תחבורה ציבורית בעיר עם תפיסת קיימות נכונה – עדיין לא בחיפה!

הבלוג של ירון חנן:

השכרת אופניים בתל אביב (צילום: ירון כרמי)
השכרת אופניים בתל אביב (צילום: ירון כרמי) 

לכאורה, חיפה הייתה צריכה היום להיות לא רק העיר המתקדמת ביותר במדינת ישראל מבחינת נגישות התחבורה הציבורית לתושביה (והיא ממש לא כזו) אלא אחת הערים המובילות בעולם בתחום זה ויש לה את כל התנאים להיות כזו: יש בחיפה אמצעי תחבורה ייחודיים כמו הכרמלית והמטרונית, קווי הרכבת הארציים מגיעים אליה במספר תחנות והוקמו בה שני מרכזי תחבורה גדולים ומתקדמים.

ובכ"ז למשתמשי התחבורה הציבורית די ברור שיש פה החמצה כואבת באי מיצוי כל ההזדמנויות לשעוט קדימה ולהשאיר את כל ערי ישראל מאחור ובגדול ולעורר בהם קנאה לפחות בכל הקשור לתחום הסעת ההמונים! את הפער המרגיז הזה בין הפוטנציאל לבין המימוש, לא השכילו קברניטי עיריית חיפה לסגור, למרות שהמטרה המצופה ממש בהישג ידנו וכל ראש עירייה אחר עם החזון הנכון וכושר ביצוע סביר היה עושה זאת מזמן…

ביקרתי בלא מעט ערים דומות לחיפה מבחינת הנוף והטופוגרפיה האופייניים לחיפה (עיר הררית השוכנת ליד הים) וחייתי פרק זמן במספר ערים מתקדמות בעולם. בכל הערים הללו מצאתי שלל פתרונות תחבורה ציבורית שגרמו לי ממש לקנא: רוב ימות השבוע לא היה צורך להוציא את המכונית מהחנייה. לא די בכך שקשה למצוא חנייה בערים הללו, אלא שהרבה יותר חסכוני וידידותי לצאת מהבית ופשוט לעלות על שלל אמצעי התחבורה הזולה, הזמינה, הנגישה, שמקצתה אף חינמית- כפי שיש לערים הללו להציע.

 

 

תנאי לוויתור על מכונית

הרי מה באמת יגרום לכל אחד מאתנו לוותר על המכונית כדי להגיע בתחבורה ציבורית (תח"צ) אל המרכזים העירוניים, אל תחנות הרכבת ואל אזורי הבילוי? תחבורה ציבורית המתוכננת לפי תפיסת "קיימות עירונית" תתחיל תמיד מנקודת ראות התושב ורק אח"כ תשלב את השיקולים העסקיים, התקציביים והכלכליים ובד"כ זה משתלב בצורה די טבעית.

 

כללים בסיסיים

כדי שנוכל לראות הפחתה משמעותית בשימוש ברכב הפרטי בתוך הערים והגברת השימוש בתחבורה ציבורית נשאף לראות יישום של כמה כללי יסוד פשוטים וברורים:

תחבורה ציבורית נגישה – תחנות האיסוף קרובות יחסית למקום המגורים, ובמיקום הנכון בקירבת מוקדי הביקוש העיקריים במרכז העיר. קיימת נגישות מלאה לנכים בעלי מוגבלויות שונות.

תחבורה ציבורית זמינה – ההמתנה להגעת אמצעי התח"צ תהיה קצרה וסבירה (בתדירות של 3-7 דקות במהלך היום ) ולוח הזמנים ישמר באמינות גבוהה. הארכת משכי ההפעלה של התח"צ עד לשעות מאוחרות בהתאם לרמת הביקושים הצפויה ביעדים שונים במטרה לשרת הן את ההגעה לעבודה בשעות ריאליות והן את זמני היציאה לבילוי ופעילות בשעות הפנאי – ביעדים המבוקשים.

תחבורה ציבורית נוחה, ידידותית ונעימה – תחנות ההמתנה מרווחות נקיות ונוחות, מאפשרות ישיבה נוחה והגנה סבירה מפני שמש, רוח וגשם, כוללות פרסום סטטי ודינמי של לוחות הזמנים וצירי הנסיעה ע"ג שילוט רלוונטי. בחלקן יתאפשר לרכוש כרטיסי נסיעה ורב-קו מראש. כלי התחבורה (אוטובוסים/קרונות וכו') נוחים, נקיים, מרווחים, מספקים מידע על ציר הנסיעה, שמות התחנות והתראה קולית לקראת הגעה ליעדי הנסיעה. מתן אפשרות להעמסת אופניים ועגלות ילדים על האוטובוסים/קרונות הנסיעה. שילוב אפליקציות עם מידע און-ליין על אמצעי התח"צ בעיר בסמארטפונים בסנכרון מלא בזמן אמת עם כל אוטובוס או כלי תחבורה דומה בעיר.

מתן עדיפות לתחבורה ציבורית מהירה – זמן הנסיעה בכל כלי תח"צ קיים יהיה קצר יותר מזמן הנסיעה באמצעי תחבורה פרטי אחר (בעיקר המכונית הפרטית). מתן העדפה ברורה לתח"צ על פני המכוניות ברמזורים ובנתיבים ייעודים. קיום הפרדה בין כל סוגי המינוע בצירים הראשיים והעמוסים: נת"צים, מדרכות להולכי רגל, שבילים סלולים לאופניים, נתיבים למכוניות ומשאיות. במרכזי ערים וברחובות מבוקשים במיוחד, יש למנוע, לפחות חלק משעות היממה- כניסת כלי רכב פרטיים (למעט כ"ר של תושבי הרחובות הנ"ל ונכים עם מוגבלות קשה), או לחילופין לגבות שם אגרת חנייה גבוהה במיוחד.

תחבורה ציבורית זולה – מחיר נסיעה סביר שעומד היטב בתחרות מול כל אמצעי תחבורה ממונע אחר (מכונית פרטית, מונית מיוחדת). יכולת לעבור ללא הגבלה וללא תוספת מחיר, בכרטיס אחד, מאמצעי תח"צ אחד למשנהו, בפרק זמן מוגדר וסביר (בין 90 – 120 דקות לפחות מרגע רכישת הכרטיס הראשון), או בכרטיס רב-קו תקופתי המאפשר נסיעה חופשית בכל אמצעי התח"צ במטרופולין. מתן אמצעי הסעה חינמיים כגון: דרגנועים מקוּרים המחברים טופוגרפית בין מפלסים שונים ברחובות העיר ההררית, או מדרכות נעות מקוּרות במרכזים עירוניים עמוסי הולכי רגל. אפשרות להשכרה שעתית של אופניים או כ"ר חשמליים קטנים בין נקודות שונות בעיר.

תחבורה ציבורית מגוונת – שימוש בכמה אמצעי תחבורה בו-זמנית בצירים מרכזיים ומרכזים עירוניים עמוסים ומבוקשים: לנוסעים תהיה אפשרות בחירה בין נסיעה באוטובוסים, רכבת תחתית/רכבת קלה, מוניות שירות, דרגנועים, אופניים להשכרה ועוד.

חיבור ישיר בין תחבורה ציבורית עירונית לבינעירונית ובינלאומית – כל תחנות הרכבת והאוטובוס הבינעירוניות תהיינה נגישות וזמינות בתדירות גבוהה בסנכרון מלא עם התח"צ העירונית. שדות התעופה ונמלי הים הבינלאומיים יהיו נגישים באופן הזה, בתדירות גבוהה עם מרבית אמצעי התחבורה הנ"ל.

 

אפליקציות תומכות בתחבורה הציבורית

אפליקציה_סלולרית_עם_אתרעה_על_זמן_הגעת_האוטובוס_לתחנה.jpg

אפליקציה סלולרית עם אתרעה על זמן הגעת האוטובוס לתחנהאפליקציה_סלולרית_עם_לו_ז_זמן_אמת_ופירוט_קווי_האוטובוס_.jpg

אפליקציה סלולרית עם לו'ז זמן אמת ופירוט קווי האוטובוס

זכאות בסיסית

האם מדובר בדרישות מוגזמות או דמיוניות? התשובה ברורה: באף עיר מודרנית השאלה הזו לא קיימת יותר, זהו הסטנדרט הברור והמובן מאליו שהתושב זוכה לקבלו כבר עשרים שנה לפחות וכך כל אורח המגיע למטרופולין גדול ומודרני.
במדד הערים האיכותיות ביותר בעולם תמיד נמצא שסטנדרט השירות של התחבורה הציבורית באותן ערים נותן מענה מלא כמעט לכל דרישה שפורטה כאן ואף למעלה מכך.
לכן ברור שחיפה נמצאת עדיין בפער משמעותי ברוב הדרישות הנ"ל, אך כאמור זה לא פער שבלתי אפשרי לגשר עליו, תוך 6-5 שנים מהיום בו תתקבל ההחלטה על סגירתו. אמנם יש אצלנו כמה הבלחות של עשייה נכונה בתחום זה, אך עדיין תושבי חיפה מצפים שהעירייה תצליח לגייס את משרד התחבורה ותוציא סוף סוף לדרך תוכנית אב רצינית ונחושה לטפל בזריזות בשלל הבעיות המעצבנות שלא טופלו, למרות אינסוף תלונות המגיעות לראש העירייה בנושא התחבורה הציבורית והסעת ההמונים בחיפה.

המטרונית בהדר הכרמל (צילום: ירון כרמי)
המטרונית בהדר הכרמל (צילום: ירון כרמי)

הנסיעה במכונית מהירה יותר באופן משמעותי לעומת נסיעה במטרונית


 

המטרונית כשלה

נכון, ראש העירייה ושר התחבורה מתהדרים בהקמת פרויקט הסעת ההמונים מסוג BRT הקרוי "מטרונית" שגם אנחנו בירכנו עליו. אבל אם נבחן היטב את הישגי תפעול המטרונית מאז פתיחתה נמצא שבנקודות מהותיות היא כשלה: המטרונית זוכה להעדפה לא ריאלית ברמזורים מול הרכב הפרטי, רוב הזמן הנסיעה במכונית מהירה יותר באופן משמעותי לעומת נסיעה במטרונית, חלק מצירי הנסיעה של המטרונית אינם בנתיב ייעודי אלא משולבים עם שאר כלי הרכב, במספר מקומות מרכזיים כניסת המטרונית באה על חשבון קווי האוטובוס הקודמים ולא בנוסף אליהם ואחת הבעיות הכאובות ביותר שמטופלת באדישות וגרירת רגליים היא, חוסר אפשרות הנסיעה באותו כרטיס בין המטרונית (והאוטובוסים) לבין הכרמלית!

 

אמצעי תחבורה חלופיים

ומה עם שאר אמצעי התחבורה והשינוע הנוספים שלא קמו פה וחלקם אפילו לא בתוכנית?

דרגנוע בהונג קונג
דרגנוע בהונג קונג

עיריית חיפה לא השכילה, למשל, לקדם פרויקט של הקמת דרגנועים בין העיר התחתית להדר ומרכז הכרמל, כמו שיש במספר ערים הרריות דומות בעולם.
בחיפה אין הפרדת נתיבים בין אמצעי התחבורה השונים ובמיוחד אין התייחסות לשבילי אופניים כאמצעי חליפי לכלי רכב ממונעים, אדרבא, תוכנית טובה כזו שהוכנה ע"י מומחים בחברת "יפה נוף" נדחתה על הסף בצורה מקוממת בהחלטה של יונה יהב!

 

ביטול קווים חיוניים

לא פחות חמור הוא ביטול קווי אוטובוס חיוניים במיוחד בין רכס הכרמל להדר ולעיר התחתית. תדירות הגעת האוטובוסים במספר רב של שכונות חיפה לפחות כפולה לעומת הנורמה המקובלת בכל עיר מודרנית. בולט היעדרם של שאטלים בשכונות בתדירות גבוהה באופן שיעודד הגעה מהבית בעיקר בשכונות הגבוהות כלפי מטה אל צירי החוף וציר הרכס בלי להשתמש במכוניות הפרטיות. בהקשר זה, מזמן היה צורך לבצע חיבור ישיר של חלק משכונות הרכס כלפי מערב (דניה, אחוזה, רמת שמבור, רח' כבירים) שהיה מאפשר הגעה מהירה בתח"צ לרוב היעדים המבוקשים מחוץ לחיפה.
מעט מדי קווי אוטובוס מורשים לעבור בתוך מנהרות הכרמל.
בחיפה לא קודמה תוכנית להקמת רכבל באזור הכי מתבקש, בין מרכזית חוף הכרמל לרכס ההר הסמוך- בואך מרכז חורב ואולי גם אל בית החולים "כרמל" ואוניברסיטת חיפה.
לא נחפרה עדיין מנהרה, שהוצעה כבר לפני שנים, לקו הרכבת (שיחושמל בקרוב) בין מרכזית חוף הכרמל לעיר התחתית (עם אפשרות לתחנה או שתיים שתחובר לציר הרכס במעליות).
רק עתה מתחיל תכנון להוסיף קו מטרונית נוסף שנחוץ מאד בציר הרכס וכנ"ל קווים חדשים בין חיפה לנשר ואל טירת הכרמל.
אין העדפה מתקנת ברורה לכניסת כלי תח"צ למרכזים העירוניים הצפופים והמבוקשים ובוודאי שאין סגירה המקשה או מונעת הגעת כלי רכב פרטיים למקומות הנ"ל.

שילוט דיגיטלי בתחנות אוטובוס
שילוט דיגיטלי בתחנות אוטובוס

היעדר שילוט און-ליין עם זמני ההגעה בזמן אמת


 

שילוט מיושן

ולא נדבר על הפיגור המחפיר בכל הקשור לשילוט התחנות (היעדר שילוט עם זמני וצירי הנסיעה והיעדר שילוט און-ליין עם זמני ההגעה בזמן אמת של האוטובוסים) שלא לדבר על אפליקציה מתאימה בטלפונים הניידים. הנגישות של התחבורה הציבורית לבעלי מוגבלויות ותדירות ההופעה של האוטובוסים בשכונות עדיין לא מגיעה לסטנדרטים המקובלים בעולם.

שילוט סטטי מודרני בתחנות אוטובוס
שילוט סטטי מודרני בתחנות אוטובוס

 

אין בחיפה תשתית אופניים

גם לבעלי האופניים החיפאים אין שום בשורה מרנינה בתחבורה הציבורית ברחבי חיפה, עדיין קיים איסור על הכנסת אופניים לרוב אמצעי התחבורה (למעט הכרמלית).

שביל אופניים בתל אביב (צילום: ירון כרמי)
שביל אופניים בתל אביב (צילום: ירון כרמי)

אין עדיין שום תכנון עירוני לפריסת תחנות להשכרה שעתית של אופניים או כ"ר חשמליים קטנים בין נקודות שונות בעיר, כמקובל בעולם וכאמור יונה יהב עדיין מקשה עורף ועומד בסירובו להקים תשתית לשבילי אופניים ברחובות!
לכן כמו בעוד תחומים חשובים, גם בתחום התחבורה הציבורית והסעת ההמונים חיפה רחוקה מאד מאימוץ תפיסת הקיימות למען הדור הזה וגם למען הדורות הבאים ועל כך נשלם כולנו ביוקר!
היעדר תחבורה ציבורית ברמה הנדרשת גורם נזק עצום לצמיחתה של חיפה, מרחיק ממנה אוכלוסייה צעירה, מקשה מאד על האוכלוסייה המבוגרת, מפריע מאד לכלכלת העיר ומגביר עוד יותר ובצורה ניכרת את זיהום האוויר שקיים בלאו הכי ברמות מוגזמות ומזיקות בעירנו עקב מפעלי התעשייה הכבדה במפרץ.
חבל שכך, אבל זו לא גזירת גורל, כי עם ראש עירייה אחר שנאמן לחזון של עיר מקיימת היינו מזמן במקום הרבה יותר גבוה בסטנדרטים הראויים לעיר מודרנית ואיכותית!

 

תגובה
  1. לודמילה אמר/ה

    ומה אתם עשיתם למען שינוי המצב הקיים?

לא ניתן להגיב