חיפה: תושבי עין הים נגד בניית בי”ס על אזורי בשכונה

עיריית חיפה מתכננת להקים בית ספר יסודי על איזורי בשכונת עין הים (ואדי אל ג’מאל) שאמור לאכלס כ-500 תלמידים ולשרת את תלמידי המגזר הערבי. תושבי עין הים רואים בהחלטה זו פגיעה בתושבי השכונה, שכן בית הספר מתוכנן להיבנות על קרקע ציבורית אחרונה שנותרה פנויה דבר שיבטל בפועל הקמת מבני ציבור שישרתו את צרכי תושבי השכונה כמו: גן ילדים, פעוטון, מועדון לקשיש, טיפת חלב, ואף גינה ציבורית קטנה.

בימים אלה שוקד פורום המתנגדים להקמת בית הספר בשכונת עין הים על פעילות אינטנסיבית על מנת להביא לביטול התוכנית. נכון להיום הצליחו חברי הפורום להחתים ידנית יותר ממחצית מתושבי השכונה על עצומת התנגדות וכן הפיצו עצומה אלקטרונית ברשת החברתית פייסבוק שגם עברה את ה60%. חברי הפורום מתכננים להמשיך לפעול ולקיים פעילות הסברה בנושא בין אם זה בשיחות עם תושבי השכונה ובין אם זה בחילוק פליירים בתיבות הדואר של בתי התושבים. חברי הפורום ציינו בשיחה לחי פה כי הם מאוד שמחים מהאכפתיות שהתושבים מגלים וכי ימשיכו בפעילות עד להשגת המטרה.

1.jpg

השטח המסומן באדום, השטח שמיועד לבניית ביה”ס. צילום: פדוא סרוג’י
בעצומה שפורסמה ברשת החברתית פייסבוק כותבים התושבים: “אנו תושביה של עין הים – ואד אל ג’מאל מוחים בתוקף על הכוונה להעביר לשכונתנו בית ספר יסודי על אזורי במעלה רחובות שטרן – הלפרין על חלקת הקרקע הפנויה האחרונה המיועדת לצרכי קהילתנו. אי התחשבות בנתוני תשתית בסיסיים וחוסר תכנון תחבורתי מבשרים על מחדל חמור בהתהוות”.

“המבנה המתוכנן לאכלס כ- 500 תלמידים יצור תנועה מאסיבית של מאות כלי רכב פרטיים ומיניבוסים בשעות העומס ובמהלך כל היום. התנועה אמורה להיכנס ולצאת בשעות העומס דרך הצמתים והכבישים הפקוקים ממילא של הכניסות לשכונה מרחובות התורן והעוגן ולעלות במעלה רחוב יאיר שטרן שהוא בפועל חד – נתיבי וללא מוצא! שטחי החנייה לאורך רחובות השכונה אינם עומדים כבר היום בצרכי החנייה וזאת על אף שברחובות נהוגה מזה שנים חנייה משני עברי הכביש – כל מחשבה או ניסיון לבטל שטחי חנייה למאות תושבים אינם ישימים לחלוטין, יתקלו בהתנגדות עזה הנובעת מחוסר ברירה וינחלו בהכרח כישלון חרוץ. רחובותינו לא רק שאינם יכולים לתמוך בשום תוספת לנפח תנועת כלי רכב בסדר הגודל המתוכנן אלא בוודאי לא מתאימים גם להליכה ארוכה במעלה/ מורד תלול של ילדים בגילאי בית ספר יסודי אל עבר התחבורה הציבורית”.

“החלטה שמשמעותה ביטול בפועל של הקמת מבני ציבור לקהילה שכונת עין הים – ואד אל ג’מאל הינה שכונה ותיקה שמרבית תושביה אינם משתייכים למעמדות הסוציו-אקונומיים הגבוהים, קהילתנו המגוונת עומדת היום בפני אתגרים לא פשוטים של התפתחות והתחדשות תוך הדבקת פערים מול שכונות מבוססות וזאת ע”י הצעדת השירותים הקהילתיים קדימה.

שטח הקרקע בן חמשת הדונמים הינו עתודת הקרקע הציבורית הפנויה האחרונה –עיני התושבים ותקוותיהם נשואות אליה במטרה להקים שם מבנים נחוצים לרווחת התושבים כ- גן ילדים, פעוטון, מועדון לקשיש, טיפת חלב, ואף גינה ציבורית קטנה. שירותים אלה נחוצים מאוד היום טרם מימוש תוכניות העירייה העתידיות להרחבת ועיבוי השכונה, דבר שעשוי לשלש את מספר תושבי השכונה. את לקיחת השטח בעבור מטרה שלא רק שאינה באה לשרתם אלא אפילו מזיקה ופוגמת באיכות חייהם והתפתחותם – רואים התושבים כגזלה ממש, והתנכלות של השלטון העירוני לחלשים הנובעת משיקולים פוליטיים חיצוניים.

אנו מבקשים מראש העיר בכל לשון של בקשה לבטל לאלתר כל תכנית להקמת מוסד האמור לאכלס מאות תלמידים, במקום שאינו הולם לא את צרכי המוסד החינוכי עצמו, ולא את צרכי התושבים המתגוררים במקום – אנא הפעל חכמתך וסמכותך ומנע בעתו מהלך המהווה משגה חמור בכל היבט תכנוני. מנע מחדל בהתהוותו בכדי שלא נצטרך אח”כ לחפש את האשמים בו, מנע יצירת פצע בלב השכונה שתלבה את מרירות התושבים ותחושת ניתוקם מן השלטון המקומי. מנע מהלך שהינו נגד רצון התושבים ובסתירה לכל אינטרס לגיטימי שלהם”.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה: “לאחר בחינה ארוכה ומעמיקה לה היו שותפים נציגי תושבי עין הים והגורמים המקצועיים בעירייה [בהם מנהל ההנדסה, אגף הנכסים, האגף לשירות ופניות הציבור ומערכת החינוך] נמצא כי החלופה האפשרית היחידה להקמת מבנה בית הספר העומדת בתקני משרד החינוך היא זו שנבחרה בשכונת עין הים”.

עוד נמסר: “לא ניתן להרחיב את בית הספר במיקומו הנוכחי ועל כן בחנה העירייה בשיתוף התושבים את כל החלופות שהועלו על ידם להקמת בית הספר באזורים שונים של העיר – וחלופה כזו לא נמצאה. בסיומו של ההליך הוחלט כי מבנה בית הספר, שייבנה על פי הסטנדרטים הגבוהים אותם קבעה הנהלת העירייה ישרת בשעות אחר הצהרים את כלל תושבי השכונה שייהנו בין היתר מספרייה ציבורית חדשה, אולם ספורט מודרני, סדנאות טכנולוגיות וחוגי אמנות”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.