למה “זיכרון בסלון”? | נערכים לערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה בחיפה

בשבוע האחרון היו עסוקים צעירים מחיפה, סטודנטים בעיסוקם, טרודים בבחינות, וקבוצת מתנדבים חיפאים שהצטרפו למיזם החשוב: בני נוער הורים צעירים, גימלאים ואנשים טובים נוספים בחלוקת משלוחי מנות לניצולי שואה בעיר. זו יוזמה ייחודית של “זיכרון בסלון” החיפאי וזו השנה השלישית שמסורת זו מתקיימת. זו הזדמנות נוספת, לאורך ציר השנה, להרים טלפונים לניצולי שואה, לשאול לשלומם, להקשיב ולהביא משלוחי מנות אותם תרמו ברוחב לב אנשים פרטיים,  קונדיטוריית “שמו”, “סופר סטוק” נוה שאנן, בית הדפוס “סיגמנט” ואחרים, ובאריזות סייעו תלמידי חט”ב “רעות”. סה”כ חולקו 130 משלוחי מנות.

משלוחי מנות לניצולי שואה בחיפה:

הכנת משלוחי מנות לניצולי שואה בחיפה

 

“זיכרון בסלון” – נערכים לערב יום השואה והגבורה, שייערך השנה ב-12 באפריל 2018:

ליוזמה של פתיחת הסלון בבתים בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, התוודעתי לפני כשבע שנים, בעת עבודתי במשרד החינוך ובמפגש עם עדי אלטושלר, יוזמת מפגשים אלטרנטיביים אלה, מפגשים המאפשרים לאוכלוסיות שונות לקחת חלק אקטיבי בעיצוב הזיכרון האישי והקולקטיבי.

כבת להורים ניצולי שואה, שסיפוריהם סופרו רק בשנים האחרונות, ולאחר מותו של אבי ז”ל, הבנתי שזו תהיה דרכי להנציח את זכרם של בני משפחותיהם שנטבחו על ילדיהם וטפם.
לפני שנתיים פתחנו את סלון ביתנו בחיפה. בננו אילון, פתח את סלון ביתו בתל אביב, ומכאן תימשך לה מסורת זו.

כתבות נוספות בחי פֹּה - חדשות חיפה:

כל סלון וסלון מתעצב באווירה המתאימה לרוח הקהילה ומשקפת את האנשים שהתקבצו בסלון.
אנו מזמינים לסלון ביתנו חברים, חברים של ילדינו, שכנים ומשאירים מקום לאנשים נוספים שאיננו מכירים, אך שמעו על ציון דרך נוספת לציון יום השואה, להצטרף אלינו.

הערב נפתח בשיר, נגינה, או הקראה ומשם להתכנסות סביב הסיפור האישי של אשת או איש העדות. לעיתים אם יש בידינו, מוסיפים גם עדות מוסרטת. המשתפים תמיד מוזמנים לאחר שמיעת העדות לשתף בשירה, נגינה. כל סלון, על פי קהל המשתתפים בו. החלק השלישי, הוא דיון פתוח לעיתים בשיתוף איש עדות, לעיתים בלעדיו, על משמעות וחשיבות שימור זיכרון השואה. “וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ”.

השנה, בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יערכו ערבי “זיכרון בסלון” במועדונים חברתיים והוסטלים של פגועי נפש, פנימיות, בתי כלא, קהילות של מבקשי מקלט, מעונות ומסגרות של נוער במצבי סיכון, אנשים עם צרכים מיוחדים, דרי רחוב , מרכזים לטיפול בהתמכרויות ועוד רבים. “זיכרון בסלון” אף חצה יבשות והגיע לקהילות של מטיילים ישראלים בהודו ודרום אמריקה, לקהילות יהודיות בארה”ב ואירופה ואף לקהילות לא יהודיות בברלין ומינכן. ב 2016 ארחו התארחו כחצי מיליון בערבי זיכרון בסלון.

איתור ניצולים נוספים שיספרו את סיפורם:

הצוות החיפאי שלנו פועל בהתנדבות מלאה, ומורכב מכ-20 אנשים על קשת רחבה של גילאים בעשייה מרגשת ומגוונת לקידום והרחבת הפעילות דרך איתור ניצולי שואה נוספים, לשיתוף בסיפורם האישי וקריאה לפתיחת סלונים נוספים בעיר.
ההתארגנות, הנחישות לקדם ולהטמיע נושא כה קשה בהיסטוריה שלנו, החום ביצירת הקשר עם האנשים, ההובלה של קבוצות המתנדבים, מעוררי השראה. יש לנו דור צעיר, ערכי, מחויב לעמו.

שאלתי את נועה שרמן, המרכזת את הקבוצה החיפאית, מה מניע אותה לפעול ללא לאות להפצת הנושא. וזו תשובתה:

“אני יכולה להגיד שאחד הדברים שהכי זכורים לי מהסלון הראשון שארגנתי זה כמה מדהים היה לשבת עם חברים וגם עם אנשים שאני לא מכירה וליצור שיח אמיתי, פתוח ועמוק על נושא כל כך חשוב.
כאן אני רואה את המשמעות החשובה של הפרוייקט הזה גם ביום שאחרי, כשלא יהיו עוד ניצולים חיים מסביבנו. ערב של “זיכרון בסלון” בעצם יושב על רצף מאוד משמעותי של עבר-הווה-עתיד – מתחיל מלשמוע עדות מפי ניצול או דור שני, ללמוד על מה שחווינו ולהנציח את משפחותינו, ומשם להמשיך ולחשוב איפה זה פוגש אותנו היום ולאן אנחנו הולכים עם זה הלאה.
לפורמט הזה, שהוא בעצם התכנסות לא פורמאלית ושיח אינטימי, יש כוח לעצב את זיכרון השואה בחברה שלנו. הוא מנסה לכוון את הזיכרון למקום של תיקון ושל הסתכלות פנימית על החברה, ובגלל זה אני פה“.

השנה, ישתתפו בחיפה כ-80 ניצולים שיספרו את סיפורם האישי. בימים אלו אנו מנסים להגיע לאנשים נוספים שיצטרפו וישתפו בזיכרונות האישיים והקולקטיביים.

 

ואתם

אם סבא או סבתא או קרובי משפחה שלכם ניצולי שואה ועדיין איתנו, הזמינו אותם לספר על עצמם בערב של “זיכרון בסלון? זו הזדמנות כמעט אחרונה לשמוע ולהשמיע את הסיפורים בגוף ראשון, מהילדים שהיו שם, למרות הזוועות הצליחו לחיות מחדש והפכו לסבים והסבתות של כולנו.

כל הפרטים על זיכרון בסלון באתר – קישור…

טופס להרשמת ניצולי שואה תושבי חיפה והקריות

טופס להרשמת ניצולי שואה המתגוררים באזורים אחרים

 

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.