זיכרון בסלון דור שלישי ורביעי לשואה אצל משפחת מורג בחיפה

בערב יום השואה והגבורה (04.05.16) נערכו מפגשים בחיפה בסלונים רבים במסגרת זכרון בסלון, רבים מתושבי חיפה אירחו בסלונם ניצולים שסיפרו את סיפרם.
יוסי וחנה מורג תושבי חיפה ארחו את ניצולת השואה מיידי אניטה פניירו

00הסלון_של_יוסי.JPG

הסלון של יוסי וחנה מורג עם תושבי חיפה וחברים
מפעל זיכרון בסלון שיסדה עדי אלטשולר הצעירה(כנפיים של קרמבו) הוא והגדת לבנך את סיפור השואה והגבורה זה התחיל לפני שש שנים בביתה בסלון וזה חובק היום אלפי בתי אב בישראל.
ולמרות שהניצולים הולכים ומתמעטים נברך על כל פעולה שתבצע ממשלת ישראל או מוסדות כאלה ואחרים להרחבת ה”מפעל” (המפגשים) ותיעודם הוא חיוני כי בעוד 10 שנים כאשר הדור הראשון כבר לא יהיה איתנו ישארו הסיפורים והמזכרונות.

יוסי_מורג.jpg
יוסי מורג מארח זכרון בסלון ופעיל חברתי וציבורי
יוסי מורג :”אי אפשר לאמץ לקח האומר מה אחרים צריכים לעשות מה המדינה צריכה לעשות מה משרד החינוך וכו וכו ..
אנשי העדות הולכים ומתמעטים ואנחנו בנינו קריירה ותרבות יהודית מתיעוד כעם לא כממסד.
אנחנו מספרים על טראומה מלפני 4000 שנה בכך שאנחנו מספרים מאב לבנו את אותו הסיפור מידי חג הפסח אפילו שההגדה הראשונה נכתבה לפחות לפני 2000 שנים אחרי ולא שכחנו שום פרט! וכל ילד יהודי יודע מה זה ״והגדת לבנך״ גם אם עלה מסין מארגנטינה מפולין.
ומה שנאמר במהלכו של הערב אם נייצר עוד מפגש בשנה הבאה הרי שאפשר יהיה לומר שנאמר והגדת לבנך חלק ב׳ יצא לדרך !
אנחנו נייצר את המפגשים לבד כחברה ואני מתפלל ומאמין שבעתיד גם ימצא יהודי חכם שיכתוב הגדה מתאימה שתיכנס למסורת ולתרבות ויוקצה לטובתה יום עיון משפחתי מידי שנה בשנה אמן!”.

אורחים_בסלון.JPG

אורחים בסלון
סיפורה של אניטה:

מיידי_אניטה_פיינרו.JPG
מידי אניטה ניירו ניצולת שואה מחיפה
“סיפור האימים מתחיל בחורף 1941 בגירוש יהודי צ’רנוביץ למחנה טרנזניסטריה שבברשט – שם נפטר אבא שלי החסון והבטוח ממגיפת מלריה. אמא שלי זכתה לראות איך הוא מועבר, פיזית, על גבי עגלה עמוסה, לעולם אחר. ואחר כך הועברתי לבלטה, הייתי ילדה בת 12 הצלחתי לחמוק ממוות בטוח 3 פעמים ולהציל גם את אחותי הקטנה, חזרנו בסוף המלחמה כדי לחפש את סבתא שנשארה מאחור בברשט ולהתאחד מחדש כמשפחה.
הצליחתי לבנות בית, משפחה וחיים לתפארת מדינת ישראל. לעמוד זקופה, לעבוד, לטייל, ליהנות מכל ציוץ של ציפור על עץ ומפריחה של רקפות ופרחים אחרים.
להצליח תמיד לראות את האופטימי את התקווה ועם הרבה אהבה ואמונה בחיים ובמדינה יש לי בת יחידה אחת וכיום אני בת 86 חיה בחיפה”

חנה_מורג_מעניקה_לאניטה_את_תעודת_העד_בזכרון_בסלון.JPG

חנה מורג מעניקה לאניטה את תעודת העד בזכרון בסלון
מיידי_אניטה_פניירו_ואביבה_באומל.JPG
מיידי אניטה פניירו ואביבה באומל ביתה
דיון_עם_ניצולת_השואה_שאלות_ותשובות.JPG
דיון עם ניצולת השואה שאלות ותשובות של הקהל
אביבה_באומל.jpg
אביבה באומל ביתה של אניטה
אביבה באומל ביתה של מיידי:”היה לי מאוד חשוב שלאמא שלי תיהיה היכולת לספר ולהעביר הלאה וזה היה הרבה תרגול עבורה לראות כמה החיים חזקים ובלתי רגילים ומה כוחם והחלק של ההקשבה זה להביט בקהל התושבים והאורחים מגלה קשב וריכוז ולניצולי שואה בכלל שקיימת גם אי הקשבה ללא אמון ופרגון ומלא אמפטיה עד היום לחלק גדול מהניצולים במדינה ובכלל.
חשיבותו של הפרויקט זה “ניצול בסלון” הינו מיוחד באירוח ובמיוחד שצעירים שמכבדים את הנושא ומפרגנים והערב היה מאוד חזק ועם הרבה אופטימיות”
חנה_מורג.JPG
חנה מורג מארחת הסלון ודור שני לניצולי שואה
חנה מורג: “שמענו על הפרויקט מחברה לעבודה ובמשך מספר שנים שאבי ז”ל היה בחיים התקבצנו כולנו לציידו בסלון ובשנים האחרונות הוא נפתח יותר וסיפר לנו את סיפורו.
אבי מדור ראשון ונפתר בתקופה האחרונה לא יהיה לנו עוד אנשים שינציחו ויספרו.
בננו איילון סיפר לנו שיעשה זכרון בסלון ונרתמנו גם אנו מטרתנו להוביל את האנשים לרצות ללמוד ולדעת ולקבל עוד מידע ולהיות איתנו ולהעבירו לדורות הבאים. אילון עורך סלון גם כן בביתו ועבורנו זו הצלחה וזו הדרך שבה הוא יעביר הלאה גם לילדים שלו וממש במקריות לאחר הרישום באתר לאירוח התברר שהניצולה היא למעשה אחות של אימא שלי וזו תהיה הזדמנות מרגשת ומיוחדת עבורי ,משפחתי וחברי האורחים לשמוע את סיפורה”

הבן_איילון_מארח_בסלונו_ניצול_שואה.jpg

הבן איילון מארח בסלונו ניצול שואה וזו ההצלחה שלנו
רומי_סיגל.JPG
רומי סגל משתתפת בסלון וותיירת מהונג קונג
רומי סיגל: “הגעתי לערב בעקבות החשיבות ומהרשת החברתית פניתי למארחת והוזמנתי לאירוח, היות והגעתי מהונג קונג חשוב היה לי לזכור ולדבר ולראות סרטים ולקרא ולדעת כי במשפחתי אין סיפורים ממקור ראשון לא על גטאות ומחנות ומסר שמאוד זכרתי זה לזכור ולא לשכוח ולהעביר את זה הלאה לתלמידים במסעות לפולין.
חשוב מאוד להגיע ולספוג בערב זה לתעד ולשמר ולהעביר הלאה”

הקהל_מאזין_לדברי_העדות.JPG

הקהל מאזין לדברי העדות
קליין_גינה.JPG
קליין גינה תושבת חיפה מחנכת
קליין גינה :”היה ערב מרגש שנכנס לנשמה ויצא בכל הד מהחדר כולם הביעו רגשות חמים אל האישה הדוברת ששרדה שיכלה להעביר ולחלוק. צריך להעביר גם לילדים ובבתי הספר ובגנים להודות ולשבח
הניצולים עברו חיים קשים והצליחו לשרוד והם גאים. ואנו צריכים להיות גאים איתם ביחד” .

שי הילל: אני סופג המון כוחות ומגלה שקיים הכח בכל מצב לעשות כמעט כל דבר כי כאשר אנו שומעים את הסיפורים הללו כל שנהאנו לומדים על הנושאים האלה, איך אנשים קיבלו את הכוחות כמעט הבלתי יאומן וגבורתם והישרדותם והקמת בתים ומדינה לתפארת. אני רוצה להעביר זאת לדורות הבאים וכמובן לקבל פרופורציות לחיים ולדעת שאנו יכולים לבצע שינויים”

לערב הגיעו כ 40 איש, קטעים מוזיקלי נעשו בערב בהתנדבותם של אילנה ודורון טובים.

קטע_מוזיקלי_סולידי_ליום_השואה_עם_דורון_ואילנה_טובים.JPG

קטע מוזיקלי סולידי ליום השואה עם אילנה ודורון טובים
דיון_עם_יוסי_מורג_2.JPG
דיון עם יוסי מורג 2
דברי_סיכום.JPG
דיברי סיכום יוסי מורג

” ביום זה אנו רואים ואיננו שוכחים את 6 המיליונים שנספו ויהיה זיכרונם חקוק בנו לעד היות ואנו שומעים על סיפורי המראות והסבל הרב והכאב וכח הגבורה וההישרדות אנו חשים בעוצמתם וחייבים לשמר את זכרם וזיכרונותיהם לעד”.

“כי במותם ציוו לנו את החיים” יהי זכרם ברוך

כתב וצילם : בן אופיר

הגיבו כאן לכתבה