“חייבים לפעול בנחישות להוצאת התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה” • ח”כ מיקי חיימוביץ’

מיקי חיימוביץ' בסיור (צילום: דוברות חברת הכנסת)

“מזדהים עם החשש של התושבים”

מספר ימים לאחר פיצוץ החומרים המסוכנים בביירות, היום, יום ראשון 09/09/20, בשעה זו, מסיירת ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח”כ מיקי חיימוביץ’ במפרץ חיפה: “מזדהים עם החשש של התושבים”

להדק את הפיקוח ולבחון את דרכי המניעה

לאחר אסון הפיצוץ בביירות בשבוע שעבר, תושבים רבים, ראשי רשויות, מומחים ואירגונים הביעו חשש גדול מתרחיש של מקרה דומה באיזור מפרץ חיפה, בעקבות ריבוי מוקדי הסיכון ומאות סוגי החומרים המסוכנים השונים שנמצאים בקרבת אוכלוסייה. לאור זאת, יזמה יו”ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח”כ מיקי חיימוביץ’ סיור של הוועדה באזור מפרץ חיפה על מנת לסקור את ריכוזי החומרים המסוכנים באזור, להדק את הפיקוח על הטיפול, הבקרה, תנאי ההחזקה והאכיפה, ולבחון את המוכנות ודרכי המניעה של אסון חומרים מסוכנים בישראל.

מיקי חיימוביץ' בסיור (צילום: דוברות חברת הכנסת)
מיקי חיימוביץ’ בסיור (צילום: דוברות חברת הכנסת)

ח”כ מיקי חיימוביץ’, יו”ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, בסיור:

האסון בביירות עורר כמובן חשש גדול מצד ציבור התושבים וראשי הרשויות באיזור המפרץ ואני יכולה להבין אותם. הסיור היום נועד להדק את הפיקוח על הטיפול, הבקרה, תנאי ההחזקה והאכיפה, ולבחון את המוכנות ודרכי המניעה של אסון חומרים מסוכנים בישראל.

משאית עלתה באש בחוצות המפרץ

הסכנה באיזור היא לא רק במפעלים עצמם, היא גם בצנרת, במיכלים, במשאיות שמכילות חומרים מסוכנים ועוברות בקרבת ריכוזי אוכלוסייה. לפני מספר שבועות מיכלית גז של 20 טונות על משאית עלתה באש לפנות בוקר בצומת חוצות המפרץ ורק בנס לא היו נפגעים. שריפה כבדה הייתה גם במפעל שמן ובמקומות נוספים באזור, כמו כן מפרץ חיפה סובל מדליפות וזיהום אוויר חריג כתוצאה משלל מוקדי החומרים המסוכנים. עלינו גם לוודא מוכנות למקרים של רעידת אדמה או התקפה עוינת, בנוסף לתקלות ותאונות. אנחנו כאן כדי לוודא שהציבור חשוף לנתונים באופן שקוף, ושנעשים מיטב המאמצים על מנת לשמור על בריאות וביטחון התושבים.

לעודד תעשייה נקייה

עוד הוסיפה חיימוביץ’: ” ומעבר לכך, כפי שכבר אמרתי, חייבים לפעול בנחישות להוצאת התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה. במקביל עלינו לדאוג ולעודד תעשייה נקייה ומתחדשת, שתיטיב גם עם הציבור ותושבי האיזור וגם עם העובדים עצמם, תייצר מקומות עבודה חדשים בליווי הסבות והכשרות מקצועיות. ותייצר חזון נקי וצומח לעיר חיפה”

מיקי חיימוביץ' בסיור (צילום: דוברות חברת הכנסת)
מיקי חיימוביץ’ בסיור (צילום: דוברות חברת הכנסת)

מוקדי הסיור:

נמל חיפה, מפעל דשנים, תש”ן קריית חיים.
בסיור משתתפים חברי הכנסת יו”ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ויוזמת הסיור מיקי חיימוביץ’, איתן גינזבורג, קרן ברק, רם בן ברק, איימן עודה, סונדוס סלאח, ע’דיר כאמל מריח, אליהו ברוכי, אריאל קלנר.
כמו כן הגורמים הבאים: המשרד להגנת הסביבה, עיריית חיפה, המל”ל, רשות נמלי ים ממשרד התחבורה, נמל חיפה, פיקוד העורף ורח”ל ממשרד הביטחון, פס”ח משרד הפנים, מפעל דשנים.

אביהו האן

אביהו האן, יו”ר סיעת הירוקים בעיריית חיפה

הגיע הזמן שממשלת ישראל תבין שחייבים לפתור את הבעיה הזאת. לא יכול להיות שתושבים יקומו בבוקר ולא יוכלו לנשום בלי לחוש בריחות המזהמים הנוראיים.

“תושבים זכאים לחיות בשלווה”

עוד אמר האן: “אני מאוד שמח שוועדת הפנים וועדת הגנת הסביבה הגיעה למפרץ חיפה. בממשלה חייבים להבין שאנחנו נמצאים כאן תחת מתקפה של זיהום אוויר מצד אחד וחומרים מסוכנים מצד שני . מדובר בשילוב קטלני לתושבי מטרופולין חיפה.

זה לא הגיוני שמשפחות ישלחו את הילדים לביה”ס, ויחששו מאירוע של חומרים מסוכנים. תושבים זכאים לחיות בארצם בשלווה ובהנאה. בפועל, תושבי מטרופולין חיפה חיים תחת איומים. אני מאוד תומך במהלכים שעושה ח”כ מיקי חיימוביץ’ , כדי להביא למודעות של הסיכונים שקיימים פה במפרץ חיפה.

אני מקווה שגם שאר חברי הכנסת מכל סיעות הבית, יגיעו לפה ויתרשמו ממקור ראשון. הם מוזמנים לפנות אליי ואעשה להם סיור בעצמי”.

רשות נחל הקישון ליו”ר ועדת הפנים והסביבה ח”כ מיקי חיימוביץ בסיור:

“האסון בביירות עלול להתרחש גם בחיפה”

רשות נחל הקישון התריעה הבוקר בפני יו”ר ועדת הפנים והסביבה בכנסת, ח”כ מיקי חיימוביץ שמבקרת במפרץ חיפה, כי האסון בביירות עלול להתרחש גם בחיפה. מדובר בפצצה מתקתקת בעיקר נוכח פיתוח נמל המפרץ ושטחי העורף שלו, שיגבירו את רמת הסיכון לתושבי מפרץ חיפה ויוסיפו על כמות וריכוז החומרים המסוכנים הקיימים במפעלי תעשייה, הנמלים ושטחי העורף שלהם.

ברשות מציינים שפנו בבקשה לערעור למועצה הארצית לתכנון ובניה על החלטת הועדה המחוזית לאישור תוכנית המתחם הלוגיסטי של חברת נמלי ישראל שעל פי התוכנית יוקם בגדות נחל קישון על חשבון שטחי טבע ונוף ייחודיים ונדירים ובכך יימנעו את הרחבת הפארק.

ירון חנן שמרכז את צוות המומחים למניעת אסונות במפרץ חיפה מסר לחי פה:

אני מרוצה מעצם קיום הסיור הזה במפרץ חיפה ומודה לח”כ מיקי חיימוביץ’ שנעתרה לבקשתי בעת ששוחחנו ביום בו התרחש האסון בביירות. מה שקרה בלבנון המחיש לכולנו כיצד נראית אפוקליפסה מחרידה כזו אם חלילה יתרחש אירוע חומרים מסוכנים חמור במפרץ חיפה.
אין כמעט מקום בעולם בו קיים ריכוז חומרים מסוכנים כל כך בשטח כה קטן, בקירבה כ”כ גדולה למטרופולין בו גרים, עובדים ומנהלים את חייהם מיליון תושבים כל יום, באחד האזורים הכי מאויימים ביטחונית ובתרחישי אסון טבע אפשרי – כפי שקורה במפרץ חיפה.
יש במפרץ מעל 1,500 מקורות וחומרים מסוכנים (חומ”ס), כ-60 מפעלים מחזיקים חומ”ס בדרגות סיכון שונות וקרוב ל- 100 אתרים מסוכנים, אשר חלקם עלולים לגרום למגה אסון עם כמות נפגעים ונזקים שווי ערך לפחות למה שהתרחש בביירות.

לשמחתנו יש בשנה האחרונה מומנטים חיובי לכיוון ניקוי מפרץ חיפה ממפעלים מסוכנים ומזהמים ע”י סגירתם או העתקתם לאזורים פחות מאוכלסים.

מאידך, הקמת נמל המפרץ החדש והפרטת נמל חיפה הוותיק מלמדים אותנו שהסכנות בהגעת ואיחסון מטענים מסוכנים בנמלים ובשטחי העורף שלהם, במיוחד באזור הקישון, הם איום בלתי קביל לחלוטין שפועל באופן הפוך למגמה להבריא סוף סוף את מפרץ חיפה אחרי עשרות שנים של זיהום וסכנות.

צוות המומחים שאני מרכז יציג את חוות דעתו במידה ויתקיים דיון המשכי בועדת הפנים והסביבה, בהמשך לסיור שקיימה הועדה היום במפרץ.

מיקי חיימוביץ’ על עתיד מפרץ חיפה ראיון
בחי פה


כבר בקמפיין הבחירות ב-2019, התחייבה חיימוביץ’ כי תפעל בנושא המפעלים המזהמים במפרץ חיפה מסכנים את האזור כולו. צפו בראיון:

נגה כרמי מראיינת את ח”כ מיקי חיימוביץ’ בנושא המפעלים המזהמים (צולם לפני הבחירות)

הגיבו כאן לכתבה

4 תגובות
 1. אייל אמר/ה

  ראיון מצוין רק כדאי לתת את הכבוד הראוי לחברי הכנסת, גם בכותרת הראיון והכתבה,
  ולכתוב: ח”כ מיקי חיימוביץ’.

 2. מערכת חי פה - חדשות חיפה אמר/ה

  צודק. טופל

 3. הכהן אמר/ה

  איפה היא הגברת הנכבדה שנבחרה לראשות עיריית חיפה היפה ? הבטיחה וכלום ,צריך בולדזר שיזיז דברים ,לא מאוחר אבל הסכנה קיימת לדרבן את ראש העיר בהפגנות ליד הבית שלה ,זה שיארגן את זה גם זאת לטובה או שתזיז וזה טוב או האחר הנמרץ יחליף אותה .
  ימים טובים לעם – ישראל .
  המאמינים יוסיפו
  .א מ ן

 4. אני אמר/ה

  הכל דיבורים וחירטוטים.
  לא יעשה כלום. כלום!!!

הגיבו כאן לכתבה