ד”ר אפרת גיל: “גל הקור והגשם מסכן את בריאותם של הקשישים”

גל הקור, המלווה בגשמים ורוחות, מסוכן במיוחד לקשישים כך מתריעה ד”ר אפרת גיל, מנהלת הגריאטריה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי שכבר פגשה מקרים מצערים של זקנים שנפגעו מהיפותרמיה ותופעות נוספות.

“מרבית המטופלים המגיעים לחדרי המיון בשל היפותרמיה (תת חום) הם זקנים

ד”ר גיל מסבירה: הירידה ברזרבה במערכות הגוף השונות שמאפיינת את הזיקנה, חושפת זקנים לסכנות בעונת החורף, שהשנה הינו בתנאים קיצוניים במיוחד.

הסיבות לסכנה רבות: ראשית, הזדקנות מערכת העצבים מתבטאת גם בפגיעה ביכולת לחוש קור ובהתאם באפשרותו של הגוף להתגונן מפניו. שני מנגנונים חשובים להגנה מתנאי קור חיצוני הם כיווץ כלי דם היקפיים וצמרמורת, הנוצרת מכיווץ שרירים. היכולת לכווץ כלי הדם ההיקפיים כתגובה לקור ועוצמת הצמרמורת,  ירודות בזקנים ולכן הם פגיעים יותר לנזקי קור.

מרבית המטופלים המגיעים לחדרי המיון בשל היפותרמיה (תת חום) הם זקנים. הסכנה גוברת במצב בו בנוסף לשינוים הפיזיולוגיים החלים בגופו, סובל הזקן גם מירידה קוגניטיבית ופגיעה בתפקוד וכתוצאה מכך הוא לעתים אינו מודע לסכנה הכרוכה בחשיפה לקור ואינו מתארגן כראוי על ידי חימום הבית ולבישת בגדים מתאימים. זאת עוד ללא קשר למצוקה הכלכלית ממנה סובלים חלק מהקשישים שמהווה חסם נוסף מפני התגוננות ראויה מפני הקור.

סכנות נוספות קשורות בשימוש לא נכון בתנור: החל מישיבה בצמוד אליו, שגורמת לא פעם כוויות, או חלילה דליקה, שכיחה שיש לכבות את תנור החימום ותחזוקה לקויה של מכשירי החימום, שעלולה להסתיים בקצר או שריפה.

זקנים רבים נמנעים גם מלפתוח חלונות בחורף בשל החשש מהקור והן כדי למנוע את בריחת החום ולחסוך בהוצאות על חימום. התנהגות זו חושפת אותם לסיכון גבוה יותר לחלות כי חימום יתר וחדר בלתי מאוורר עלולים לגרום לזקנים לנמנום וחוסר תזוזה, הגורמים פגיעה נוספת בערנותם ובתפקודם.

צוות הגריאטריה של כללית תחת ניהולה של ד”ר גיל, מציין כי למצב התזונה יש תפקיד חשוב בהגנה מפני הקור. זקנים רזים חשופים יותר מאחרים לפגיעות קור. זקנים ישראלים רבים סובלים מתזונה לקויה, כי הם מתקשים להכין לעצמם אוכל מזין וחם. כאשר לירידה הקוגניטיבית והתפקודית מתלווה מצוקה כלכלית, שלדאבוננו מתמודדים עמה רבים מהקשישים, הרי שעשויה לחול החמרה של ממש במצבם בחודשי החורף.

תופעה נוספת שצוות היחידה הגריאטרית נתקל בה לעתים, היא הפניה לשתייה חריפה בניסיון להתחמם. זו בחירה מסוכנת, כי התגובה הראשונה היא אכן תחושה נעימה של התפשטות חום בגוף, אך בהמשך הפגיעות לקור גוברת. שילוב של אלכוהול עם תרופות בשימוש קבוע ובעיקר עם תרופות שינה, עלול להיות הרסני.

סיבוכי השפעת ודלקת ריאות

זקנים, גם אם הם בריאים, פגיעים יותר למחלות, בשל אותה ירידה ברזרבה בכל מערכות הגוף. משמעותה של הירידה הזו ברזרבה היא שגם אם בתנאים רגילים התפקוד מספק, הגוף עלול שלא לעמוד באתגר של תנאים קיצוניים.

דוגמה לכך הן הריאות שהנפח שלהן קטן, או הכליות שמתפקדות פחות. בתנאים רגילים, למרות הירידה בפעילות המערכות, התפקוד מספק את הצרכים, אך כשנוספת מתקפת וירוסים, כשהחום עולה והחולשה מתגברת, יש ביטוי לירידה ברזרבה והשפעת עלולה להסתבך בכישלון של מערכות גוף שונות.השלכות נוספות של שפעת בזקנים קשורה לירידה ברזרבה התפקודית מסביר צוות הגריאטריה: אנו פוגשים באנשים בני 80 ויותר שהתניידו, גם אם בקושי רב, עם מקל הליכה אך בעקבות שפעת שהחלישה אותם, חדלו לגמרי ללכת. סכנה נוספת לנכות בשל נזקי החורף היא ריבוי מקרי נפילות ושברים, בעיקר של פרק הירך המהווים גורם עקיף לתמותה בהמשך, בשל המדרכות הרטובות מגשם.

לבסוף, זקנים מתמודדים עם בדידות, מצב המחמיר בחודשי החורף אז הם פחות ניידים ויש להם פחות מגעים עם הסביבה, כאשר לבדידות יש השפעה משמעותית על מצבו הרגשי והבריאותי של האדם.

נוכח חשיבות הנושא, יוזם צוות הגריאטריה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי פעולות להעלאת מודעות המטופלים הקשישים ובעיקר של בני משפחה ומלווים, אשר חשוב כי יפקדו את בית הקשיש בקביעות, יוודאו שהוא מחומם ובאופן בטיחותי, שהקשיש אכן לבוש וניזון כראוי. זאת כדי להפחית משמעותית את נזקי הקור בקשישים, בהם אנו פוגשים מידי שנה וכבר מסתמנים גם השנה, בעיקר נוכח החורף הקר והגשום מזה שנים רבות.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.