נמלים תאומים • ברית מחודשת בין נמל חיפה ונמל מיאמי-דייד ○ "יום גדול ומרגש"

חידוש ברית נמלים תאומים - חיפה - מיאמי (צילום: ורהפטיג ונציאן)

חידוש ברית נמלים תאומים – נמל מיאמי ונמל חיפה

השבוע התארחה בנמל חיפה משלחת ממיאמי בראשותה של ראש עיריית מחוז מיאמי-דייד בפלורידה, דניאלה לוין קאווה. ראשת המחוז, שהתפרסמה בישראל כאשר ניהלה את הטיפול באסון הקריסה בסרפסייד, היא גם האישה הראשונה שעומדת בראש המחוז החשוב בפלורידה, וגם היהודייה הראשונה בתפקיד.

הידוק הקשר בין הנמלים

מטרת הביקור הייתה לחדש את ברית הנמלים התאומים של נמל מיאמי, נמל הקרוזים המוביל בעולם, וגם נמל מכולות מתקדם, עם נמל חיפה, שגם הוא מתמחה בשני סוגי האוניות. הנוסח המקורי נחתם בימי ראש המחוז הקודם ב-2017, וראשת המחוז הנוכחית הורתה לחדש אותו ולהדק עוד יותר את הקשר בין הנמלים.

במעמד החתימה עם מנכ"ל נמל חיפה מנדי זלצמן ויו"ר הדירקטוריון אשל ארמוני, הדגישה לוין-קאווה את הצורך של שני הנמלים לשתף פעולה בנושאי הגנת הסביבה, ולפעול ככל הניתן לשיפור תשתיות וחיבור האוניות, בעיקר אוניות הקרוז, לחשמל חופי.

חידוש ברית נמלים תאומים – חיפה – מיאמי (צילום: ורהפטיג ונציאן)

במיאמי לומדים מחיפה

כאשר הוצג בפגישה אתר נמל חיפה שמציג באופן פתוח ושקוף את נתוני התפעול בזמן אמת – אונליין, הורתה ראשת המחוז למנהל התפעול בנמל מיאמי להקים צוות שילמד את התוכנה שפותחה בנמל חיפה ולתת שירות דומה גם במיאמי.

משולש מיאמי-טמפה-אורלנדו

מנהל התפעול בנמל מיאמי אריק אולפסון, פירט את הצעדים שעשה ממשל ביידן כדי להתמודד עם עומס אוניות המכולה שאפיינו את נמלי ארה"ב, ונמלי החוף המערבי בפרט במהלך 2021. נמל מיאמי ישקיע מאות מיליוני דולרים בתקופה הקרובה מהכספים שייעד ממשל ביידן לבניית נמל יבשתי באזור הנמצא במרכז המשולש שקודקודיו הם מיאמי, טמפה ואורלנדו, כולל מסילת ברזל שתחבר את הנמל היבשתי והימי.

חידוש ברית נמלים תאומים – חיפה – מיאמי (צילום: ורהפטיג ונציאן)

קרוזים ופסטיבלים

מטבע הדברים חלק מרכזי בדיון עסק בקרוזים. המשלחת ממיאמי התרשמה עמוקות מההחלטות של MSC ורויאל קרביאן להכריז על נמל חיפה כנמל בית. יו"ר הדירקטוריון של נמל חיפה אשל ארמוני שטח בפני המשתתפים את התוכניות להקמת חזית הים, וכן את הפעילויות שכבר נעשות כיום, כמו הפסטיבלים השונים במערב הנמל וצילומי נינג'ה ישראל. מנדי זלצמן מנכ"ל הנמל הציע לראשת המחוז ליצור פסטיבלים דומים גם בשטח נמל מיאמי, הצעה שהתקבלה בהתלהבות רבה.

דניאלה לוין קאווה:

איזה יום גדול וחשוב לשני הנמלים, התוצאה של הברית שנחמתה היום תביא ללא ספק לשיתוף פעולה הדוק ושני הנמלים ירוויחו מכך ויחזקו את הקשרים המסחריים בין חיפה למיאמי.
חידוש ברית נמלים תאומים – חיפה – מיאמי (צילום: ורהפטיג ונציאן)

אשל ארמוני יו"ר דירקטוריון חברת נמל חיפה

: הקשר עם נמל מיאמי הוא בשורה לשני הנמלים ולשתי הערים. היה מרתק ללמוד איך כולנו נתקלים באותם אתגרים, אבל בעיקר שותפים לאותו חזון. נמל הקרוזים המוביל של העולם ונמל הקרוזים המוביל במזרח הים התיכון יוכלו, בשיתוף פעולה, לעשות ביחד דברים גדולים. גם פסטיבלים כמו אלו שאירחנו בנמל חיפה לאחרונה, יוכלו ללא ספק להפיח רוח גם בנמל מיאמי.
הגיבו כאן לכתבה