דליפה של גז בצנרת שבין המפעלים דור ובז"ן במפרץ חיפה – חסימות בקריית חיים וכוחות גדולים שפועלים בשטח

חסימת צומת במפרץ חיפה בעקבות דליפת הגז (צילום: חי פה)

עדכון מאת משטרת ישראל – פתיחת צומת "הום סנטר" במפרץ חיפה וסיום אירוע חומ"ס – 19/5/19 – 16:40:
בהמשך לחסימת צומת "הום סנטר" מסופ"ש עקב אירוע דליפת גז, הסתיימה כעת ( 16:40) הערכת מצב נוספת בראשות מפקד תחנת משטרת זבולון, בשת"פ כלל גורמי המקצוע, בהם כב'ה, רשות מקומית ועוד, במסגרתה הוצגו בפניו ממצאי הניטור והפעילות הנדרשת.
בתום הערכת המצב ובהתאם לממצאים והמלצות גורמי המקצוע כי לא נשקפת סכנה, הוחלט על פתיחת הצומת לכל הכיוונים.


עדכונים קודמים והכתבה הראשית

עדכון לשעה 12:45, מאת משטרת ישראל בדבר חסימת צומת "הום סנטר" בקרית חיים עקב דליפת הגז:

בתום הערכת המצב ובהתאם לממצאים, הוחלט על המשך חסימת הצומת לכל הכיוונים, כדי להבטיח את שלום הציבור.
עדכונים נוספים יועברו בהתאם.

בהמשך לחסימת צומת "הום סנטר" בסופ"ש' עקב אירוע דליפת גז, הסתיימה כעת הערכת מצב נוספת בראשות מפקד תחנת משטרת זבולון, בשת"פ כלל גורמי המקצוע, בהם כב'ה, רשות מקומית ועוד.
בתום הערכת המצב, הוחלט על המשך חסימת הצומת לכל הכיוונים בשלב זה, כדי להבטיח את שלום הציבור.
בשל ההשלכות התעבורתיות של חסימת הצומת, שוטרי התנועה נפרסו החל משעות בוקר המוקדמות לאורך הצירים ומזרימים את התנועה לצירים חלופיים.
לפיכך יש לתכנן את מסלול הנסיעה בהתאם לחסימות וההמלצות הבאות:

מזרח: חסימה ברחוב חלוצי התעשיה ("מתחם טן").
ניתן לנוע ברחוב האצטדיון דרך רחוב הרצל גרישפן.

מערב: חסימה ברחוב חלוצי התעשיה – יוליוס סימון.

צפון: חסימת רחוב האצטדיון סמוך לתחנת דלק פז.
ניתן לנוע אל מתחם "הום סנטר" דרך מתחם "קשת טעמים".

דרום: צומת יגאל ידין – נחום ארמן.

מפה - צירים חלופיים - אירוע דליפת הגז - חסימת צירים במפרץ חיפה (מאת משטרת ישראל)
מפה – צירים חלופיים – אירוע דליפת הגז – חסימת צירים במפרץ חיפה (מאת משטרת ישראל)

הידיעה המקורית אודות דליפת הגז

יום שבת, 18/5/2019, 10:00 ברגעים אלה חסומים צירים באזור מפרץ חיפה, (בשלב זה עד 20:00) בניסיון לזהות מקור דליפה של גז תעשייתי דליק, מצנרת המונחת בין מפעל דור כימיקלים לבתי הזיקוק. באירוע מעורבים כוחות גדולים של כיבוי אש, המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים. לחי פה נודע כי מדובר באירוע המתגלגל כבר מספר ימים וכי הבוקר זוהו ריכוזי גז גבוהים ואף עלה חשש להתלקחות בצנרת הגז ובתעלה המוליכה אותה. הכוחות מבצעים כעת חסימת צירים בצומת ההום-סנטר במפגש הרחובות יגאל ידין וחלוצי התעשייה, באזור המפרץ ומנטרים את האוויר בניסיון לוודא כי לא נשקפת סכנה לציבור.

אנו מבקשים להודות לאגף לפניות הציבור והמוקד העירוני של עיריית חיפה שמעדכנים כל העת את התושבים, דרכנו, במתרחש באירוע זה.

הודעת איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה:
במהלך הלילה התקבל במוקד איגוד ערים להגנת הסביבה מפרץ חיפה, תלונות על ריח באזור המפרץ. כונני האיגוד ואנשי המשרד להגנת הסביבה יצאו לאזור ובבדיקות התגלתה דליפה של גז בצנרת שבין המפעלים דור ובז"ן. הצוותים טיפלו באיתור התקלה והפסיקו את הזרמת הגז בצינור. כמו כן, בחנו הצוותים את השפעתה על איכות האוויר באזור.
הדליפה הסתיימה הבוקר, על ידי הפסקת הזרמת הגז בצינור.
כעת פועלים צוותים בשטח המזרימים מים לצינור וניסיון לאתר את מיקום הדליפה שהייתה קודם לכן. אין הנחיות מיוחדות לתושבי האזור.


תגובת בז"ן להודעת איגוד ערים והמשרד להגנת הסביבה:
הקווים הם של דור כימיקלים, המפעלים פועלים בהתאם להנחיות משרד להגנת הסביבה.


עו"ד שרית גולן, יו"ר איגוד ערים (צילום: נועם שטיינברג)

עו"ד שרית גולן
עו"ד שרית גולן

עו"ד שרית גולן, יו"ר איגוד ערים, מסרה לחי פה:
בשעות אלו פועלים כונני האיגוד לאתר המקום המדויק של התקלה בצינור, השייך למפעל דור כימיקלים ומבצעים תחקיר לסיבות להיווצרותה. בשלב זה, הצינור נסגר ולא נשקפת סכנה ממנו לציבור.
אני קוראת לציבור להמשיך ולדווח במידה והריחות הרעים נמשכים.


חסימת צומת במפרץ חיפה בעקבות דליפת הגז (צילום: חי פה)
חסימת צומת במפרץ חיפה בעקבות דליפת הגז (צילום: חי פה)

הודעת ד"ר רויטל גולדשמיד, מהמרכז מחקר סביבתי חיפה בעקבות דליפה הבוקר במפעלים בחיפה:
אנחנו עוקבים בדאגה אחרי ארוע הדליפה בצנרת בין בזן ודור ומדגישים כי גם זיהום האוויר ה״שיגרתי״ ברובו נגרם מדליפות לא מוקדיות של צנרת ומיכלים אשר לא מנוטרים אך מחריפים את התחלואה בחיפה.
קרן צור, מהמרכז מחקר סביבתי חיפה, מסרה לחי פה:
״הדבר החריג בארוע הזה הוא שהמפעלים הודו בתקלה. כמה תקלות כאלה קורות ולא מדווחות? הפעם חוש הריח הציבורי אילץ את המפעלים להודות בתקלה. יותר מכך מסקרן לראות מה יעשו איגוד ערים והמשרד להגנת הסביבה בנידון. היום יבדקו. מחר העניין כבר יתמוסס בין שאר התקלות הלא מטופלות באזור״
אנחנו דורשים מממשלת ישראל להעלות את תוכנית מפרץ החדשנות לפינוי המפגע הבטיחותי-המפעלים הפטרוכימים בחיפה להחלטת ממשלה דחופה!


מהמשרד להגנת הסביבה נמסר לחי פה:
חשד לדליפת גז בצומת חלוצי התעשייה-יגאל ידין בחיפה: צוותי כוחות כיבוי והצלה (כב"ה), משטרת ישראל, המשרד להגנת הסביבה, איגוד ערים לאיכות סביבה חיפה ועיריית חיפה, מטפלים מאז שעות הלילה המאוחרות באירוע דליפת גז תעשייתי בחיפה, בצומת חלוצי התעשייה-יגאל ידין. אזור הצומת נסגר בהנחיית הכוחות, ואין בשלב זה הנחיות או הוראות מיוחדות לציבור.
מהבדיקות שנעשו עד עתה עולה, כי הגז שדלף הוא גז תעשייתי הכבד מן האוויר, שדומה בתכונותיו לגפ"מ. חברת דור כימיקלים מזרימה גז זה לחברת בז"ן באמצעות צנרת תת-קרקעית.
עיקר הסכנה היא בשל היותו של הגז דליק, ועל כן כל הפעולות מבוצעות בפיקוח קפדני של כב"ה.
בהנחיית המשרד להגנת הסביבה, הופסקה באופן מיידי הזרמת הגז בין המפעלים ובמקומה מוזרמים כעת מים בצינורות, במטרה לאתר את מקור הדליפה.
הכוחות בשטח מבצעים ניטורים, מהם עולה כי רק בשוחות התקשורת והבקרה שליד הרמזורים בצומת נמדדים ריכוזים גבוהים.
המשרד להגנת הסביבה יתחקר את האירוע, וינקוט בכל האמצעים הנדרשים ובכל כלי האכיפה העומדים לרשותו.

חומרים מסוכנים במפרץ

חסימת צומת במפרץ חיפה בעקבות דליפת הגז (צילום: חי פה)
חסימת צומת במפרץ חיפה בעקבות דליפת הגז (צילום: חי פה)

דיווח מתחנה כבאות אזורית חיפה: צוותי הערכת סיכונים ומומחי חומ"ס מתחנה הכבאות האזורית חיפה פועלים בסמוך לצומת ההום סנטר במפרץ חיפה באירוע דליפת גז בשטח פתוח. מהעובדות הידועות עד כה עולה כי מדובר בגז מסוג C-4, שהינו גז תעשייתי שאחד ממאפייניו הוא שהוא כבד מהאויר ומכאן שנטייתו היא להצטבר במקומות נמוכים. מקור הדליפה ככל הנראה מצוי בצנרת תת קרקעית המוליכה בין בז"ן למפעל דור כימיקלים. צוותי ניטור של רשות הכבאות ביצעו ניטור הערכים באזור ומהם עלה כי נמדדו ערכים גבוהים בשוחות החשמל והתקשורת שבאזור. הגז הינו גז דליק, נפיץ ורעיל. נעשה נסיון לערפל את ריכוז הגז במים בשוחות, אך יש להבין כי מדובר באירוע מתמשך והגז מצוי בחלל הפתוח. הגורמים המקצועיים בכבאות והצלה לישראל ממשיכים לקיים במקום הערכות מצב יחד עם כלל הגורמים החבירים ובמקביל ממשיכים צוותי הניטור לבצע מדידות ערכים בכדי לקבל תמונת מצב עדכנית כל העת. בהסתמך על הנתונים שהתקבלו ממכשירי הדגימה שבידי הצוותים הפועלים באירוע ניתנה על ידי מפקד האירוע המלצה למשטרת ישראל לסגור לחלוטין את מפגש הרחובות יגאל ידין-חלוצי התעשיה לתנועת אזרחים. דיווח נוסף ינתן בהמשך על פי ההתפתחויות


תגובות ראשי הערים במפרץ לאירוע דליפת הגז התעשייתי

עינת קליש רותם (צילום: ירון כרמי)

תגובת ראש העיר חיפה עינת קליש לאירוע דליפת הגז: ״אין למפעלים האלה מקום לידינו, כל זמן שהזיהום נמשך, והתקלות חוזרות השכם והערב. אנחנו לא נסכים לחיות ליד שכנים מזיקים. אם וכאשר יהפכו לשכנים טובים, נוכל לקבל את נוכחותם בחיינו.״


ראש העיר קריית ביאליק, אלי דוקורסקי

ראש העיר קריית ביאליק, אלי דוקורסקי, מתח ביקורת על כך שאף גורם רשמי לא עדכן את ראשי הרשויות בקריות על התקרית החמורה ותושבי העיר שפנו למוקד העירוני לא יכלו לקבל מידע או עדכון על המתרחש.
דוקורסקי: " האירוע החמור רק מחזק את הצורך בקידום התוכנית "צפון ירוק" לפינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה ויפה שעה קודם"


אבן צור ראש העיר קרית ים

ראש עירייה קריית ים דוד אבן צור: הדליפה היום היא הוכחה נוספת לתביעתנו המתמשכת להוצאת כל המפעלים המסוכנים מאזור המפרץ ובהם גם מפעל רפאל המסכן את ערי המפרץ ותושביהם לא פחות, גורמים לנזקים סביבתיים ובריאותיים אדירים ועלולים לגרום לאסון כבד בעת חירום.


אירוע חמור מסר ראש עיריית קריית מוצקין, חיים צורי וקרא לכינוס דחוף של כלל ראשי הערים באזור על מנת לדון באפשרויות הפעולה לאור המקרה החמור.


6 תגובות
 1. חגית אמר/ה

  משטרה חוסמת את הדרך מהצד של הטכני

 2. אלעד אמר/ה

  חייבים שיהיה ניטור רציף עי מכשור ולא להסתמך על אפם של התושבים.

 3. רותי אמר/ה

  הריח החריף כבר מיום ה' בצהריים.
  הבעייה שכשתושבי הקריות אנחנו כבר מורגלים לריחות כאלו שבאים ונעלמים לאחר מספר שעות. רק שהפעם הריח הוא כאן כבר מספר יממות ומסרב להיעלם.
  ריח חריף :((

 4. מרק אמר/ה

  עד שלא יהיה אסון המוני, אף אחד לא יזיז את התחת? בעצם גם אחר כך אף אחד לא יקח אחריות

 5. דוד אמר/ה

  דמיינו רעידת אדמה, כל הצינורות נפרצים והמפרץ מתרומם
  שלא לדבר על ארוע אחר

 6. עמי אמר/ה

  למה להמשיך עם פניקה של ארוע מחודש מאי + כל הכתבות מעייף מטרחן לא לעיניין, מי שלא שם לב לתאריך יכנס ללחץ סתם, די לא נמאס מלחולל מצגי שווא ?

לא ניתן להגיב