נאות פרס איך בונים שכונה חיפאית (למרות הציניקנים) | עידו מורג

שמעון פרס בטקס חנוכת נאות פרס - ספטמבר 2016 (צילום - עומר כרמי)

טור דעה מאת עידו מורג

“לא המבקר חשוב, וגם לא מי שמצביע על מעידתם של חזקים או על האופן שבו היו צריכים לפעול. השבח מגיע לאנשים הנאבקים בזירה, שפניהם מכוסים באבק, יזע ודם; ששואפים כל הזמן, שטועים שוב ושוב. מפני שאין מאמץ בלי טעויות; לאלה שמנסים, שמתלהבים, שמקדישים עצמם למען מטרה ראויה; אלה שבמקרה הטוב מצליחים ובמקרה הגרוע נכשלים – אך לפחות עושים זאת בשעה שהעזו וניסו, כך שמקומם לעולם לא יהיה לצד הנשמות הקרות ומוגות הלב שלא ידעו מעולם ניצחון או הפסד.” (תיאודור רוזוולט)

 

בעולמנו יש שני סוגי אנשים: אלה שמדברים ואלה שעושים, הכי קל לבקר הכי קל תמיד לחפש מה לא בסדר אבל צריך מידי פעם לעצור להשתמש במידת הכרת הטוב!

מס’ נקודות לחיוב על שכונת נאות פרס:

 1. שבילי גישה נוחים בין המתחמים – במתחם ישנם שבילי גישה ופארקים בהקמה, אשר מאפשרים לילדים להגיע לגני המשחקים ללא מעבר כביש ראשי.  כמו כן, הגישה לגני הילדים ובית הספר היא גם במרחק הליכה קצר וללא מעבר כביש ראשי.
 2. ישנם שני מרכזי קניות קרובים – יתרון נוסף של השכונה היא הקרבה לקניון חיפה ומרכז קסטרא, כך שמצד אחד תושבי השכונה נהנים משני סופרים גדולים ומובילים, מבחר מסעדות, בתי קפה חנויות (שניתן גם להגיע אליהן בהליכה רגלית!) ומצד שני, מרכזי הקניות הם לא ממש מתחת לבית, אלא מופרדים מהשכונה, דבר שנותן איכות חיים לתושבים, שלא צריכים לסבול את נזקי התפעול שכרוכים בחנויות רחוב.
 3. מת”מ, פארק מדעי החיים ואזורי תעסוקה, נמצאים ממש במרחק הליכה קצר מהשכונה, לאחרונה שומעים קולות של ביקורת בעיקר מאנשים שכנראה רואים בזה יעוד אבל נכתבים דברים שאין בינם לבין תחושות מרבית התושבים דבר, הם טוענים שמרכזי התעסוקה צריכים להיות סמוכים למבני מגורים, אני בתור תושב השכונה חושב אחרת.
 4. מיקום אסטרטגי – קירבה לכביש 4, כביש החוף, רכבת, מנהרות הכרמל – גורמת לנאות פרס למשוך מגוון רחב של תושבים במקומות תעסוקה מגוונים בגלל הנגישות של השכונה לכל עורקי התחבורה הראשיים. תושב השכונה יגיע תוך חצי שעה ליוקנעם או קיסריה, לעומת תושב רכס הכרמל שיצטרך להכפיל את הזמן הזה בשעות הבוקר.
 5. רכבת – במרחק 10 ד’ הליכה ו3 דק’ נסיעה מאפשרת גישה מהירה לתושבי השכונה העובדים במרכז גישה מהירה מבלי להיתקע בפקקים ברכס הכרמל.
 6. תחבורה ציבורית – השכונה עדיין בהקמה אולם כבר נחנכו תחנות אוטובוס, הרכבת והמטרונית סמוכות לשכונה.
 7. סוגיית ההשקעה בשכונות הוותיקות – לא כל דבר בחיים הוא משחק סכום אפס. צריך להשקיע גם בשכונות הוותיקות וגם להקים שכונה חדשה שתשאיר משפחות בחיפה ואף תמשוך אוכולוסייה חדשה לעיר. חיפה היא אחת הערים המובילות בארץ בהתחדשות עירונית. תושבי השכונה החדשה תורמים לכלכלת העיר. את זה כבר ניתן לראות בקניון חיפה ומרכז קסטרא שנהנים מתנועת לקוחות ערה מאז פתיחת השכונה, בעלי מסעדות פתחו סניפים חדשים בקרבת השכונה עקב הביקוש הרב.
 8. שכונה מישורית ומודרנית – נאות פרס היא אחת השכונות הבודדות בעיר חיפה שבנויה במישור. כאשר מוסיפים לזה את העובדה שמדובר בבנייה חדשה ומיקום אסטרטגי ניתן להבין את שביעות רצון בעלי הדירות ואת העלייה במחירי הדירות מאז הקמתה.
 9. חיפה לא אמורה להיות תל אביב – חיפה לא צריכה לחקות את תל אביב, תושבי חיפה לא אוהבים מסחר ומשרדים משולב עם מגורים, תושבי חיפה אוהבים סביבת מגורים סטרילית. תל אביב היא תל אביב וחיפה היא חיפה וטוב שכך.
שמעון פרס בטקס חנוכת שכונת נאות פרס בחיפה – ספטמבר 2016 (צילום – עומר כרמי)

האם לשכונה יש חסרונות? כן. אני עדיף להראות את היתרונות, זאת דרכי.


עידו מורג – מנהל משרד תיווך ושיווק נדל”ן מורג נכסים. בוגר תואר ראשון במנהל עסקים בוגר תוכנית ניהול ומימון נדל”ן במרכז הבינתחומי, פעיל בקהילה.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

 1. להגיב לכתבה
 2. לדף הבית של חי פה
 3. למדור נדל"ן בחיפה
 4. סגור והמשך בכתבה זו