מאות מדריכים ובנות שירות לאומי מארגון ‘אשכולות’ מתגייסים לסייע למערכת החינוך בחזרה לשגרה • משבר הקורונה

יוזמה: סיוע למערכת החינוך לחזור לשגרה, בעזרת מתנדבים

בהתאם למתווה שהושג במערכת החינוך והחזרה ההדרגתית לשגרה, ארגון אשכולות וארגון  זהות, בשיתוף האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, יעמידו לרשות בתי הספר מאות מדריכים מוסמכים ובנות שירות לאומי, במטרה לסייע למוסדות החינוך בהשלמת כוח ההוראה בתקופה זו.


פרויקט חוזרים ללימודים צילום באדיבות מרכזי זהות
פרויקט חוזרים ללימודים צילום באדיבות מרכזי זהות

פתיחת מערכת החינוך, עוררה השבוע לא מעט דילמות וקשיים מצד ההורים ומצד מערכת החינוך וצוותי ההוראה. בתי הספר נאלצו לחזור לשגרה בלתי רגילה הכוללת כיתות קטנות, שמירה על מרחק של 2 מטר בין ילד לילד, בניית מערך שיעורים חדש ומותאם לתקופה הנוכחית, תוך הקפדה על ההנחיות של משרד הבריאות ועוד. האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך באמצעות מרכזי זהות וארגון אשכולות, הודיעו כי יעמידו לרשות בתי הספר וגני הילדים מאות מדריכים מוסמכים לרבות בנות שירות לאומי ומדריכי טיולים. מערך המדריכים יעמוד לטובת השלמת כוח ההוראה במערכת החינוך בתקופה הקרובה עד תום משבר הקורונה.

מערכי תוכן עשירים ומגוונים

לטובת היזמה, מרכזי זהות וארגון אשכולות יציעו לבתי הספר וגני הילדים, מערכי תוכן עשירים ומגוונים, דבר שיספק מענה הדרכתי וחינוכי לבתי הספר והגנים בכיתות ומחוצה להן. כך למשל הם יסייעו  בתכנים כמו גיאוגרפיה, מועדי ישראל, מורשת ישראל, ידיעה ואהבת הארץ ועוד..

אדיר וישניה (צילום: אשכולות)
אדיר וישניה (צילום: אשכולות)

אדיר וישנייה, מנכ”ל ארגון אשכולות, מסר לחי פה:
“ארגון אשכולות רואה חשיבות רבה בפעילות זו מול מוסדות החינוך בישראל. זהו צו השעה של הארגונים החינוכיים והחברתיים לסייע למערכת לחזור לשגרה מלאה ובכך לסייע למאמצי ההבראה עבור המשק בישראל. אנו מעמידים לרשות בתי הספר מערך ארצי של מאות מדריכים מוסמכים ובנות שירות לאומי, בעלי ובעלות  ניסיון בעבודה עם מערכת החינוך, כך שמדובר בכוח עזר מקצועי ובעל ערך מוסף. אני מזמין את בתי הספר בכל הארץ ליהנות מהשירות והסיוע שאנו מציעים ולפעול למען חזרה לשגרה מהירה ובטוחה”.

מיהו אדיר וישנייה

אדיר וישנייה, מנכ”ל ארגון אשכולות. בן 39, תושב תל אביב, נשוי ואב לשלושה ילדים. וישניה מספר כי בתקופת הקורונה שהה בחל”ת, אך מתוקף תפקידו בארגון נאלץ לתמרן כל העת בין טיפול במשפחה והשגחה על הילדים, לטיפול בעניינים הדחופים של הארגון הצצים חדשות לבקרים. וישנייה: “עם תחילת המשבר, הבנו שמדובר בתקופה חדשה ושונה ממה שהכרנו אליה יש להיערך בדרך חדשנית ומקורית. במיוחד עם חזרת בתי הספר ל”שגרת קורונה” החדשה.” הוא אומר

אז מה זה בעצם ארגון אשכולות?

“ארגון אשכולות מאגד כ-30 מרכזים חינוכיים הפרוסים מהגולן ועד אילת, ואלו מפעילים תכניות חינוכיות למסעות, טיולים, סמינרים והדרכות שונות ומגוונות. מרכז אחד אף שוכן בחיפה.

הפעילות החינוכית במהלך השנה כוללת, הדרכות במערכת החינוך, פעילות מול מפקדי וחיילי צה”ל, פעילות מול ציבור אזרחים וותיקים, משפחות ועוד. כמו כן, לחלק מהמרכזים יש בתי הארחה הקולטים במהלך השנה קבוצות של תלמידים, תנועות נוער, משלחות מחו”ל ועוד.”

פרויקט חוזרים ללימודים צילום באדיבות מרכזי זהות
פרויקט חוזרים ללימודים צילום באדיבות מרכזי זהות

מהי היזמה שלכם באשכולות?

“בהתאם למתווה שהושג במערכת החינוך והחזרה ההדרגתית לשגרה, החלטנו שיש לפעול ולתת מענה למערכת החינוך החוזרת לשגרה. במסגרת היזמה, אנו מעמידים לרשות בתי הספר וגני הילדים, ברמה הארצית, מאות מדריכים מוסמכים, לרבות בנות שירות לאומי ומדריכי טיולים, שיש להם ניסיון בעבודה עם מערכת החינוך. ואלו יסייעו למוסדות החינוך השונים בהשלמת כוח ההוראה בתקופה זו.

עם תחילת מחאת הקורונה, הקים ח”כ רפי פרץ, שר החינוך, חמ”ל למשימות לאומיות תחת הכותרת “המתנדבים בעם”. כארגון גג חינוכי מוביל אשכולות השתלב בחמ”ל זה, זאת לצד ארגוני חברה וחינוך אזרחיים. למעשה, היזמה להפעלת פעילות חווייתית- חינוכית בבתי הספר, כתמיכה למורים, מצטרפת לפעילות החמ”ל הארצית של משרד החינוך.”

מי הם הארגונים השותפים לכם?

“הפעילות נעשית בשיתוף פעולה ייחודי, שנרקם בין אשכולות לארגון זהות, ובתמיכת האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, שדואג לפקח על הפעילות.

של מי הייתה היוזמה?

כאמור, מזה חודשיים שרוב הפעילות של הארגון מושבתת לחלוטין. אך, לאורך כל תקופת משבר הקורונה, השתדלנו להמשיך בעשייה ולהתאים את עצמנו למצב המשתנה, בין היתר בהפעלת מערכי פעילות ווירטואליים, לרבות הרצאות ושיחות בנושאים שונים של אקטואליה, ידיעת הארץ, תרבות יהודית ועוד.

כמו כן, היו יוזמות והתארגנויות מקומיות להשתלבות במשימות דחופות כמו: סיוע לחקלאות, מענה לקשישים בודדים בשיתוף זק”א ופעולות נוספות. למעשה, השטח זעק באמצעות המרכזים ובנות השירות על רצון לפעול באופן משמעותי ומערכתי יותר. מרכזים פנו וביקשו לתת כתף, וכך נולדה היזמה.”

למה היא באה לתת מענה?

“היזמה באה לתת מענה לצוותי ההוראה בתי הספר וגני הילדים השונים שכן חלוקת הכיתות לקבוצות יוצרת חוסרים במערכת- בצוותי הוראה ובחללי לימוד. אנו מגויסים בכדי לתת מענה וכוח עזר לצוותי ההוראה במערכת החינוך, אם זה בהחלפת מורים, השלמת פעילויות חינוכיות בבתי הספר, סיוע להנהלת בית הספר, הגנים והמורים בפעילות בית ספרית או חוץ בית ספרית.”

האם יש לכם הניסיון לעבוד מול מערכת החינוך? מול ציבור של מורים ותלמידים?

“לארגון אשכולות יש את הניסיון בעבודה מול מערכת החינוך ומול ציבור המורים והתלמידים. זו פעילותנו בשוטף. מבחינתנו, אין פשרה בעניין הניסיון בעבודה מול מערכת החינוך כתנאי להשתתפות בפרויקט.

זה גם בסיס ההכשרה של המדריכות והמדריכים שלנו. במהלך השנה אנו פועלים במסגרת החינוך הבלתי פורמלי עם תלמידים- בכיתות, בטיולים שנתיים, בסמינרים והדרכות. למדריכים שלנו יש הכשרה והסמכה מטעם משרד החינוך, חלקם אף מדריכי טיולים המוסמכים באמצעות אשכולות המוכר כגוף מכשיר להדרכת טיולים מטעם מערכת החינוך, וחלקם באמצעות ארגון זהות לפעילות בכיתות בבתי הספר.”

איך הפעילות תתבצע?

“הפעילות מתבצעת באמצעות ארגון אשכולות וארגון זהות, שהקימו חמ”ל משותף עם משרד החינוך והאגף לתרבות יהודית במשרד. ניתן לפנות לחמ”ל עם בקשות הן מצד בתי הספר וגני הילדים השונים והן מצד מדריכים מוסמכים ובנות שירות המוכנים להתגייס ולהתנדב במשימה, לפי הצורך. המרכזים אף משקיעים משאבים פנימיים להנעת המערכת. המרכזים באמצעות רכזי ההדרכה שלהם אף מצויים בקשר רציף עם המדריכים כדי לתת מענה אנושי לאורך כל תקופת ההפעלה בבתי הספר בתחומים השונים.”

מתי היא תצא לדרך?

“הפעילות יצאה לדרך. כבר עכשיו צוותים שלנו נכנסו לפעילות ברחבי הארץ- בגולן, בעכו, בחבל לכיש, באזור ירושלים, ביו”ש, בחדרה ועוד.”

מי הם המתנדבים?

“קבוצה משמעותית של המתנדבים הן בעצם מתנדבות – בנות שירות לאומי. בנות שהוכשרו כמדריכות למערכת החינוך – מדריכות טיולים ומדריכות לבתי ספר. לצידם פועלים מדריכים שהמרכזים מעסיקים במהלך השנה לטובת הדרכת שונות ומדריכים מטעם ארגון זהות. כולם מוסמכים ומפוקחים על ידי משרד החינוך.

בכמה מדריכים מדובר?

במערכת החינוך ישנם כ-4000 בנות שירות לאומי, אך בתחילת משבר הקורונה, בנות השירות עזבו את דירות השירות שלהם וחזרו לגור עם משפחותיהם הגרעיניות. כרגע רשות השירות הלאומי בראשותו של ראובן פינסקי הנחתה על אפשרות לחזרה מדורגת למשימות השונות ואף יצא נוהל מיוחד של האגף לשירות לאומי במשרד החינוך שמאפשר לקיים את הפעילות הזו במסגרת בנות השירות של ארגוני אשכולות וזהות, ולצד זאת ניתנת האפשרות לבנות המשרתות במערכת החינוך ושפעילותם מוקפאת כעת, לבוא ולהצטרף לפעילות תוך הכשרה של אגף השירות הלאומי בתקן שלהם ובפעילותם.”

האם הם נענו ברצון?

“בנות השירות הלאומי הגיעו לשירות מתוך מוטיבציה גבוהה מאוד לשרת את מדינת ישראל ואת עם ישראל. בתחילת משבר הקורונה כולנו התמודדנו, באופן טבעי, עם החששות והדאגות. גם היום עולות שאלות ודברים נבדקים. לצד זאת, אנו מקפידים לעבוד הן בהתאם להוראות של משרד החינוך בנושא, וכמובן בכפוף להנחיות המחייבות של משרד הבריאות. הבנות והמדריכים בהחלט מגויסים.”

עד מתי אתם תעמידו את השרות לצורכי מערכת החינוך?

“בשלב הזה רוב פעילותנו השגרתית מושבתת – הפעלת טיולים ומערכי הדרכה למערכת החינוך. לכן, בתקופה זו המוגדרת כ”תקופת ביניים” נעשה המירב והמיטב כדי להתגייס ולתת מענה ארצי על פי שני פרמטרים – צרכים של המערכת והיכולת שלנו לספק מענה מקומי-אזורי.”

איך הייתה התגובה  של מערכת החינוך?

“שמחנו לראות שהאגף לתרבות יהודית במשרד החינוך נרתם למשימה באופן משמעותי. איתיאל בר לוי, מנהל האגף, ואליעזר שחור- המפקח על הפעילות, כינסו אותנו – מנהלים ורכזים מכל רחבי הארץ, לשיחת זום משותפת בה נכחו כ-100 איש משדרות הניהול של מרכזנו הפרוסים ברחבי הארץ, וביקשו להוביל ולקחת חלק יחד, בשיתוף, במשימה הלאומית החשובה.”

מוסדות חינוך מוזמנים לפנות לחמ״ל ״חוזרים לבית ספר״ בטלפון:077-8994741

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

2 תגובות
  1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

    כל הכבוד לכם ויישר כוח לכם.אתם עושים עבודת קודש.מעולה.מצוין.

  2. יוסי מימון אמר/ה

    כל הכבוד לארגון אשכולות ולאדיר המנכ”ל