חזון חיפה – ברצלונה: דיווח מברצלונה והשוואה למצבנו בחיפה

קראתי בחי פה שחיפה עומדת להיות "ברצלונה של המזה"ת" !!!
כל כך התרגשתי, עד שהחלטתי לארוז מיד את מברשת השיניים הרכה והמצלמה הקטנה שלי ולצאת בטיסה הראשונה לברצלונה כדי לברר מקרוב מה זה אומר. ככה… כדי שבאמת אוכל להתכונן יותר טוב לרגע הענק הזה, שיגיע ממש בקרוב… בואו ננסה להשוות בין חיפה לברצלונה ולהציץ לרגע כדי לראות איך זה נראה משם, כאשר חיפאי משוטט ברחובות ברצלונה עם מצלמה קטנה ופנקס ורושם הערות…

לב העיר:


לברצלונה לב עיר עצום וקשה להצביע על נקודה בודת שהיא מרכז העיר (בהשוואה למרכז הכרמל למשל). יש בברצלונה מספר רחובות רחבים הנפגשים בכיכרות עצומים אשר יוצרים נקודות מפגש רבות בין תושבי המקום למליוני התיירים הפוקדים את העיר מדי שנה.
רק כדי לסבר את האוזן, לב העיר שם זה אזור ששווה בגודלו בערך לכל שכונת נווה שאנן (לא מדדתי בדיוק אבל הלכתי ברגל..).
00_-_חיפה_-_ברצלונה_-_רחובות_רבים_במרכז_העיר_נפתחים_לכיכרות_רחבות_ידיים.JPG

חיפה – ברצלונה – רחובות רבים במרכז העיר נפתחים לכיכרות רחבות ידייםהרמבלא – עורק התיירים הראשי בלב העיר
אחד הרחובות הרחבים וההומים בברצלונה הוא הרמבלא. זהו רחוב הנמשך מלב העיר ועד לחזית הימים המפוארת והמשופצת של ברצלונה. קשה למצוא רחוב תואם בחיפה שעשוי להיחשב ללב העיר. האזור המקביל הוא אולי מרכז הכרמל, אך גודלו הוא אפסי ביחס ללב העיר העצום של ברצלונה הנמשך לאורך קילומטרים רבים
01_רחוב_הרמבלא_בברצלונה_בלילה_-_עמוס_בתיירים.JPG

חיפה – ברצלונה – רחוב הרמבלא בברצלונה בלילה – עמוס בתייריםבברצלונה הרחובות בנויים לאנשים. המכוניות לא מפריעות כאן לאנשים להיות במרכז העניינים. רחוב ראשי טיפוסי בלב ברצלונה מכיל מדרחוב ענק, 2 מסלולי אופניים, נתיב תחבורה ציבורית וגם 2-3 נתיבים למכוניות. שימו לב לפרופורציה בין השטח המוקצה לכביש מכוניות פרטיות לבין השטח המוקצה לאופניים והולכי רגל. פרופורציה…
02_-_חיפה_-_ברצלונה_-_בברצלונה_הרחוב_מותאם_לאנשים_-_הוא_מוצל__יש_בו_ב=שבילי_אופניים_ואין_מכוניות_חונות.JPG

חיפה – ברצלונה – בברצלונה הרחוב מותאם לאנשים – הוא מוצל, יש בו שבילי אופניים ואין מכוניות חונותשימו לב שאין מכוניות חונות ברחובות לב העיר. כל המכוניות נמצאות בחניונים תת קרקעיים. בכל אזור לב העיר אין כלל חניות עיליות. הכבישים חד סיטריים. החניות התת-קרקעיות חפורות מתחת לכל בניין (כמעט) בעיר. חלק מהחניונים ציבוריים (בתשלום) וחלקם פרטיים. בשבילי כישראלי וחיפאי זה מדהים לראות רחוב ללא מכוניות חונות. יש כאן אמירה ברורה כי הרחוב שייך להולכי הרגל והמראה שלו אינו "מלוכלך" באלפי מכוניות חונות. זה יוצר מראה מרהיב ונקי של רחובות במלוא הדרם. למי שמגיע מישראל המראה הזה ממש מוזר וניכר שמאחוריו עומדת מחשבה רבה. יש מספר רחובות ראשיים שהם מדרחובים, ללא מכוניות כלל. רק רוכבי אופניים וסקייטבורדים נמצאים שם. בקיצור, רואים שזו עיר שמתוכננת להנעים את זמנו של האדם ההולך ברחוב, המקטינה שימוש ברכב פרטי ומגדילה חיכוך נעים בין בני אדם בלב העיר.
בחיפה יש מעט מאד חניונים תת קרקעיים ואם תחשבו לרגע איך נראה ציר מוריה אז תיזכרו שבעצם לא רואים רחוב, אלא חניון עילי אחד ארוך שנמשך מהאוניברסיטה ועד סטלה מאריס.
04_-_חיפה_ברצלונה_-_חניונים_תת_קרקעיים_רבים_פזורים_לאורך_כל_רחובות_לב_העיר._.JPG

חיפה ברצלונה – חניונים תת קרקעיים רבים פזורים לאורך כל רחובות לב העירבברצלונה הרחובות מוצלים בעצים מטופחים ונראה שלמישהו ממש חשוב שהעצים כאן יחייכו לאנשים ויעשו להם צל מפנק ונעים. בחיפה רוב הרחובות אינם מוצלים. תיירים רבים שמגיעים לחיפה בקיץ מתלוננים על כך שהשמש היוקדת מונעת את יכולת התנועה הרגלית ברחוב בשעות היום. תחשבו רגע איך היה נראה ציר מוריה או רחוב הרצל או שדרות בן גוריון אם הם היו מוצלים…
03_-_חיפה_ברצלונה_-_הרחובות_במרכז_העיר_ברצלונה_מוצלים_לכל_אורכם_ומשרים_אווירה_נעימה.JPG

חיפה ברצלונה – הרחובות במרכז העיר ברצלונה מוצלים לכל אורכם ומשרים אווירה נעימהבלילה רחובות ברצלונה מוארים. המון אנשים מסתובבים כאן ברחוב וממש מתחככים זה בזה. יש כאן קהילה אנושים אמיתית ותוססת שמקום המפגש שלה הוא הרחוב והכיכר.בחצות עובדי העירייה מנקים את הכיכרות בזרנוקי מים ורומזים לאנשים שהגיע הזמן ללכת לישון, כי צריך לנקות את הרחוב לקראת מחר. לא כולם משתכנעים והרחוב ממשיך לחיות ליד זרנוקי המים של עיריית ברצלונה.
06_-_עובדי_עיריית_ברצלונה_שוטפים_בחצות_הלילה_את_הכיכרות_ומכינים_אותן_ליום_המחר.JPG

עובדי עיריית ברצלונה שוטפים בחצות הלילה את הכיכרות ומכינים אותן ליום המחר

רכבת בחשמול עילי


בחבל קטלוניה הרכבות פועלות בחשמול עילי. רכבות המשא מגיעות עד הנמל המסחרי, הנמצא מדרום לעיר ושם עוצרות. רכבות המשא אינן נכנסות לשטח העיר כלל.
08_-_רכבות_המשא_בחישמול_עילי_מגיעות_לסוף_המסילה_בכניסה_הדרומית_לעיר_ועוצרות._משמאל_רואים_את_הכיכר_הראשונה_של_החזית_הימית.JPG

רכבות המשא בחישמול עילי מגיעות לסוף המסילה בכניסה הדרומית לעיר ועוצרות. משמאל רואים את הכיכר הראשונה של החזית הימיתרכבות הנוסעים בחישמול עילי נכנסות למנהרות מתחת לאדמה ואינן יוצרות כל חייץ בין העיר לים. במסילות מחוץ לעיר ניתן לראות חישמול עילי מאסיבי מכוער. בחיפה מתוכנן החישמול העילי לחצוץ בקרוב בין העיר לים. זו בעיה קשה שטרם נמצא לה פתרון
09_-_חישמול_עילי_נראה_רע_בברצלונה_אך_הוא_אינו_חלק_מהנוף_העירוני._ניתן_לראות_אותו_רק_במסילות_מחוץ_לעיר.JPG

חישמול עילי בברצלונה – מחוץ לעיר בלבד

הנמל המסחרי:


הנמל המסחרי נמצא בסמוך לאזור העירוני מדרום. התכנית של עיריית ברצלונה היא להרחיק את הנמל המסחרי של ברצלונה עוד דרומה ולתפוס את השטחים שלו לטובת אזור מלונות ובכך להמשיך את המגמה של חיבור העיר לים. בחיפה ממשיך הנמל להחזיק במרכז החזית הימית הפוטנציאלית – מול שדרות בן גוריון ואינו זז מילימטר מזרחה. בתמונה רואים את נקודת ההשקה בין הנמל המסחרי מימין לחזית הימית משמאל.
10_הנמל_המסחרי_מדרום_והחזית_הימית_מצפון.JPG

הנמל המסחרי של ברצלונה מדרום והחזית הימית מצפון

החזית הימית


הרחוב הראשי המזוהה עם לב העיר ברצלונה הוא רחוב ה-"רמבלא" (Rambla). רחוב זה נשפך לתוך החזית הימית המרהיבה של ברצלונה. החזית הימית מורכבת מרציפים רבים הבנויים דק עץ, קניונים, מסעדות ועוד. המוני אנשים מסתובבים שם. הקרבה למים עושה משהו מיוחד, למרות שמדובר למעשה בשטח מופר על ידי נמל.
11_החזית_הימית_של_ברצלונה_-_מבט_מקצה_המזח_לכיוון_לב_העיר_ורחוב_הרמבלא.JPG

החזית הימית של ברצלונה – מבט מקצה המזח לכיוון לב העיר ורחוב הרמבלאהמים לא ממש נקיים אבל גם לא ממש מזוהמים. אלפי דגים גדולים מסתובבים שם ומשמינים מנחת כאשר המוני התיירים זורקים להם פירורי לחם. גם השחפים מסתערים על האוכל ויש שם חגיגה אמיתית לקול צרחות השחפים.
נחמד לראות אניות סוחר ענקיות נכנסות ויוצאות מהנמל, כאשר לצידן מפליגות ספינות תיירים, יאכטות פרטיות ואפילו חותרי קייאקים. הכל מסתדר בהרמוניה, כאשר לידם עומדים תיירים ומצלמים.
12_המוני_תיירים_מאכילים_את_דגי_הבורי_ואת_השחפים.JPG

המוני תיירים מאכילים את דגי הבורי ואת השחפיםהסמיכות של הקניונים הענקיים למזחי העץ מוסיפה לתנועת התיירים. חגיגה אמיתית.

חוף הים:


בשכונת הדייגים, הברצלונטה, חוף ים טבעי. זוהי הרצועה היחידה בתחום העיר שאינה שטח מופר. רצועת החוף נשארה רחבה עד כדי 70 מטרים חול. רוחבה כ-קילומטר. לא מדדנו. בעורף רצועת החול טיילת רחבה ובה מועדוני גלישה וספורט, גנים, מסעדות ובתי מלון. כך נותרה למעשה רצועה רחבה מאד המחוברת ללב העיר במספר שדרות ומהווה שטח ציבורי פתוח. ניצלנו את החול הנקי לתנומת צהריים.
13ברצלונטה_-_רצועת_חוף_רחבה_בלב_העיר_כאשר_הטיילת_מרוחקת_מהים_ומשאירה_רוף_נרחב.JPG

ברצלונטה – רצועת חוף רחבה בלב העיר כאשר הטיילת מרוחקת מהים ומשאירה רוף נרחב

תחבורה:


התחברה הציבורית של ברצלונה יעילה ומשמעותית. רכבת תחתית איכותית פרושה על כל העיר ובמקביל אליה תנועת אוטובוסים ערה בכרטיס משולב.
14_-_תחבורה_ציבורית_יעילה_בברצלונה_על_נתיבים_מיוחדים_בלב_העיר.JPG

תחבורה ציבורית יעילה בברצלונה על נתיבים מיוחדים בלב העירבנוסף לכך, צי אדיר של אופניים אדומות אשר מפעילה עיריית ברצלונה. האופניים עומדים לרשות תושבי העיר בלבד על ידי מנוי המופעל מהמכשירים הסלולריים. העיר מרושתת בשבילי אופניים ונראה שיש עדיפות לרוכבי האופניים על פני הנוהגים ברכב. נחמד לראות אנשים בחליפות 3 חלקים רוכבים על אופניים במקום לזהם את האוויר ברכב מנועי. אני מת על אופניים וזה כל כך כיף לראות איך עשרות אלפים מנצלים את האופציה הזאת…
בחיפה אין שבילי אופניים במרכז העיר ולכן אמצעי התחבורה הבריא הזה אינו רלוונטי לחיפאים.
14_מליונים_על_אופניים_אדומות_להשכרה_באמצעות_האייפון_וכל_העיר_מרושתת_שבילים.JPG

בברצלונה עשרות אלפים רוכבים על אופניים אדומות להשכרה באמצעות האייפון וכל העיר מרושתת שבילים

אוניברסיטאות:


בברצלונה מספר אוניברסיטאות. ניכר כי חלקן מוקמות בלב העיר בנקודות אסרטגיות. החיבור הפיזי בין האוניברסיטה ללב העיר ברצלונה הוא משמעותי. בבוקר ובערב נוצר חיכוך אדיר של אלפי הסטודנטים בלב העיר. החיכוך בין האוניברסיטה ללב העיר מזרים אוכלוסיה צעירה וססגונית השוטפת את המדרכות. מישהו כאן הבין שאוניברסיטה זה מקור אנרגיה אנושית צעירה וחיובית. בחיפה קיים נתק נורא בין 2 האוניברסיטאות לבין לב העיר וכך מרבית הסטודנטים אינם יוצרים קשר אמתי עם הקהילה החיפאית ומרביתם עוזבים בסוף תקופת לימודיהם.
15_האוניברסיטה_בלב_העיר_של_ברצלונה_-_חיכוך_אדיר_בין_הסטודנטים_לתושבים.JPG

אוניברסיטה בלב העיר של ברצלונה – חיכוך אדיר בין הסטודנטים לתושבים

בתי קולנוע


הלכנו ברחוב וראינו משהו ממש מדהים: בית קולנוע. הוא לא היה זרוק מיותם באזור תעשייה מרוחק, אלא ממש במרכז הרחוב הראשי. בית הקולנוע לא היה לבד, ככל שהמשכנו לטייל ברחובות ראינו עוד ועוד בתי קולנוע שממש מתערבבים בתוך הצנטרום של הרחובות המרכזיים ביותר. בחיפה יש להרחיק לצ'ק פוסט כדי לראות סרט, אך נודע לי כי הסינמטק יתחיל בקרוב להפעיל תכנית סרטים רצינית. יש תקווה !
16_-_בית_קולנוע_בלב_העיר_ברצלונה.JPG

בית קולנוע בלב העיר ברצלונה

תעשיה כבדה ותעשייה מזהמת:


בברצלונה אזור תעשיה כבדה המעסיק רבים מתושבי העיר. אזור זה כולל תעשיות מתכת כבדות, מפעלי רכב המרכיבים את אאודי וסיאט ועוד. האזור המזהם הורחק מהעיר עד כדי מחצית השעה נסיעה (כ-30 ק"מ). בברצלונה עצמה לא מורגש זיהום אוויר שמקורו בתעשייה אך קיים זיהום אוויר משמעותי שמקורו בתחבורה.
17_-_תעשייה_כבדה_ומזהמת_מרוחקת_30_קילומטרים_מהעיר_ברצלונה.JPG

תעשייה כבדה ומזהמת מרוחקת 30 קילומטרים מהעיר ברצלונה

שימור מבנים בברצלונה:


את שיא השיאים של השימור ראיתי באיצטדיון לוחמת השוורים הישן של ברצלונה, אשר הוסב לקניון. הם רוקנו את האיצטדיון מתוכן, השאירו את כל המעטפת החיצונית המרהיבה שלו ובפרוייקט מטורף העמידו את כל הקיר ההיקפי כשהוא מרחף על גבי קונסטרוקציה חדישה. אפשר לראות בתמונה למטה את קורות הבטון המחזיקות את המעטפת העתיקה.
18_-_שימור_בברצלונה_-_איצטדיון_השוורים_הישן_-_שיא_השיאים_של_השימור.JPG

שימור בברצלונה – איצטדיון השוורים הישן – שיא השיאים של השימורהקניון עצמו מרחף באוויר לגובה 8 קומות על גבי קורות מתכת אדירות. כל זאת כדי לאפשר שימור של האיצטדיון העתיק. זה קשה להאמין כמה רחוק אפשר ללכת כאשר מייחסים חשיבות לשימור מבנים. אם לא הייתי רואה את זה, לא הייתי מאמין. תראו בעצמכם.
19_-_הקניון_באצטדיון_השוורים_-_קורות_מתחת_אדירות_וקניון_שמרחף_באוויר.JPG

הקניון באצטדיון השוורים – קורות מתחת אדירות וקניון שמרחף באוויר

מופע מזרקות המים


פעם בשבוע בערב מתקיים מופע אדיר של מזרקות מים ותאורה. המופע מושך אליו כ-50 עד 100 אלף איש מדי שבוע. היה לי קשה מאד לצלם את מאסת האנשים שנפרסו שם לאורך כ-500 מטרים, אז תצטרכו להאמין לי בקטע הזה. הנה תמונה אחת נקודתית.
20_-_עשרות_אלפי_צופים_במופע_מזרקות_המים.JPG

עשרות אלפי צופים במופע מזרקות המיםיש עוד המון מה לספר על ברצלונה ויש עוד המון פערים לסגור. קשה, אבל אפשרי !
אם הגעתם עד לכאן, אז נראה לי ששיחקתם אותה בגדול ובסבלנות, אז תהיו נחמדים ושתפו את חבריכם, כי אני ממש השקעתי כאן :geek:

תגובה
 1. שמואל גלבהרט אמר/ה

  דומה כי הפכנו את היוצרות בשירתו של יהודה הלוי. אנחנו במזרח, ונפשנו בסוף מערב.

  אכן ברצלונה היא דוגמא טובה – ללימוד, לא רק לחיקוי. ירון היטיב לשתף אותנו בחוויותיו מבירת קטלוניה, וטעה דווקא בכמה מאבחנותיו לגבי בירת הצפון שלנו, חיפה:
  א. "הדבר הכי קרוב בחיפה למרכז עיר" – לא מרכז הכרמל, אלא מיתחם העיר התחתית.
  ב. ה"רמבלאס" של חיפה – שוב, לא מרכז הכרמל, אלא ציר המושבה הגרמנית.
  ג. רחובות ברצלונה רחבים – אך. יש ערים מופלאות עם רחובות צרים וסימטאות צפופות.
  ד. חניונים – מעודדים שימוש ברכב פרטי. העתיד שייך לתחבורה ציבורית עתידנית.
  ה. עצים יוצרים צל – הסבר זאת לסוחרי רח' הרצל, שכרתו עצים כדי להגדיל באסטות.
  ו. רכבות – מטענים מחוץ לעיר, רכבות נוסעים מתחתיה. ברצלונה מודל מצויין לחיפה.
  ז. נמל – מטענים מחוץ לעיר, נמל נוסעים בחזית העיר. כך צריך גם בחיפה.
  ח. חזית ימית בחיפה – מתבטלת מפני חזית של עיסקית של בעלי עניין והון.
  ט. חופי חיפה – נדרשת הצלתם הדחופה באמצעות מייזמי הנדסה ימית.
  י. תחבורה ציבורית – חיפה קטנה מכדי להצדיק רכבת תחתית, תולים תקוות במטרונית.
  יא. אוניברסיטאות – חייבות להחיות את לב העיר, לפחות פקולטות לאדריכלות ולאמנות.
  יב. בתי קולנוע – משגשגים בקניונים, ומתחסלים בלב העיר.
  יג. תעשיה כבדה – מתי יבינו שפגיעתם לא רק בסביבה, גם בפיתוח הכלכלי ובתעסוקה.
  יד. שימור מבנים ואתרים – לא רק חובה נוסטלגית, גם פוטנציאל כלכלי.
  טו. מזרקות ברצלונה – לא מתאים לעירנו למרות שגוראל ניסה. הבו לנו מוטיב אחר!

  שמואל גלבהרט, אדריכל ומתכנן ערים

לא ניתן להגיב