מחזירים את ה-6 ש”ח לשר כחלון: “העלאת השישה שקלים לקצבת הזקנה היא עלבון והשפלה”

סמר עודה עם המפגינים מול בית כחלון - כתבה המשלבת ראיונות וידאו

מחזירים את השישה שקלים לכחלון (צילום - סמר עודה)

מספר נשים הגיעו הבוקר (ה’) לביתו של שר האוצר משה כחלון, בעקבות העלאת קצבת הזקנה בשישה שקלים, ומחו על כך. כחלק מהמחאה הם אספו את השישה שקלים ושמו בשקית מתנה על מנת להעניק לו אותם כמתנה לחג הפסח אולי הוא כן יוכל לעשות בהם שימוש.

מוחות על ההעלאה המשפילה של השישה שקלים( צילום –
סמר עודה)

בראיון לחי פה הביעו המוחות את התחושות הקשות שלהן וכן את הדרישות:

ההעלאה של השישה שקלים זה דבר משפיל ומעליב

רותי גור תושבת נשר ופעילה בארגונים בחיפה בת 68:

” לראות את ההעלאה הזאת כהעלאה זה דבר משפיל ומעליב. אני היתי מעדיפה לא לקבל דבר כזה. אני רוצה שמישהו יסביר לי מה עושים עם שישה שקלים אולי כבוד השר יודע מה עושים עם שישה שקלים. בעיניי זה משפיל, שיקח את עצמו ברצינות כי בעיניי הוא גם משפיל את עצמו בדרך הזו. אם הוא רוצה לקחת את עצמו קצת יותר ברצינות ואנחנו ניקח אותו ברצינות שיעשה העלאה קצת יותר נורמלית. באנו למחות על השישה שקלים לא לדבר על זה שאנחנו לפני החג ולא ברור לנו איך בכלל מסתדרים בימים האלה עם קצבאות זקנה ופנסיות אז אולי השישה שקלים יעשירו לו את הבית אותנו הם לא”.

קשישים נאלצים לבחור בין תרופות ללחם

עופרה דורי זלמנוביץ:

“מה שאנחנו דורשים בקשר לקצבה זה שהיא תעלה לשכר מינימום 5300 שקלים לחודש. אנחנו יודעים שהרבה מאוד קשישים שצריכים לבחור בין תרופות ללחם, שנוברים בפחי זבל וזה מצב בלתי נסבל. מעבר לזה אנחנו בימי שישי באים לדרוש מהשר משה כחלון שלא ימשיך לשבת בממשלה ממשלת שחיתות”.

 הכספים של חגיגות ה-70 למדינה צריכים לעבור לאנשים שהמקרר שלהם ריק

עוד הוסיפה זלמנוביץ:

“בעוד זמן לא רחוק מדינת ישראל תחגוג מדינת ישראל 70 לקיומה מי שיוכל לחגוג אלה השבעים והרעבים ישארו רעבים. אני נולדתי עם המדינה ואני מאוד מתביישת ואני חושבת שאין צורך בחגיגות את כל הכסף הזה שאמור להיות מושקע בחגיגות מפוארות וזמרים שמשלמים להם מאות אלפי שקלים שיעבירו לאנשים שהמקרר שלהם ריק”.

דורשים התייחסות בכבוד

רוחמה קורץ:

“באתי בשמי ובשם הקשישים התשושים לתת לשר את השישה שקלים שהוא העניק לכבוד החג ואנחנו דואגים, אולי יחסר לו משהו אז אנחנו מביאים את השישה שקלים של כולנו יחד ומאחלים לו חג שמח לו ולבני משפחתו. הדרישות שלנו שיתייחסו אלינו בכבוד ושיעלו את הקצבה שלנו כמו שצריך ושלא יצחקו מאיתנו”.

“המקום שלנו במחאה כצעירים הוא לא פחות חשוב, כי גם אנחנו צריכים להבין שגם אנחנו לא נזדקן בכבוד אם מי שעכשיו צריכים להזדקן במדינה הזאת בכבוד לא מזדקנים בכבוד”

נעמה לזימי, פעילה חברתית פוליטית חיפאית בראיון לחי פה: “המקום שלנו במחאה כצעירים הוא לא פחות חשוב, כי גם אנחנו צריכים להבין שגם אנחנו לא נזדקן בכבוד אם מי שעכשיו צריכים להזדקן במדינה הזאת בכבוד לא מזדקנים בכבוד. המדינה צריכה להחזיר להם ולתת להם את מה שמגיע להם זה בדיוק האחריות של המדינה לתושבים. אם המדינה לא יכולה להיות אחראית  ולא הרשות על האזרחים הוותיקים שלה אז היא לא באמת ראויה לקרדיט, ליד שאנחנו נותנים, למיסים שאנחנו נותנים לאורך כל השנים, אנחנו בעצם אמורים לדרוש מהמדינה הזאת שבתקופה הזאת היא תהיה זאת שמשיבה לנו בשירותים, בקצבה באפשרות לחיות ולהנות בגיל השלישי שלנו. גם אני בגיל שלי מבינה שלשם אנחנו הולכים ובמצבי כשאני אזדקן המצב יהיה אפילו יותר גרוע אם זו הדרך”.

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.