בשושנת הכרמל בחיפה נאבקים לשמור על הטבע העירוני • וידאו

דיירים בשושנת הכרמל נאבקים לשמור על הסביבה הייחודית שלהם מול יזמים ותמ"א 38

דיירים רבים בשושנת הכרמל בחיפה, נאבקים מזה שלוש שנים לשמור על האזור הייחודי של שכונתם. התושבים חוששים כי הסביבה האורבנית הנעימה בה הם חיים שנים רבות, תיחרב תחת תוכניות של יזמים לבניית בניינים חדשים.

כל מי שמכיר את אזור שושנת הכרמל, יודע שמדובר באזור מיוחד, המזכיר אווירה כפרית וסביבה טבעית בתוך העיר. הבתים בנויים משתי קומות עד שלוש קומות וטבולים בטבע ובסביבה הירוקה מעל נחל לוטם.

בתים מיוחדים בשושנת הכרמל (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

יזמים 'פוזלים' אל השכונה

עם קידום נושא ההתחדשות העירונית, החלו יזמים 'לפזול' לכיוון הבניינים באזור. התושבים, רובם ככולם, בעד התחדשות עירונית ככלל, אך מתנגדים בתוקף לשינוי אופי האזור ולפגיעה בסביבה.

לפני כשלוש שנים, רכש יזם את אחד הבניינים באזור שושנת הכרמל, בניין שהדירות בו מושכרות, כך שהבעלים אינו תושב המקום. היזם מעוניין לבנות 7 קומות וחצי במקום 3 הקומות הקיימות וכן חניון תת קרקעי, תוך הרחבת הבניין.

התוכנית המוצעת תיפגע קשות הן בתושבים הגרים בסביבת הבניין והן בטבע ובסביבה הקיימת ותהרוס את האופי הייחודי של הבנייה באזור.

התוכנית הוסרה מסדר היום בעבר ולא קודמה, לאחר שמהנדס העיר הגיע למקום ושמע את טענות התושבים. אלא שלאחרונה, התוכנית הוגשה שוב לוועדה, ללא השינויים והתיקונים המשמעותיים שנדרשו לבצע בה, ובעירייה מנסים לקדמה שוב.

בני שושנת הכרמל תמ"א 38

בני, תושב שושנת הכרמל, ממתנגדי התוכנית:

אין לי שום דבר נגד התחדשות עירונית, זה דבר חשוב ואני בעד. אני רק חושב שאם עושים את זה, צריך לעשות את זה בצורה מסודרת ונכונה ולתכנן את זה כך שכל דבר שנבנה או מוקם מחדש, יעשה באופן מידתי ושפוי כך שלא יפריע ויזיק למי שנמצא מסביב. התוכנית של היזם בפרויקט, שעיריית חיפה רוצה לאשר אותה, היא קטסטרופלית מבחינת כל המשפחות שגרות מסביב. זה דבר שלא מתקבל על הדעת.
תוכנית הבנייה (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

שרית שני שושנת הכרמל תמ"א 38

שרית שני, תושבת שושנת הכרמל המתגוררת ליד הבניין משתפת:

בעקבות המפלצת שמתכוננים לבנות, יהיה לי בעיקר צל ולא את כל הירוק מסביב. גם לי כמובן אין התנגדות בעניין ההתחדשות העירונית אבל בפרויקט זה אנחנו יכולים להסכים על חמש קומות תוך שמירה על אופי המקום ולא כפי שמתוכנן, שש קומות וחצי, עם פגיעה ושינוי משמעותי של אופי המקום והריסתו.
בתים מיוחדים בשושנת הכרמל (צילום: סמר עודה כרנתינג'י)

אביאל שושנת הכרמל תמ"א 38

אביאל:

הסלון שלי צופה לירוק, מקום מאוד שקט ומיוחד. אם עושים התחדשות עירונית זה דבר טוב, אבל צריך לעשות את זה בהתאם למקום. במקום כמו שלנו חמש קומות זה המקסימום. אנחנו מבינים שהעירייה רוצה לאשר ליזם לבנות יותר וזה לא הגיוני.

אבנר רוגל שושנת הכרמל תמ"א 38

אבנר רוגל:

הסביבה שלנו מאוד מיוחדת מבחינה סביבתית ולא סתם התאגדנו קבוצה גדולה של דיירים. אני בעד התחדשות כמו השאר, אבל ההתחדשות צריכה להיות תוך דו שיח עם התושבים ותוך התחשבות ושמירה על מה שקיים ולא להרוס. לבנות שבע וחצי קומות, 15 יחידות דיור, במקום בניין של 3 קומות, זה לא מאוזן בכלל עם מה שקיים באזור.

אביהו האן על פרויקט תמ"א 38 בשושנת הכרמל

חבר מועצת העיר אביהו האן, שנמצא לצד התושבים במאבקם אומר:

זו סביבה אורבנית מאוד וייחודית של בתים שחלקם בסגנון בינלאומי בגובה של שתי קומות, לעיתים שלושה עם עצים בגובה של 10 מטר שעוטפים את הבתים האלה. אזור עם כביש חד סטרי קטן וצפוף מאוד שהוא מוביל דרך שבילים צרים לתוך הבתים המיוחדים מעל ואדי לוטם. מדובר בסביבה אורבנית שאין כמוה בחיפה.

לסביבה הזאת מגיעים יזמים ובמקרה הזה יזם שבא כמו "פיל בחנות חרסינה" בשלב ראשון זה היה בתמיכת העירייה ואחרי שמהנדס העיר הגיע לכאן בשנת 2018 הוא הבין שאי אפשר לקדם את התוכנית כפי שהוגשה והוריד אותה מסדר היום ולא קידם אותה. עברו שנתיים והגיעה ראש העיר החדשה עם מחשבה שיהיו רוחות חדשות בנושא זה אבל לצערנו ולצערי הרוחות האלה לא הגיעו.

התוכנית ממשיכה להיות מקודמת. אנחנו נלחמנו עליה בועדת המשנה לתכנון ובנייה והגענו לועדת הערר, ועדת הערר תמכה בחלק מהדברים שלנו . התוכנית שוב חזרה לדיון אבל אנחנו רואים שהיא חוזרת שוב באותו מתווה ולכאורה יש איזה כוחות מאחורי התוכנית הזאת ומקדמים אותה כתוכנית מפלצתית גבוהה לא מתאימה בגובה של 7 וחצי קומות עם נפחים גבוהים ביותר ואנחנו לא אפשרנו את זה בוועדה המקומית ודרשנו תיקונים משמעותיים.

בעקבות זה כנראה שהתוכנית תגיע שוב ולוועדת הערר הבעיה שאנחנו לא יכולים כל פעם לסמוך על וועדות חיצוניות שיבואו ויושיעו את התושבים. התושבים האלה חיים פה בחיפה והם זכאים לכל הפתרונות שהעיר צריכה לספק להם וזה לא המקום להתחדשות עירונית. התחדשות עירונית צריך לפתח בעין הים, שפריצנק, שער העלייה, נווה דוד ונווה יוסף וברחובות נוווה שאנן.

האזור הזה שושנת הכרמל צריך להישאר אזור ייחודי מיוחד. אם התושבים רוצים לחזק את הבתים שלהם אז הם יכולים לעשות את זה באמצעים שיש לרשותם ולא להרוס אזורים שלמים שהם מיוחדים זה לא המקום. ראש העיר צריכה להוביל את זה ולקדם מדיניות של ריסון באזור הזה ולא לאפשר בנייה של מפלצות בגבהים כאלה בתוך אזור מיוחד כזה.

מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה.


כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:
5 תגובות
 1. איציק אמר/ה

  לצערי אין לתושבים סיכוי מול תאוות הבצע של היזם בגיבוי ראשת העיר שצריכה למלא את הקופה, לא כדי לשפץ את כבישי העיר שנראים כמו אחרי הפגזה בוייטנאם, אלא כדי לשלם משכורות מנופחות למנגנון מנופח.

  1. אוברמן אסיה אמר/ה

   זו שערוריה!! אין לאשר תכניות שפוגעות במרקם הקיים והירוק של האזור הזה בשום פנים ואופן!!
   עבור בצע כסף לקומץ אנשים על חשבון כל תושבי השכונה הזו שחיים כאן כל חייהם ובחרו בה בשל אופייה הירוק והשקט.
   אין לאפשר זאת!!

 2. מרק אמר/ה

  למה שתימסר תגובה מטעם עיריית חיפה? עסקים כרגיל

 3. רפי חסון אמר/ה

  יפה מאוד שאתם שומרים על הסביבה.

 4. עילי אמר/ה

  כל הכבוד

לא ניתן להגיב