דו”ח איכות המים לשנת 2018 | אפס חריגות כימיות באיכות מי השתייה ביישובי מטרופולין חיפה

חברת המים הלאומית  “מקורות” פירסמה השבוע את דו”ח איכות המים לשנת 2018  במסגרתו ביצעה אשתקד 152,447 בדיקות בקטריאליות וכימיות ליותר מ-900 מיליון קוב מי שתייה שסיפקה, המהווים כ-80% מכלל צריכת המים בבתים בישראל.

לפי התפלגות הבדיקות נמצא, כי מתוך 103,294 בדיקות כימיות במים המסופקים, 99.97% עמדו בתקנות בריאות העם למי שתייה, בעוד ששיעור החריגות בממוצע שנתי עמד על 0.03% בלבד; מתוך 29,711 בדיקות בקטריאליות במים המסופקים, 99.59% עמדו בתקנות המחייבות של משרד הבריאות, בעוד ששיעור החריגות בממוצע שנתי עמד על  0.41% בלבד.

מדובר באיכות מי שתייה גבוהה מאוד גם בקנה מידה בין-לאומי. לשם ההשוואה, בישראל, אחוז החריגות הממוצע בשנת 2018  בבדיקות הבקטריאליות עמד, כאמור, על 0.41% בלבד, כאשר הסטנדרטים הבין-לאומיים קובעים כי מערכת מים נחשבת לאמינה ולטובה במידה ואחוז החריגות הבקטריאליות במים המסופקים דרכה קטן מ-5%.

בכל מקרה בו נמצאה חריגה מתקנות בריאות העם למי שתייה דיווחה על כך ‘מקורות’ למשרד הבריאות וביצעה פעולות מתקנות באופן מידי. ברוב החריגות לא נתגלתה חריגה נוספת בדיגום חוזר, המתבצע 24 שעות מקבלת תוצאה החריגה הראשונה, כמוגדר בתקנות.

מבין התוצאות הבולטות של ‘מקורות’ בתחום איכות מי השתייה על-פי אזורים גיאוגרפיים:

1. בצפון הארץ, ביישובי מטרופולין חיפה, בקעת בית שאן, הגליל המערבי ורמת הגולן, שאספקת המים אליהם מבוססת על קידוחים מקומיים ומי ממערכת המים הארצית, נרשמו אפס חריגות כימיות באיכות מי השתייה המסופקים.

2. בדרום הארץ, בנגב והערבה, למרות האתגרים באספקת מי שתייה לאזורים מרוחקים, בכללם ישובים כפריים אשר מנותקים  ממערכת המים הארצית, נרשמו אפס חריגות בקטריאליות באיכות מי השתייה המסופקים.

3. במרכז הארץ, בערים הגדולות בגוש דן, נרשמו אפס חריגות בבדיקות הכימיות וחריגות מינוריות של 0.4%-0.8% בבדיקות הבקטריאליות.

4. גם ביישובי הרי ירושלים נרשמו אפס חריגות בבדיקות הכימיות וחריגות מינוריות של 0.4%-0.5% בבדיקות הבקטריאליות.

5. בערים נתניה, אשדוד, רחובות, יבנה ונס-ציונה 100% מבדיקות מי השתייה נמצאו תקינות, ללא חריגות בקטריאליות, או כימיות!

מחברת המים הלאומית נמסר: מדו”ח איכות מי השתייה לשנת 2018 עולה, כי גם בשנה זו איכות המים שסופקו למשקי הבית הייתה טובה מאוד ומדובר במים בטוחים וראויים לשתייה. ‘מקורות’ מחויבת לאספקת מים באיכות גבוהה לכל הצרכים ויוזמת פעולות רבות כדי שאזרחי המדינה יוכלו ליהנות ממים איכותיים כל הזמן”. עוד אומרים בחברה, כי “הבצורת שפקדה את ישראל בשנים האחרונות הביאה את ‘מקורות’ לפעול במאמצים מיוחדים על מנת לעמוד בכול יעדי אספקת המים, תוך שמירה על איכותם הגבוהה. ההישגים אליהם הגיעה ‘מקורות’ בתחום איכות המים ממחישים גם את החדשנות הטכנולוגית שמובילה החברה, לטובת המשך עמידתה באתגרי משק המים ברחבי הארץ, תחת דרישות האיכות הקפדניות והמחמירות ביותר.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.