אבנר בלקנאי: "לתלמידים תהיה גישה אחרת לאנשים בעלי צרכים מיוחדים כילדים היום וכהורים לילדים מחר"

במסגרת שבוע הבריאות נערכה בבית הספר היסודי יזרעאליה בנווה שאנן, פעילות ייחודית של עמותת אתגרים, בנושא הנגשה. התלמידים פגשו בפעילים בעמותה שמתמודדים בהצלחה עם לקויות ושמעו מהם, ששום דבר לא עוצר אותם בדרך להגשים את יעדם. על אנשים שמצליחים לעסוק בפעילות ספורטיבית אתגרית, על אף הלקות שלהם.

בבית הספר היסודי יזרעאליה בנווה שאנן
בבית הספר היסודי יזרעאליה בנווה שאנן

רכזת המרכז הקהילתי אביבה פלדמן – בהגי, מתארת את הפעילות המיוחדת:

במסגרת שבוע הבריאות רצינו להראות לתלמידים עד כמה השילוב של ילדים בעלי לקויות הוא חשוב. הפעילות הייתה מיועדת לתלמידים בכיתות ד' – ו', כ-210 תלמידים. את ההדרכה על ההנגשה העביר רועי להב, תושב העיר, שעובד בחברת הייטק ומאמן את קבוצת הריצה של אתגרים כרמיאל. הוא מעביר בהתנדבות הדרכות מטעם אתגרים לתלמידי בתי הספר. במהלך ההרצאה והשיח עם התלמידים הצטרף גם מנכ"ל עמותת אתגרים אבנר בלקנאי, אשר הסביר בקצרה לגבי פעילות העמותה. למפגש עם התלמידים הגיע גם חבר העמותה מחמוד חמודי, עיוור מגיל 15. הוא סיפר על חייו, המכשולים והקושי, שהוא הצליח להפוך לעוצמות כרץ מרתון ובכעל תואר שני בהצטיינות כיועץ חינוכי. בנוסף, הגיעו חברות העמותה ומתאמנות קבוצת הריצה של אתגרים בהדרכתו של המאמן הראל זיגמן אשר מוביל קבוצת ריצה ייחודית 3 פעמים בשבוע בחיפה.
בבית הספר היסודי יזרעאליה בנווה שאנן
בבית הספר היסודי יזרעאליה בנווה שאנן

מנהלת בית הספר היסודי יזרעאליה, איריס כהן הייתה זו שהזמינה את עמותת אתגרים לערוך את הפעילות.

מנכ"ל עמותת אתגרים אבנר בלקנאי מציין שהעמותה עוסקת בשיקום, שילוב והעצמה של אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, ילדים, נערים ומבוגרים דרך ספורט אתגרי בטבע:

תפקידנו לשנות את התפיסה של אוכלוסיית הצרכים המיוחדים בהקשר למה שהוא חושבים, שהם יכולים או לא יכולים לעשות. במקביל המטרה שלנו היא גם לפנות את הפרדיגמה לגבי מקומה של האוכלוסייה עם הצרכים המיוחדים בקרבנו. התפיסה הזו סובלת מהרבה דיסאינפורמציה, אמונות שגויות ואמונות טפלות. לא מזמן פורסם סקר לפיו 65% מהאוכלוסייה לא היו רוצים, שהילדים שלהם ילמדו עם ילדים עם צרכים מיוחדים. כשאנחנו מגיעים לבית ספר כמו בית ספר יזרעאליה ולא רק מספרים את סיפורה של העמותה אלא מביאים את מחמוד חמודי העיוור וצעירה על הרצף האוטיסטי, והם אלה שהדגימו איך אפשר לקיים פעילות ספורטיבית אתגרית ולהצליח בה. לתלמידים שחוו את החוויה, תהיה גישה אחרת לאוכלוסייה בעלת הצרכים המיוחדים כילדים היום וכהורים לילדים מחר.

בסיום ההרצאה המתנדבים והחברים יצאו לפעילות בחצר בית הספר על נגישות עם תלמידי שכבת ה'. בסיום הפעילות נערך מעגל שיח בו התלמידים הביעו תסכול על כך שהפעילות הייתה קצרה והפנו שאלותיהם לחברי העמותה.

בבית הספר היסודי יזרעאליה בנווה שאנן
בבית הספר היסודי יזרעאליה בנווה שאנן
עמותת אתגרים בפעילות בבית הספר יזרעאליה חיפה, שבוע בריאות (צילום: מערכת חי פה)
עמותת אתגרים בפעילות בבית הספר יזרעאליה חיפה, שבוע בריאות (צילום: מערכת חי פה)

לא ניתן להגיב