הכירו את אדהם עודה פעיל חברתי מחיפה שמאמין כי שינוי לא מתרחש ללא פעילות ענפה בשטח

אדהם עודה, בן 24 תושב שכונת כבביר בחיפה, פעיל חברתי ובעל תואר ראשון במשפטים, אשר מאמין כי שינוי לא מתרחש ללא פעילות ענפה, מספר בראיון לחי פה על הפעילות שהביאה לשינויים בשכונה, על האני מאמין ועל התכניות העתידיות.

חלקכם אולי זוכר אותו מהבחירות האחרונות לרשויות המקומיות כמתמודד למועצת העיר חיפה במסגרת רשימה עצמאית לא פוליטית. על אף שהוא לא נבחר הוא פועל מאז ליצור שינוי חברתי בתוך שכונת כבביר ומחוצה לה.

אדהם, מספר על המשיכה והאהבה שלו לפעילות החברתית:

מאז היותי תלמיד תיכון נמשכתי לפעילות חברתית וקהילתית מתוך אמונה עמוקה ששינוי לא מתרחש ללא פעילות ענפה בשטח. ואם אנחנו רוצים שינוי עלינו לשנס מותניים ולהפשיל שרוולים וליצור בעצמנו את השינוי. מהמקום הזה החלטתי לא לשבת בצד ולצאת מאזור הנוחות ולהתחיל לפעול למען הקהילה, למען שכונת מגוריי בפרט ולמען תושבי חיפה בכלל.

ספר לנו על שכונת ככביר מאיזה בעיות סובלת השכונה ואיזה הישגים הושגו בשנה האחרונה?

שכונת כבביר היא שכונה ייחודית, סוג של פנינה המצריכה ליטוש על מנת לשמור על הברק שבה. ולכן התחלתי לפעול למען קידום הצעירים, דרישות הצעירים וגיל הזהב לרבות יצירת מוקדי פעילות ופנאי על מנת ליצור אווירה חיובית ומגובשת בתוך השכונה ומתוך אמונה שהתעסקות בדברים חיוביים ובפעילות חברתית עשויה להרחיק את הדור הצעיר מהתעסקות בדברים שליליים ומיגור האלימות הפשיעה והסמים.

השכונה בהיותה שכונה שרובה המוחץ הינו משפחה אחת גדולה למעשה, סובלת מבעיות בקבלת היתרי בנייה, חובות ארנונה והיטלים שונים שרובצים על כתפי תושבי השכונה. כמו כן סובלת השכונה מפעילות חברתית דלה שמטרתי העיקרית היא הפיכת הקערה על פיה, הסדרת הבנייה הבלתי חוקית, הסדרת חובות הארנונה וההיטלים השונים והפיכת השכונה למקום שטוב לחיות בו.

בשנה האחרונה השגתי בעזרת פעילים נוספים וצעירים בשכונה דברים אדירים לרבות קבלת תקציבים נדיבים מהעירייה לצורך מינוף הפעילות החברתית, ובהקשר זה פעלנו להקמת מועדון כדורגל, מועדון לגיל הזהב, טיולים לגיל הזהב, הסדרת תחנות אוטובוס מוצלות, הסדרנו חובות לעשרות אנשים בשכונה במיוחד חובות ארנונה, התחלנו בטיפול בהפיכת צירי תנועה לנוחות התושבים ואנו פועלים בימים אלה להשגת תקציבים לשנה הנוכחית ותכנון מגרש כדורגל סינתטי לרווחת תושבי השכונה.

מועדון גיל הזהב המיועד לגברים, הינו יוזמה משותפת שלי ושל אחראים מהעדה האחמדית ומספר תושבים, מדובר במועדון חדש כי מועדון לנשים קיימם ופעיל מזה שנים בשכונה.  הרגשנו את הצורך להקים את המועדון לגברים שאין להם תעסוקה והם נשארים בבית רוב שעות היום.

במסגרת המועדון הגברים מתאספים ונפגשים מדי יום רביעי לדיון ביניהם ומקיימים פעילויות שונות בנוסף למספר טיולים שהצלחנו לארגן יחד כמו חמת גדר, שייט לעכו, ירושלים ובית שאן.

בכל מפגש כמות המשתתפים גדלה ואנו מרגישים את השינוי והשמחה אצל הדור הזה שחלק מהם מגיעים למצב של דיכאון וחוסר שמחה בחיים כשאין להם מה לעשות ביום יום.

פעילויות תרבות שהתקיימו במהלך השנה בשכונה כמו יריד קניות ופעילויות לילדים, תהלוכת חג רמדאן ועוד התקיימו בעזרת הפעילה החברתית תושבת השכונה אמאני עודה, חוג דבקה התקיים בעזרת המאמן לואי חיידר. שאר הפעילויות קיימתי וקדמתי בעצמי ואני חייב לציין כי יש שיתוף פעולה פורה מול נציגי העירייה ואני מקבל תמיכה ואוזן קשבת ממקבלי ההחלטות בעירייה.

כיצד בכוונתך לפעול בנושא המשאיות המזהמות והמהוות סכנה בטיחותית בתוך השכונה?

לגבי המשאיות, ייתכן שכן עצם קיומם בשכונה מהווה סכנה בריאותית ובטיחותית, יחד עם זאת נפנה לעירייה בבקשה למצוא מקום חניה נוח וקרוב, לא ניתן לבקש מהם לחנות הרחק מהשכונה. צריך להתחשב באותם נהגי משאיות שזה מקור פרנסתם וכל יום הם מתניעים את המשאית ויוצאים לעבודה בשעות הבוקר המוקדמות.

האם לדעתך כביש כבביר שיחבר את השכונה לנווה דוד ויהפוך לכביש ראשי יתרום לשכונה ולתושבים או ההיפך?

לגבי סלילת הציר לנווה דוד, הנושא שנוי במחלוקת, כך שללא ספק סלילת הציר אל שכונת נווה דוד עלולה לפתור המון בעיות ולהקל בנסיעה להמון תושבים אשר מתכוונים לנסוע דרך כביש החוף, לים או לעיר התחתית ולהפחית את העומס מציר קדימה במיוחד בשעות הבוקר.

מצד שני, שכונת כבביר הינה שכונה ייחודית, ומה שמיחד אותה זה הפרטיות והשקט שהתושבים נהנים ממנו, סלילת הציר לנווה דוד עלולה להגביר את התנועה ברחובות השכונה ולגרום לרעש של המון כלי רכב ואנשים יתחילו להשתמש בציר זה כציר חלופי לדרך הים.

העירייה צריכה לדאוג לסלול צירים דומים משכונת כרמליה ודניה ובכך היא תפחית את מידת הפגיעה שאנו צופים שתיגרם עקב כך.

מה המטרות שלך ?
אני שואף להשיג לתושבי השכונה את המקסימום הנדרש לצורך חיים בשכונה בצורה נאותה, מכובדת, ועזרה למיעוטי היכולת בהיטלים ובחובות על מנת שאלה יוכלו לצאת לדרך חדשה ולהתעסק בבנייה של חברה חיובית מוסרית יצרנית.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

תגובה
  1. חאג' עלאא אמר/ה

    כל הכבוד אדהם עודה, תמשיך דרכך המוצלחת, להביא לשינוי חברתי לשכונתך וגם לחברה הערבית, גאה בכך יא גדול