5 כלי רכב נשרפו כליל הלילה בחיפה

(חי פה), שוב שרפת רכבים בחיפה והלילה ברחוב ערד...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו',...

השכונה היוקרתית בחיפה כבר לא כ"כ שלווה – "החיים שלנו הפכו לסיוט"

(חי פה) - התושבים בשכונת 'סביוני דניה' מתארים תחושת...
באנר גורדון 230524
באנר - צעדת קריית ביאליק ה-41 - שבת, 1/6/24 - רחב
באנר קריית אתא עצמאות 080524

משטחי ענק של צידפת הפרנה פרנה התגלו במפרץ חיפה

(חי פה בים) - רבים הדיבורים על הגירה לישראל...

מגדל הנביאים בהדר הכרמל – תקווה נכזבת

מגדל הנביאים שוכן בקצהו הצפוני של רחוב הנביאים, מרחק...

רותי סגל • אלת פריון היצירה • ציירת ואוצרת חיפאית

ציוריה, ביתה ואוצרות מעונה של רותי סגל משרים על...

ילדים, שירים ואבטיחים במקום לימודים ביום העצמאות

בית הספר עין הים יורד לים מחצלות נפרשו על החוף,...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי...

"נהפוך את חיפה לעיר הראשונה של עולים חדשים" • קפלון בראיון מיוחד לחי פה

90% מהליקויים שנמצאו בהתנהלות רשות קליטת העלייה בחיפה טופלו – 10,000 עולים נקלטו בחמש השנים האחרונות והצפי הוא קליטת 5,000 עולים חדשים עד סוף 2020

לזר קפלון, סגן ראש עיריית חיפה, ויו"ר דירקטוריון רשות קליטת העלייה בחיפה, בראיון מיוחד לחי פה, על מצב הרשות שלפני כניסתו לתפקיד, אשר נמצאו בה, ע"י מבקר העירייה, ליקויים רבים בהתנהלות ההנהלה ובהתנהלות הכספית.

קפלון מדבר גם על מצב העולים הוותיקים והחדשים, על התמודדותם הלא פשוטה בתקופת הקורונה, על השירותים שניתנים להם ועל הקשיים השונים העומדים בפניהם.

מה מצב רשות קליטת העלייה נכון ל-2020?

רשות קליטת העלייה בחיפה ממשיכה להתמקד במטרות שהציבה לעצמה וממשיכה בטיפול בעולים ותיקים וחדשים. לאור התפרצות נגיף הקורונה בשנה הנוכחית, כמות הפתרונות לבעיות שאנחנו צריכים לתת – גדל. כרגע, כל הצוות עובד לטובת עולים קיימים לצד העלייה החדשה שממשיכה, לשמחתנו, גם בתקופה זו. כמובן שלעולים החדשים נוספו בעיות מעבר לבעיות הרגילות, והרשות עומדת במטרות וממשיכה לפעול כרגיל.

מה היה מצב הרשות לפני כניסתך לתפקיד?

לפני כניסתי לתפקיד, למבקר העירייה היתה ביקורת קשה על התנהלות הרשות. המבקר מצא הרבה ליקויים בהתנהלות הרשות, בין אם בתחום ההנהלה ובין אם בתחום הכספי. עם כניסתי לתפקיד, יותר מ 90% מהליקויים טופלו, ונכון להיום, הרשות לקליטת עלייה עומדת בכל הדרישות, הבדיקות והקריטריונים המקובלים במדינת ישראל.

כמה עולים נקלטו בעיר חיפה בחמש השנים האחרונות ומאיזה מדינות?

בחמש השנים האחרונות נקלטו בחיפה כ-10,000 עולים. יותר מ-90% מהעולים ממדינות חבר העמים, והשאר מצפון אמריקה וצרפת.

מאז כניסתך לתפקיד, כמה עולים נקלטו בחיפה?

בשנת 2019 עלו כ-3,500 עולים חדשים לעומת 2,500 בשנת 2018. בשנת 2020 עלו כ-1000 עולים חדשים למרות הקורונה ויש צפי לעלייה גדולה ברגע שייפתחו השערים. לפי הדיווחים של הסוכנות הצפי יגיע ל-5,000 עולים עד סוף השנה, כי העיר חיפה נחשבת עיר אטרקטיבית לעלייה. עד היום העיר חיפה קלטה כ-10% מהעולים שהגיעו לישראל ובתקופה האחרונה זה הגיע ל-15%.

אלו שירותים ואיזה מענה, נותנת הרשות? ובאיזה שירותים דרוש שיפור?

אנחנו הגדרנו את השירותים לשני סוגים
קליטה מידית, שבה, מרגע שעולה חדש נקלט, אנחנו מעניקים לו את השירותים הבסיסיים, כמו פתיחת חשבון, הרשמה לאולפן, קליטה בגני ילדים, רישום בביטוח לאומי, ליווי לכל המוסדות הממשלתיים – כל העזרה הבסיסית שהעולה מקבל בחצי שנה – שנה הראשונה.

בנוסף, הגדרתי שירות נוסף, והוא חיזוק לקהילה. מדובר ביחידה שנותנת פתרונות לעולים חדשים. הנושא הבולט והחשוב ביותר אחרי הקליטה הראשונית, הוא התעסוקה. אנחנו נותנים שירותים להרבה אוכלוסיות שמבחינתנו לא נקלטו מספיק טוב, כי עדיין יש להם קשיים בחיים ובהתאקלמות. מדובר באוכלוסיות חלשות כמו: אמהות חד הוריות, חיילים בודדים, קשישים. בתחום הזה אנחנו מעניקים סיוע ועזרה ע"י יחידה שהקמנו בשנה וחצי האחרונות, עם כניסתי לתפקידי, והיא נקראת "פניות ציבור". היחידה מטפלת בכל הקשיים של העולים, ללא שום קשר לכמה זמן הם בארץ.

לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)
לזר קפלון (צילום: ירון כרמי)

עם איזה בעיות מתמודדים העולים?

יש את הבעיות של כל עולה חדש, בעיה של חוסר הבנה ומידע, כמו רישום בביטוח לאומי, רישום בגני ילדים, קבלת מידע דרך 106 וכיו"ב. בתקופת הקורונה העולים שנקלטו בשנה האחרונה, נתקלו באי הבנה והמדינה לא חשבה ולא התחשבה בעולים שטרם סיימו אולפן, כי הלימודים בו נעצרו. אותם עולים נשארו בלי עבודה וגם בלי עזרה כלכלית. חלק מהבעיות טופלו על ידי היחידה שלנו. כמו שציינתי, במוקד 106 אין מענה בשפה הרוסית, ועל כן העליתי הצעה לסדר. אני מאמין שתוך חודש וחצי הנושא יטופל ויהיה מענה במוקד 106 גם בשפה הרוסית. בנוסף, עשינו הרבה צעדים שיטפלו בבעיות, במיוחד בחוסר כלכלי בגלל המצב.

מה מצב הרשות בתקופת הקורונה?

בתקופת הקורונה נתקלנו בהרבה בעיות שעולים חדשים חוו בגלל חוסר מידע וגם חוסר כלכלי ותפקודי. מדובר באזרחים ותיקים, קשישים, תושבי הוסטלים, משפחות מרובות ילדים, משפחות חד הוריות וחיילים בודדים. מיד כל הצוות פעל לתת מענה. יזמנו והקמנו צוות גדול של מתנדבים במשך החודשיים שלושה הראשונים, שהיו הכי קריטיים. הצוות עזר בחלוקת אוכל, הקמנו ליין פתוח לטיפול בבעיות נפשיות. גם לאנשים שאינם מוכרים בלשכות הרווחה, העברנו אוכל ותרופות עד לבית, בעיקר לוותיקים. גם אחרי הגל הראשון, המשכנו להיות בקשר עם הרבה אוכלוסיות חלשות. גם היתה תקופה שהמשיכו להגיע עולים שחוו תהליכים של בידוד, וטיפלנו בהם בהתאם. מקווים לטוב.

מה עם התקציב לכל נושא הקליטה? האם הוא מספיק ועונה לצרכים?

מרגע כניסתי לתפקיד, העליתי בפני ראש העיר את החשיבות של קליטת עולים חדשים לעיר וקיבלתי הבנה מלאה. גם בשנת 2019 וגם בשנת 2020 תקציב הרשות היה יציב. התקציב הזה נתן לנו הרבה פתרונות לפעילויות. גם היתה לנו הבנה מלאה בכל הקשור בקבלת נכסים חדשים לעולים חדשים.

לגבי תקציב ממשרד הקליטה, עד היום אנחנו ברשות ובעיריית חיפה נמצאים במצב לא ברור והתקציב הוא כמעט 0. וזה עלול להביא להרבה קיצוצים בפעילות החשובה למען אותם עולים חדשים. זה קרה בגלל אי יציבות וממשלה לא יציבה. עד היום המדינה לא קיבלה תקציב וכפועל יוצא, יש חוסר של מיליון בתקציבים של רשות לקליטת עלייה בחיפה.

מה החזון שלך? כיצד אתה רואה את הרשות בחיפה בעוד 3 שנים?

החזון שלי, הוא שהעיר חיפה תהפוך לעיר הכי אטרקטיבית מבחינת עולים חדשים. כמו שהצבתי מטרה בשנת 2019, הגעה של 3,000 + עולים חדשים והיא הושגה. החזון הוא הגדלת מספר העולים החדשים שמגיעים לחיפה, והפיכת חיפה לעיר הראשונה, ובמקרה הגרוע לשנייה, של עולים חדשים. בשביל להגיע למטרות אלה אנחנו צריכים להיות אטרקטיביים. החזון שלי הוא שאנחנו בעיר, ננהל את הפתרונות לתעסוקה, ללימודים ולמגורים, ועל כך אנחנו עובדים.

צרו קשר עם חי פֹּה: בוואטסאפבמייל

סמר עודה - כרנתינג'י
סמר עודה - כרנתינג'י
עיתונאית בצוות הכתבים של האתר חי פה • כתבת מוניציפלית, פלילים, סביבה ובריאות צרו קשר עם סמר באימייל: [email protected]

כתבות קשורות לנושא זה

10 תגובות

 1. הידד! חיפאים וותיקים גזענים כלפי רוסים!
  רוצים את "חיפה הישנה והטובה" כאילו שאמא ואבא שלכם לא הגיעו מאיפשהו לישראל, אבל להתנשא על עולים חדשים זה קל, זה כיף.

 2. מוזר, שמנהל רשות לא יודע מספרים, שאפשר לבדוק תוך שניות.
  לפי הלמ"ס ב2019 לחיפה הגיעו 2550 עולים, שליש פחות ממה שאדון חושב, שהוא מטפל.
  חוץ מזה, ברשות לקליטת העליה קרוב ל500 אנשים עובדים בשכר, עם היו מבטלים את הרשות והיו נותנים עזרה ישירה, לכל משפחה חדשה אפשר לשכור דירה בחיפה למשך שנה ועוד ישארו הכספים.
  *כל מה שמר. קפלון טוען כעבודה של רשות לקליטת העליה בחיפה, למעשה עבודה של משרד לקליטת העליה. הם מתנהלים במקרה הטוב כמתנ"ס, אבל מקבלים תקציב עירוני, של עשרות מיליוני שקלים.

 3. הרשות לקליטת עסקני ישראל ביתנו
  30 ג'ובים של שטראים ועכשיו קפלון לחברי המפלגה
  אין גבול אין בושה נחצו כל הקוים
  קליש איפה ניקוי אורוות??

 4. המצב הרבה,הרבה יותר חמור ממה שמגיבים הגיבו לכתבה.
  מדובר באוכלוסיה שביצעו את הפשעים,
  שSOLZHENITZIN תיאר בספריו,
  שבאו להסתתר במדינת ישראל,
  תוך כדי תנאי קליטה …מדהימים.

 5. מן הראוי לסייע לילדי התושבים החוזרים בסגירת פערי השפה והידע במקצועות הספציפיים הנלמדים בארץ כמו תנ"ך, תולדות עם ישראל, אזרחות וכד'. לא הכל כסף.

  • נכון מאד, צריך להחזיר את הצברים שנולדו פה, לא את הפרזיטים

 6. צריך להעביר את העולים החדשים לשפרעם או ללבנון.שם יקבלו כפל קצבאות חחחח.

  • כדו טובה הביאו צרפתים, אמריקאים שוודים, אבל מספיק עם הרוסים, בלתי נסבלים, פרזיטים, באים לפה זקנים בני מאה מאה מועילים בכלום ומקבלים קצבאות על חשבון אנשים שנולדו פה, שיחמו מסים במשך 50 שנה ובגלל כל הפרזיטים חיים היום מקצבה זעומה, שיביאו איתם את הקיצבה מפוטין

הכתבה נעולה לתגובות. ניתן לשתף ברשת באמצעות כפתורי השיתוף

כל הכתבות בחי פֹה

הפגנה בחיפה – מוצ"ש 25/5/24

הודעת מטה "מחאת העם חיפה" חיפאיות וחיפאים, תושבי הצפון האמיצים,ביום שבת 25/5/24שימו לב ל*שינוי השעות: חד פעמי❗עקב הגבלות המשטרה בשל מדורות ל״ג בעומר 🔥♦ 18:00...

תאונה עם חזיר בר בחיפה – אזהרה (!) התמונות קשות לצפיה

(חי פה) - מכת חזירי הבר בחיפה - לחי פה מגיעים דיווחים על תאונות בין כלי רכב, כמעט מדי שבוע. שמאי הרכב מדווחים לחי...

גופת גבר נפלטה לחוף מרידיאן בחיפה

(חי פה) - הים היה סוער בחיפה ביום ו', 25/5/24. בשעות הערב התנשאו הגלים לגובה של כ-150 ס"מ והזרמים היו חזקים מאד. סביב השעה...

הסוף לחניית רכבים על המדרכות • מטפלים בחוויה של הולכי הרגל בחיפה

קבוצת "הרחובות של חיפה" התחילה מהלך שמטרתו לשפר את החוויה של הולכי הרגל במרחב הציבורי. ביום שלישי 21/05/2024, נערכה הפגישה הראשונה של הקבוצה, שהחליטה...

בן שמיח או פשוט משיח – אמן קירות קלאסיים

אומנם בן לא נולד בחיפה, אבל הוא הכי חיפאי שיש. הוא עבר לחיפה לפני כעשור, ומאז הוא מכתיב טון של יצירה עצמאית וחיפאית. המדיום...