פתיחת שנת הלימודים בצל האונס באילת • הפסיכולוגית החינוכית של מחוז חיפה • ראיון

ד"ר דניאלה פלד, הפסיכולוגית המחוזית של חיפה מטעם משרד החינוך • על שיעורי חינוך מיני, טיפול במקרי פגיעה מינית ופתיחת שנת הלימודים בצל האונס באילת

האם משרד החינוך מבצע שיעורי חינוך?
ודאי שכן. חלק מתכנית הלימודים כוללת את הנושא של כישורי חיים. כחלק מכישורי חיים, מדברים על הנושא של מיניות בריאה. מי ששותף ומעביר את השיעורים האלה הן היועצות בבתי הספר. יש גם שיעורים של כישורי חיים שנערכים בשיתוף עם המחנכת. זה חלק שקיים בתוכנית הלימודים.

מלמדים מיניות בריאה

כמובן שמקרה האונס באילת, הוא מאוד מצער.
לתקשורת תפקיד משמעותי באופן סיקור האירוע. אחד הדברים שאני עסוקה בהם, הוא איך מנושא שהוא למעשה טראומה אישית, זה הפך למשהו שהוא נחלת הכלל.
כחלק מלמידה של כישורי חיים, חשוב לדעת איך מדברים עם בני נוער על המותר ועל האסור, על גבולות, על מיניות בריאה, ועל קשר בין אישי, שחלק ממנו זה גם יחסי מין. אנחנו קוראים לזה "מיניות בריאות" וזה לא נושא שמועבר בשיעור אחד.

אונס - תקיפת אישה - אילוסטרציה (shutterstock)
אונס – תקיפת אישה – אילוסטרציה (shutterstock)

סכנות הפורנוגרפיה

מדברים עם הילדים על סכנות הפורנו? ועל הדוגמה המטעה שלו למיניות בריאה?
יש שיעורים שמציפים את הנושא של פורנו וחשיפה אליו. שוב, חשוב להבין שדיבור על מיניות ועל קשר, זה לא משהו חד פעמי, צריך לעסוק בזה לאורך זמן. היום, במחוז חיפה, יש תגבור של נושא כישורי חיים כדי לתת מענה לסוגיה.

באיזה היקף? כמה פעמים בשנה?
אני לא יודעת להגיד בכמות, אך זה צריך להתבצע כחלק מתוכנית ארוכת טווח. השיעורים מתבצעים במערכים בכיתה ז', שוב בכיתה ח', וכן הלאה. זה לא שהילדים ייחשפו לזה פעם אחת בשנות לימודיו. כל התהליך של שיח בנושא, הכשרת היועצות, התגבור הפסיכולוגי ממשרד החינוך כל זה הוא חלק מהתוכנית המניעתית.

הסכנות ברשת

הנוער מקבל הסבר על ההבדל בין פורנו למציאות? על מהי מיניות בריאה? על אמצעי מניעה ואמצעי חירום?
נושא הפורנוגרפיה מדובר בשיעורים גם בצורה ישירה וגם בהקשר לנושאים נוספים. יש שיעורים בנושא של חיזור אלים, יש שיעור על מוגנות ברשת ועל חשיפה לתכנים לא מותאמים ברשת וכל הנושאים האלה נוגעים בנושא הפורנוגרפיה, גם אם באופן עקיף. אנחנו מסבירים לילדים קטנים יותר גם על הסכנות ברשת, על קשר עם אנשים זרים.

אנחנו לא רק מזהירים, אלא מסבירים לאיזה תחומים אפשר להיחשף ברשת ואיזה תחומים מסוכנים, וזה נוגע בנושא של מיניות. אנחנו נותנים לתלמידים מספרי טלפון של מרכזי סיוע להתייעצות, מביאים גם מרצים חיצוניים שמומחים בנושאים האלה ומאושרים על ידי משרד החינוך.

במקרה של פגיעה במסגרת בית הספר

מה עושים במקרים של פגיעה?
יש חוזר מנכ"ל מאוד ברור בנושא ההפרדה בין הפוגע לנפגע וכל אחד מהם מקבל את הטיפול והליווי לגבי הפגיעה – גם הפוגע/ת וגם הנפגע/ת. בנוסף, מקיימים עם שאר הילדים בכיתה ובשכבה, שיח בנושא בלי להזכיר פרטים, כדי שלא תהיה טראומטיזציה משנית.

חוליה מאוד משמעותית היא קהל התלמידים האחרים. למעגל שנחשף באופן ישיר או עקיף יש כאן תפקיד מאוד משמעותי, גם כדי שחס וחלילה, אף אחד מהם לא יעשה מעשה כזה, וגם שהם יהפכו להיות מקור חוזק וכוח לאותה נערה.

עבירות ברשת (אילוסטרציה)
עבירות ברשת (אילוסטרציה)

שיימינג, חרם ופגיעות מיניות

יחידה 105 של משטרת ישראל
יש יחידה משטרתית האמונה על נושא בני הנוער והילדים ברשתות. במסגרת כישורי חיים, שוטרים ממוקד 105 באים לקיים שיח עם התלמידים בכל בתי הספר בנושא עבירות ברשת, שיימינג, חרןם (נידוי), פגיעות מיניות ועוד.

יש הרבה דברים טובים שקרו מאז שיש את הרשת, אך יש בה גם הרבה סכנות לילדים. הילדים ובני הנוער עוברים את השיעורים בנושא של הסכנות ברשת, אך עדיין גם כשיש הרבה פעילויות הסברה ומניעה, לצערנו יקרו מקרים. כשקורים מקרים, אנחנו אנחנו נמצאים שם. בכל רשות מקומית יש שירות פסיכולוגי חינוכי, שנותן מענה פסיכולוגי במידת הצורך, לנער או לנערה.

האם יש תוכנית להרחיב את השיעורים לאור האירועים האחרונים?
השיעורים הם לא חד פעמיים. זה משהו שהוא מתמשך וקורה לאורך זמן.
אחד האתגרים של מערכת החינוך הוא מה שנקרא – SEL – למידה חברתית רגשית.
אנחנו עושים מאמצים רבים ומכינים תוכניות לימוד בהתאם, כדי להגביר את נושא האמפתיה אחד כלפי השני בין התלמידים. ברגע שיש לך יותר אמפתיה כלפי האחר, אתה יותר רגיש אליו, ופוחת הסיכוי שתפגע בו.

גם שנת הלימודים הקודמת התחילה כך…

כשהשנה התחילה, לפניי יומיים, דיברתם על האונס באילת?
יצאה איגרת ברוב הרשויות המקומיות, הנחיה כללית לתיכונים ולחטיבות ביניים במסגרת ימי ההיערכות. ההנחיה הייתה לדבר על הנושא קודם כל עם ההורים ועם המורים, כדי לעשות את ההכנה לשבוע הראשון של שנת הלימודים. זה נושא שאי אפשר להתעלם ממנו והתעלמות היא מסר. לכן עשינו את ההכנה על איך מדברים, איך עושים את השיח עם התלמידים. עשינו ממש הבנייה מותאמת גילאים, כדי שגם ההורים וגם המורים יוכלו לעשות את זה.

ילדים לא נמצאים בחלל ריק, ילדים גדלים בתוך הסביבה החינוכית והביתית, ושיתוף הפעולה בין הסביבות האלה הוא מאוד משמעותי. שיתוף הפעולה הזה, הוא זה שיעזור, גם למנוע וגם לטפל.

גם שנת הלימודים שעברה נפתחה עם סיפור האונס באיה נאפה, זה מאוד עצוב בעיניי.

תגובה
  1. רפי רפול - חסון אמר/ה

    כל הכבוד לך ד"ר דניאלה פלד על עבודתך החינוכית.מרשים.יישר כוח לך דניאלה.שבת שלום.

לא ניתן להגיב