שומרים על ההיסטוריה החיפאית • ועדת המשנה לתכנון ובניה דחתה את תחילת הפרויקט

אביהו האן בעת דיון במועצת העיר חיפה, ארכיון (צילום: עומר כרמי)

נדחה פרויקט שושנת הכרמל 28

אמש (ב' 31/8/20) התקיימה ישיבה של ועדת המשנה לתכנון ובניה בעיריית חיפה, בה הוחלט לדחות את התכנית עבור שושנת הכרמל 28 בחיפה, כפי שהוגשה על ידי היזם שרכש את המבנה.

על פי התכנית, ייהרס המבנה הקיים ויוקם במקומו בנין רחב בן 7 קומות וחצי ובנוסף ייבנה במקום חניון תת קרקעי.

רחוב שושנת הכרמל המיוחד

לפני כחודש, העלינו בחי פה, כתבה אודות התכנית לבניית בנין בן 7 קומות וחצי, ברחוב שושנת הכרמל 28 בחיפה. אזור שושנת הכרמל הוא אזור ייחודי בנוף, כפרי באופיו ומוקף ירוק. הבתים בו בנויים בשתי קומות עד שלוש, וטובלים בטבע.

יזמים קנו את המבנים

עם ההתחדשות העירונית, נרכשו בניינים בשושנת הכרמל ע"י יזם המעוניין לבנות במקומם מבנים בעלי שבע קומות וחצי ובנוסף, חניון תת קרקעי.

תושבי שושנת הכרמל מוחים ונאבקים כבר שלוש שנים, כדי למנוע את יציאתה את הפועל של תכנית זו, שלטענתם תחריב את אופיו המיוחד של הרחוב. הם שבים ומדגישים כי אינם מתנגדים להתחדשות העירונית עצמה, אלא רק מבקשים, כי זו תיעשה תוך התחשבות והתאמה לאזור, ושמירה על צביונו המיוחד של הרחוב.

אביהו האן (צילום: ירון כרמי)
אביהו האן (צילום: ירון כרמי)

אביהו האן, יו"ר הירוקים של חיפה, בעקבות ההחלטה:

החלטת ועדת המשנה לתכנון ובניה לדחות את החלטת היזם חשובה ונכונה, ומעבירה מסר ליזמים השונים שיש לכבד את החלטות ועדת הערר ולפעול על פיהן.
היזם סירב לתקן את התכניות על פי הנחיות ועדת הערר ולא השאיר לוועדת המשנה לתכנון ובניה, שום חלופה אחרת, מלבד דחיית הבקשה.

חשוב להבין שמדובר במתחם בעל רגישות גבוהה הכולל בתי באוהאוס רבים, באזור מיוער ומיוחד, עם שבילי גישה צרים ומספר רב של עצים בני עשרות שנים.

תכנית היזם שמגלמת מבנה בגובה של שמונה קומות, אינה משתלבת בסביבה ויוצרת מבנה חריג שיפגע קשות בסביבה מיוחדת זו, תוך ניסיון לנצל עד תום את תמריצי תמ"א 38.
הנושא מטופל ע"י מנהל ההנדסה והוועדה המקומית כבר יותר מ-4 שנים, תוך ניסיון לאשר תכנית רעה לחיפה ורעה לתושבים.

חבל שהיזם נחוש לקדם תכנית רעה זו ואינו מוכן להתגמש ולהתאים את התכנית לייחודיות האזור והצורך לקיים בנייה מרוסנת תוך פגיעה מינימלית במתחם המיוחד הזה.

אני מצדיע לתושבי שושנת הכרמל שנלחמים אל איכות חייהם תוך השקעת כספים גדולה, ופועלים לילות כימים כנגד תכנית בעייתית זו.

אני והירוקים של חיפה, נמשיך ונעניק את כל הסיוע הנדרש לתושבים כדי שתכניות היזם ישונו ויותאמו לסביבה אורבנית ואדריכלית חשובה זו, תוך פגיעה מינימלית בתושבי רכס הכרמל.

בתים מיוחדים בשושנת הכרמל (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)
בתים מיוחדים בשושנת הכרמל (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

לא ניתן להגיב