"רואים רחוק, רצים קרוב"- קבוצת הריצה לעיוורים ולקויי הראייה בחיפה

קבוצת קשר עין על"ה חיפה (צילום: יוסי פרץ ארי)
שי רוזין, יזם חברתי וספורטאי לקויי ראייה, מנהל את קבוצת קשר עין על"ה חיפה, בשיתוף מלא ופורה עם המאמן ואדים רויזמן. שניהם פועלים בהתנדבות מלאה למען הצלחתה של קבוצת הריצה.

ביום רביעי (05/06/2019), לפני שבועיים, התקיים אימון משותף של קבוצת הריצה עם כמה נציגים ממכבי חיפה, לרגל יום המודעות הבינלאומי לציבור לקויי ראייה ועיוורים. המטרה הייתה לחשוף כמה שיותר אנשים לריצה או הליכה עם לקויי ראייה ועיוורון.


מתנדבים מסורים ואחראיים
קבוצת קשר עין על"ה חיפה, הוקמה לפני מספר חודשים והנה הקבוצה
היחידה בצפון הארץ, בה ציבור לקויי ראייה ועיוורים, בשילוב מתנדבים מסורים
ואחראיים, מבצעים פעילות גופנית בתחום ההליכה והריצה בשילוב תרגלי
טכניקה המותאמים להם. חשוב לציין, שבארץ קיימות עוד שתי קבוצות שמטרתן
דומה.

קבוצת קשר עין על"ה חיפה (צילום: יוסי פרץ ארי)
קבוצת קשר עין על"ה חיפה (צילום: יוסי פרץ ארי)

שי רוזין מספר לחי פה על הרעיון בהקמת הקבוצה והמענה אותו היא מסופקת ללקויי הראייה:

לפני מספר חודשים הקמתי את הקבוצה מתוך סיפורי האישי כאדם שעובד משרה מלאה באחד הבנקים בחיפה ועוסק בספורט תחרותי מזה שנים רבות, כאדם לקויי ראייה בעצמו. במשך השנים, על מנת לעסוק בספורט
תחרותי, נסעתי מדי שבוע להתאמן בערים אחרות מפני שבחיפה עד היום, לא קיימים חוגים המותאמים לילדים ובוגרים לקויי ראייה ועיוורים. חשוב לי שאנשים בכלל וציבור לקויי הראייה והעיוורים בפרט, יעסקו בפעילות גופנית כדרך חיים המותאמת לצרכים, כישורים ורצונותיהם. אימוני הקבוצה מתקיימים
פעם בשבוע בחוף הים והקבוצה כבר לקחה חלק במספר מרוצים. הקבוצה משתתפת במרוצים בארץ ובחו"ל, ימי גיבוש ועוד כאשר לצורך קיום הפעילות באופן סדיר, אנו זקוקים למתנדבים שתחום זה מעניין אותם והיו מעוניינים לתרום מזמנם למען מטרה זו. אנו מזמנים כל אחד ואחת מכם לבוא ולהתנסות באחד מאימוני הקבוצה.
שי רוזין מתאמן עם גוסטבו בוקולי, שחקן עבר בכדורגל, במכבי חיפה. (צילום: יוסי פרץ ארי)
שי רוזין מתאמן עם גוסטבו בוקולי, שחקן עבר בכדורגל, במכבי חיפה. (צילום: יוסי פרץ ארי)

מתאמן בקבוצת הריצה, דיבר עם חי פה וסיפר על הצטרפותו לקבוצה והתמורות שהיא נותנת לו בהסתגלות בחיי היום יום:

בשעות הערב אני כמעט ולא רואה. לא פעם, אני נעזר במקל נחייה לצורך הליכה, לכן בתחילה חששתי להגיע לאימון הליכה או ריצה, על אף שהוא מותאם ללקויי ראייה ועיוורים. בסופו של דבר, הגעתי לאימון ובזכות הרגישות של המאמן, עזרה וליווי מטעם המתנדבים, בחרתי להמשיך. המלווה במהלך האימון משמש עבורי כעיניים, מזהיר מפני מכשולים באמצעות הגומייה המחברת
בינינו ואנו קובעים את הקצב המתאים. אני לומד לאט ובזהירות לסמוך על המתנדבים, שואף להתקדם ומבין שאין דבר העומד בפני הרצון. האימון עבורי הנו משמעותי, הוא יוצר שינוי במצב הרוח,מגביר את הביטחון והאמון בעצמי ויוצר תחושה של שייכות .
שי רוזין וניר דוידוביץ', שוער העבר של מכבי חיפה (צילום: יוסי פרץ ארי)
שי רוזין וניר דוידוביץ', שוער העבר של מכבי חיפה (צילום: יוסי פרץ ארי)

מחסור בחוגים ומתקנים המותאמים בעיר חיפה ללקויי ראייה ועיוורים

למרות הרצון והכוונות הטובות, נאלצת הקבוצה להתמודד עם לא מעט בעיות כפי ששי רוזין מתאר:

לצערי הרב, כיום אין בעיר חיפה חדר כושר מותאם לאנשים לקויי ראייה ועיוורים כמו שקיים בערים אחרות. כמו כן, אין בריכה נגישה לאוכלוסיה זו ואין חוגים המתאימים לילדים או בוגרים לקויי ראייה. במשך השנים כספורטאי לקויי ראייה. העליתי לסדר היום לא פעם נושאים אלה לידיעת הגורמים בעירית חיפה, ברווחה ובאגודה למען העיוור שהינה חלק מהמערך הרב שירותים של השיקום בעיריית חיפה ונתקלתי באטימות כלפיי הנושא, חוסר עניין ותשובות לקוניות כמו במגוון נושאים אחרים השייכים לאוכלוסיה זו.
תגובה
  1. שמעון אמר/ה

    מבקש להצטרף לקבוצה , נא צרו קשר

לא ניתן להגיב