מוזיאוני חיפה בהתמודדות עם משבר הקורונה • נעמה לזימי ויפעת שטרן-לוי

מוזיאון חיפה לאומנות: לביא בן ארצי עם המיצגנים (צילום: ירון כרמי)

מוזיאוני חיפה, בראשותו של יותם יקיר, עברו בימים אלו למסגרת חירום, אך גם עם צוות מצומצם הם נחושים בדעתם, על מנת לשמור על קשר, בעיקרו דיגיטלי, עם הקהל שלהם.
מאחורי הרוח והפעילות, כנגד הסיכויים, עומדות שתי נשים חזקות – נעמה לזימי, יו"ר הדירקטוריון ויפעת שטרן הלוי, מנהלת השיווק. שתיהן נשות משפחה, שמספרות כיצד הן מצליחות מצד אחד לעבוד בתנאים לא-תנאים ומצד שני להיות נשות משפחה.

מיהי נעמה לזימי?

"אני בת 34, נשואה ואמא לילדה, מתגוררת בשכונת קרית אליעזר חיפה". מספרת נעמה לזימי על עצמה "אני בעלת תואר שני, כיום עובדת כיועצת לתחום צפון ליו"ר קק"ל- קרן קיימת לישראל, חברת מועצת העיר חיפה ויושבת ראש דירקטוריון מוזיאוני חיפה. מגדירה עצמי פעילה חברתית ופוליטית למען צמצום פערים, שוויון מעמדי ומגדרי, אוהבת חיפה".

עיריית טירת כרמל – רחב

מתי נכנסת בפועל לתפקיד?

"נכנסתי לתפקידי במוזיאון לפני כשנה וחודשיים והייתה לי הזכות להיות ראש ועדת האיתור למנכ"ל החדש. אני יכולה לומר שמבין כלל המועמדים והמועמדות המוכשרים שניגשו לתפקיד, נבחר המתאים ביותר. הרוח החדשה שיותם מביא עימו לחברה הורגשה מיד עם כניסתו. כמו כן הידע של יותם בפיתוח וגיוס משאבים, שיווק ויצירת תוכן, אהבתו והיכרותו עם עולם האמנות וכן היותו איש אוהב חיפה שגדל פה ומכיר את המוזיאונים עוד טרם הגיע אל התפקיד.

כיצד את והמנכ"ל יותם יקיר מתואמים ורואים את התנהלות והתפתחות מוזיאוני חיפה?

"יותם ואני די מתואמים מבחינת החזון המשותף למוזיאונים, הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך, מבחינת גיוס ופיתוח משאבים, מטרות, יעדים והכיוון שאליו המוזיאונים צריכים לצעוד אליהם.

כמה נושאים בולטים בחזון המשותף שלנו הם:
חיזוק תחום התיירות דרך המוזיאונים
– בעצם תיירות יום בכל עיר מבוססת בין היתר על המוזיאונים ואת התחום הזה אנחנו מתכוונים לחזק במיוחד.
מעורבות קהילתית ונגישות קהילתית – אנחנו רואים במוזיאונים כמקום שצריך לשקף את כלל המגוון החיפאי ולהיות מקום נגיש וזמין לכלל הציבור כאשר לא משנה מה הרקע שלו.
הכנסת גישות חדשניות לחברה – החל מאתר מפותח יותר עם יותר אופציות, תכנית אינטראקטיביים, אירועים שיוצאים מהמוזיאונים החוצה ועוד.
צפויה תקופה של עשיה מרובה ועשירה".

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

איך ואיפה תפסה אתכם הקורונה מבחינת פיתוח המוזיאונים ומינופם?האם היא טרפה את הקלפים?

הקורונה אכן טרפה את הקלפים לזמן הקרוב. ראשית אני אפתח שעצם זה שהמוזיאונים סגורים ועובדי ועובדות המוזיאונים נאלצו לצאת לחל"ת, הוא דבר שמאד קשה עבורי אישית ולחברת המוזיאונים כולה. לא שיערתי בנפשי שאאלץ לעמוד במצב הזה אך אירועי "כוח עליון" הם לא דבר צפוי ולא דבר שנתן לשלוט עליו. אני רק מקווה שנוכל לפצות על התקופה הזו גם עבורם.

עד כמה היא פגעה בכם מבחינה כלכלית?

כמובן שגם מהבחינה הכלכלית אנו כואבים את התקופה הזו, החל מביטולי קבוצות והיעדר מבקרים, אירועים וביטול מועדון תרבות שלנו עד להודעה חדשה ועד להקפאת פתיחת תערוכות וכדומה. חבל לי, בייחוד בימים אלו, כשיש כמה תערוכות נהדרות בו-זמנית וקיווינו לחג פסח עם הטבות ואפשרויות מגוונות במיוחד עבור הציבור. כמו למשל התערוכה שהייתה צריכה להיפתח היום – 'אני חיפאי', תערוכה מקסימה שכולי תקווה שעוד ניתן לה את מקומה הבולט כשהמצב ירגע.

מה המצב מצריך ממך?

ממני זה מצריך סיוע בקבלת החלטות, כמובן חיבור אל הנהלת העיר בהרבה מקרים וכן את המבט המתכלל, דרך כל כובעיי כיום. אך בעיקר לתת כתף ותמיכה וכן גב ליום שלאחר מכן, כדי להמשיך קדימה עם התכניות והחזון שלנו. מבחינת השיווק והפעילות, אנו מתחברים לגל העולמי והחשוב של תכנים מקוונים, בעת המשבר הזה לא מעט מהמוזיאונים החשובים בעולם פתחו שעריהם הווירטואליים וכך גם אנחנו מתכוונים לעשות וכבר התחלנו במלאכת ייצור התוכן האלטרנטיבי.

נעמה לזימי וסיגל ציוני (צילום: ירון כרמי)
נעמה לזימי וסיגל ציוני במועצת העיר (צילום: ירון כרמי)

מה ייחודיות הקשר הדיגיטלי?

מה שיפה ברעיון הוא שזה יהיה שירות חינמי ופתוח לציבור וכן יוכל לשמש כחומר תיעודי עבורנו גם קדימה. התכנים הווירטואליים יהיו מגוונים: סיורים בתערוכות, ראיונות עם אוצרות המוזיאון, סדנאות לילדים און ליין ועוד.

מהו קהל היעד אליו אתם פונים?

פעילות המוזיאונים המקוונת פונה לשלל קהלים: הרצאות לקהל מבוגר יותר, כמו קהל היעד של 'מועדון תרבות שלנו', סיורים וירטואליים במוזיאונים וראיונות עם הצוות לקהל הכללי, וכן פעילות משפחתית חווייתית ילדים מסדנאות ועד הקראת סיפורי ילדים, הכל כמובן חינמי ונועד לתמוך בציבור השוהה בביתו בעת הזו.

תערוכות חדשות במוזיאון טיקוטין בחיפה (צילום: ירון כרמי)
תערוכה ומיצג קליגרפיה במוזיאון טיקוטין בחיפה (צילום: ירון כרמי)

מיהו הצוות שנשאר לתפעל את המוזיאון מה היו השיקולים מאחורי בחירתו?

"מבחינת הצוות, הנהלת המוזיאונים עשתה הערכת מצב מתוך מאמצים להשאיר כמה שיותר עובדים חיוניים – צוות הכספים, כוח האדם, מחלקת שימור האוספים, בניית התוכן לימים הללו ועוד, דווקא כי בשגרה יש לנו כ-130 עובדים, כיום רובם זקוקים למענה, אישורים וסוגיות נוספות בשל מצבם כרגע. יחד עם זאת, אנו כפופים להנחיות המגזר הציבורי ופועלים בהתאם להן. וכן בהתאם לצרכי הרשות והתאמה מול הרשות בעניין כוח האדם".

לאיזה תרחיש אתם נערכים?

"כרגע אנו נערכים למצב של סגירה עד אחרי פסח. במידה ונידרש כולנו ליותר מזה, נעשה חשיבה מחודשת. אני אופטימית מטבעי, אחרת לא הייתי בזירה של שינוי חברתי, אני קודם כל מאמינה בטוב, יחד עם זאת, מחובתי וחובתנו להיערך לתקופות קשות יותר ולכן אנחנו מדברים בשוטף, יותם ואני על כל האופציות."

מוזיאון חיפה לאומנות: לביא בן ארצי עם המיצגנים (צילום: ירון כרמי)
מיצג במוזיאון חיפה לאומנות: לביא בן ארצי עם המיצגנים (צילום: ירון כרמי)

במי אתם מסתייעים והאם אתם קוראים לעזרה נוספת?

"לשמחתי המוזיאונים הם תאגיד עירוני ובתמיכה עירונית שהיא לא רק כספית, אלא תמיכה עקרונית וחשובה שמגיעה הישר מהנהלת העירייה, מתוך הבנה בחשיבותם לפיתוח הכלכלי-תיירותי של העיר וכן לחשיבותם כסמל לרוח לתרבות שהעיר שלנו חייבת בתוכה. אני פונה כרגע להנהלת העירייה בהתייעצויות וסיוע. עד כה הייתה הבנה בנושא. כמו כן יותם עומד בקשר רציף עם כל הנהלות המוזיאונים הגדולים בארץ ואנו נעזרים כולנו האחד בשנייה".

יותם יקיר (צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת)
יותם יקיר – מנכ"ל מוזיאוני חיפה

איך את מתפקדת ביומיום כאשת משפחה בנוסף לתפקידך?

"כאם בימים אלו, זה אמנם טוב לתא המשפחתי לשהות יחד בלי הטירוף של היום יום, אך הימים שלי עמוסים בפניות ציבור מגופים, ארגונים ותושבים שרוצים לסייע או סיוע, חיבור של מתנדבים למקומות הרלוונטיים בעת הזו וכן סוגיות נוספות שקשורות בסמכויות העירוניות שאני אמונה עליהן וצריכות מענה כעת. אמנם אני ב"חופשה" חלקית ממקום עבודתי כרגע, אך לא מתפקידי הציבורי, כנ"ל בן זוגי, שעובד כמורה למקרא בבית ספר אליאנס בחיפה ומכין מערכי לימוד מרחוק, דואג שהתלמידים שלו ייגשו לבגרות כמו שצריך.

כאמא, קשה לי לראות כמה שהבת שלי רוצה לצאת ומתגעגעת לגן שלה ולגננת המקסימה שלה, שהיא אוהבת מאד, להתאוורר ולשחק. היא בת שנתיים ושלושה חודשים וזה גיל שרוצים חברה ופעילות מגוונת. הסקרנות גדולה וכך הצרכים, כיף לה עם אמא ואבא אבל היא צריכה עוד אפשרויות, אני מקווה שלאט לאט יהיה אפשר לאפשר יותר".

נעמה לזימי ובתה (צילום: אלבום אישי)
נעמה לזימי ובתה (צילום: אלבום אישי)

מה אתן עושות ביחד?

כרגע אנחנו אופות יחד (עוגות ופנקייקים, דברים שבשגרה פחות יוצא לנו), בונות מגדלים וצורות, מציירות, רוקדות ומנסות למלא את הזמן בתוכן שיהיה חווייתי. היא נהנית מזמן האיכות המורחב הזה עם ההורים, זה הצד המאזן של הקושי שתיארתי קודם, אנחנו מתקשרות בשיחות וידאו לסבים והסבתות והדודים והדודות והיא כבר למדה איך לשחק איתם און-ליין ולשיר יחד שירים מעבר למסך".

מה את חושבת על מה שקורה לחיפה כעיר בימים טרופים אלו?

"חשוב לי עוד לומר, מרגשת הסולידריות של תושבי ותושבות חיפה, נוער ומבוגרים כאחד, מנסים לעזור לפתור בעיות, להתנדב ולא להיות ספונים ומנותקים. האכפתיות בעת הזו מרגשת וחשובה. זה גם המקום לומר לציבור כולו תודה רבה."

מי שיזמה ומובילה את כל פרויקט הקשר הדיגיטלי על לקוחות המוזיאונים היא יפעת שטרן-לוי מנהלת השיווק, שמספרת כי קיבלה במהלך כל הזמן תמיכה ועידוד מהנהלת המוזיאונים המנכ"ל יותם יקיר והיו"ר נעמה לזימי ביניהם.

מיהי יפעת שטרן לוי?

ביוגרפיה ורזומה, בקצרה: יפעת שטרן לוי, ילידת חיפה, נשואה ואמא לשניים, מנהלת שיווק וקשרי חוץ של מוזיאוני חיפה וחברת הנהלה באיגוד המוזיאונים הישראלי.

יפעת שטרן-לוי - מנהלת השיווק של מוזיאוני חיפה (צילום: ירון כרמי)
יפעת שטרן-לוי – מנהלת השיווק של מוזיאוני חיפה (צילום: ירון כרמי)

איך נערכתם להתקיים גם במצב הקשה?

"בעת הזו, נכפתה עלינו סגירת המוזיאונים ואנשים על פי ההנחיות חייבים להישאר בבית – הדרך היחידה שלנו לשמור על קשר עם הקהל שלנו, הקהל שאוהב את מוזיאוני חיפה, היא באמצעות הדיגיטל. יצרנו לכן, פרויקט וירטואלי מיוחד לשעת חירום, 'מוזיאון עד הבית'.

בפרויקט זה מס' קטגוריות המותאמות לקהלים שלנו:
'הרצאות- טעימות' – ביקשנו מהמרצים שאתם אנו עובדים במועדון תרבות של מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, להקליט הרצאה קצרה עבור קהל הגולשים שלנו.

'הצצה לעולמו של אוצר' – מנכ"ל מוזיאוני חיפה הנכנס, יותם יקיר, קיים ראיונות עם אוצרי המוזיאון בנוגע לעבודת האוצר בכל מוזיאון וההבדלים ביניהם.

'בעקבות האמנות' – קיימנו סיורים מצולמים בתערוכות עם אוצרי המוזיאונים, סדנאות DIY לילדים- סדנאות עשה זאת בעצמך מצולמות שניתן לבצע בבית כל אחד בזמנו שלו עם חומרים שקיימים בכל בית.

'שעת סיפור לילדים' – הקראה וירטואלית של סיפורי ילדים מוכרים בשיתוף עם תיאטרון מעשייה | מקריאה: אסיה נייפלד.

בנוסף אנו מציעים רכישת מוצרי יצירה לילדים ומתנות לחג הפסח בהנחות מיוחדות בחנויות המוזיאונים ברכישה מקוונת".

מתנות בחנות מוזיאון טיקוטין (צילום: ירון כרמי)
מתנות בחנות מוזיאון טיקוטין (צילום: ירון כרמי)


מי סייע בהוצאת הפרויקט לפועל?

"צילום הראיונות התאפשר אודות לשיתוף הפעולה עם בית מילר – המכללה לניו-מדיה לנוער, אגף התרבות עיריית חיפה.
הרב דב חיון, סגן ראש העיר חיפה ומחזיק תיק התרבות, חיבר בינינו ואנו מודים לו על כך".

לקראת מה אתם מצפים ונערכים?

"מצפים ונערכים לקהל גולשים גדול, כבר עכשיו אנו רואים היענות ויותר מ- 30,000 איש כבר נכנסו ליהנות מהתכנים".

מי הקהל שאתם פונים אליו?

"מוזאוני חיפה מציעים תוכן לכל הקהלים החל מילדים בני 3 ועד לאחרון המבוגרים".

מה הצעדים שנעשו ומה התכנונים?

"מתכננים להמשיך במרץ את הפרוייקט הדיגיטלי, אנו רואים כי מאות אלפי אנשים מקליקים על הפעילויות ולכן חשוב לנו להמשיך ולספק ידע והנאה בתקופה זו".

איך בחרת איזה צוות להשאיר?

"מעז יצא מתוק, גילינו שבצוות העובדים קיימים עובדים עם יכולות דיגיטליות שלא נחשפנו אליהם עד כה".

איזו יצירתיות זה דרש ממך?

"אני נדרשת לחשוב מחוץ לקופסא, לחשוב יצירתי ולבצע את הפרויקט במהירות שיא".

את אשת משפחה מה זה דורש ממך כאשת משפחה וכמי שמתפקדת בתפקיד תובעני?

"כאמא לילדים יותר קל לי להבין את צרכי המשפחה בעת הזו, איזה תכנים ימשכו את הילדים ויעסיקו אותם ואיך ניתן להקל גם על ההורים. כאדם מבוגר וכצרכנית תרבות, אני מבינה את הצורך להתאוורר מול תוכן מעניין, שיכול אפילו במעט "לגנוב" את הדעת למחוזות אחרים".

איך נראה סדר היום שלך?

"מרבה לעבוד מול המחשב ומול הצוות שעוזר לי להקים את הפרויקט וליצור בו חיים".

‫ ‬‬

‫‬‬

תגובה
  1. ראובדנדו חילב אמר/ה

    איזה יופי לנעמה מצאה עבודה בקק"ל. שווה לעשות סלפים, זה עוזר פוליטית ומקצועית.

לא ניתן להגיב