"הפרטת נמל חיפה הגיעה כשהנמל בשיאו"

נמל חיפה (צילום: ירון כרמי)

יום חשוב והיסטורי: למעלה משלוש שנים של הליך הפרטה הגיעו לשיאם היום ובמחיר גבוה מהמצופה, שמעיד על כך שנמל חיפה הגיע לרגע המכירה בשיאו.

הפרטת נמל חיפה תבטיח את יכולת התחרות של הנמל ואת שגשוגו בעשרות השנים הבאות. העובדה כי ארבע קבוצות שונות התחרו היום על הזכות להפעיל את נמל חיפה עד לשנת 2054 מהווה תעודת כבוד להליך הפרטה מורכב שהיה רווי אתגרים והסתיים בהצלחה, בתקופה בה השרשרת הלוגיסטית בעולם חווה טלטלות.

חברת נמל חיפה, שתעבור בקרוב לידי הזוכה, היא חברה רווחית, שהכינה את עצמה לעידן התחרות, עברה תהליך התייעלות מקיף כולל הסכם פרישה של כ-200 עובדים, ושימרה את עמוד השידרה הניהולי שלה, בהובלתם של יו״ר הדירקטוריון אשל ארמוני ומנכ״ל הנמל מנדי זלצמן.

תחת הנהלת הקבוצה הזוכה תוכל חברת נמל חיפה לעשות קפיצת מדרגה נוספת בשנים הקרובות. לצד פעילות המכולות, תוכל החברה להתמקד בתחומי המטען הכללי ותחום התיירות והקרוזים, כולל פיתוח חזית ים משגשגת, למען תושבי ישראל בכלל ותושבי חיפה בפרט.

אשל ארמוני - יו"ר דירקטוריון נמל חיפה בכנס יוזמה לאומית עם אראל מרגלית (צילום - ירון כרמי)
אשל ארמוני – יו"ר דירקטוריון נמל חיפה (צילום – ירון כרמי)

יו״ר דירקטוריון נמל חיפה אשל ארמוני:

לאחר תהליך מורכב מאוד הצלחנו להבטיח את עתידו של נמל חיפה ואת יכולתו להתחרות בשנים הבאות. נעביר לרוכש חברה איתנה ורווחית עם שדרה ניהולית איכותית, עובדים מנוסים ולקוחות אסטרטגיים. תודה לשרי האוצר והתחבורה, למנכ״ל האוצר, אנשי רשות החברות ובראשם רועי כחלון, לעמיתיי הדירקטורים, להנהלה ולעובדים וכמובן לשותפי לדרך מנדי זלצמן, מנכ״ל הנמל.
מנדי זלצמן מנכ"ל נמל חיפה (צילום: ירון כרמי)

מנכ״ל חברת נמל חיפה מנדי זלצמן:

חברה שנמצאת בהליך מכירה ארוך עלולה לאבד עם הזמן את הרוח במפרשיה. אני גאה לומר שנמל חיפה הצליח להגיע לרגע מכירת הנמל בשיאו, תוך שהוא גם מתייעל ונותן שירות מצוין בהווה, וגם הניע מהלכי רכש ותוכניות אסטרטגיות לשנים הבאות. אני מאחל לרוכשים שידעו לקחת את הנמל קדימה, להמשך שגשוג והתמודדות בתחרות בריאה מול שאר הטרמינלים בישראל.
הגיבו כאן לכתבה

10 תגובות
 1. איש אמר/ה

  בכיה לדורות לכולנו בחיפה, יום אחד נסביר לילדים שהייתה עיר…

 2. אורי+שרון אמר/ה

  לא ברור האם נקבע הזוכה המאושר. אם כן – מיהו? אם לא – מתי ייקבע? אם כן – מהו המחיר שאותו ישלם הזוכה? זה עדיין כה סודי? שלא נופתע ונגלה שהזוכה הוא מוכר בורקס מרחוב הרצל או החלוץ…

  1. חיים אמר/ה

   אל תדאג, סיני קטן משנגחאי

  2. חיים אמר/ה

   שמקום מושבו הרשמי הוא בהודו.
   אגב, בארבע מיליארד דולר.

   תתחילו ללמוד הינדי ו/או סינית

 3. אייל אמר/ה

  נמל חיפה נמכר עם נדוניית נדל"ן שלא ברור מדוע היא שייכת לו. אין ספק, 4 מליארד שקל זה סכום אבסורדי, בהתחשב במכרז 500 יח"ד – מגרש 607, ברור שהראייה היא נדל"נית לא פחות מהפעלת הנמל. גדות, ששולטים על מסופי כימיקלים מזהמים, כמובן ימשיכו להפעיל את הזיהום בקרבת החוף, אולי אף יגדילו את הזיהום. השליטה שלהם בממגורות דגון, לשמחתנו, תבוא לסיומה ותפחית את המונופוליזם של החברה הזו. שותפתה הענקית מהודו (30%), קבוצת אדני, לא פראיירית של הפועל הישראלי. יש לה ארמדה של פועלים הודים, שישמחו לעבוד בנמל חיפה המופרט. הנמל, כמו עבודות הימאות, היה מבצר של עבודה עברית שנפל שדוד לגלובליזציה, דווקא בנקודת הזמן שכל העולם מבין את סכנות הגלובליזציה. יתכן שהודו היא החברה הכי טובה של ישראל באסיה, השאלה אם מדינה צריכה לתת לתאגידי ענק בינלאומיים דריסת רגל מוחלטת בנמל עיקרי שלה, כשיש לה כה מעט נמלים ולמעשה 3 מתוך 4 כבר בידי מדינות זרות. זה עידן מסוכן מאד, במיוחד כאשר ברור כמה סחר ימי חיוני לבטחון המדינה על רקע המצב במלחמת רוסיה באוקראינה. שליטה בנמלים היא צורך חיוני אסטרטגי שהמדינה חילקה בנזיד עדשים. אל תתרשמו מ-4 מליארד שקל על נמל חיפה, זה ממש ממש כלום. כל פיסת קרקע לכמה מאות יחידות בתל אביב נמכרת במליארד שקל. גם ההערכות הממעיטות שעוד ציפו להרבה פחות מהסכום הזה, היו חצופות כלפי נכס לאומי אסטרטגי. היה צריך להעריך אותו ב-10 מליארד שקל, ולא למכור אותו. זה השווי האמיתי של נמל אסטרטגי כזה במדינת אי כמו ישראל. קשה לראות איך הפרטה מפחיתה את יוקר המחייה. כמו שלמדנו היטב, המחירים בהפרטה לעיתים קרובות נשארים זהים, ואת הרווח מכניסים המפעילים לכיסם.

 4. עמרי אמר/ה

  שלושה מתוך ארבעת נמלי ישראל הופרטו לידיים זרות
  ככה נראית התפרקות מדינה רבותי.
  במלחמת העולם הזו, מבינים שנמלי ים הם נכס אסטרטגי קריטי במיוחד למדינת אי כמו ישראל.
  מה שעשו הממשלות עם נמלי ישראל הוא לא פחות מקטסטרופה בטחונית וכלכלית.

 5. שמואליק גלבהרט אמר/ה

  הושלמה הפרטת נמל חיפה! יו"ר הדירקטוריון מברך את שרי ומנכ"לי האוצר והתחבורה,
  רשות החברות, הדירקטורים, מנכ"ל והנהלת הנמל, והעובדים. והיכן ראשי עירית חיפה?
  לטענת גורמים שעסקו בהפרטה לא צלחו כל הניסיונות לשתף בדיונים גם את ד"ר קליש.
  גררה רגלים, היססה, התהפכה בדעותיה, ובסוף נואשו ממנה, התהליך הושלם בלעדיה,
  וכך הנמל וחזית הים הופרטו לידי הזכיין, בתקוה שיתחשב בצרכי חיפה יותר מד"ר קליש.

 6. משה בן חור אמר/ה

  אומרים לי שמוכרים את נמל חיפה,לי זה לא כול כך מובן מאליו .בכלל. מאמין אני את היום שהגעתי לארץ ב19.09.49 .ואני בן 12..כל חיי אהבתי את הים עם כול מה שיש בו..,(מעל סיפון אונית נגבה היה זה ערב יום כיפור ראשון שלי..עם שמחה בלב..הנה ארץ ישראל..כמוני הגיעו מכול קצבות תבל עולים…חברי קיבוץ שלי אליו הצטרפתי. (רשפים) בשנת 1950.סיפרו לי שהם עבדו בנמל חיפה כי סבלים..וגרו לקראת העליה לקרקע.. גרו בקירית-חיים…..גם אני התנדבתי לעבוד ,אצל "ברזבלין .לצור ברזל ביניהן.. כרציתי לעזור לעולים החדשים שישבו בעברו..
  החלום שלי שיגיע יום..ונקים נמל חדש בעזה,נמל גדול שיפרנס את כול התושבים ויביא לנו שלום ..זה לא אוטופיה..זה על אמת.עם שותפים מצרים ירדן תושבי עזה והשטחים…במימון של כול אירופה..הלווי עלנו.

 7. אלונה אמר/ה

  גנבה לדורות.. במקום 1000 עובדים שמרוויחים שכר גבוהה שמשלמים מסים ותמלוגים גבוהים למדינה מדי שנה ..
  600 עובדים בשכר נמוך והודי אחד עם מקלט מס ראוי שמרוויח מאות מיליונים על חשבון העובדים והמדינה.

 8. לודמילה אמר/ה

  עצוב
  חבל שככה מגייסים את האתנן למפלגות הערביות ולארגונים בשטחים.

הגיבו כאן לכתבה