“רק יחד ננצח את כל המגפות והקשיים” | המסע הביתה לחיפה

משפחת שוקרון בלוס אנג'לס (אלבום פרטי)

המסע על פני שלוש יבשות של מיכאל שוקרון

מיכאל שוקרון נולד בצרפת למשפחה אלג’יראית. הוא היגר ללוס אנג’לס, ולפני כשנה הגיע עם משפחתו לחיפה • ראיון חג עם הדוקטור למתמטיקה שהוא גם חסיד חב”ד שחזר בתשובה

“באנו לחיות חיים נכונים”

מסע ראשון | אלג’יר – צרפת

שוקרון מספר:
נולדתי בצרפת למשפחה מסורתית שהגיעה מהעיר אוראן באלג’יר. בילדותי גדלתי בשכונה לא פשוטה בכלל והייתי חייב להיאבק כדי להתמודד. בבית הספר הצטיינתי בלימודי מתמטיקה, וכשגדלתי, באופן טבעי בחרתי ללמוד מתמטיקה באוניברסיטה. למען האמת, לא היה לי קל בלימודים, אבל יש משפט שסבא שלי, שהיה רב חשוב, אמר לי: “לא באנו לחיות חיים קלים, אלא חיים נכונים”. אז התאמצתי והמשכתי ללמוד לתואר שלישי במתמטיקה, ותוך כדי הלימוד הכרתי את מרים אשתי והתחתנו.

לחזור לשורשים

מסע שני | צרפת – לוס אנג’לס

הגענו ללוס אנג’לס כדי להתקדם בעבודה ולהמשיך את הלימודים. כמהגר, אתה מחפש משהו שקרוב אליך, אז באופן טבעי חיפשתי קבוצה דוברת צרפתית. אני מאמין בהשגחה פרטית, כשלכל אחד יש סימן כלשהו שמכווין לו את הדרך, אז “במקרה” או שלא, מצאתי את הקהילה של חב”ד.

הייתה ב-אל. איי. קהילה מאוד מגובשת. שם חגגנו את כל החגים היהודים והישראלים, ולאט לאט נכנסנו לתוך הקהילה, חזרנו בתשובה דרך הקהילה, עד שאפילו אשתי ואני התחלנו להעביר שיעורי יהדות. ברוך השם, נולדו לנו גם שני ילדים: איתן הגדול וליאור הקטנה. הגעתי למסקנה שאני רוצה לחזור הביתה, לשורשים שלי, אל ארץ ישראל, ולגדל את הילדים שלי פה.

תמונה ראשונה בחיפה | משפחת שוקרון (אלבום פרטי)
תמונה ראשונה בחיפה | משפחת שוקרון (אלבום פרטי)

דירת הקלט בשכונת נווה שאנן בחיפה

מסע שלישי | לוס אנג’לס – חיפה

כשעלינו ארצה, חיפשתי להיכן בדיוק לעלות. אחד המוסדות המוכרים בעולם בתחום המתמטיקה הוא הטכניון בחיפה, גם הכרתי שם אנשים, אז חשבנו על הגירה לחיפה או לקריות.
בתהליך הקליטה “הרשות לקליטת עליה בחיפה” שהיא הגוף העירוני שאחראי על קליטת העולים, מעמידה לעולים דירות קלט למשך שבועיים, כדי להקל עליהם את השהות בתחילת התהליך. את דירת הקלט, בהשגחה פרטית, סידרו לנו בשכונת נווה שאנן. הגענו בשעות הערב לדירה עם כל המזוודות, ובבוקר, כאשר הלכתי לתפילה, אני פגשתי רב אחד שהיה מוכר לי.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

“לתת משמעות לחיים שלנו כאן”

התחלנו לדבר ומסתבר כי הוא היה שכן של אבא שלי בצרפת. שוב קלטתי שיש לי איזה סימן משמיים ושנישאר בשכונת נווה שאנן.

כשהגענו לשכונה לא יכולנו לנוח, בער לנו הרצון לעשות. אשתי אומרת לי תמיד: “לא באנו כדי לשרוד, אלא כדי לתת משמעות לחיים שלנו כאן” כך התחלנו להעביר שיעורים ביהדות לעולים חדשים והתחברנו לקבוצת סטודנטים בטכניון. כמו שכתוב “וכל בניך לימודי ה’ – אל תקרי בניך אלא בוניך”. אנחנו משתדלים לעסוק כל הזמן בבניה ובעשיה.

חיפה היא הבית שלנו

כיום אני עובד במכון ויצמן, מה שדורש נסיעות יומיות בתחבורה ציבורית לעיר רחובות. התלבטנו אם לעבור לאזור רחובות, אבל הרגשנו כי חיפה היא בית עבורנו, אז אנו מתאמצים ונשארים בחיפה.

ברכה לחג הסוכות – אחדות

מה שהיה מוזר לנו כאן, זה שיהודים כל הזמן רבים ומסתכסכים, דבר שלא היכרנו בצרפת ובלוס אנג’לס. נראה לי שאולי חג סוכות מדבר על עניין האחדות: לוקחים ארבעה מינים שונים שכאילו אין קשר ביניהם וכל אחד מהם יש את ענייניו שלו והייחודיות שלו, ורק אם כולם יחד, אז אפשר לברך.

אני רוצה לאחל לעם ישראל ולתושבי חיפה: חג שמח, חג שנצליח להבין כי כולנו אחים ואנחנו חייבים להיות ביחד כדי לנצח את כל הקשיים ואת כל המגפות, רק יחד נצליח!

משפחת שוקרון בלוס אנג'לס (אלבום פרטי)
משפחת שוקרון בלוס אנג’לס (אלבום פרטי)

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  מי שעובד ברחובות במכון ויצמן בסוף יהגר מחיפה למרכז זה הסיפור העגום של חיפה ככה אבדנו 40 אלף תושבים בתקופת יהב.

 2. אבי כהן אמר/ה

  וואו, איזה יופי.
  נפלא

 3. זיוית אמר/ה

  אה כאילו בתקופת קאליש,הכל טוב? היא הביאה חזירים

 4. אליקו אמר/ה

  כל הכבוד לכם.. חלוצים שמחפשים לתרום ממ”ש!!! שתצליחו בע”ה להתאקלם בקלות.. אנחנו צריכים עוד פטריוטים כמוכם בארצינו..

הגיבו כאן לכתבה