחות שלומדות בו הם כלל לא מהשכונה אז אל תדברו בלי לדעת עובדות!! תתביישו לכם להוציא בכל הזדמנות רפש וגועל על יהודים שומרי מסורת שלא עשו לכם כלום!

לא ניתן להגיב