ראיון עם מסעדני שוק תלפיות, הנמצאים בסכנת קריסה • תומר אברג'יל, אילן פרון ואייל מנצור • משבר הקורונה

אייל מנצור (צילום: גיל אבירם)

מה קורה בשוק תלפיות בעת הקורונה?

שוק תלפיות הפופולרי והידוע בחיפה לא נסגר לגמרי. העסקים שם שהם לרוב מסעדות עדיין פועלים באמצעות משלוחים. המסעדנים מנסים להחזיק מעמד, לאחוז במשהו, אבל שוקעים, מלאים מרמור על המדינה, שמפקירה את העסקים העצמאיים, שעומדים בפני קריסה ושחיים מהלוואות ופתיחת חסכונות. בימים אלה, העתיד לוט בערפל, ללא כל תקווה או ידיעה האם יצלחו את המשבר. ראיינו כמה בעלי מסעדות על מלחמת ההישרדות שלהם בתקופת משבר הקורונה.

זהו סיפורם…

מיהו תומר אברג'יל?

תומר אברג'יל הוא  הבעלים של פיצרייה תלפיות בשוק תלפיות חיפה.
"אני מבשל כבר מגיל 20, ברזומה שלי לימודים בcia בניו יורק ,עבודה במסעדות יוקרה (French lundry ,babbo) עבודה בארץ במסעדות רבות בעיקר במרכז."
הוא אומר לחי פה.

עיריית טירת כרמל – רחב
תומר אברג'יל בפיצרייה תלפיות (צילום: דניאל שניאורסון)
תומר אברג'יל בפיצרייה תלפיות (צילום: דניאל שניאורסון)

כמה זמן פועלת הפיצריה?

"העסק קיים כבר שנה וכמעט וחצי והיה בנסיקה מטורפת ,בגדול הקונספט היה להנגיש אוכל ברמה סופר מעולה דרך מטבח דרום איטלקי מחוספס שמגיש חומרי גלם מעולים באווירה לא מחייבת ומחירים יותר נגישים. "

פיצה - פיצרייה תלפיות - תומר אברג'יל (צילום: דניאל שניאורסון)
פיצה – פיצרייה תלפיות – תומר אברג'יל (צילום: דניאל שניאורסון)

איפה תפס אותך משבר הקורונה וכיצד הוא השפיע על המסעדה?

"המשבר הזה שהפתיע את כולנו, הביא אותי למצב בו נאלצתי לשלוח את כל העובדים הביתה לחל״ת. אני, כעצמאי, שלא מגיע לי כלום, נאלץ להמשיך ולנסות להתקיים דרך קצת משלוחים שמקום עושה. המכירות של המקום צנחו בבת אחת ב-90 אחוז וכך נשארתי עם הלוואה שאני עדיין משלם. נשארתי עם ציוד יקר, שדורש תחזוקה שוטפת, נשארתי עם כל החשבונות השוטפים של המקום: חשמל ,מים ,שכירות ,ארנונה והכי מצחיק-ביטוח לאומי".

מנת דג - פיצרייה תלפיות - תומר אברג'יל (צילום: דניאל שניאורסון)
מנת דג – פיצרייה תלפיות – תומר אברג'יל (צילום: דניאל שניאורסון)

יש חשש שהעסק ייסגר?

" כן, העסק שלי נמצא בסכנה קיומית  אמתית, אני עצמי לא מקבל עזרה מאף אחד למעט הפירורים שהמדינה הואילה בטובה לתת (2,800 ש"ח) אני עדיין מחויב לשלם מספר רב של תשלומים שוטפים. הבנק לא מוכן לדחות מועדי תשלום של הלוואות וכמו שנראה הפיצוי שיחלקו לנו מתי שהוא יהיה עוד בדיחה עצובה".

אתה מאוכזב מהמדינה?

"כן אני מאוד מאוד מאוכזב מהמדינה ששילמתי לה כל כך הרבה מיסים מהזיעה שלי מעבודה סופר קשה,עוד לא סיימתי לשלם את הסכום המפלצתי שנדרשתי מביטוח לאומי (16אחוז !) על השנה החולפת ועכשיו לא רק שהעסק סגור ואני נדרש להמשיך וכמובן לשלם אבל לקבל משהו מהם?לא ממש ."

עיריית טירת כרמל – רחב
הכנת פיצה - בסטה ביט בימי שלישי בחיפה • הטברנה בשוק תלפיות (צילום: ירון כרמי)
הפיצריה של תומר בימי פסטיבל בסטה ביט (צילום: ירון כרמי)

אילן פרון – שף ובעלים של מסעדת תלפיות מסעדת דגים ופירות ים, מספר המשבר:

"מסעדת תלפיות נפתחה לפני 5 שנים והייתה הסנונית הראשונה שהחזירה לשוק תלפיות את אור הזרקורים וגרמה להתחדשות האזור", אומר פרון "המסעדה נחשבת לבין 20 המסעדות הנחשבות בארץ ופוקדים אותה מכל הארץ וכן זכתה במרבית הפרסים והביקורות."

סועדים במסעדת תלפיות - אילן פרון (צילום: אילן פרון)
סועדים במסעדת תלפיות – אילן פרון (צילום: אילן פרון)

איפה תפס אותך משבר הקורונה וכיצד זה השפיע על המסעדה?

"מאז פרוץ הקורונה כמובן שהמסעדה עברה ל-0 פעילות ושחרור כל הצוות לחל"ת – 12 אנשי צוות. בכדי לשמור על הראש מעל המים, המסעדה עברה להפעלה של משלוחים, אבל זה מספק רק 7% מהמחזור הרגיל של המסעדה. מחזור שכזה אינו מספיק בכדי להחזיק את המסעדה ומקווים שהמספרים יעלו.

מסעדת תלפיות של אילן פרון (צילום: אילן פרון)
מסעדת תלפיות של אילן פרון (צילום: אילן פרון)

הרשויות עזרו במשהו ?

"מבחינת הרשות המקומית, הבנתי שעצרו לשלושה החודשים הקרובים את הארנונה".

יש חשש לגורל העסק?

"בוודאי שיישנו חשש לעסק, מכיוון שאין, נכון להיום, שום תכנית ברורה ומגובשת לגבי מתי ניתן יהיה לפתוח את המסעדה."

מה לגבי עזרה מהמדינה?

"המדינה, נכון להיום, עושה צחוק מהעצמאים בכלל ומהמסעדנים בפרט. עצמאי משלם הון של מסים למדינה, כולל ביטוח לאומי ומקבל כלום חזרה. אין היום שום מסעדה במדינת ישראל שיכולה להחזיק חודשיים ללא הכנסה. מי שכן הצליח זה רק מכיוון שנאלץ לקחת הלוואה נוספת, דבר שרק יכביד עליו בהמשך הדרך ויקטין עוד את הרווחים."

סועדים במסעדת תלפיות של אילן פרון (צילום: אילן פרון)
סועדים במסעדת תלפיות של אילן פרון (צילום: אילן פרון)

אייל מנצור, 26 – בעל דוכן אוכל אסייתי ויין, מספר על ההתמודדות עם משבר הקורונה

אייל מפו, בעל דוכן אוכל אסייתי ויין, מתגורר בחיפה.
"עסקתי ולמדתי בתחום היין בעבר." הוא מספר לחי פה. "העסק קיים כחודשיים, זהו סנף מקומי  של החברה שבבעלותי. בעבר עסקנו גם בתחום היין ובתחומים נוספים, בשנה האחרונה הפסקנו את שאר הפעילויות של החברה ופתחנו את הסניף "פו 26". הסיבה לפתיחת הסניף בסירקין היא שרצינו להתמקד במה שאנחנו באמת אוהבים לעשות, אירוח אנשים, יין ואוכל קיימת כשש שנים בפעילויות אחרות."

אייל מנצור (צילום: ירין מנצור)
אייל מנצור (צילום: ירין מנצור)

איפה תפס אותך משבר הקורונה?

"בתחילת המשבר, הסניף שלנו ב"פו 26"  הפסיק את פעילותו למשך שבועיים, ולפני כשבועיים חזר לעבוד במסגרת משלוחי אוכל. לאחר שהושקעו כספים רבים לפתיחת העסק, וכחודשיים לאחר תחילת פעילותו נאלצנו לסגור, לפטר עובדים ולזרוק מלאי של אוכל בסך אלפי שקלים.

יש לנו התחייבויות לבנקים וספקים, שנאלצנו לשלמן מכיסנו הפרטי, לאחר שהפעילות של העסק נקטעה. החלטנו להתחיל במשלוחי אוכל, אבל מדובר ב"מגרש חדש", שאותו אנחנו לא מכירים ולומדים אותו כל יום מחדש. לא לשם משלוחי אוכל פתחנו את העסק, אבל נאלצנו לעשות זאת בלית ברירה, על מנת לשרוד כלכלית. אנחנו נמצאים בתחושות לא נעימות וכואב לנו לראות את העסק ואת השוק ריק מאנשים."

אייל מנצור (צילום: גיל אבירם)
אייל מנצור (צילום: גיל אבירם)

קיבלת עזרה מהרשויות?

"כרגע אין לנו שום זכאות למענק כספי, או פיצוי מהמדינה, על אף שבמשך שש שנים, בהן החברה פעילה, שילמתי מאות אלפי שקלים למסים וביטוח לאומי. אנו נאלצים להשתמש בחסכונות שלנו ואף לבקש מקרובינו כסף בכדי להמשיך לקיים את העסק."

3 תגובות
 1. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  רותי זוארץ הראיון עם מסעדני שוק תלפיות חשוב ומעניין.יפה.מעולה.מקסים.הגיוני הדבר.שבת שלום .

 2. רפי חסון ומשפחתו. אמר/ה

  אוכל טעים.אכלתי שם.מצוין.

  1. בן דוד ומשפחתו אמר/ה

   צודק

לא ניתן להגיב