שיא ברווחיות והתייעלות לנמל חיפה – לקראת ההפרטה

מכולות בנמל חיפה (צילום אוויר: Bravo-Zulu Aerials)

נמל חיפה מסיים רבעון שלישי ברווחי שיא

חדשות טובות למתמודדים על רכישת נמל חיפה – בשלושת הרבעונים הראשונים של 2021 נמל חיפה רושם שיאים של רווחיות והתייעלות. יו"ר הדירקטוריון: "נמסור לרוכש נמל בשיאו"

שנת 2021 עומדת בנמל חיפה בסימן התמודדות עם בקושי שיא לשינוע מטענים, יישום תכנית ההתייעלות בנמל ומעבר לישורת האחרונה בהליך הפרטת הנמל. כל אלו באים לידי ביטוי בדו"חות הכספיים שאושרו השבוע: דירקטוריון חברת נמל חיפה אישר השבוע (שלישי) את הדו"חות הכספיים של הרבעון השלישי, מהם עולה תמונה ברורה של עליה חדה בהכנסות, ובמקביל התייעלות הכוללת ירידה משמעותי בעלות ההכנסות.

הכנסות הנמל ברבעון השלישי של 2021 עמדו על כ-210 מיליון שקלים, עליה של 17% ביחס לשנה שעברה. בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה עמדו הכנסות הנמל על 636 מיליון שקלים, עליה של כ-14% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

נמל חיפה • נמל המזרח (צילום: מרום בן-אריה)

התוצאות מצביעות גם על התייעלות משמעותית: במקביל לעליה בהכנסות, עלות ההכנסות (בעיקרן שכר) ירדה (נומינלית!) בשלושת הרבעונים הראשונים ב-6% ביחס לשנה שעברה.

התוצאה – עלייה של 97% ברווח הגולמי בשלושת הרבעונים הראשונים, מ-107 מיליון בשנה שעברה ל-211 מיליון בשנת 2021.

גם הרווח התפעולי והרווח הנקי רושמים שיאים של כל הזמנים:
בשלושת הרבעונים הראשונים של 2021 עמד הרווח התפעולי של נמל חיפה על כ-137 מיליון שקל, זאת לעומת הפסד של כ-16 מיליון שקלים בתקופה המקבילה אשתקד (בניכוי הוצאות חד פעמיות שנרשמו לפרישת עובדים בשנת 2020). מדובר גם בעליה דרמטית אל מול הרווח התפעולי שהושג בתקופה שלפני הקורונה, בשנת 2019, אז היה הרווח התפעולי בשלושת הרבעונים הראשונים 62 מיליון שקלים (כולל הרווחים של מחלקת ים שמאז עברה לחברת נמלי ישראל).

גם הרווח הנקי הכולל של נמל חיפה לקופה שהסתיימה בסוף ספטמבר שבר שיא – 218 מיליון שקלים, כמעט פי שניים מהרווח (בניכוי הוצאות פרישה) שהושג בתקופה המקבילה בשנת 2020.

מכולות בנמל חיפה (צילום אוויר: Bravo-Zulu Aerials)
מכולות בנמל חיפה (צילום אוויר: Bravo-Zulu Aerials)

סיכום תנועת המטענים בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה מציג גם כן עליה משמעותית בכלל סוגי המטענים:

 1. נמל חיפה שינע בתקופה זו 772,269 TEU של מכולות יבוא ויצוא מלאות, עליה של 8% ביחס ל-2020 ו-13% ביחס לשנת 2019
 2. סך הכל, כולל מכולות שיטעון וריקות נמל חיפה שינע בתקופה זו  1,120,288 TEU של מכולות עליה של 3% ביחס ל-2020 ו-8% ביחס לשנת 2019
 3. יבוא מטען כללי – נמל חיפה שינע בתקופה זו 677 אלף טון, עליה של 17% ביחס לשנה שעברה
 4. יבוא צובר וחופנים – נמל חיפה שינע בתקופה זו 980 אלף טון, עליה של 21% ביחס לשנה שעברה
 5. יצוא מטען כללי – נמל חיפה שינע בתקופה זו 134 אלף טון, עליה של 51% ביחס לשנה שעברה
אשל ארמוני - יו"ר דירקטוריון נמל חיפה בכנס יוזמה לאומית עם אראל מרגלית (צילום - ירון כרמי)
אשל ארמוני – יו"ר דירקטוריון נמל חיפה (צילום: ירון כרמי)

אשל ארמוני יו"ר דירקטוריון חברת נמל חיפה:

התוצאות הכספיות של הרבעון השלישי מציגות את הפעילות המאומצת שלנו, עבודה יומיומית של הנהלת הנמל, הדירקטוריון והעובדים, למען הלקוחות ולמען הכלכלה. ואת כל זה אנו עושים במקביל לעבודה מסביב לשעון בנושא ההפרטה. המטרה שלי ושל דירקטוריון הנמל, היא להביא את המשקיע הטוב ביותר, במחיר הטוב ביותר, ולסיים את ץהליך הרכישה ברבעון הראשון של שנת 2022. אני, יחד עם הנהלת נמל חיפה עשינו את כל הדרוש על מנת להשלים את הליכי ההפרטה ואני משוכנע שאנחנו בישורת האחרונה. המספרים שאנחנו רואים בדו"חות הכספיים שאישרנו השבוע מוכיחים שהרוכש יקבל נמל בשיאו. נמל בריא, יעיל ורווחי שמוכן לאתגרי התחרות של השנים הבאות.
מנדי זלצמן (צילום: חנוך ויניקמין)
מנדי זלצמן (צילום: מיכה בריקמן)

מנדי זלצמן מנכ"ל חברת נמל חיפה

: שנת 2021 מסתמנת כשנת שיא כל הזמנים של חברת נמל חיפה. כל השנים אני גורס שפחות ממצוין לא מספיק בכדי להצליח, ובכן, השנה, נדרשנו אפילו למעבר למצוין. הביקושים שעלו באחת ברבעון הראשון של השנה בישראל, ובעולם כולו, הכריחו אותנו לשנות כיוון באפס זמן במונחי נמל ימי. אל מול העיכוב בפתיחת הטרמינלים החדשים, ולצד תהליך התייעלות משמעותי שישמנו, התחזקנו בעובדי תפעול זמניים, הכשרנו את רציף קישון מזרח לקליטה במקביל של שלוש אוניות מטען כללי, ושינענו כמויות מטען גבוהות מאי פעם. אני רוצה להודות לקוחות הנמל שהאמינו בנו גם ברגעים לא קלים, תמכו בצעדים שעשינו, וכעת נהנים יחד איתנו מהעבודה ברציפים.    

הגיבו כאן לכתבה

2 תגובות
 1. רפי רפול - חסון.חיפה,עיתונאי אמר/ה

  יישר כוח לכם מנדי זלצמן מנכ"ל נמל חיפה וליו"ר הנמל,מר אשל ארמוני על ההתתייעות בנמל חיפה.יישר כוח לכם וחג חנוכה שמח. מגיע לכם את הערכתי האישית על תרומתכם לחיילי צה"ל לרגל החנוכה.

 2. מוטי אמר/ה

  לא יעלה על הדעת שעסק ריווחי ואסטרטגי למדינה יוותרו עליו ….
  ההפרטה היא תשלום / תגמול עקיף לטייקונים על תמיכתם בכל המישורים ….. חומר למחשבה .. אולי עוד לא מאוחר וזה הזמן לעצור את כדור השלג ולמנוע את ההפרטה כוון שכבר יש מספיק נמלים פרטיים במדינה . ועדיין לא הוכח שיש הוזלה או הטבה בשירות וביעילות … … המדינה כבר מצאה פיתרון לסחטנות של העובדים מאחר ויש כבר אלטרנטיבות .

הגיבו כאן לכתבה