צהרונים – בייביסיטר או שעות של העשרה ולמידה? | הצעה לסדר במועצת העיר חיפה – ירון חנן

בישיבת המועצה העלו חברי המועצה מסיעת הירוקים אביהו האן וירון חנן טענות קשות כנגד מערך הצהרונים העירוני. מנגד השיבו להם ראש מנהל החת"ר אילנה טרוק וסגן ראש העיר שי אבוחצירה שהצהרונים עומדים בכל התקנים והעירייה עושה את המקסימום על מנת שילדי העיר יקבלו את הטיפול הטוב ביותר שאפשר.

חברי המועצה חיפה מטעם סיעת הירוקים ירון חנן ואביהו האן העלו טענות קשות לגבי מה שקורה במערך הצהרונים בעיר. לטענתם, במקום ששעות הצהריים בצהרון ינוצלו על מנת להעביר תכנים חשובים, הצהרון משמש מעין בייביסיטר לילדים. חנן והאן מחו על כך שלא מקפידים, לטענתם, להפריד את הילדים על פי קבוצות הגיל ועל כמות קטנה מדי של אנשי צוות בכל אחד מהצהרונים. הם השוו בין הצהרונים בחיפה ובערים אחרות וטענו שחיפה חייבת להשוות את רמת הצהרונים בעיר לרמת הצהרונים בערים האחרות.

| ירון חנן נאם מעל הדוכן במועצת העיר חיפה:

"אנחנו חייבים לשפר את איכות הצהרונים ויפה שעה אחת קודם. גם אם הצהרון עובר לזכיין חייב להיות פיקוח על התכנים בצהרונים. בגני ילדים עובדים עם הילדים על הכנה לכיתה א' ותכנים נוספים, לא ייתכן שבצהרונים רק ישמרו על הילדים ויתנו להם לאכול. בנוסף, בדקנו אתרי אינטרנט של ערים אחרות, והורה יכול להיכנס לאתר ולראות בדיוק מה התכנים בצהרונים. גם תושב העיר צריך לקבל בדיוק את אותו שירות. חשוב גם שההורים יוכלו לדעת מה רמת ההכשרה והניסיון של הצוות ושהרבה תהיה כמה שיותר גבוהה על מנת שהצהרון באמת ייתן את המקסימום לילדים".

הדבר הכי נורא בצהרונים, זו התחלופה הבלתי – קבילה של אנשי צוות והחיבור הרב גילאי. במהלך השנה מתחלפות גננות וסייעות באותו צהרון כמה פעמים והמוטיבציה הנמוכה של הצוות, בולטת ביומיום ברוב המקרים, לאור התנאים והתגמול הנמוך.

לטענתם של האן וחנן מספר חברי מועצה נגשו אליהם לפני שהתחילה ישיבת המועצה וחיזקו את ידיהם על הדיון החשוב.

| הראשון שהשיב לדברים היה סגן ראש העיר ויו"ר וועדת חינוך שי אבוחצירה:

אבוחצירה אמר שעל אף שהעובדים בצהרון וגם מי שממונה על הצהרונים עושים כל מה שאפשר על מנת שהצהרונים יתנו לילדים את כל מה שהם צריכים, הוא באופיו אף פעם לא מרוצה ותמיד מחפש את הדרכים לשפר עוד ועוד כל דבר שהוא אחראי עליו.

"אתמול בערב ישבתי ובדקתי איך אפשר לפתור בעיות בצהרון בבית ספר אלון ברמת אלון", ציין אבוחצירה בפתיחת דבריו, "זה מאוד לא נכון להגיד שילדים מגילאי הגן ועד גיל 7 נמצאים ביחד באותו צהרון. יש צהרונים בבתי הספר בהם יש חוגים, עזרה בהכנת שיעורי בית ומועברים בהם תכנים פדגוגיים. העירייה משקיעה הרבה מאוד במערך הצהרונים. יש שכונות בהן הצהרון ממומן במלואו על יד העירייה כיון שידם של ההורים אינה משגת לשלם עבורו. כמובן, אנחנו דואגים בצהרונים האלה במיוחד לאוכל חם עבור כל אחד מהילדים. יש לנו בחיפה 200 גני עירייה ו-40 בתי ספר יסודיים, שיש בהם צהרונים. זה מערך גדול ואנחנו עושים את המקסימום על מנת שהוא יפעל בצורה הכי טובה שאפשר. לעתים מגיעות פניות מהורים לגבי צהרון כזה או אחר לחברת המועצה סיגל ציוני והיא עושה את כל מה שאפשר על מנת לתת מענה מלא לכל ילד וילד".

שי אבוחצירה במועצת העיר חיפה (צילום – ירון כרמי)

בדיון במועצת העיר דיבר ירון חנן על התכנים המועברים ב-3 שעות בהן נערך הצהרון. לטענתו של חנן יש פער גדול בין גן עירייה בו מועברים תכנים על ידי גננות מוסמכות ובפיקוח משרד החינוך ובין מה שקורה בצהרון. "הצהרון הוא בייביסיטר לכל דבר", הדגיש חנן."

| אילנה טרוק: "יש הפרדת גילאים"

אילנה טרוק במועצת העיר (צילום – ירון כרמי)

ראש מנהל החת"ר אילנה טרוק השיבה לדברים ואמרה שאין אפילו צהרון אחד שבו ילדים בגילאי 3-7 שוהים ביחד אחרי שעות הגן (שילוב גילאים).

"חשוב להבין שיש צהרונים בגנים, לילדים בגילאי 3-6 והם פועלים בנפרד מהצהרונים בבתי הספר. על כל אחד מהצהרונים יש ממונה בטיחות, כך שלא ניתן להגיד שאנחנו מפקירים את הילדים, להיפך!

לגבי העובדים בצהרונים, אמרה טרוק:

"מאחר שמדובר במערכת גדולה מאוד, כמובן שלא ניתן למנוע תחלופה של עובדים, אבל יש לנו אחריות על כך שבכל צהרון יהיה בדיוק מספר העובדים המחויב על פי התקן, וגם אם עובדת עוזבת אנחנו דואגים במיידי למצוא לה מחליפה על מנת שהפעילות תמשיך כסדרה. אנחנו דואגים גם שהעובדים בצהרון ישתלמו באופן קבוע על מנת שהם יתנו לילדים את הטיפול הטוב ביותר. אנחנו יודעים איזו אחריות מוטלת על הכתפיים שלנו, כשהורים מפקידים בגנים ובצהרונים את הדבר היקר להם ביותר – הילדים שלהם, ואנחנו מתייחסים לפיקדון היקר הזה ברצינות ובאחריות גדולה בשביל הילדים ובשביל ההורים".

"חשוב להבין שהעירייה דואגת למזון ותכנים בצהרונים בשכונות ממעמד סוציואקונומי נמוך בחיפה, וההורים כמעט ולא משלמים. הצהרונים נמצאים בפיקוח של משרד החינוך, ולכן מבחינת תקנים אנחנו מקפידים שהיחס בין מספר הילדים והסייעות יהיה בדיוק על פי התקן. יותר מזה, כשאנחנו מבינים על קושי באחד הצהרונים, אנחנו עושים כל שביכולתנו על מנת להחליף את כוח האדם בצהרונים על מנת שהוא יהיה לשביעות רצון ההורים וכדי שכל אחד מהילדים יחווה את החוויה הטובה ביותר שאפשר. לגבי אתר העירייה ההערה מתקבלת ועד יום שישי הוא יעודכן על מנת שכל הורה יוכל לעקוב אחרי התכנים בצהרונים".

 

לא ניתן להגיב