הסתיים הדיון בעתירת דור כימיקלים להתיר שימוש בצינור הגז לבז"ן • יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה: "בית המשפט עסק יותר בסוגיות פורמאליות טכניות ופחות במהות האירוע"

בבית המשפט המחוזי בחיפה התקיים הבוקר (שני 27/5/19) דיון בבקשת דור כימיקלים, להתיר שינוע חומרים מסוכנים בצנרת תת קרקעית, וזאת בהמשך להחלטת המחוזי מהשבוע שעבר, להקפיא את ביטול היתר השינוע עליו החליטה ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם, לאחר שערכה למנהלי המפעל שימוע. טרם ניתנה החלטת בית המשפט.

עו"ד שרית גולן
עו"ד שרית גולן

בסיום הדיון אמרה יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה, עו"ד שרית גולן: "למרבה הצער הדיון בבית המשפט היום עסק יותר בסוגיות פורמאליות טכניות  ופחות עסק במהות האירוע. עבור תושבי המפרץ השאלה המהותית היא האם ניתן לאפשר למפעל להמשיך ולהשתמש בצנרת שלו להעברת חומרים מסוכנים, כאשר בצנרות אחרות מאותו המפעל דלף גז מסוכן והמערכת ניטור לא דיווחה על כך. אני מקווה שבתום הדיון המשפטי תעדיף השופטת את טובת הציבור ותנקוט בעקרון הזהירות המונעת. נמתין בסבלנות לקבלת החלטת בית המשפט ובהתאם נשקול את צעדינו להמשך הטיפול בנושא".


ד"ר רויטל גולדשמיד מהמרכז למחקר סביבתי בחיפה (גוף אזרחי הפועל בהתנדבות) שיגרה הבוקר מכתב תלונה למבקר המדינה נוכח התנהלות המשרד להגנת הסביבה ומפעל דור כימיקלים: "סגור את מפעל לאלתר"

במרכז אומרים, נוכח אירוע הדליפה האחרון בדור שהוא רק חולייה נוספת בשרשרת ארועי סביבה של המפעל הזה, פנינו למבקר המדינה בבקשה לדרוש בדק בית במסדרונות המשרד להגנת הסביבה אשר מאפשר לאורך שנים את הדליפות בדור ללא עצירת המתקן. אנו מעונינים לוודא כי אכן ניתנים במשרד היתרי פליטה אשר האינטרס הגלום בהם הוא האינטרס הציבורי של שמירת איכות הסביבה וכמו כן אנו מעוניינים לוודא כי הגבלות אלה אכן נאכפות בחומרה הנדרשת.

ביקשנו מהמבקר כי על פי עקרון הזהירות המונעת ונוכח העמדת הציבור שוב ושוב תחת סכנת בטחונית ותחלואתית, לכאורה, בשל דליפות חוזרות ונשנות ממפעל דור כימיקלים,- לדרוש מהמשרד להגנת הסביבה להפעיל את ידו החזקה על הרגולציה ו לסגור את מפעל דור כימיקלים לאלתר.

מכתב התלונה כולל הוכחות זיהום סביבה של דור לאורך השנים והעלמת הנתוני זיהום דור מהציבור מאז 2016.

עיריית טירת כרמל – רחב

תגובה
  1. אזרח מודאג אמר/ה

    שחיתות במשרד לאיכות הסביבה אני מקווה שכל מי שמשתף פעולה עם המפעלים המזהמים שיזכה לראות בביתו את כל הפגיעות בילדיו מהמפעלים המזהמים רק כך ילמד וימלא את תפקידו כנדרש בהגנה על בריאות הציבור

לא ניתן להגיב