רפואה משלימה במחלקות הקורונה בכרמל – למטופלים ולמטפלים

פרופ' בן אריה ומטפלת בטיפול באשת צוות רפואי ממחלקת קורונה (צילום: אלי דדון)

לראשונה בישראל, שילוב טיפולי רפואה משלימה לחולים בתוך מחלקות הקורונה

שת”פ מיוחד בין מחלקות הקורונה במרכז רפואי כרמל ומערך הרפואה המשולבת (אינטגרטיבית) של הכללית במחוז חיפה, משלב לראשונה טיפולי רפואה משלימה למטופלים בתוך מחלקות קורונה וטיפולים גם לצוות הרפואי המטפל בהם.

יותר מ- 800 חולי קורונה טופלו במחלקות הקורונה במרכז רפואי כרמל, מאז החל הנגיף להתפשט בישראל. מאות חולים הונשמו ועשרות עברו ימים ארוכים במכונות האקמו, במאמץ עילאי של צוותי בית החולים להציל חיים.

בשבועיים האחרונים החלו במחלקות הקורונה של ביה”ח כרמל מקבוצת כללית, בשת”פ מיוחד עם פרופ’ ערן בן אריה – מנהל המערך לרפואה משולבת (אינטגרטיבית) בשירות האונקולוגי של כללית במרחב ובביה”ח כרמל וד”ר סמיר קאסם מנהל מחלקות הקורונה בבית החולים.

היוזמה לשלב טיפולי רפואה אינטגרטיבית (רפואה משלימה) במסגרת מחקרית, כוללת הן את חולי הקורונה המאושפזים במחלקות קורונה בכרמל והן את צוותי הרפואה והסיעוד המטפלים בחולים במחלקות הקורונה, לרבות המחלקה לטיפול נמרץ נשימתי בניהולו של ד”ר אריק עדן.

פרופ' בן אריה וד"ר קאסם במחלקת קורונה בכרמל (צילום: אלי דדון)
פרופ’ בן אריה וד”ר קאסם במחלקת קורונה בכרמל (צילום: אלי דדון)

המטפלים המיומנים נכנסים לתוך מחלקות הקורונה כשהם ממוגנים באופן מלא ומטפלים בחולי הקורונה במחלקות, באמצעות טכניקות דיקור סיני, מגע והרפיה/נשימה. 

בנוסף, הם מעניקים טיפולי רפואה אינטגרטיבית גם לצוותים הרפואיים המטפלים, לרופאים ולאחיות, אשר נמצאים מזה חודשים רבים תחת לחץ פיזי ונפשי רב. בדרך זו, גם המטפלים וגם המטופלים זוכים לטיפול מסוג אחר המכוון להקלת מצוקות גופניות, נפשיות ורוחניות.  

מסביר ד”ר סמיר קאסם מנהל המחלקות פנימית א’1 וא’2 בכרמל, שבימים אלו משמש כמנהל מחלקות קורונה:

מדובר בפרויקט חלוצי במתן טיפול כוללני ומקיף במחלקות הקורונה בבית חולים כרמל, תוך שימת דגש על ההוליסטיות בטיפול – מטפלים בחולים ומטפלים גם בצוות המטפל.
ההתרשמות היא שיש מרכיב משמעותי של חרדה וקושי נפשי ניכר אצל החולים במחלקת קורונה. חרדה מתחושת המחנק וקוצר הנשימה, חרדה מהניתוק מקרובי המשפחה והעולם החיצון וגם חרדה מהיעדר המגע האנושי והמבט אל פני המטפלים, המנסים להביע חמלה ואמפתיה ולהקל בסבל, אך לא מצליחים לתקשר כמו שצריך. בל נשכח שלשפת הגוף והבעת הפנים יש את חלק הארי בתקשורת בין מטפל למטופל, לאינטונציה של הקול האנושי יש משמעות רבה בכל מפגש בין מטפל למטופל. כל אלו מופרעים ואף נעלמים מאחורי אמצעי המיגון והמסכות.
צוות הרפואה האינטגרטיבית מטפל בתוך מחלקת קורונה (צילום: אלי דדון)
צוות הרפואה האינטגרטיבית מטפל בתוך מחלקת קורונה בכרמל (צילום: אלי דדון)

ד”ר קאסם מוסיף: “אנו מאמינים שלטיפול ולשמירה על הצוותים תהיה השלכה ישירה על הטיפול בחולים ולכן, כחלק מהתפיסה הכוללנית במתן מענה במחלקות קורונה, אנו בוחרים לטפל גם במטופלים וגם במטפלים”.

הטיפולים במחלקות הקורונה מתבצעים בניהולה של ד”ר אורית גרסל, סגנית מנהל המערך לרפואה משולבת על ידי צוותי טיפול מקצועיים של רופאים, אחיות ומטפלים ברפואה אינטגרטיבית מהמערך לרפואה המשולבת של כללית, שצברו ניסיון רב משך שנים במתן טיפולים משלימים משולבים לחולים אונקולוגיים, המטופלים במכונים של כללית במרכזים הרפואיים לין, כרמל, זבולון, במרפאות נבחרות בקהילה וכן בהוספיס בית.

בין האחיות שזכו לטיפול נמצאת האחות רחל שפירו. כבר 18 שנה שהיא עובדת במסירות בביה”ח כרמל, לאחרונה היא אחות במחלקה לטיפול נמרץ כללי ועובדת גם כאחות במחלקת קורונה.

רחל שפירו, אחות בטיפול נמרץ ובמחלקת קורונה, מספרת:

העבודה במחלקת טיפול נמרץ קורונה, מאתגרת ומזכירה מאוד תחושה של אווירת מלחמה או שדה קרב. אנחנו כאנשי צוות נכנסים עם כל בגדי המגן לשעות של עבודה קשה ומתישה ובסוף המשמרת החבר’ה נופלים מהרגליים. הנה פתאום הגיעה ההצלה – הרפואה המשלימה. נכנסתי לחדר הטיפולים עם אווירה רגועה וצוות שמשרה שלווה ואומר “אנחנו כאן בשבילך וזה הזמן שלך רק לעצמך.

“הטיפול שהגוף ייחל לו”

“התאימו לי טיפול בהתאם למצוקותיי”, מסבירה רחל “וזה כלל: דיקור, מדבקה לאוזן ודמיון מודרך. במהלך הטיפול חשתי רגיעה פסיכומוטורית ושלווה ושמחתי שסוף סוף, גופי ונפשי קיבלו את הטיפול שמזמן יחלו לו. אני אסירת תודה”, מודה האחות שפירו, “למטפלים הנהדרים ולכל מי שתרם בהבאתם לבית החולים ואלינו”. 

פרופ' בן אריה ומטפלת בטיפול באשת צוות רפואי ממחלקת קורונה (צילום: אלי דדון)
פרופ’ בן אריה ומטפלת בטיפול באשת צוות רפואי ממחלקת קורונה (צילום: אלי דדון)

פרופ’ ערן בן אריה:

התגובות של המטופלים ושל המטפלים חיוביות ביותר ואף עלו על כל הציפיות. כי צוות הרפואה האינטגרטיבית של כללית בחיפה צבר ניסיון רב והוכיח, במחקרים רבים, ששיטות שונות כמו דיקור סיני, טיפולי מגע-תנועה, רפואת גוף-נפש-רוח ורפואה אנתרופוסופית מביאות להקלה ניכרת בתסמינים של חולים אונקולוגיים, הפחתה בתופעות לוואי ויכולת התמודדות טובה יותר עם המחלה ועם תופעות הלוואי. הניסיון הרב שצברנו במכונים האונקולוגיים מיושם עתה בהקשר של חולי הקורונה. אנו תקווה כי נוכל ליישם ניסיון זה גם במרפאת הפוסט קורונה של כללית במרפאת הריאות בחיפה וכן בסדנאות שנפתחו עתה לחולים שהחלימו מקורונה אך סובלים מתופעות נלוות קשות לאורך חודשים.

הגיבו כאן לכתבה