פסטיבל הסרטים הזדמנות כלכלית לכל השנה • דעה • אלה אלכסנדרי

דגלי פסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה - ערב הפתיחה (צילום: ירון כרמי)

לסוכות בחיפה יש טעם מיוחד, יש תחושה של משהו טוב.
האמת שאני מחכה לפסטיבל, תמיד שמחה שהוא מגיע. הפסטיבל הוא הזדמנות לראות סרטים שונים ולפעמים גם משונים… שבוע שבו חברים מכל הארץ מגיעים, מתארחים ומבלים יחד בסרט או שניים ומסעדה או פאב (או גם וגם…)

בתרבות הישראלית יש לנוף החיפאי מקום מיוחד. הים, ההר, המדרגות, רב התרבותיות, הסטוריה מגוונת, שכונות יחודיות, כל אלה  מזמנים סיפורים מרתקים. ועל חיפה ובחיפה נכתבו ספרים והוסרטו סרטים..  אבל כמו בתחומים כה רבים אחרים, חיפה זו עיר ההזדמנויות המוחמצות, עיר עם פוטנציאל מבוזבז. היפייפיה הנמה.

השנה, לאור השינויים בשלטון המקומי והטלת ספק בכל דבר שקרה וקורה, זו הזדמנות לחשיבה רעננה על הפסטיבל, על החיבור בין סרטים לחיפה.

הקרנת סרטים ברחבת האודיטוריום - חינם - לקהל הרחב - פסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה - ערב הפתיחה (צילום: ירון כרמי)
הקרנת סרטים ברחבת האודיטוריום – חינם – לקהל הרחב – פסטיבל הסרטים ה-35 בחיפה – ערב הפתיחה (צילום: ירון כרמי)

לחיפה מסורת של 35 שנים בתחום אמנות הקולנוע. נכון למנף את הפסטיבל כ”לייטמוטיב” עירוני. להשתמש במסורת כמשאב עירוני:

שבוע הפסטיבל עצמו חייב להיות שבוע שמורגש בעיר ולא רק ברחבת האודיטוריום. הפסטיבל חייב להציע גם ארועי רחוב, ומרחב שנוח להלך בו, שיש בו התרחשות.  יתכן בהחלט שיש מקום לעידוד היצירה המקומית החיפאית כקטגוריה בפני עצמה במהלך השבוע הבינלאומי הזה. סדנאות צילום לחובבים ואנשי מקצוע, סיורים בלוקיישנים של צילומים, שחזור סצנות מעניינות, הרצאות על קולנוע ועוד ועוד… הפסטיבל יכול וצריך להפוך לנקודת השיא של פעילות שנתית.

עיר של קולנוע  כל השנה – פסטיבל הסרטים מעלה אפשרות למשהו אחר ורחב אף יותר.  על העירייה לעודד באופן יזום ואקטיבי מקורות תעסוקה הקשורים בקולנוע, תאטרון, גרפיקה וכד’. למשל על ידי הקצאת מלגות לאמנים בתחומים אלה, לסייע באופן אקטיבי לתעשייה הקולנועית בפרט, סטודיו, למשחק, לצילום,  משרדי גרפיקה ועריכה, ותחומים מקצועיים נוספים. שיתופי פעולה משמעותיים לאורך כל השנה עם המכללות הרבות העוסקות בכך בעיר ועידוד המכללות ליצור תכניות יעודיות.

חיפה חייבת לייצר מעגלי תעסוקה נרחבים יותר מהקיימים בה היום. מגוונים יותר. אין להסתפק בהיי טק מחד ובתעשייה פטרוכימית מאידך, מעגלי תעסוקה הקשורים ביצירה מציעים אופק תעסוקתי לאוכלוסייה שונה וצעירה.  אנשי יצירה ואמנות, הפועלים בעיר מביאים עמם מקומות תעסוקה נלווים, מעגל של פנאי ותרבות, מהם נתרמת העיר כולה. 

רק חשיבה רחבה, רב תחומית, לא שגרתית וחדשנית יכולה להביא לכך. מועצה עירונית חדשה ורעננה היא הזדמנות לחדשנות ויצירתיות. החיבור בין המסורת הוותיקה והמוצלחת ובין הסתכלות רעננה עשוי להיות קפיצת מדרגה חיפאית.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.

3 תגובות
 1. אילנה כרמל אמר/ה

  כל מילה ומשפט הסלע. נקווה שיהיו הדים חיוביים לשורותיך תרתי משמע
  .מועדים לשמחה מבלי לצעוד למרחב מבלי למעוד.

 2. אלה אגרט אמר/ה

  שמחתי לקרוא את דעתה של אלה אלכסנדרי על עירי היפה והמנמנת.
  כל מה שנאמר בכתבה כבר עלה בשיחות פגישות ובתכניות.
  משום מה אינם נראים בשטח ואני מדברת אך ורק על החלק התרבותי אנושי ולא על החלק היזמי נדלני לאורך כל השנה….

 3. חנה מורג אמר/ה

  הסרטים הם נגזרת של משהו רחב יותר ששמו….תרבות.
  מכיון שעם חילופי השלטון בעיר, ללא חשיבה ותכנון ,נחרץ דין הפירמידה כאשר אחת האוצרות הגדולות בארץ, שהייתה לנו הזכות לראות אותה בתחילת תהליכי פיתוח אחר בעיר,פוטרה….
  בכך חתמו גולל על ארועים שהביאו כן בשורות תרבותיות וכלכליות לעיר כאשר המונים מכל הארץ נהרו לארועים שפתחו את העיר התחתית, בתיה, פינותיה הקסומות לכל תושבי המדינה. אז מה נלין על נגזרת קטנה שהיא… הסרטים.
  דרושה כאן ראייה רחבה הרבה יותר…. ובעיקר רצון נקי משיקולים זרים לראות את טובת העיר ולא יצר נקמנות קטנטן המחבל בכל פיסת אור כאן.😢😢😢😢😢
  אז מה עוד היה לנו השבוע??? 3 אניות פאר בנמל שאלפי נוסעיה לא גדשו את רחובות העיר, לא את המוזיאונים, לא את הסרטים לא את העיר😢😢😢😢😢😢