תמי אולמן, עוה”ד ומנהלת לשכת עורכי הדין במחוז חיפה בראיון לחי פה לקראת הבחירות ללשכה 2019

“על רקע האיומים על שלטון החוק אני רואה את עצמי מחויבת להמשיך לעמוד על המשמר ולהבטיח כי קולו של המחוז יישמע גם בהגנה על מוסדות מדינתנו”

יו”ר לשכת עורכי הדין במחוז חיפה, עוה”ד תמי אולמן,  אחת הפליליסטיות החזקות והמובילות בארץ ומנהלת אחד ממשרדי עורכי הדין באזור, החליטה לרוץ לקדנציה נוספת. תמי תתמודד על ראשות הלשכה במחוז חיפה בבחירות שיערכו ב-18 ביוני בחודש הקרוב. מולה מתמודד עו”ד שי פניני.

אולמן, נשואה לפרופ׳ יהודה אולמן, מנהל המחלקת לכירורגיה פלסטית ברמב”ם. אמא לשבעה ילדים, שלושה ביולוגים וארבעה מאומצים ממוצא אתיופי. אחד מילדיה סיים שירותו בצנחנים. תמי אלופת הארץ בסייף ואוהבת ספורט במיוחד אופני שטח, מספרת בראיון לחי פה על ההחלטה להתמודד על קדנציה נוספת, על ההישגים, על המקצוע ועוד.

מדוע את מעוניינת להתמודד שוב על התפקיד?

כאשר התמודדתי לראשונה לתפקיד, עשיתי זאת מתוך מקום ערכי, נטול אינטרסים ומתוך רצון לתרום מזמני וממרצי לקהילה שלי. ארבע השנים האחרונות חלפו מהר מאוד והתחושה היא שלמרות כל העשייה, עדיין יש עוד מה לעשות ולמה לשאוף. ישנם פרויקטים בעשייה שלא הושלמו.
בעקבות כהונתי בתפקיד ועל רקע החשיפה היום יומית לעולמם של עורכי הדין במחוז, והקשיים הפוקדים אותם, עלו אצלי המון תהיות והרבה מאוד רעיונות. אני מרגישה מלאת מוטיבציה להמשיך את הפעילות הזאת ביחד עם רשימת “תנופה” העומדת מאחורי ושכל חבריה ללא יוצא מן הכלל פעלו בארבע השנים האחרונות (וחלקם אף שנים לפני כן) לקידום המטרות המשותפות. על רקע האירועים האחרונים הפוקדים את מדינתנו והאיומים על שלטון החוק, אני רואה את עצמי מחויבת להמשיך לעמוד על המשמר ולהבטיח כי קולו של המחוז יישמע גם בהגנה על מוסדות מדינתנו.


מה ההישגים שרשמת בארבע השנים האחרונות שבהן כיהנת כיו”ר ואיזה שינויים עשית?

בארבע השנים האחרונות בקשתי להביא למחוז את הערכים שעל פיהם אני פועלת גם בחיי האישיים. ערכים של סובלנות ואנושיות, של קירוב לבבות ומציאת המשותף ולא המפריד. מאז כניסתי לתפקיד פעלתי בכל מישור אפשרי לטובת ציבור עורכי הדין במחוז. מעבר לעשייה היום יומית והפעלת המנגנון בכל הקשור למתן שירותים לעורכי הדין במחוז, שיפור השירותים והרחבתם. פעילות אינטנסיבית לטובת הכשרתם והשכלתם המקצועית של עורכי הדין, ליווי עורכי דין צעירים ושילוב עורכי הדין במחוז בפעילויות הלשכה. הרחבת הפעילות הצרכנית והאירועים לחברי המחוז, והפרויקט להרחבת בית הלשכה בחיפה, כך שיוכל לתת מענה לעורכי דין נוספים ולפעילויות המבוצעות בו זמנית. פעלתי לחיזוק כוחו והשפעתו של המחוז במנגנוני הלשכה הארציים ולשילובם של עורכי דין מהמחוז במנגנונים אלו.


קיימתי קשרי עבודה מצוינים עם נשיאי בתי המשפט במחוז ושיתוף הפעולה עמם הגיע לשיאו. לאחר שכבר ידענו תקופות קשות של פגיעה באמון הצדדים זה באחר. שיתוף פעולה זה הוביל בין היתר לנוכחות ולהשתתפות של שופטים בכל ימי העיון וההשתלמויות במחוז. נציגי המחוז פעלו ללא לאות, תחת הנהגתי והיו לשותפים פעילים, שהובילו להישגים מרשימים. אחד מההישגים הנו ביטול יוזמת חקיקה להגבלת שכר טרחה בתחום הנזיקין ותביעות ביטוח לאומי. קולו של המחוז נשמע וממשיך להישמע בכל הקשור לקשיים המעשיים ביישום פרויקט הקלטות הדיונים בבתי המשפט, שללא ספק ישפיע על עבודתם של עורכי הדין במחוז. אני יכולה להמשיך ולספר עוד ועוד, בשורה התחתונה אני חושבת שהעשייה בארבע השנים האחרונות הובילה לכך שמחוז חיפה הוא מחוז מוביל ומוערך.

עו”ד תמי אולמן (צילום: סמר עודה – כתבת חי פה)

האם יש דברים שאת רוצה לשנות ולעשות וטרם הספקת?

שכפי שציינתי, יש פרויקטים רבים בשלבי ביצוע שונים, שאותם יש להשלים. בפרט, הרחבת בית הלשכה בחיפה, כך שניתן יהיה לקיים בו פעילויות רבות יותר. אני שומעת את רחשי לבם של עורכי הדין במחוז ובכלל ואני יודעת שהם רוצים לשכה שגם תעניק להם שירותים טובים ומקיפים יותר וגם תהיה מקור לגאווה. חשוב לי לפעול לשיקום האמון של עורכי הדין במנגנונים שלנו. יש הרבה אנשים טובים במנגנון שפועלים בהתנדבות לטובת ציבור שאינו ער להיקפי הפעילות וההשקעה. חשוב לי מאוד לייצר מנגנון שירותים יעיל יותר, מהיר יותר ונגיש יותר. חשוב לי לייצר מערך הכשרה מקצועי שייתר לחלוטין את הצורך של עורכי הדין במחוז לנדוד למחוזות אחרים. חשוב לי שעורכי הדין במחוז יקבלו יותר, גם בנושאים צרכניים, בפרט כאלה שנוגעים להם ולניהול משרדם. חשוב לי מאוד שעורכי דין ותיקים ומומחים יעבירו מהידע שלהם לדור הצעיר ושיהיו לנו מנגנונים מובנים של עזרה הדדית לחברים במחוז. כפי שאמרתי, יש הרבה מה לעשות והזמן קצר.


מה החזון שלך?

מעבר לשאיפה המתמדת להמשיך לשמש בית אמתי לעורכי הדין במחוז וכתובת לכל פנייה ולכל בעייה ויש לא מעט כאלה. לקדם ולהרחיב את הפעילויות המקוימות, לחדש וליזום. אני שואפת לכך שהמחוז שלנו יהיה מחוז חזק ומאוחד, סמל לפלורליזם, לשיתוף פעולה ולקבלת האחר והשונה. ישנם 9,000 עורכי דין במחוז, שכיום לאחר הקמת מחוז מרכז, שהוא השלישי בגודלו ואני שמה לי למטרה שקולם ועמדותיהם של עורכי הדין במחוז ישמעו ויילקחו בחשבון בכל תחום שבו פועלת לשכת עורכי הדין ואף מעבר לכך.


מסר שאת רוצה להעביר לעורכי הדין?

אני בעיקר רוצה להבטיח להם שאמשיך לפעול למענם במלוא המרץ ושתמיד תימצא להם אצלי אוזן קשבת. בסופו של דבר המבחן האמתי שלנו הוא לא כאשר הכל מתנהל על מי מנוחות אלא כאשר מתעוררים קשיים, בעיות או איומים על מעמדנו ופרנסתנו. מי שמכיר אותי יודע שאני לא מוותרת ואני אמשיך להילחם בכל החזיתות עבור עורכי הדין במחוז.


חוזרת ועולה הטענה מצד המתחרים שלך על כך שנצבר סכום של חמישה וחצי מיליון שקלים בקופת ועד המחוז. זהו סכום מאוד גדול שאולי מעיד על מחסור בפעולות למען חברי הלשכה ?

עצמאות פיננסית היא עצמאות פוליטית. מי שלא מבין את זה, ככל הנראה לא מכיר מקרים בהיסטוריה של מחוז חיפה שבהם הועד ביקש לבצע מהלכים שלא “מצאו חן” בעיני הועד המרכזי , שאיים מצידו בשלילת תקציבים כדי שנתיישר לפי אינטרסים לא לנו. כשיש מספיק כסף לשלם משכורות  לעובדים ולספקים ולהוציא לפועל את התכנונים שלנו, אי אפשר לאיים עלינו. ההכרה הזאת, שלפיה “הרזרבה” הזאת תורמת לעצמאותו של המחוז, במקומות שבהם החוק מתיר זאת, הובילה את הועד לניהול אחראי תקציב ויחד עם זאת, לא נחסך מעורכי הדין במחוז דבר, אלא נהפוך הוא, הפעילות במחוז רק התרחבה.

עכשיו בואי נדבר על מספרים. אנחנו עבדנו במהלך כל ארבע השנים האחרונות על פרוייקט בנייה של אולם כנסים גדול וכיתות חדשות לטובת חברי המחוז שאמור להיבנות בהמשכה של הקומה שכיום מאכלסת את בית הלשכה בחיפה, והוא מצוי בשלב של לאחר השלמת תכנון ולפני בחירת ספקים. עלות ההקמה והשיפוץ מוערכת בסך של כמיליון וחצי ש”ח. הובטחה לנו השתתפות במימון מצד הועד המרכזי, אבל בשלב זה אין ודאות כי הכספים אכן יועברו לנו ואולם גם אם לא יועברו, אותה עצמאות כלכלית שעליה אנו שומרים, תוביל לכך שניתן יהיה להוציא לפועל את הפרוייקט גם ללא מימון או השתתפות מהוועד המרכזי.

ייעוד נוסף של הכספים (כמובן על פי שיקול דעת אחראי וקריטריונים מגובשים) הוא יצירת “רשת ביטחון כלכלית”. במהלך 4 השנים האחרונות הגיעו אלי מקרים רבים של עורכי דין שחלו במחלות קשות או מחלות בני משפחתם הקרובה שאותם נדרשו לסעוד, מצב שמנע מהם מלהתפרנס ולכן איבדו את פרנסתם ונקלעו לקשיים כלכליים. מטעמים של צנעת הפרט אני כמובן לא ארחיב. המקרים האלו הביאו אותנו לחשיבה על יצירת “רשת ביטחון כלכלית” לטובת עורכי דין שנקלעו למצבים קשים כאלה.

בחלק נוסף מהכספים נעשה שימוש לטובת להרחבת הפעילויות והשירותים המוענקים ציבור עורכי הדין, לרבות שדרוגם והפיכתם לשירותים מקוונים ואינטרנטיים.


את חתמת על מסמך תמיכה באפי נווה לאחר שהוא נתפס יחד עם בת הזוג שלו מנסים לעבור את הגבול בנתב”ג. היום בדיעבד את לא חושבת שטעית ?

אני עורכת דין פלילית כבר עשרות שנים ועולם הערכים המקצועי שלי והניסיון הרב שצברתי במהלך השנים מתבססים, בין היתר, על האמונה בחזקת החפות. הרי בסופו של דבר אנחנו פועלים על פי החוקים במדינת ישראל ומי שמאמין במדינת חוק צריך לתת לרשויות אכיפת החוק לבצע את התהליך של בירור האמת באמצעות בתי המשפט. על אחת כמה וכמה החברים בלשכת עורכי הדין נדרשים לפעול לפי עקרון זה. אני סבורה שאין מקום בחברה שומרת חוק לעריכת  “משפט שדה תקשורתי” כפי שאנו עדים בפרשות רבות בשנים האחרונות.

לשכת עורכי הדין איננה רק גוף שמאגד ומייצג את ציבור עורכי הדין, אלא זהו גוף שאמור לתת גם קריאת כיוון ערכית לכלל החברה בישראל ולא לכופף את ראשו לפי הכיוון אליו נושבת הרוח.


מקצוע עריכת הדין מחייב השתלמויות רבות והתעדכנות בשינויים בתקנות, חוקים ופסקי דין תקדימיים. ישנה ביקורת שתקציב ההשתלמויות ירד בשלוש השנים האחרונות. מהי תגובתך על טענה זו ?

חבל שעורכי דין שמטיחים ביקורת עושים זאת ללא בירור מוקדם של העובדות, זו לא התנהלות שאני מצפה לה מעורכי דין.

אכן יש ממש בטענה שלפיה תקציב ההשתלמויות ירד, אך הסיבה לכך היא שחלקן הארי של ההרצאות וההשתלמויות שהועברו במחוז הועברו על ידי מרצים שפעלו בהתנדבות וללא כל תמורה. מי שיבדוק את המספרים וגם מי שנכח בפועל בבית הלשכה מבין ויודע כי ב- 4 השנים האחרונות קוימה פעילות לימודית בבית הלשכה כמעט מדי יום ביומו ומאות עורכי דין פקדו את בית הלשכה בחיפה וב – 11 המוקדים הפרוסים במחוז מדי שבוע. אנחנו גם פעלנו לתת מענה מיידי לחידושי חקיקה על מנת לשמור על עורכי הדין במחוז לבל יכשלו מחוסר ידע או הכרות עם הוראות החוק, הרחבנו את היקף ומגוון ההשתלמויות והבאנו לחיפה מרצים מהשורה הראשונה ברמה הארצית.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.