תתנתקו מהוואטסאפ מחר? • מסר מפרשת השבוע "נוח" וזמני הדלקת נרות ויציאת השבת

גן 'שלהבות חב"ד (צילום: חב"ד)

הדלקת נרות בחיפה 17:46
צאת השבת 18:51

מיליארדי אנשים לא מוכנים להתנתק, אבל לנו יש הזדמנות ליום אחד בלי וואטסאפ. לא ניקח?מסר מפרשת השבוע "נוח" המספרת על המבול והעולם שלא מפסיק להתקדם.

70 מיליון איש הצטרפו ביומיים האחרונים לאפליקציית טלגרם – המקבילה ל'וואטסאפ'. מספר אדיר!

בעקבות הניתוק שאירע השבוע ברשתות החברתיות שגרם להרבה אנשים להרגיש ש"סוף העולם הגיע" ושהם חייבים תחליף חברתי, עברו מיליונים לאפליקציה המקבילה.
ובעוד שרבים עסוקים בשאלה למה זה קרה ואיך דואגים שזה לא יקרה שוב, מי השתלט לנו על החיים ומה עשינו בשעות האלו, אני לקחתי את הקטע של האפליקציה המקבילה.

בשבוע שעבר ישבתי עם בני זוג בשיחת הכנה לקראת החופה שלהם בשעה טובה ומוצלחת. בין הדברים שוחחנו גם על יום השבת ומשמעותו.

החתן היקר מתחזק כבר תקופה ארוכה. שומר שבת, מניח תפילין ומשתדל להתקרב יותר לאבינו שבשמים. לכלה זה קצת קשה יותר.

שאלתי אותה: "מה הכי מפריע לך בשבת"? והיא אומרת לי: אני ממש אוהבת את השבת, את המאכלים, את השירים ואת השקט. אבל אני לא יכולה בלי לבדוק מידי פעם מה חדש, מה קורה בפייסבוק ולענות לחברות בוואטסאפ…
מה כבר אפשר להגיד לה?

בפרשת השבוע שלנו "נוח" קוראים אנו על המבול ששטף את העולם כולו והשאיר את נוח ומשפחתו בלבד, יחד עם בעלי החיים.

אחרי שנוח יצא מהתיבה והקריב קרבנות, כרת איתו ה' ברית שלעולם לא יבוא יותר מבול – "לא אוסיף להכות את כל חי כאשר עשיתי, זרע וקציר וקור וחום וקיץ וחורף ויום ולילה לא ישבותו".

במבול היתה "הפסקת חשמל" עד כדי כך שלחלק מהשיטות כלל גרמי השמים שבתו במשך השנה ההיא, השמש והירח וכלל הכוכבים!
ומאז המבול, חיים ללא הפסקה.

הגמרא במסכת סנהדרין אומרת, כי למי שאינו יהודי אסור לשמור שבת, עד כדי כך ש"בן נוח ששבת, חייב מיתה". יש גם כמה מגדולי ישראל שפסקו שגם באמצע השבוע אסור לו להחליט על יום שבתון, ולא רק ביום השביעי – השבת שלנו.
מה רע בלנוח?

בשיחה נפלאה ומרתקת מסביר הרבי מלך המשיח, כי ישנו חילוק עצום בין יהודים לשאר העולם. העולם מטרתו להתקדם, לפעול ולהמשיך את החיים.

יהודי נעלה מהעולם – החל מנשמתו שהיא "חלק אלו-ה ממעל ממש" וגם גופו הגשמי של יהודי נבחר על ידי הקדוש-ברוך-הוא והוא קדוש! שלכן במצב של פיקוח נפש (ח"ו) נדחית כל התורה.

בורא העולם נתן לנו את היום השביעי שבו "ויכולו השמים והארץ וכל צבאם" כדי שנתרומם מהעולם, כדברי הרבי ה"צמח צדק" ש"ויכולו" הוא מלשון כליון, להרגיש פעם בשבוע את הרצון לכלות הנפש, להתרומם מהעולם ולהתעלות בקדושה.

ולעומת זאת, העולם כולו לא יכול לעצור מלכת, הוא חייב לפעול כל הזמן, לבדוק מה קורה ולהתעדכן. ובמקרה של נפילה בפייסבוק או בוואטסאפ הוא עובר בהמוניו לאפליקציות מתחרות, העיקר להמשיך לפעול.

בשבת שעברה כשעברתי ליד בית הכנסת שלנו ראיתי את אחד הידידים שלנו בבגדי חול כשהוא ממהר. מה קרה? שאלתי, והוא סיפר כי הוא רץ לקנות אוכל למשפחה שנוסעים לים לנוח.

"לא הצלחתי להבין" עשיתי עצמי כמהורהר. "למה לרוץ, להשתגע, לעמוד בתור לחפש חניה כדי לנוח בים, אם אפשר פשוט לשכב בבית על הספה ולשוחח בכיף בלי לרוץ לשום מקום?"
הוא עמד על מקומו ולא ידע לענות. אז הפטיר כלאחר יד והמשיך בדרכו.

לכל אחד מאתנו יש מה לשפר בשבת שלו. האחד בלהוסיף עוד שיעור תורה והאחר בלהתנתק מהבלי העולם.

לא תמיד שמים לב, אבל קורה שהעולם מנהל אותנו ולא להיפך. העולם 'מאיים עלינו' ולא נותן לנו להיות עם עצמנו.


ילד בגן 'שלהבות חב"ד' עורך קידוש בגן ביום שישי האחרון – לפעמים צריך להתנתק! (חב"ד)

מה שבטוח שיש לנו יכולת לקדש יותר את השבת, להתרומם ולהתעלות מהגשמיות אל הרוחניות. מהחומר אל הרוח. זה לא קורה ברגע אחד, אבל בצעד אחר צעד מגיעים גבוה יותר ומבינים כמה הרווחנו!

בקרוב מאוד נזכה לגאולה האמיתית והשלימה, עליה נאמר "יום שכולו שבת ומנוחה לחיי העולמים". חיים של התעלות בקדושה וברוחניות.

כדי שנוכל לקבל את פניו של הרבי מלך המשיח, מוכרחים להתכונן.

אם אנחנו באמת רוצים את הגאולה, אפשר להתחיל כבר עכשיו להתעלות, להתרומם ולחיות בחיים הרוחניים, החיים האמיתיים – חיים של גאולה פרטית, שיביאו את הגאולה הכללית מיד ממש.

שבת שלום וחודש טוב ומבורך


הגיבו כאן לכתבה