יום השואה הבינלאומי ופתיחת מוזיאון השואה ביד עזר לחבר בחיפה 28.01.18

שרה נתניהו בטקס יום השואה הבנלאומי (צילום: יוסף הירש)

שרה נתניהו יחד עם שרים חברי כנסת ושגרירים לצד ניצולי שואה נכחו בטקס יום השואה הבינלאומי בעמותת יד עזר לחבר בחיפה שהתקיים ביום ראשון ה 28.01.18.

| צפו בווידאו מהטקס (צילום: חי פה)


“לפני 70 שנה ניערנו מעלינו את אבק המשרפות, והקמנו את מדינת ישראל שכולנו כלכך גאים בה. אתם הניצולים והניצולות, השורדים והשורדות משמשים עדות חיה לעוצמות שטמונות בעם היהודי. יצאתם מן התופת הנאצית מלאי כאבים וצלקות, אבל לא נכנעתם לייאוש. עזרתם לבנות את המדינה, להגן עליה, לפתח אותה. הקמתם משפחות וגידלתם ילדים, נכדים ונינים לתפארת. יש לנו הכרת תודה עצומה כלפיכם. ולכן ביום המיוחד הזה, יום השואה הבינלאומי, אני רוצה להדגיש שלוש חובות שיש לנו:

החובה למנוע שואה נוספת,

החובה לזכור את הנספים בשואה,

והחובה לדאוג לרווחתם של ניצולי ושורדי השואה. 

אני יודעת שבעלי, ראש הממשלה, דאג לתקציבים מיוחדים רק עבורכם! מעבר להיבט החשוב הזה – אני מתכוונת גם להתעניינות בסיפור שלכם, בחייכם ובעוצמות הכאב שעברתם. אבל יש פיצוי בדמות הילדים והנוער שמגיעים לבית החם של ‘יד עזר לחבר’ כדי להיות אתכם.”


מנכ”ל ומייסד העמותה – שמעון סבג:

“יום הזיכרון הבינלאומי לשואה ולגבורה 2018 הוא יום לא רגיל. ביום רגיל לא יוצא לנו לחשוב ולהבין שכל דקה שאנחנו על האדמה הזו במדינת ישראל, היא כמעט נס. כי יש לנו נטייה לשכוח את האסון הקשה ביותר שידעה האנושות והעם היהודי.

בסיום הטקס נחנך מוזיאון השואה הראשון מסוגו שהקימה עמותת יד עזר לחבר. המוזאון הנו עדות של שאנשים ששרדו את השואה מספרים את סיפורם, אנשים חיים שמספרים את סיפורי התופת והזוועה שעברו בזמן השוואה. הפריטים שמוצגים במוזאון הם של אנשים מהשואה שחיים אתנו ומתגוררים בבית החם.

האוצרת והמעצבת של המוזיאון הינה תמי סינר, שבעצמה היינה בתם של ניצולי שואה מאושוויץ מספרת על הקשיים בבחירת המוצגים ועל הקושי הרגשי בעיצוב המוזיאון בכלל

המוזאון מוקדש לזכרו של שמואל בן ארצי, אביה של אשת ראש הממשלה שרה נתינהו

“העובדה שאנשים ששרדו את השואה מספרים את סיפורם למבקרים משדרת עוצמה”,

אמר שלום שטמברג בן 93 ניצול שואה בעצמו. “אין מוזיאונים כאלה בעולם שבהם הניצולים עצמם מתארים את הגיהינום שעברו”.

| חנוכת מוזיאון השואה:

שמעון סבג וניצולי השואה לא הסתירו את התרגשותם מהרגע בו נפתח המוזיאון. הגברת שרה נתניהו הסירה את הלוט וגזרה את הסרט שחנך באופן רשמי את המוזיאון. לאחר מכן סיירה הגברת נתניהו יחד עם ניצולי שואה במוזיאון, והביעה הערכה רבה ליוזמי הרעיון ולהשקעה העצומה.

שרה חותכת את הסרט צילום יוסף הירש

 

| וידאו – נאום שרה נתניהו בטקס חנוכת מוזיאון השואה:

רעיית רה"מ הגב' שרה נתניהו בטקס לכבוד יום השואה הבינלאומי בחיפה

רעיית ראש הממשלה, הגב' שרה נתניהו, השתתפה בטקס לכבוד יום השואה הבינלאומי בחיפה, של עמותת "יד עזר לחבר".הגב' שרה נתניהו אמרה באירוע:"לפני 70 שנה ניערנו מעלינו את אבק המשרפות והקמנו את מדינת ישראל שכולנו כל-כך גאים בה. אתם, הניצולים והניצולות, השורדים והשורדות משמשים עדות חיה לעוצמות שטמונות בעם היהודי. יצאתם מן התופת הנאצית מלאי כאבים וצלקות, אבל לא נכנעתם לייאוש. עזרתם לבנות את המדינה, להגן עליה, לפתח אותה. הקמתם משפחות וגידלתם ילדים, נכדים ונינים לתפארת.יש לנו, לכולנו, הכרת תודה עצומה כלפיכם. לכן ביום המיוחד הזה, יום השואה הבינלאומי, אני רוצה להדגיש שלוש חובות שיש לנו, כמדינה וכאזרחים: החובה למנוע שואה נוספת, החובה לזכור את הנספים בשואה, והחובה לדאוג לרווחתם של ניצולי ושורדי השואה.החובה הראשונה – היא להבטיח שטרגדיה נוראה כמו זו שידענו לא תישנה. לעולם לא עוד. עמנו לא יחזור להיות חלש וחסר-מגן, עלה נידף ברוח. יש לנו, ברוך השם, מדינה חזקה, צבא חזק ומתקדם וכוחות ביטחון מעולים – ויש לנו כמובן הנהגה שמתייחסת ברצינות לכל איום ושומרת עלינו.החובה השנייה – הזיכרון וההנצחה. החובה המוסרית שלנו היא לזכור ולא לשכוח; את הקורבנות, את הסבל, את גבורת הרוח בגטאות ובמחנות בתנאים קשים מנשוא. עוד כילדה אני זוכרת את אבא שלי, שמואל בן-ארצי ז"ל – בן העיירה בילגוריי בפולין, ושריד כמעט יחיד למשפחתו, מתקשה לדבר, וגרונו נחנק מדמעות על קרוביו שנספו בשואה: אחיו, הוריו, אחותו התאומה. הוא העביר לנו, ילדיו, את לפיד הזיכרון – ואנחנו מעבירים אותו לילדינו. אני חושבת שחובה על כל המדינה להעביר את זה לדור הצעיר. לא נרפה מן המשימה הקדושה הזאת. מוזיאון השואה החדש שנחנוך פה עוד מעט יהיה אמצעי מרשים של הנצחה. מאחורי כל אחד מפריטי התצוגה יש סיפור מרתק.והחובה השלישית – כלפיכם, הניצולים והשורדים. עלינו להבטיח בכל דרך אפשרית את רווחתכם וכבודכם. לא מדובר רק על ההיבט החומרי, למרות שהוא חשוב – ובשנים האחרונות המדינה עושה הרבה מאוד במישור הזה. אני יודעת שבעלי, ראש הממשלה, דאג לתקציבים מיוחדים עבורכם, ואני חושבת שצריך לדאוג לעד הרבה יותר ואני מקווה שזה יגיע. מעבר להיבט החשוב הזה – אני מתכוונת גם להתעניינות בסיפור שלכם, בחייכם ובעוצמות הכאב שעברתם. אני חושבת שאתם ראויים ליחס חם כלפיכם, לחיבוק שמגיע לכם מכל אזרחי מדינת ישראל. מעבודתי, אני מכירה את השלכות המצוקה שידעתם בגיל רך. אין מי שיחזיר לכם את הילדות האבודה, אבל יש פיצוי בדמות הילדים והנוער שמגיעים לבית החם של 'יד עזר לחבר' כדי להיות איתכם. זהו ביטוי אחד מני רבים לעבודה הנפלאה של שמעון סבג וכל הצוות המסור שאיתו – למענכם. כולנו מושיטים לכם יד – בתשומת לב ובאהבה גדולה! אני מבקשת להודות על הטקס המכובד. המקום המופלא הזה הוא כבר חלק מזמן מהעולם הפנימי שלי.נחזק את מדינת ישראל, את קורבנות השואה נזכור לעד ונבטיח את איכות החיים של הניצולים והשורדים – בבריאות, נחת ואריכות ימים".וידאו: איתי בית-און, לע"מסאונד: ניר שרף, לע"מ

‎Posted by ‎ראש ממשלת ישראל‎ on‎ ראשון 28 ינואר 2018


ח”כ ד”ר ענת ברקו

| ח”כ ד”ר ענת ברקו הקריאה שיר מרגש שכתבה ביתה, צליל:

הוא לא מִספר/ צליל ברקו

המִספר קם בבוקר,
לפעמים הוא לא מרגיש שיש לו סיבה,
המִספר רוכן לנעול את נעליו הקרועות שמחכות גם הן לפרישה,
המִספר פותח הדלת ולא טורח לנעול,
המִספר מנסה לאגור כוחות ללכת ולא ליפול,
המִספר רואה ספסל יתום בפינה מוצלת,
המִספר מתיישב,
המִספר חושב כיצד יגיע ליעד כשאת גופו הוא בקושי סוחב,
המִספר מתרומם ופולט אנחה,
המִספר ממשיך לנוע ועוד חצי שעה עברה.

המִספר מגיע סוף סוף למקום הנכסף לו מכל,
המִספר יודע שרק בזכות המקום הזה הוא יוכל היום לאכול,
המִספר מביט לשמיים לפני שהוא פותח את הפח,
המִספר הוא לא רק מִספר,
היה לו פעם אמא, אבא ואח.

כמו הרעב מספרו מקועקע לעולמים,
חשב לעצמו המִספר,
חבל שבמחנות לא היו
פחים.


 

בטקס המרשים והמכובד שנמשך כשעה וחצי הנעים משיריו האמן הזמר הוותיק יעקב שפירו ומקהלה של תלמידי ביה”ס “יזרעאליה” עם מרכזת המערכת קהילתית הגב’ אביבה פלדמן בהגי, עוד במהלך האירוע הוענק מגן הצדק החברתי לעיתונאי אחיה ראב”ד, את הטקס הנחה בחן רב ובטוב המנחה גלעד עדין.

 

| רבים השתתפו בטקס:

באירוע נכחו ונטלו חלק חבר הכנסת ירון מזוז סגן שר במשרד להגנת הסביבה. חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי, חברת הכנסת מרב מיכאלי, חברת הכנסת לאה פדידה, נציג השגרירות הנוצרית הבינלאומית בירושלים מר דיוויד פארסונס, שגרירים וקונסולים מהמדינות השונות, מייסד ארגון אחים שכולים “לנצח אחי” ונציג סיעת “כולנו” בחיפה אלי דבי, האוצרת הראשית של המוזיאון הגב’ תמי סינר שטרחה לילות כימים בתצוגת הקבע של המוזיאון, סמנכ”ל העמותה והעובדת סוציאלית הגב’ עמית שקד  שעמלה רבות להצלחת הטקס, קב”ט העמותה ישראל כהן, הגב’ עופרה עובדיה אם-הבית של “בית הילד” של העמותה בנווה דוד, מנהל סניף קצרין של עמותת “יד עזר לחבר” מר ברוך סבג, איש האבטחה ומתנדב העמותה הוותיק ראובן פריזי המסייע בכל אירועי העמותה בהתנדבות מלאה, רבה של העמותה כבוד הרב יעקב ממן, רב בית הכנסת “חייב חביב” הסלוניקאי בחיפה לזכר קהילת סלוניקי הי”ד כבוד הרב ניסים דנינו, כבוד הרב שמעון אלמליח, הגב’ נעמי אילוז מנהלת המועדון החברתי של העמותה, הד”ר איזבלה גרינברג, מומחית לפסיכיאטריה ומנהלת השירות הפסיכו-גריאטרי בבית החולים רמב”ם בחיפה, המלווה את ניצולי השואה של העמותה שנים רבות בהתנדבות מלאה, עובדיה ומתנדביה הרבים של עמותת “יד עזר לחבר”, קצין המשטרה ממדור נפגעים באת”ן במשטרת ישראל בהם פקד יוני תורגמן קצין נפגעים את”ן חוף צפון, נציין כי קציני הנפגעים של משטרת ישראל מלווים את ניצולי השואה של העמותה כבר מספר שנים ודואגים לרווחתם. עובדי עמותת “יד עזר לחבר” ומתנדביה הרבים, אורחים מחו”ל המתנדבים בעמותה בעבודתה השוטפת היומיומית, וקהל רב של ניצולי שואה דיירי הבית החם של העמותה ומאות מתושבי העיר חיפה אשר עם סיום האירוע, כל האורחים והנוכחים התכבדו בשירת התקווה ולאחר מכן עברו כולם לביקור ראשוני במוזיאון החדש.

 

| סגירת רחוב קסל לצורך קיום המבצע:

יש לציין כי סגירת כל רחוב קסל הנמצא ממש במרכז שכונת הדר בחיפה לתנועת כלי רכב, לטובת מהלך כל האירוע אינה דבר פשוט כלל, וזאת נעשה באירגונו ובסיועו של קב”ט העמותה ישראל כהן, מפקד רובע מש”ק הדר רנ”ג גבי מזרחי ומפקד המתנדבים רס”מ חגי פנקר בסיוע מתנדבי מחויבות אישית של משטרת ישראל בחיפה. עוד כבדו בנוכחותם קבוצת שוטרי “משמר הגבול” שהגיעה בפיקודם של מפקד היחידה, רב פקד שלומי בן ארוש.

הגיבו כאן לכתבה

תודה על המשוב. לאן תרצו להמשיך מכאן?

  1. להגיב לכתבה
  2. לדף הבית של חי פה
  3. למדור תרבות ואירועים בחיפה
  4. סגור והמשך בכתבה זו