צבי הלפרין אל”מ במילואים מחיפה פתח וסגר שמונה מלונות בזמן הקורונה

אל"מ צבי הלפרין (צילום: פרטי)

אל”מ במילואים צבי הלפרין, ניהל שמונה מלונות בתקופת הקורונה. כיום מפקד נפה וסגן מפקד המחוז הצפוני בפיקוד העורף. משרת במילואים כבר שלושים שנה

צבי הלפרין הוא סגן מפקד המחוז הצפוני של פיקוד העורף, שלקח חלק במאמץ הלאומי למניעת התפשטות הקורונה.

כשהודיעו לך על התפקיד, מה הדבר הראשון שעלה לך לראש? האם פחדת ? חשש מהאחריות?

“לא, ממש לא, מיד יצאתי ועמדתי דום מול נושא הזה”.

אל”מ צבי הלפרין

נכנסנו למשימה במספר כיוונים: 1. סיוע לרשויות המקומיות, אוכלוסיות מוחלשות ומקבצי הדיור. 2. עזרה בבתי החולים, השמרטפיות. 3. הסברה

אתה בעל ואבא, האם חששת מהדבקות? איך הגנת על עצמך?

“יש לי חמישה ילדים, בגילים 28,27,25,24,18. מובן שנקטתי בכל אמצעי הזהירות: לא שהיתי בשום מקום מעל רבע שעה, שמרתי על מרחק של שני מטרים וכיו”ב. החלת משמעת כלפי עצמי וכלפי החיילים שלי אינה זרה לי. נהגתי במצב הזה כפי שאני נוהג בשימוש בנשק: זהירות, זהירות, זהירות”.

איך התנהל סדר היום ?

בבוקר – שיחה על המדדים בכל בתי המלון, לאחר מכן, סיור בשלושה – ארבעה בתי מלון. בצהריים – שיחות תיאום והערכת מצב מול המלון.
במהלך היום היינו בקשר עם תורמים ומרכזי סיוע, וטיפול שוטף מול כל הגורמים.
אחר הצהריים – שיחות תיאום עם המשל”ט הפיקודי.
בערב – שיחת תיאום לגבי היום שלמחרת.

אל”מ צבי הלפרין

עשיתי את המקסימום שאפשר על מנת להביא אנשים ולהבהיר להם שזה לא משהו מפחיד, ושמאוד קל להימנע מהדבקה. אחרי חודשיים וחצי היה לי רק חייל אחד חולה.

איך התחלקו המשימות בין אנשי הצוות? כיצד יכול אדם אחד לנהל ולשלוט על המתרחש בשמונה מלונות?

“מובן שאנשים נוספים עבדו איתי. היה לי צוות לוגיסטי שפעל בפריסה גדולה, הייתה לי סגנית קצינת אג”מ שטיפלה בדברים המנהליים והאגמ”ים”.

אל”מ צבי הלפרין

האם התקיים שיתוף פעולה עם גורמים מהעירייה ?

“בהחלט כן. ניהלנו שיתוף פעולה שוטף ופורה עם הרשויות ועם המועצות האזוריות שבהן ממוקמות המלוניות. בהתחלה נבהלו מהרעיון וחששו ממגע עם התושבים, אך ברגע שהסברנו להם שאנו מקפידים הקפדה יתרה, שומרים על הבטיחות ושמדובר בתהליך מסודר, הם נרגעו”.

הקורונה היא אירוע מתגלגל, ספר קצת מהחוויה האישית שלך?

“בתור אירוע מתגלגל, הצבנו גדוד בכל מלון, זו הייתה תפיסת ההפעלה. אחרי חודש, הבנו החלטנו חילקתי את זה לשתי גזרות, כמו בתעסוקה מבצעית: שמתי מג”ד בכל גזרה, שפיקד על המ”פ שלו, תחת כל אחד היו ארבעה בתי מלון. דאגתי שיהיה שקט בפיקוד בגזרה הצפונית כך שנוכל לטפל בדברים בדרך שלנו, בתפקוד מלא ומיטבי.

כחלק מהפעולות שעשינו, חיברתי בין בתי המלון לרשויות. מנהל קבוצת בתי המלון “קרלטון” הגיע לדיר אל אסד לשווק עצמו לתושבים, ובמהירות ייעדנו את המלון באזור כמלון קורונה לטובת המגזר. כדי לשפר את הרגשת השוהים, דאגנו להם לצ’ופרים בחג הרמאדן, עשינו להם על האש. אלה דברים שאתה, בתור קצין בצבא, כאזרח וכאיש עסקים, לומד מהנסיון. לומדים שיש דברים חשיבות לדברים האלה ושאפשר תמיד לעשות קצת אחרת”.

ולסיכום, אתה מרגיש שהצלחת לנצח על הכל?

“דאגנו לראות ולדבר עם האנשים שעומדים מולנו. דאגנו להכיר את מוקדי הכוח, את האנשים שיכולים להוליך אחריהם אחרים בתקופה הזאת, אם אלו רבנים במגזר החרדי, או שייח’ים במגזר הלא יהודי. דאגנו שידברו עם האוכלוסייה שלהם בשפה שלהם ויניעו אותם, למנוע היווצרות אנטגוניזם. דאגנו להם לכל הצרכים גם כאלה שלא נחשבים יומיומיים. היה חשוב לנו לשמור גם על המורל שלהם. גם זו זכות גדולה בעיני.

למעלה משבע שנים הייתי בתוך התופת בלבנון באינתיפאדה, והתפקיד שמילאתי במשבר הקורונה הוא אחדה היותר משמעותיים שעשיתי בחיים שלי. זו תקופה שלימדה אותי המון. בתור חייל קרבי, בשטח קרב, הרגשתי שדווקא תקופת הקורונה הייתה אחת העוצמתיות והחשובות בחיי”.

אל"מ צבי הלפרין (צילום: פרטי)

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
  1. אודי צור אמר/ה

    צביקה הלפרין איש משכמו ומעלה…
    לא צויין שהוא איש עסקים נכבד שעזב הכל למען המטרה הנעלה של הנתינה…
    ממש לא מובן מאיליו בימינו…

  2. אריה לייב אמר/ה

    יישר כוי