בוגרי קורס הסייבר • הדור הבא

א- חיפה (צילום: צהל)

ביום חמישי ה 30/05/19 הסתיים קורס מגני הסייבר של בית הספר למקצועות המחשב וההגנה בצה”ל. חניכי הקורס עתידים להיות הדור הבא שייקח חלק בהגנה על מערכות הצבא בממד הקיברנטי. מבין המסיימים שלושה תושבי חיפה והסביבה.

תפסנו אחד מהם לשיחה על האתגרים, החוויות והציפיות לעתיד. אל הממדים הפיזיים המסורתיים, נוסף בשנים האחרונות ממד לחימה נוסף מעשה ידי אדם: הממד הקיברנטי. בממד זה מתנהלת לחימה על בסיס יום יומי, בה אגף התקשוב וההגנה בסייבר נמצא בחזית החיכוך. בסמ”ח הנו הגוף העיקרי להכשרת חיילים בתחום המחשוב בצה”ל ובו מכשירים בכל שנה אלפי חיילים למקצועות המחשב השונים.

השוחר א’, בן 18 מחיפה, למד בתיכון יבנה והרחיב את מגמות מדעי המחשב והפיזיקה, מכאן שהתחום אינו חדש לו. לקורס נחשף לראשונה מאחיו הגדול, שעשה גם הוא קורס סיסטם בבית הספר למקצועות המחשב וההגנה בסייבר.

א’ מספר על הקורס: זו הייתה חוויה מפתחת וכיפית מאוד מבחינה מקצועית. היה מאוד מעניין, למדנו המון והרחבנו את הידע הקיים.

בוגרי קורס הסייבר, הדור הבא (צילום: דובר צה"ל).
בוגרי קורס הסייבר, הדור הבא (צילום: דובר צה”ל).

יחד עם א׳ עברו את הקורס המאתגר עוד מספר שוחרים. על הקשר שנרקם בניהם משתף: היה מגבש מאוד להעביר כמה חודשים עם אותם האנשים ולעבור איתם חוויה כזו אינטנסיבית. האווירה לאורך כל הדרך הייתה טובה. צלחנו יחד גם את הקשיים וגם את החוויות.

הקורס מכשיר את בוגריו להגן על רשתות צה״ל ותוך כך להגן על מערכות צה״ל בפעילות השוטפת בשגרה ובחירום. מגני הסייבר אמונים על גילוי וזיהוי אנומליות ברשת, חקירת אירועי סייבר, ביצוע בדיקות, חדירות, זיהוי וסיכול אירועי סייבר. במהלך הקורס נחשפים החניכים לטכנולוגיות וכלים מתקדמים ונדרשים להוכיח יכולות חקרנות, למידה עצמית ועבודה בצוות. בסיום הקורסים משתבצים למגוון תפקידים בכלל היחידות בצה”ל: אגף התקשוב וההגנה בסייבר, זרוע אוויר, זרוע הים, אגף המודיעין, זרוע היבשה והמטה הכללי.

בוגרי קורס הסייבר, הדור הבא (צילום: דובר צה"ל).

בוגרי קורס הסייבר, הדור הבא (צילום: דובר צה”ל).

מעבר לתוכן הרב שנרכש בקורס מספר א׳: הקורס מחזק את תחושת הביטחון, אתה מגלה שאתה מסוגל לעשות דברים שלא דמיינת שתוכל. הכל היום מתבסס על טכנולוגיה ומחשבים. אני יודע שמגני הסייבר מסייעים לשמור על היכולות המבצעיות של הצבא בשטח. אני שמח מאוד שהגעתי לתפקיד ומחכה להתחיל ולתרום מעצמי.

הגיבו כאן לכתבה