מחאת תושבים נגד בנייה ברציף מרגולין 51: "הבניין המתוכנן מנוגד להנחיות לשימור בטיילת בת גלים בחיפה"

הבית ברחוב מרגולין 51. קרדיט: האדריכלים רון ארד ואבנר ישר

תושבים המתגוררים בסמוך לרציף מרגולין, בחיפה, מוחים על הכוונה להקים בניין, שלטענתם, לא עונה לדרישות העירייה, כפי שהן באות לידי ביטוי במסמך העקרונות לשימור ובינוי לאורך טיילת בת גלים • לטענת תושבים הבניין החדש לא מותאם ולא קשור לבניין לשימור, שלצידו הוא יבנה או לצביונם של שאר הבניינים ברציף מרגולין • תכנית הבינוי טרם הוגשה והיא תובא בקרוב לוועדה המקומית לתכנון ולבניה • מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה.


תושבים בשכונת בת גלים, המתגוררים בסמוך לרציף מרגולין 51 ומודאגים מתכנית הבנייה הצפויה במקום ומתארגנים על מנת להתנגד לתכנית:
"מדובר בבנייה בסמוך מאוד לשפת הים בטיילת בת גלים", אמר היום אחד התושבים, "ברציף מרגולין 51 יש מבנה, שהוחלט שהוא מבנה לשימור, והכוונה היא לבנות לצידו בניין חדש ומפואר בן 7 קומות ו-42 יח"ד. גם אני וגם השכנים שלי מבינים שעומד לקום פה בניין, אבל חשוב לנו שהבניין שיקום יהיה בהתאם למסמך המדיניות של צוות מהנדס העיר.
עיריית חיפה רואה בטיילת בת גלים וברציף מרגולין אזור ייחודי שצריך לתכנן בו מבנים חדשים בכפוף להגבלות בגלל המבנים לשימור ובגלל האופי המיוחד של הבנייה בטיילת. לא ייתכן שכל המבנים פה יהיו נמוכים וביניהם יקום מבנה אחד גבוה באופן משמעותי משאר הבניינים, חריג בנוף. כשמוסיפים עוד בניין הוא אמור להשתלב ולא לפגוע בטיילת. בדיוק בשביל זה מהנדס העיר החליט על הגבלות לבנייה ברציף מרגולין ולנו מאוד חשוב, שכשתאושר הבנייה היא תאושר בהתאם לכל המגבלות ולא תהיה פגיעה מיותרת".

טיילת בת גלים - מבנים לשימור
טיילת בת גלים – מבנים לשימור – ארכיון

לטענת תושבים, הפרויקט ישנה את אופיו של הרחוב ושל הטיילת. מאחר שמדובר בתוספת של 42 יח"ד. התושבים מלינים גם על כך שיתווספו כלי רכב, שעלולים ליצור עומסי תנועה:
"מבחינת עיצוב המבנה, המבנה החדש לא מותאם ולא קשור למבנה לשימור הקיים ברציף מרגולין 51. הבניין החדש יראה זר גם ביחס לבניין לשימור וגם ביחס לשאר הבניינים ברחוב, שחלקם נבנה בסגנון באוהאוס. התכנון הוא שונה ולא עונה לדרישת העירייה כפי שמוצג ע"י מסמך העקרונות וההנחיות לשימור ובינוי לאורך טיילת בת גלים".

טיילת בת גלים (צילום: ירון כרמי)
טיילת בת גלים (צילום: ירון כרמי)

יש לציין כי לבקשת ועדת השימור העירונית צוות מהנדס העיר הכין מסמך עקרונות, העוסק בבנייה בטיילת בת גלים בחודש בשנת 2014. ועדת השימור העירונית אימצה את המסמך, שבו נקבעו עקרונות הבנייה בטיילת בת גלים בהתאם למבנים, שמיועדים לשימור.

נכון לעכשיו ניתן להתרשם מהדמיית הפרויקט ולקבל עליו מידע, אבל התכנית עדיין לא הובאה לאישור. תושבים המתגוררים בסמוך מתארגנים על מנת להגיש התנגדות, כשהתכנית תעלה לדיון. בשלב הנוכחי התושבים מנסים לצרף עוד תושבים מהשכונה, שהבנייה המתוכננת עלולה לכאורה להשפיע עליהם ביום יום ועוקבים אחרי מועד הגשת התכנית לאישור.

על פי המסמך, צריך להבחין בין מבנים לשימור והבנייה לצידם ובין מבנים, שאינם מיועדים לשימור. בנוסף, יש הגבלות מיוחדות גם על מבנים שאינם מיועדים לשימור, בגלל הקרבה לים ואופיה של הבנייה בטיילת. על פי מסמך העקרונות הבניין ברציף מרגולין 51 מיועד לשימור, ולכן לא ניתן לבנות על החלקה יותר מ-6 קומות, כשהקומה השישית תהיה בנסיגה ביחס לקומה שמתחתיה. מהמסמך עולה עוד שתוספת הבנייה / הבנייה החדשה תהיה בחלקו האחורי של המגרש באופן שיהיה רקע למבנה לשימור.

מעיריית חיפה לא נמסרה תגובה

קרדיט: האדריכלים רון ארד ואבנר ישר
הבית ברחוב מרגולין 51. קרדיט: האדריכלים רון ארד ואבנר ישר

תגובת היזם אייל פרידמן: ״התכנון, שהגשנו תואם את ח.פ 2000 שלאחרונה אושרה וקיבלה תוקף ולפיה ניתן לבנות עד 7 קומות. הבאנו את טובי האדריכלים, רון ארד ואבנר ישר, על מנת לתכנן את הפרויקט הזה. כוונתנו היא רק לעשות טוב לבת גלים וחבל שחושבים, שכוונתנו שונה. אנחנו הגשנו את התכנית לוועדה המחוזית לפני מספר חודשים. לפני כמה שבועות פנו אלינו ואמרו לנו שבגלל שתכנית המתאר העירונית אושרה אז צריך להגיד מחדש את התכנית לוועדה המקומית בלבד. היום הגשנו את התכנית לוועדה המקומית. חשוב לי גם להדגיש כי במיוחד בקומת הקרקע יש עמודים והדירות בקומה הראשונה על מנת להבליט את הבניין לשימור״.

לא ניתן להגיב