“תלמידי החינוך המיוחד חייבים מסגרת” | התנהלות החינוך המיוחד בתקופת משבר

פעילות החינוך המיוחד בזמן הקורונה | ראיון עם מנהלת ביה”ס אופקים לחינוך מיוחד בחיפה – סוזנה רייף

בעקבות ההחלטה על פתיחת מוסדות החינוך המיוחד גם בתקופת הסגר, שוחחנו עם סוזנה רייף, מנהלת בית ספר אופקים בחיפה, על הקשיים בתקופת הסגר, על האופן שבו מתנהלים מול התלמידים ועל זעקת החינוך המיוחד שצריכה להישמע בדבר תקציבי המיגון.

מול אילו קשיים אתם מתמודדים בתקופה הנוכחית?
ברור לנו שתלמידי החינוך מיוחד חייבים מסגרת, חייבים המשך של רצף חינוכי וטיפולי. הקושי מתחיל שיש סיכון של אנשי צוות ושלא לוקחים את צורכי הצוות בחשבון. לא היה אף איש צוות שהתנגד להגיע לעבודה, כולנו נרתמנו, אבל כן ציפינו להיערכות ארגונית. ציפינו שיבואו לקראתנו ושיקלו עלינו. היינו צריכים לקבל תקציב למיגון אנשי צוות, אך חלפו למעלה משבועיים מתחילת שנת הלימודים ועדיין לא הגיע התקציב, כל אחד צריך להתמגן לבד. זה לא הכסף כמו שזו ההתייחסות. אנשי הצוות חשופים יותר, הם מסכנים עצמם ואת משפחותיהם ואנחנו צריכים יחס. אנחנו צריכים הרגשה שמישהו דואג לנו.

בית ספר אופקים (צילום: סוזנה רייף)

בית ספר רב תרבותי

איך מסבירים לילדים על המצב עכשיו לפני סגר ובכללי על התקופה האחרונה?
אנחנו עושים שיחות הסברה ואימון ריגשי. בית ספר אופקים הוא רב תרבותי, 22 רשויות לומדות בו, כאשר חלק מהתלמידים מגיעים מערים אדומות, אז אנחנו בהחלט עושים הסברה. אנחנו מדברים על התנהגות שונה, אנחנו מלמדים את התלמידים לגלות אחריות. אנחנו מלמדים אותם שהמשימה היא לחיות בצורה אחרת. הצוות שלנו עושה את כל מה שניתן על מנת להעניק לתלמידים את הכי טוב שיש.

בית ספר אופקים (צילום: סוזנה רייף)

ה”ביחד” הוא חשוב

טיפים או מסרים, שברצונך להעביר להורים לילדים עם צרכים מיוחדים?
דבר ראשון: לדבר עם הילדים, להסביר להם על המצב. זה לא מובן מאליו שבתי ספר לחינוך מיוחד יכולים לשמור על פעילות שוטפת גם בזמן סגר. צריך להסביר להם שזה בשבילם, זוהי זכות שקיבלנו. כמו כן, הקורונה מזמנת לנו הזדמנות להבין עד כמה הביחד הוא חשוב. בתי הספר לחינוך מיוחד אלו בתי ספר הטרוגניים, ולכן זהו ערך שמאוד משמעותי לנו. הקורונה מחדדת שאחד תלוי בשני ורק אם ביחד נשמור, נצליח לשרוד.

אסור לעמוד מהצד

זוהי אחריות של כולנו לעמוד לצד מוסדות החינוך שמסכנים עצמם במערכה הקשה ביותר שעמדה בה מדינת ישראל בשנים האחרונות. אותם מוסדות הם שליחי החינוך שלנו, ואסור לנו לעמוד בצד.

קורונה – כל הכתבות

הגיבו כאן לכתבה