מאמריקה הלטינית לחיפה באהבה

בשנתיים האחרונות, העיר חיפה הפכה להיות יעד אטרקטיבי עבור עולי אמריקה הלטינית • עולים חדשים בחיפה

העולים, המגיעים מברזיל, ונצואלה, מקסיקו וארגנטינה, הקימו ברכס הכרמל שבחיפה קהילה קטנה אך אנרגטית מאוד.

גל העולים החל לפני כשלוש שנים, עם משפחת ארונסון מברזיל, שחיפשה מקום לעלות אליו בישראל. נפגשנו עם טליטה וגבריאל, כדי לשוחח קצת על אמריקה הלטינית, על הקורונה ועל הקהילה בחיפה.

תגידו, איך הכל התחיל?

לפני בערך שלוש שנים, הרגשנו שבברזיל אין למשפחה שלנו עתיד. אפשר לומר כי גם איכות החיים שם היא לא איכות החיים שיש בישראל.

ולמה דווקא חיפה?

זה סיפור מאוד מעניין, בכלל לא היכרנו שום דבר בארץ, והתחלנו ככה, לבדוק כל מיני ערים ויישובים בארץ, עד שממש במקרה, נפגשנו בפרויקטורית של עיריית חיפה לארצות דוברות אנגלית.
השיחה ביננו התארכה והתארכה, קבענו לשיחה נוספת וגם אז היה חיבור מצוין. זה היה ממש כמו אהבה ממבט ראשון. החינוך, התעסוקה, הקירבה לים והשירותים המוניציפליים… ככה הבנו כי חיפה היא הבית הבא שלנו.

איך היה המעבר?

באופי שלנו אנחנו אנשים מאוד חיוביים, מחפשים את הדבר הטוב בכל דבר. ומיד הרגשנו שהכל יהיה בסדר. ממש כשרק באנו לישראל, התמיכה שקיבלנו הייתה עצומה, ממש הלכו אתנו יד ביד, ממשרד הקליטה, לביטוח לאומי, לבתי הספר, למציאת תעסוקה…

מה עיקר הקושי שיש לעולים בתהליך הקליטה?

מבחינתנו, הקושי העיקרי היה במערכת החינוך. צריך להבין כי אם לילד רגיל, כשקשה בבית הספר, בסופו של דבר בבית מסייעים לו לגשר על הפער, אצל ציבור העולים כל נושא מערכת החינוך הוא מורכב מאוד, אנחנו לא תמיד מבינים את המנטליות, לא יודעים עד הסוף לסייע לילד ולכן, רמת התסכול היא גבוהה יותר מהרגיל. לשמחתנו הרשות לקליטת עליה מסייעת במישהי (שהיא גם עולה חדשה, אבל דוברת עברית טובה)שמגשרת על כל הפערים ומסבירה לעולים מה שהמערכת הזו רוצה מהם, ויחד עם זאת מסבירה גם למורים את הקשיים שיש לעולים

איך אתם מתייחסים לקורונה?

בזמן האחרון מתקשרים אלינו הרבה מאוד אנשים, דווקא בגלל הקורונה. יחסית לעולם, ובמיוחד לדרום אמריקה, הטיפול בקורונה בארץ מדהים. קצב החיסונים והכל, מעוררים קנאה בארצות דרום אמריקה, דבר שמעורר הרבה מאוד חברים שלנו בברזיל ובארצות הסמוכות, לעשות עליה דווקא לישראל. אנחנו עובדים קשה כדי לשכנע אותם להגיע לעיר שמבחינתנו היא המתאימה ביותר – חיפה!!!

מה עם חיי קהילה?

תוך כדי השיחה, טליטה קיבלה מייל שמאוד ריגש אותה, לאחר שנרגעה, אמרה כי סוף סוף היא הוכרה כפסיכולוגית במדינת ישראל.

תראה, אנחנו בחרנו לבנות את הקהילה שלנו בחיפה, אנחנו עושים הרבה אירועים יחד ויש לנו תוכנית קהילתית מדהימה לשנה הזו.

עולים

לשמחתנו, עלו בעקבותינו, בשנתיים האחרונות, עוד 30 משפחות שצובעות את חיפה בצבעים יפים, ועוד עשרות צעירים שבחרו לבנות את ביתם, יחד אתנו, בחיפה, רובם עוסקים במקצועות חופשיים.
אנחנו מצפים שמיד לאחר שהקורונה הארורה הזו תסתיים, יהיה גל גדול של עליה מארצות אמריקה הלטינית.

אנחנו רוצים לאחל לכל קוראי חי פה, שנה של רפואה שלמה ושל עליה גדולה לישראל ולחיפה

הגיבו כאן לכתבה

תגובה
  1. ריקי אמר/ה

    אז באיזו שכונה הם מתרכזים?

הגיבו כאן לכתבה