“עינת קליש בהחלט ראויה” | ראיון מסקרן עם הרב מיכאל אלפר – ראש תנועת שס”ג בחיפה

ראש סיעת שס"ג המייצג את הציבור החרדי בחיפה, התפנה כדי לחשוף את עמדותיו ואת אשר עומד על לבו, בנוגע לנעשה בחיפה. תופתעו אילו דברים היה לו לומר בנוגע למתמודדת שהיא אשה.

האוניברסיטה הפתוחה – רחב

הרב מיכאל (מיכי) אלפר, נשוי + 10 ילדים, עושה את תפקידיו במועצת העיר ובעירייה בהתנדבות, כשפרנסתו היא בכלל בתחום הבנייה. הרב אלפר הוא יזם, בעל נכסים להשכרה ומקדם פרויקטים של נדל”ן מחוץ לעיר חיפה.

| פרשנות – החרדים מסמנים כיוון אפשרי:

השותפות בין שס”ג ליהב עלתה כבר מזמן על שרטון וכעת מסמן אלפר כיוונים חדשים לשיתוף פעולה קואליציוני. (הבחירות מתחממות ומובילי הגושים מתחילים, אט אט, לסמן מטרות…) במידה שהחרדים נוטשים את יהב, הם עשויים להשפיע דרמטית על תוצאת הבחירות באוקטובר 2018. אנחנו עוקבים מקרוב כאן במדור הבחירות אחר תנועת הגושים ונמשיך לעדכן.

| הסיבות שבגינן סבור מיכאל אלפר כי יש לבצע שינוי עמוק ודחוף בניהולה של העיר חיפה:

אני נמצא בתפקיד הציבורי כבר כעשר שנים ומכיר את העיר חיפה היטב. כל מי שמשווה את חיפה להתפתחות שעברו ערים רבות אחרות בישראל, במהלך הקדנציה הנוכחית (כמו באר שבע, מודיעין, יוקנעם, אור עקיבא, ראשל”צ, ת”א), מבין שחיפה נמצאת בנסיגה כמעט בכל תחום.

לצערי, חיפה לא נמצאת במקום שבו היא הייתה צריכה להיות:  העיר הידרדרה במונחים כלכלים ונמצאת במקום התשיעי בהכנסה פנויה לנפש (אחרי אשדוד), קיימת הגירה שלילית של צעירים מהעיר, 77% מהצעירים עוזבים אותה,  36% אחוז מההורים מאחלים לילדיהם מגורים בעיר אחרת – ללא בעיות זיהום אוויר, עם ביקושי תעסוקה גבוהים יותר וממילא רמת שכר גבוהה יותר, רוצים שייהנו ממערכת חינוך איכותית יותר (ע”פ סקר של רפי סמית).

העירייה לא מנוהלת נכון: 14 שנים מלאו לכהונתו של יונה יהב ולאור התוצאות הקשות, אם העיר חשובה לו הוא חייב לפנות את הכסא ואני אומר זאת בכאב. אם יהב היה אזרח מהשורה והיה רואה את העיר כפי שהיא, הוא לא היה חושב שהוא צריך לנהל אותה. צריך לבנות תכנית ארוכת טווח של 20-30 שנה קדימה עם תכניות חומש מסודרות, אי אפשר לנהל עיר משיקולי נראות, צריך להאציל סמכויות ולא להפוך את מנהלי המחלקות לפקידים קטנים כי אולי אתה כראש עיר חושב אחרת… ראש עיר לא צריך להיות ארבע קדנציות, כל חברה ציבורית או עסק מחליפה מנכ”ל/מנהל.

קניון שער הצפון – מתחלף – רחב

בנוסף, לאור הניסיון שקיים ונראה לעין, מה שיהב לא עשה בשלוש קדנציות הוא כבר לא יעשה ברביעית.

 

| מי אתה מיכאל (מיכי) אלפר – ספר בקצרה אודותיך:

אני חיפאי כ-20 שנים, עסקתי בפעילות ציבורית שנים רבות למען הקהילה החרדית, לפני כעשר שנים קרא לי רב הקהילה החרדית בחיפה הרב במברגר והתבקשתי לשאת בתפקיד במועצת העיר כנציג הציבור החרדי, וקיבלתי את ברכתם של גדולי ישראל.

בנוגע לאג’נדות החברתיות, אלפר מסביר כי טובת כלל הציבור חשובה, לכן אלפר מסתכל על התמונה הרחבה ולאו דווקא בראיה צרה של טובת הציבור החרדי, אותו הוא מייצג:

ראשית אציין כי ההנחיות שחברי המפלגה (דגל התורה) מקבלים תמיד מגדולי ישראל, הן שלאחר שנבחרנו כנציגי ציבור, אנו נציגים של כלל תושבי העיר, כך גם חברי הכנסת שנבחרים לכנסת ולממשלה.

ככלל, אנחנו מאמינים שכאשר טוב לכולם טוב גם לנו. יש לנו אחריות ציבורית ומוסרית לדאוג לכלל המגזרים בראיה מקצועית, “ואהבת לרעך כמוך” זה כלל גדול בתורה. בעשר שנות פעילותנו במועצת העיר, אנו מסייעים לכל אזרח בעיר בכל נושא ועניין, ובוודאי בנושאים מוניציפליים.

בקדנציה הבאה נפעל בראש ובראשונה לשינוי היחס לתושב. לצערי, ראש העיר מנהל את העירייה כ”עירייה שיש לה תושבים” והתושב צריך להרגיש הפוך. העיר זקוקה לשקיפות בהחלטות, שקיפות שתביא לשוויון במענה העירוני לצרכי התושבים, ללא פערים בין שכונות ואוכלוסיות.

הדברים נכון לכל תחום: חינוך, תרבות, השקעה בתשתיות, במבני ציבור ובגינות משחקים, ובשירותים השונים שהרשות מעניקה לתושב. שקיפות חשובה גם בהחלטות מנהל הנדסה שזקוק לשיקום ורה-ארגון.

תושבים ויזמים צריכים לדעת מה הזכויות שיש בידיהם, ולא יתכן כי לנתונים זהים יתקבלו החלטות שונות. משימות חשובות לא פחות הן יצירת מקומות תעסוקה ועידוד צעירים להישאר בחיפה, הקלה על הליכי הרישוי  לעסקים קטנים ותיקון עוולות בסיווגי הארנונה לעסקים.

מיכי אלפר בעת דיון בבית המשפט בחיפה (צילום – אלבום אישי)

 

שאלתי את הרב אלפר מה תהיה מבחינתו ומבחינת מפלגתו הצלחה ביום הבחירות?

בבחירות הקודמות 10,500 מצביעים, בבחירות הקרובות 13,000 קולות תהיה בשבילנו הצלחה. בנוסף, ההצלחה המשמעותית שלנו תהיה כאשר יונה יהב לא יהיה ראש העיר, זו טובת העיר זו טובת התושבים.

 

בנושא הדו – קיום בעיר כל כך מעורבת, האמת שרציתי לגעת בנושא שבין דתיים לחילוניים אך אלפר הרחיב מעבר ואף הפתיע אותי בהתייחסותו גם לדתות אחרות:

ציבור חרדי גר בחיפה מאז ומתמיד עוד לפני קום המדינה בכל שכונות העיר – בקריית אליהו, בקריית אליעזר, בשפרינצק ובחליסה, וכיום בשכונת הדר ובנו”ש. יש בעיר סטטוס קוו שכולם מכבדים אותו גם אם הוא לא מספיק נוח.

מעולם לא היה פה עימות סביב נושאים של דת, לפחות לא זכור לי. החיים בחיפה מתנהלים בשכנות טובה וכבוד הדדי.

יונה יהב מרבה לדרוש בחשיבות ובהנפת הדו קיום, לצערי עבורו אלו רק ססמאות ריקות. לא כלפי האוכלוסייה החרדית ולא כלפי הערבית. כשאנו באים בדרישה למילוי צרכים שונים, שגור בפי ראש העיר טיעון לא מובן ואצטט: “אם אתן לכם (לחרדים) אצטרך לתת גם למוסלמים ולנוצרים…”

זהו משפט שמעולם לא הבנתי, ותמיד השבתי לו – מדוע שבאמת לא תתן להם? ככל שתושבי העיר זקוקים  הרי הרשות מחויבת להעניק שרותים לכל תושביה, איך כל זה מסתדר עם ססמאות הדו קיום?

למרבה הצער הוברר מספיק פעמים, כי הרוח הטובה השוררת בין כלל התושבים והמגזרים, היא לא הרוח שמנחה את יונה יהב.

 

| אלפר ויהב כבר לא…

זה לא סוד שיחסיו של הרב מיכאל אלפר וראש העיר יהב עלו על שרטון, בין היתר לאחר שהאחרון ביטל את מינויו של אלפר לסגנות ראש העיר ועוד מספר עימותים בהם האשים יהב את אלפר בהשתלטות על מבנים ציבוריים וכו’. אלפר צייר בפניי תמונה אחרת והציג את טענתו בדבר התנהלותו הכוחנית, לדבריו, של ראש העיר:

יחסי עם ראש העיר עלו על שרטון לאחר שיהב הבין כי בתפקידי אני מייצג את תושבי העיר מול ראש העיר ועיריית חיפה ולא להפך. הזכרת את נושא המבנה שהתרחש הרבה אחר שיהב הבין זאת, אבל זו אכן דוגמה טובה. יהב מתוך רצון לייצר נקמה פוליטית על גבם של ילדים קטנים, מנע כניסה למבנה שנבנה מתקציב שהבאתי ממפעל הפיס (המבנה ברחוב ברל בנ”וש), המבנה אמור לשרת 1300 ילדים בתור מתנ”ס לפעילויות בשעות אחה”צ.

ביום שחב’ יפה נוף הייתה אמורה למסור את המבנה לידי העמותה, שאגב, אף השתתפה בתקציב בנייתו, יהב הנחה את עובדי העירייה להתקין סורגים בכניסה למבנה ומנע כניסה למקום.

חשוב לציין שבית המשפט קבע בצו כי המבנה יועמד לרשות ילדי הקהילה, וזהו לא המקרה היחיד. בלית ברירה הובלתי תשעה הליכים משפטיים נגד יהב שבכולם ניצחנו!

זה תקדים בכל קנה מידה המוכיח עד כמה מדיניותו לא עומדת במבחן החוק והשכל הישר. בד”כ בבתי המשפט השופט נוטים לטובת הממסד והרצון לשמור עליו כמי שמוביל את המערכת השלטונית. בכל אותם הליכים הללו, לא רק שיהב לא שיתף פעולה אלא התנהג בטקטיקות שלא מתאימות למי שמנהל ראשות מקומית, הן בקושי מתאימות לעו”ד מכובד.

 

| מפרגן לעינת קליש:

לרב אלפר יש דו צדדיות- מצד אחד מייצג את הציבור החרדי והולך לפי הקווים המנחים של הרבנים, מצד שני משדר באיזשהו מקום קו מאוד ליברלי ולא קיצוני, כשבין היתר, הוא מכריז חד משמעית שחיוני לתת תקציבים גם לדתות האחרות בעיר, כפי שקראתם קודם לכן וגם…הוא ומפלגתו לא מתנגדים שאשה תנהל את העיר:

מוקדם עדיין לומר את מי היינו רוצים בתור ראש עיר, אנחנו 8 חודשים לפני הבחירות, בסה”כ כל המתמודדים אנשים טובים, אני גם חושב שאם למישהו יש חיסרון כזה או אחר, בסוף עיריייה שמנוהלת נכון, צריכה שיהיה לה ראש עיר עם חזון שרוצה בטובת העיר ואדם שמקשיב.

אגב, לתדהמתי אנחנו נשאלים רבות על אפשרות התמיכה באישה והתשובה היא כי לא קיימת כל מניעה. האמירה שכביכול ישנה בעיה עם אישה בתפקיד רה”ע היא מופרכת. לגופו של ענין, עינת קליש בהחלט ראויה ואנו נתמוך במי שיהיו לו את מירב הסיכויים ויחסרו לו את 10,000 הקולות בשביל להיבחר לראשות העיר, יחד נביא את השינוי המיוחל לטובת תושבי העיר חיפה.

 

מוערך מאוד בקהילה החרדית. אלפר עם אריה דרעי. (צילום: אלבום אישי).

 

יד עזר לחבר – רחב
תגובות
בטעינה...