צוות ביה”ס גן אור לתלמידים עם מוגבלות שכלית השייך לעמותת אקים חיפה הגיע לבתי התלמידים, לתמוך בהם ובהוריהם מקרוב

צוות בית הספר “גן אור” בית ספר לתלמידים עם מוגבלות שכלית בגילאי 6-21, השוכן בקריית אתא כבר 40 ושייך לעמותת אקים חיפה, משתדל מאז סגירת בית הספר בשל התפשטות הקורונה לתת מענים רבים לתלמידיו מתוך דאגה אמיתית למצבם.

בתחילה, העביר הצוות הטיפולי סרטוני הדרכה, כמה פעמים ביום, על מנת לתת מענה לתלמידים בביתם, המחנכות והפיזיותרפיסטים ערכו מפגשי “זום” ברמה פרטנית וקבוצתית.

לפני כשבועיים, נפתח בית הספר, כמו שאר בתי הספר לחינוך מיוחד, במתכונת מצומצמת, אך לנוכח מצבם הבריאותי המורכב של התלמידים והיעדר ההסעות, רק תלמידים מועטים הגיעו. לכן, בצעד אמיץ ולמרות הסיכון והחשש לחייהם ולחיי משפחתם, חלק מהצוות בחר ובוחר ללכת לבתי התלמידים, לתמוך בהם ובהוריהם מקרוב.

מנהלת בית ספר “גן אור” של עמותת אקים חיפה נירי דוד:

מרגש לראות תמונה אחר תמונה של תלמידינו מחויכים ונהנים מהמפגשים ומעצם נוכחות איש הצוות בקרבתם. משמח לקבל מסרונים מלאי הערכה מההורים אלינו. הצוות כהרגלו, מעניק גם בתקופה זו אהבה רבה לתלמידים ולמשפחותיהם אם מקרוב ואם מרחוק. זוהי משמעותה העמוקה של עבודתנו כאן.

חברי הצוות הטיפולי והחינוכי – פיזיותרפיסטים, אחיות, מחנכות ומורות – נסעו במקרים מסוימים אף שעתיים בתחבורה ציבורית, כדי להגיע אל התלמידים, להעלות חיוך על השפתיים ולשמח. כל אחד בחר בפעילות שקשורה לתחום שלו – יש כאלו שניגנו ושרו, העבירו אימונים פיזיותרפיים, שיעורי העשרה, ועוד. התלמידים וההורים היו בשמיים, הם ציפו למפגש והתרגשו לקראתו. אנחנו מנסים למצוא לכל תלמיד משהו שיעזור לו, שיעשה לו טוב. גם אם מגיע תלמיד אחד לבית הספר, אנחנו נותנים לו את הכבוד הראוי. השבוע, למשל, הגיעו שני תלמידים והיינו 5 אנשי צוות. גם בשביל תלמיד אחד, נעשה את כל המאמצים האפשריים ונהיה שם עד הסוף. התלמידים הם כמו המשפחה שלנו.
דקלה דלוגץ, מורה בגן אור עם ילד בגן (צילום: עמותת אקים חיפה)
דקלה דלוגץ, מורה בגן אור עם ילד בגן (צילום: עמותת אקים חיפה)

סגנית מנהלת בית הספר, טליה באבאי, שעובדת ב”גן אור” למעלה מ-18 שנים, מספרת לחי פה:

הגעתי אל בית אחד התלמידים, עם גיטרה. לאחר שיח קצר עם התלמיד פשוט נתתי למוזיקה לדבר. זה היה מדהים לראות את הברק בעיניים שלו, מעין אור גדול אשר הלך והתעצם ככל שהניגון והצלילים חדרו אל הלבבות. אותם שירים, אותה מוזיקה מוכרת מבית הספר, שבה להתנגן, וההורים מתרגשים איתנו. בימים אלה של חוסר וודאות וקושי אשר כולנו חווים, קיים הרצון להקל ולו במעט, לתת, לחזק להראות שאנחנו כאן איתם.

דקלה דלוגץ, מורה ב”גן אור” שביקרה אצל כמה מתלמידיה, מספרת:

זאת זכות גדולה להגיע לתלמידים בימים מאתגרים שכאלה, להזכיר להם את בית הספר, להראות להם את כל החומרים שהמחנכות וצוות הפיזיותרפיה מכינים ולתת להם מה שאפשר לתת.
“לגלות שגם בבית שלהם, הרחק מתפאורת בית הספר עדין נשמרת השפה הייחודית והתקשורת איתם, זה מרגש ומשמח. אני מאמינה שביקורי הבית מועילים גם לתלמידים וגם להורים שמודים לי על ההגעה והעשייה”, היא אומרת.

האחות ז'אנה קריבצ'נקוף עם ילדה מגן אור (צילום: עמותת אקים חיפה)
האחות ז’אנה קריבצ’נקוף עם ילדה מגן אור (צילום: עמותת אקים חיפה)

התלמידים בבית הספר “גן אור” הם בגילאי 21-6 עם מוגבלות שכלית קשה ועמוקה. רובם מתניידים בכיסאות גלגלים ומתקשרים בעזרת מחוות וטכנולוגיה מסייעת. התלמידים מגיעים לבית הספר מעשרות רשויות מקומיות בצפון, יהודים וערבים כאחד, הם מקבלים טיפולים הידרותרפיים בבריכה מחוממת, פיזיותרפיה, רכיבה טיפולית וקלינאות תקשורת. עיקר העבודה בטיפולים היא לאתר את הגרעין הבריא ולמצוא את דרכי התקשורת והביטוי בין האדם לעולם סביבו.

בימים אלו יצאו בעמותת אקים חיפה בקמפיין גיוס תרומות דרך האינטרנט, במטרה להקים קרן מיוחדת לטובת טיפולים פרא-רפואיים ורכישת ציוד פרא-רפואי, פעילויות פנאי, העשרה (רכישת משחקים המותאמים לנכים, למשל), רווחה, הפקת אירועים מיוחדים כמו בר מצוות, חגי ישראל, שבתות וכו’ ותמיכה במשפחות נזקקות וקשות יום שמישהו מבני המשפחה הוא עם מוגבלות. 

מיכל סגל, מנכ”לית עמותת אקים חיפה:

אנחנו לא ניתן לקורונה לשבור את רוחנו – הדיירים שלנו מתמודדים בצורה מדהימה עם הבדידות, השעמום והמרחק מההורים, אך כדי שזה ימשיך אנחנו צריכים להמשיך ולספק להם פעילויות פנאי, הדרכות מרחוק ותמיכה רגשית.

עמותת אקים חיפה פועלת קרוב ל-70 שנה ומספקת מגוון שירותים בתחומי החינוך, התעסוקה, החברה והדיור בחיפה רבתי באמצעות צוות עובדים מקצועי, מיומן ויציב, הכולל אנשי מקצוע בתחומים שונים, סגל של עובדים סוציאליים, צוות פרא-רפואי, עובדים שיקומיים, מסנגרים ועשרות מתנדבים, הפועלים יחד לקדם ולממש את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות בכל תחומי החיים – חברה, תעסוקה, דיור, בריאות, רווחה, חינוך ומניעת ניצול.

קורונה – כל הכתבות

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. רפי+חסון+ומשפחתו. אמר/ה

    באמת מרגש מה שעשו התלמידים.כל הכבוד לכם תלמידים יקרים.