ראיון פוסט בחירות עם מנדי זלצמן – מנכ"ל נמל חיפה

"הוא הפתיע לא מעט אנשים כאשר בחר להתמודד לראשות העיר, עמד על עקרונותיו וסירב לבצע מהלכים וחבירות פוליטיים. למרות התוצאות, ממשיך מנדי זלצמן להישאר מחויך ואופטימי"

 

מנדי זלצמן, מנהל הנמל המיתולוגי, ניהל קמפיין מתוקשר, נכנס לתודעה הציבורית החיפאית, אך לא זכה בראשות העיר. היום הוא כבר חזר לתפקידו הקודם בנמל וניכר שהוא לא מצטער על הקמפיין והמסע שעבר בשלושת החודשים האחרונים.

עיריית טירת כרמל – רחב
מנדי זלצמן בחוג בית בדניה - 13/9/2018 (צילום: ירון כרמי)
מנדי זלצמן בחוג בית בדניה – 13/9/2018 (צילום: ירון כרמי)

פגשתי את מי שרק לפני שבוע התרוצץ מקלפי אחת לאחרת והתמודד לראשות העיר, והיום, שבוע לאחר שחזר לנהל את הנמל, נראה זלצמן כמי שלא עזב את לשכתו אפילו ליום אחד. מנדי נינוח, מתמצא היטב בכל הנושאים הקשורים בניהול השוטף של נמל חיפה וגם בשאלות על העיר עצמה.

 

ביום ב', 05/11/2018, התקיים בועדה המחוזית לתכנון ובנייה הדיון בנושא תכניות הקשורות בנמל המפרץ. שאלתי את מנדי עד כמה הוא מעורה בפרטים אודות הנמל שאמור להתחרות בו ולהתחיל לפעול בעוד כשנה וחצי, על אף התנגדויות של גורמים סביבתיים בין השאר ושל ראש העיר הנכנסת:

אינני בקיא בכל הפרטים אבל אני מבין שהיה נסיון של ראש העיר הנכנסת לדחות את ההחלטות שהתקבלו אודות הנמל עד כניסתה לתפקיד, אך נסיון זה נדחה על הסף, מה שמלמדנו שזו החלטה שמאחוריה עומדת המדינה, מה שנקרא "הרכבת כבר יצאה לדרך".

חלקים נכבדים מהנמל כבר הועברו למפעיל העתידי, זה קרב אבוד מראש אך ההתמדה של הגברת קליש ראויה לציון.

רטרוספקטיבה: מנדי מקבל בהבנה את הכישלון בבחירות ודבר הבוחר, מנתח את הסיבות לכך ומספר מה היה עושה אחרת:

הכניסה המאוחרת שלי לבחירות היא הנימוק שבעזרתו מנחמים אותי חבריי על תוצאות הבחירות. אני לוקח על עצמי את האחריות לכך –  לטיימינג, לאופן.

עוד מלפני עשור, כשהציעו לי לרוץ לראשות העיר, אני עוקב אחרי מצב העיר, האינדיקטורים שלה והממצאים הלא מרנינים כפי שהצגתי בחוגי הבית. כאשר שקלתי את תזמון יציאתי מהנמל לקמפיין, לא יכולתי להרשות לעצמי לעזוב את הנמל בעיצומו של משא ומתן עם העובדים, לפני שהסתיים, כי זה לא היה פייר לעזוב באמצע.

אני חושב שאם היום נעשה מחקר לאחר הבחירות מי לא מכיר את מנדי זלצמן, נקבל אחוזים בודדים. מרבית התושבים כן מכירים אותי ובכל זאת החליטו שלא לבחור בי, אני מקבל את זה בהכנעה רבה.

אם הייתי חוזר אחורה, יכול להיות שהייתי מקבל את המודל שדרוש לזמן ארוך יותר להתמודד, הייתי מכסה את שאריות היוהרה שהיו בי לגשת רק 3 חודשים לפני, נשענתי על סקרים ואני מיטיב לקרוא סקרים שהעיר לא רוצה את יונה (יהב) ושכנראה הוא לא יהיה ראש העיר הבא ולכן החלטתי לנסות את מזלי.

אני מודה שההתלהבות של התושבים להחליף את יונה בעינת קליש, הייתה בלתי ניתנת לעצירה, אני מכבד את החגיגה הדמוקרטית שהייתה ואת עינת שזכתה בסיבוב הראשון בכזאת כמות של קולות, ניצחון ראוי לציין.

מנדי זלצמן, יעל בנבנישתי חנן מרקוביץ - חוג בית של מנדי זלצמן - המועמד לראשות העיר חיפה - ספטמבר 2018 (צילום: ירון כרמי)
מנדי זלצמן, יעל בנבנישתי חנן מרקוביץ – חוג בית של מנדי זלצמן – המועמד לראשות העיר חיפה – ספטמבר 2018 (צילום: ירון כרמי)

 

מנדי מספר על התובנות שלו ממהלך הקמפיין ויצירת הקשר עם הרחוב החיפאי:

הופתעתי לטובה מהציבור החיפאי, הזמינו אותי ללא מעט חוגי בית, כולל שני הערבים האחרונים לפני הבחירות. הציבור החיפאי היה סקרן וצמא להכיר מועמדים חדשים, חוגי הבית גלשו מעבר לשעות שהוקצבו עקב ריבוי שאלות, זה יצר עניין. גם הרשימה שלי הייתה מורכבת מאנשים מעולים, אך לומר לך שתושבי העיר מבינים לעומק מה תפקידו של ראש העיר ומועצת העיר?… זה משהו שלדעתי ייקח להם עוד כמה קדנציות, הם צריכים להבין שלראש העיר יש סמכויות לאין ערוך יותר משר בממשלה.

 

מנדי מספר על התמורות שחולל בעיר בתקופתו כמנהל הנמל לאורך שנים והתייחסותו לתכנית חזית הנמל הקורמת עור וגידים, תכנית שבטעות נטען, על ידי אחדים, שהתנגד לה:

אני רוצה להזכיר לתושבים את פסטיבל הבלוז שהיה בנמל וחגיגות העצמאות ועיר הנוער עם אבטחה כבדה של הנמל. נינג'ה ישראל עשה רק טוב לחיפה, אניות הצי שאנו מארחים בנמל ונושאות המסוקים, וזה על מנת שיבקרו בעיר במקום להמשיך לעכו, נצרת וכו'.

חזית הנמל היא עובדה מוגמרת, הממשלה אישרה זאת ולכן אנו כבר זמן מה שוקדים על הקמת מינהל לביצוע התכנית. להערכתי חזית הים תפתח תוך שנתיים שלוש תלוי במקורות תקציביים נוספים. פיתוח הנמל מובנה בתוך הפיתוח העסקי שלנו, וזה גם חלק מהתקדמות שלנו, אף עסק לא ישגשג שהוא קופא על השמרים. הנמל יתן כתף ויעזור ככל שידרש.בעשור האחרון התקרב זלצמן לדת, דבר שעושה לו טוב מעבר לפן הרוחני:

אני שומר שבת, מזה 12 שנה, מניח תפילין, צם בכל ימי הצום, רוחניות זה שאתה לוקח על עצמך דברים, יש לי תמורות מעשיות משמירת השבת. כמובן שאם הייתי ראש העיר לא הייתי משנה את הסטטוס קוו מבחינת העיר בכל מה שנוגע לשבת אבל מבחינת האני הפרטי שלי השבת חשובה לי.

 

לסיכום, מנדי מברך את קליש לרגל זכייתה, מאחל לה ונותן כמה טיפים לקדנציה הקרובה:

אני מאחל לקליש שתגדיר היטב את הבעיות של העיר הזאת שהן מאוד קשות, שתשכיל לתעדף אותן ושתבין שלהרבה דברים ממצע הבחירות שלה היא תצטרך אורך רוח – בשנים הראשונות חייבים לפתור את בעיות התעסוקה, הזיהום ולחזק את מערכות החינוך בעיר, זו מספיק עבודה לקדנציה ראשונה.

מנדי זלצמן בעיר הבירה – 15/8/2018
מנדי זלצמן- פאנל מועמדים באוניברסיטת חיפה 23/10/2018 (צילום: מיכל ירון)
מנדי זלצמן- פאנל מועמדים באוניברסיטת חיפה 23/10/2018 (צילום: מיכל ירון)
תגובה
  1. גוליית אמר/ה

    למזלה של העיר חיפה מהדי זלצמן וסביון לא קיבלו קולות, באם זה היה אחרת זה קטסטרופה!!!

לא ניתן להגיב