לסגני ראש העירייה שבדרך: ערכה ניהולית (הכרחית) | מנדי זלצמן

ערכה ניהולית (הכרחית) לסגני ראש העירייה שבדרך
מאת מנכ"ל נמל חיפה מנדי זלצמן


בימים האחרונים, משאיבדה הקואליציה בראשות ראש העירייה ד"ר עינת קליש רותם את הרוב במועצת העיר חיפה, נוכחנו לראות כי המהלך המידי של המועצה הלעומתית היה להדיח את סגני ראש העירייה מתפקידם. 

סגנים, בשכר או שלא, אכן מתהווים כחלק מהסכם קואליציוני, ומסיימים את תפקידם או בסיום קדנציה, או על-פי רוטציה, או כפי שקרה השבוע לראשונה בתולדות העיר חיפה, בעקבות איבוד הרוב הקואליציוני. 

נהוג לומר שלא זוכרים את שמו של הסגן של בר- כוכבא ( ישוע בן גלגולא), אך אין זו גזירת גורל.

כיצד סגן, אם כן, יכול להיזכר, במובן של הטבעת חותם? 

מנדי זלצמן – מנכ"ל נמל חיפה (צילום: חנוך ויניקמין)

הערכה הניהולית הבאה אינה מחליפה את הערכה הפוליטית, אך מה שהופך ערכה זו להכרחית הוא מצב העיר, שמחייב הרבה יותר ניהול נבון וקצת פחות פוליטיקה

1. ניהול עפ"י יעדים ויידוע התושבים
עם כניסתו לתפקיד, הסגן יפרסם את יעדיו בניהול החטיבות והאגפים שיהיו תחת אחריותו. חשוב שהיעדים לא ייכתבו כמילים מכובסות, אלא במושגים ברי מדידה או מוחשיים. את היעדים יחלק הסגן לטווח הקצר, הבינוני והארוך. מידי שליש שנה (4 חודשים) יפרסם Newsletter במדיה וברשתות החברתיות וידווח לציבור כיצד עמד ביעדים לטוות הקצר וכיצד קידם את היעדים לטווח הארוך. תמונות יח"צניות של לחיצות ידיים וחיבוקים אמורות להיות רקע לעשייה, לא תחליף לעשייה. לא הכל יבוצע בזמן, ולא הכל יסתדר בכמה חודשים, אולם דיווח על הדרך ועמידה ביעדים-הכרחית. 

2. מעקב ביצוע החלטות
בדיון רב משתתפים שקיימתי בעירייה לפני זמן, התקבלו מספר החלטות. עם תום הדיון שאלתי את הבכיר שקיים את הדיון, כיצד מבוצע מעקב על ההחלטות? הצביע הבכיר בגאווה על מזכירתו, שישבה מחוץ ללשכה ולא נטלה חלק בדיון. היא עוקבת, אין עליה. סליחה, ישנן תוכנות מאוד יעילות למעקב אחרי החלטות. כשמידי בוקר הן מזכירות על צג, לבעל המטלה, את ההחלטה ועליו לדווח התקדמות. דאגו להצטייד בתוכנה כזה, ודאגו לא להתעלם ממצגיה. 

3. פגוש סגני ראש עיר מוצלחים ברחבי המדינה ולמד מהטובים ביותר.

4. המנע מ"אוויר חם"
קיים פגישות, דיונים קצרים. הטמע באנשיך קוד של דיבור וכתיבה קצרים ותמציתיים. בצע מעקב החלטות יעיל שימנע דיונים מיותרים. 

5. בשלב ראשון, היה מומחה למומחים
בטרם תהפוך בעצמך למומחה, בכדי לפעול ביעילות חשוב לדעת לסנן נכון את בעלי הידע והמומחים ולא להתפעל מפירוטכניקה של מצגות ומבגדים ממותגים. 

6. חסן עצמך מחנופה והתרחק מחנפנים
כדי להצטיין – חשוב להתחבר לווינרים ולא לחנפנים, בין שהם כפיפים, קולגות או אזרחים מהשורה, החנופה פורטת על נימי הנפש, אך עלולה להתגלות כביצה טובענית. 

7. חשוב לפרגן
על מנת להניע עובדים ומנהלים, אך במינון הנכון. 

לסיכום:
השכר הנאה, הלשכה, המכונית וכרטיס הביקור אינם יעד כשלעצמם, הם רק המעטפת. 

הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. פיטר פן גוטמן אמר/ה

  נכון!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. מנשה אמר/ה

  כל מילה בסלע

 3. זיקיות אמר/ה

  מנדי בסדר !
  ,אך לא הרשימה הזו הסגן שכיהן עם קליש ,שהתפטר- מוניפולציה בשביל להצטרף למנדי אך מי אמר שרוצים סגן שיצא לבחירות עם קליש בצורה תחמנית וגם עכשו מתחמן- הוא פסול!
  הכוונה לבחור הצעיר הזה לא זכור שמו!
  כל מי שהיה עם קליש והתפטר – ועכשו חושבים לחזור בתחפושת אחרת -הם פסולים!!!!!

 4. אסתי אמר/ה

  הסגן אלפר הביתה כמה שיותר מהר
  בגלל שקנה בית בחיפה זה הנסיון הניהולי שלו
  להיות יור הועדה לתכנון ובניה .
  ובגלל שתיחמן את קאליש ותפס אותה בגרון
  אלפר הביתה זה לא כסף שלך זה של התושבים

 5. לימבו אמר/ה

  להפוך את המזכירה כמי שאמורה לבצע מעקב אחר ביצוע,
  זה לבנות מראש אליבי במקרה של כישלון.

 6. חתול אמר/ה

  זלצמן – רוץ לבחירות לעירייה ב-2023. אתה תנצח והעיר זקוקה לך.

 7. אייל אמר/ה

  חיפה הפכה לחצר האחורית של המדינה מבחינה סביבתית של תשתיות מזהמות, מסילות מחושמלות דרך העיר, נמל המפרץ שהפך את חלום פארק הקישון ללוגיסטיקה ומכולות. חיפה כעיר של טבע הולכת ונהרסת. בעתיד אחרוני הואדיות הירוקים יעברו בינוי, והעיר רק תהיה עוד מסה רציפה של בטון על גבי טופוגרפיה לא נסבלת, עם שליש ממנה שעדיין שיכונים מסוכנים למגורים ודירות מוזנחות עם קשישים שיובאו לכאן בהמוניהם לנסות לשווא להגדיל דמוגרפיה.
  את פנינות העיר הופכים צעירים תלושי דת ומסורת יהודים, המתערבבים באוכלוסיות מהגרים רוסים ושאבב ערבים מערי הגליל לאיי חורבות של בנייה פיראטית ומסוכנת, אלימות, סמים, מרוצי מכוניות, הפגנות אנרכיסטיות, לכלוך וזוהמה מכוונים, ונדליזם והתפרעות כנגד החוק והסדר, שגם היא התפרעות מכוונת על מנת להרוס את חיי התושבים הותיקים בשכונות ובניינים רבים – כדי לגרש ולהתיש אותם.
  עיריית חיפה משלימה את הצלע השלישית של משולש סביבת טבע הרוסה – סביבה עירונית הרוסה – עם סביבה ניהולית הרוסה. אין לעיר הנהלה או הנהגה, המועצה משותקת עוד מתקופת יהב כחותמת גומי כשראשי הערים מצנע, יהב וקליש מתנהלים במחשכים, בדילים עם מגזרים, בנסיונות לפייס ולהתרפס, בחוסר ניהול, אובדן דרך ערכי ולאומי בעיר, כניעה למגזרי שוליים, נסיונות חיקוי פאטתיים של מצעדים וארועים בהעתק-הדבק תלוש מהמציאות העירונית והגדלת החשדנות של תושבים מול עירייה דורסנית, מנופחת, עם משכורות עתק למאות עובדים בכירים שתרומתם מעטה ואצל חלק אפסית.
  מר זלצמן, לא קיבלת את אמון הציבור בבחירות.
  הציבור האמין שקליש באה לשנות, לשבור את התבניות המזעזעות שהנחיל יהב של הנחתות, הסתרה, אנטנות סלולריות שקמות בימי זכרון וצום כדי שתושבים לא יוכלו להתנגד, תוכניות הרסניות לעיר של מהנדס העיר הנוכחי וכניעה לבריונות הרכבת והנמלים. לצערנו, כל זה רק התעצם במקום להיעלם. היא עשתה עוד מאותו דבר. היא אולי השמיעה רעיונות נכונים, והרבה רצון לשנות את הבלאגן בעירייה, אבל לא יכלה לו. שביתות פרועות קידמו את פניה, והסובבים אותה הפכו אותה ללשכת-מבצר, כשהיא יוצאת מהמבצר רק לארועים מתוחים ומוסרטים עד הפרט האחרון של הצגות תוכניות אב שופעות בהדמיות. גם יהב עשה הדמיות בלי סוף, שיצא מהן כלום ושום דבר.
  המושבה, אולי פנינת התיירות העיקרית של חיפה כרגע, ודאי כשהעיר כה מוזנחת וסובלת ונדליזם, חזירי בר וחזירי אנוש הנוסעים במרוצי לילה שתויים במעלה ובמורד שדרות העיר, מהבהבים לאחרים ומתהפכים לעיתים להנאתם עם הרכב, מנסים לדרוס שוטרים, ומצפצפים על רשיון נהיגה או תמרורים, המושבה היא פח זבל של קיטש צורמני, רמקולים המתחרים זה בזה, שוטטות של ונדליסטים וצועקי קללות צעירים שבאים להשתכר בעיר הגדולה שמאפשרת מכירת אלכוהול חופשי בלי נוכחות משטרה או בדיקות.
  זו חיפה. דרוש בה שריף שיידע לקחת עיר הרוסה משוסעת, מלוכלכת וחסרת שלטון חוק ולעשות ממנה מחדש מופת לעיר מסודרת, מאורגנת, המשליטה ערכים של איכות חיים, כיבוד הזולת, כיבוד המדינה, כיבוד המשפחה, וכיבוד כספי הציבור בארנונה המופקעת הנשדדת כאן באופן חלקי ומגמתי מאד מאוכלוסיה מסויימת ומסבסדת במידה רבה את ההפקרות העירונית בעירייה וברחובות העיר.
  הגיע זמן לשריף. אתה שריף? תציע תוכנית. אתה בא עם ילקוט קלישאות ניהוליות? פה לא נמל חיפה מר דלצמן. ואם נבחן את הדוחות הקטלניים על אופן ניהול נמל חיפה, עד שזה נאלץ לעבור הפרטה מוחלטת – נראה בקלות שאתה גם לא מתאים לחלק עצות.

 8. חזי ברדשי אמר/ה

  תודה !!!!!!

 9. חזי ברדשי אמר/ה

  אייל הארת את עיניי , שאפו!!!! תודה על ההארות

 10. חזי ברדשי אמר/ה

  אייל תודה על ההארות!!!

הגיבו כאן לכתבה