מתחמי עבודה וקמפוס בדאון טאון: העיר התחתית של חיפה מתעוררת?

בעוד שלושה שבועות ייפתח ברחוב העצמאות מתחת משרדים, שייתן מענה ל-600 עובדים וייצר מקומות עבודה נלווים. אוניברסיטת חיפה רכשה את המבנה של המרכז האקדמי כרמל ומבנה נוסף ברחוב פלמר ו-5,000 סטודנטים עתידים ללמוד במקום.

התעוררות בעיר התחתית: אוניברסיטת חיפה רכשה שני מבנים ועתידה להעביר פקולטות שלמות ללמוד במקום ובעוד 3 שבועות ייפתח ברחוב העצמאות מתחם משרדים חדש של החברה הקהילתית Wework, שיספק סביבת עבודה ל-600 משתמשים וייצר מקומות עבודה חדשים.

לצד האקדמיה ומקומות העבודה ניתן לראות בשעות הערב והלילה כמות מבלים גדולה מאוד. המבלים פוקדים את הפאבים והמסעדות בשוק הטורקי, בקמפוס הנמל ובעיר התחתית כולה. לפני מספר לילות הוחזרו קרונות הכרמלית והצפי הוא שבעוד כחודש הכרמלית תחזור לעבוד ותביא לעיר התחתית תושבים מהכרמל ומהדר. כשמגיעים לאזור השוק הטורקי או רחוב הנמל אפשר לראות מספר גדול של פאבים ומסעדות, שרובם עמוסים מאוד בתקופה זו, וההרגשה היא שתושבים רבים בעיר מצביעים ברגליים ובוחרים לפקוד את אזור הבילויים בעיר התחתית, מה שהיה פחות מקובל לפני השיפוץ המסיבי, שנעשה באזור.

בשעות היום פוקדים את המסעדות עורכי דין שמשרדיהם סמוכים לבתי המשפט ועובדים נוספים שמשרדיהם סמוכים. עדיין בעלי עסקים באזור מלינים לעתים על מצוקת החנייה בשעות היום, שבגינה פחות סועדים מגיעים לעיר התחתית רק בשביל לשבת במסעדה. בעוד שלבעיית החנייה עדיין לא נמצא פתרון, במועצת העיר כבר עלתה הצעה להאריך את שעות העבודה של הכרמלית בסופי שבוע על מנת לתת מענה למי שמעוניין להגיע לעיר התחתית בשעות הלילה.

רחוב העצמאות. מתחם משרדים חדש של החברה הקהילתית Wework (הדמיה באדיבות Wework)

Wework החברה הקהילתית שחרטה על דגלה לסייע ליזמים להגשים את חזונם – הכריזה היום שתפתח את מתחם המשרדים החדש שלה בחיפה ברח' העצמאות בעיר התחתית בעוד כשלושה שבועות. הקמת המתחם החדש מהווה נדבך נוסף בתהליך ההתחדשות העירונית הכולל שעובר האזור בשנים האחרונות. המשרדים החדשים יוכלו לאכלס ולספק מקום לכ -600 משתמשים, שיהוו שילוב של יזמים, חברות סטארט-אפ וחברות שונות אחרות, קטנות כגדולות, בדומה לחברות עבורן משמשת WeWork כבית ל-253,000 חברים בעולם, ב – 75 ערים לאורכן ורוחבן של ב-22 מדינות ברחבי לעולם.

עיריית טירת כרמל – רחב

מחקרים מראים שכניסת WeWork מהווה מכפלת כוח של הכלכלה בכל עיר שהיא נכנסת ובכך מייצרת גדילה משמעותית בכלכלה המקומית. עבור כל 10,000 חברים ב -WeWork , ייצרו כ-10,000 מקומות עבודה חדשים באמצעות הוצאות עקיפות וישירות – הרבה מעבר לקצב יצירת מקומות עבודה בתעשיות עתירות צמיחה כגון ייעוץ ניהולי, שירותים משפטיים ונדל"ן.

במקביל לפתיחת "WeWork העיר התחתית חיפה", עיריית חיפה ממשיכה להשקיע באזור. האזור, שהיה מוזנח במשך זמן רב, שודרג בשנים האחרונות עם השקעה יוצאת דופן.

מתחם WeWork "העיר התחתית חיפה" יעניק תמיכה מירבית עבור חבריו ויוכל לשמש בית לחברות חיפאיות בכל קנה מידה, החל משימוש בשולחנות זמינים, השכרת משרד המיועד לאדם אחד בלבד ועד לקומה שלמה שתשמש כמטה חברה, כלה ביצירת "משרדי לוויין" לעסקים שירחיבו מיקומם. כמו כן, יאפשר המתחם שימוש במשרדים פרטיים ושקטים, כחדרי ישיבות או בשיטת "השולחן החם" על בסיס מקום פנוי – כל זאת תוך יצירת חוויית שימוש נעימה ונוחה, העונה על צרכים פרטניים רחבים. חברי המתחם יזכו ליהנות מגישה לאינטרנט, משירותי ניקיון, ומריהוט ברמת הגימור הגבוהה ביותר.

במט"י חיפה נפתח מתחם להשכרת משרדים, בנוסף למתחם WeWork הסמוך:

במט"י חיפה ראו את הפוטנציאל העסקי בעיר התחתית ופתחו "מתחם", פלטפורמה ליזמות עסקית וטכנולוגית, שמשלבת משרדים להשכרה עם עמדות עבודה פתוחות, חדר ישיבות להשכרה ושירותי משרד. לצד זה מט"י מציעה גם הכוונה וליווי עסקי ומקצועי לצד קהילה יזמית. המטרה היא לאפשר ליזמים החיפאים להתפתח וליצור קשרים עסקיים. המתחם נמצא במבנה היסטורי בלב העיר התחתית וקרוב מאוד לתחנת רכבת מרכז השמונה, מה שאומר שהוא מיועד גם ליזמים מנהריה, כרמיאל, עפולה ועוד, שיכולים לעלות על רכבת באזור המגורים שלהם ותוך כחצי שעה להיות במשרד. ללא ספק, הבחירה בעיר התחתית לא הייתה מקרית והיא גם מעידה על ההבנה שזה האזור בו מתפתחת היום הקהילה העסקית בעיר.

 


אוניברסיטת חיפה יורדת לעיר התחתית

העיר התחתית

אוניברסיטת חיפה רכשה את מבנה המרכז האקדמי כרמל ב- 27 מיליון ₪ והיא מתעתדת להעביר למבנה את הפקולטה ללימוד המחשב. במגרש הסמוך מתוכנן מגדל מעל 20 קומות שיכלול 120 דירות ועוד כ- 65 יחידות של מעונות סטודנטים, מסחר, מסעדות וסינמטק ציבורי. מבנה המרכז האקדמי כרמל נבנה בעיר התחתית בבית קרור ישן ששופץ למבנה מרהיב וצבעוני. המבנה ממוקם על חלקה בשטח של 1.15 דונם וכולל שטח בנוי של 2500 מ"ר בשתי קומות וזכויות בנייה לכ- 500 מ"ר נוספים אותם תוכל לנצל האוניברסיטה בעתיד. מדובר באחד המבנים הבולטים בעיר התחתית בזכות חיפוי הזכוכית שהותקן בחזיתו בהדפסה דיגיטלית של דמויות של גיבורי תרבות ואמנות ישראליים, המדגישים את חיבורו לעולם הלימוד, ההשכלה והרוח.

המרכז האקדמי כרמל וקריית הממשלה (צילום – ירון כרמי)

חברת ש.א.א. מכרה את המבנה לאוניברסית חיפה, לאחר שהמכללה הפסיקה את פעילותה בסוף השנה שעברה וכיום היא מקדמת תב"ע חדשה למגרש הסמוך במסגרת מתוכנן הקמת מגדל מעל 20 קומות שיכלול, בין היתר, 120 דירות, כ- 65 יחידות של מעונות סטודנטים, שטחי מסחר ומסעדות וגם סינמטק ציבורי.

מועצת עיריית חיפה אישרה הסכם להקצאת נכס עירוני ברח' שער פלמר 4 בעיר התחתית לאוניברסיטת חיפה לצורך הקמת בית ספר למדעי הנתונים.

המבנה בשער פלמר 4 – מפה

המבנה החדש מצטרף לשני מבנים קיימים בו פועלת שלוחת האוניברסיטה בקמפוס הנמל, בהם עתידים ללמוד כ-5,000 סטודנטים. על-פי ההסכם צפוי בית הספר להתחיל לפעול במקום החל מה-1/10/2019.

הסכם ההקצאה לאוניברסיטת חיפה מהווה המשך לסיכום שנערך לאחרונה בין ראש העיר חיפה, יונה יהב, לנשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין, אשר נענה בחיוב לבקשת ראש העיר להרחיב את פעילות האוניברסיטה בקמפוס, ולממש בדרך זו את חזונו להעמיק את הזיקה בין האקדמיה לבין העיר.

 

פעילות האוניברסיטה משתלבת בתהליך ההתחדשות הנרחב אותו מבצעת העירייה במהלך השנים האחרונות בכל העיר התחתית ובמרכזה בקמפוס הנמל. במסגרת זו שיפצה העירייה והסדירה את התשתיות התת קרקעיות, המדרכות הורחבו ורוצפו באבנים משתלבות, הוסדרה תאורת רחוב שהותאמה לאופי האזור, בוצע גינון והוקמו פיאצות [כיכרות], שהפכו את המתחם לקמפוס סטודנטיאלי, בו מבלים רבים מתושבי העיר בשעות היום והלילה. במקביל שיפצה העירייה 4 מבנים שהוכשרו כמעונות סטודנטים.


 

הפעילות העירונית במרחב הציבורי הביאה להתעוררות נדל"נית, שהעלתה את ערך הנכסים במקום. יזמים פרטיים הקימו מעונות סטודנטים, מסעדות, גלריות, פאבים, דירות מגורים ו – 4 בתי מלון.
עם השנים הפך האזור למתחם סטודנטיאלי בו מתגוררים ולומדים אלפי סטודנטים בין היתר במכללת תלתן, באוניברסיטת חיפה, בבית הספר לרפואה של הטכניון, במכללת ויצ"ו ובבית ספר לתיאטרון בובות.

לא ניתן להגיב