מוזיאון השואה הגדול ביותר בחיפה יחנך ביום ראשון ה 28.01.18 בקרית החסד של עמותת יד עזר לחבר

מוזיאון השואה הגדול ביותר בחיפה יחנך בקרוב בקרית החסד של עמותת יד עזר לחבר
מוזיאון השואה החדש הוא מהבודדים בעולם שבו מוצגים פריטים של ניצולים חיים, המתגוררים ב”בית החם” והם בעצמם מספרים את סיפור חייהם ובריחתם מהמחנות למבקרים.

שמעון סבג: “אני רואה אותם כל השנה, רואה את הניצולים ברגעים היפים בשלהי חייהם אבל אני ער וקשוב לטרגדיה שעברו בצעירותם”, כך בחר מנכ”ל עמותת יד עזר לחבר, שמעון סבג לפנות לציבור הרחב לקראת טקס יום השואה הבין לאומי שיערך ברחבת יד לניצול, בבית החם של העמותה ברחוב קסל בשכונת הדר בחיפה ביום א’ ה-28.01.2018 בשעה 15:00.

בטקס ישתתפו השנה מאות חיילים, שוטרים, תלמידים, בני נוער ומאות ניצולי שואה. לצידם יהיו אורחי כבוד מכל השדרה הציבורית, בין היתר שרים, ראשי ערים, שגרירים, קונסולים ושורה ארוכה של חברי כנסת ושרים. אורחת הכבוד בטקס תהיה הגברת שרה נתניהו שהפכה עם השנים ליקירת העמותה ותומכת נלהבת בסיוע לניצולי שואה.

“הגעתה של הגברת נתניהו לטקס מלמדת על הקשר החם שנרקם בינה לבין הניצולים המתגוררים אצלנו בבית החם ובעיקר הסיוע ההומני שהיא מעניקה בכל השנה לניצולי שואה”, אמר סבג.

בטקס המיוחד יישאו דברים הגברת שרה נתניהו, חברי כנסת, ראשי ערים וכמובן מנכ”ל ומייסד העמותה. שיאו יהיה טקס גזירת הסרט לחנוכת “מוזיאון השואה והתקומה”. במוזיאון הושקעו בשנה האחרונה מאות אלפי שקלים ובו מוצגים בין היתר “פריטים” של ניצולי שואה שעדיין חיים עמנו ומתגוררים ב”בית החם” של עמותת יד עזר לחבר. גולת הכותרת של המוזיאון היא בעובדה שהניצולים החיים מספרים את סיפורם למבקרים ממקור ראשון.

עוד אמר סבג: “לשמוע ניצול שואה שגר בבית החם מספר כיצד ניצל, מה עבר עליו ועל משפחתו וכל זה קורה כאן אצלנו במוזיאון, זו חוויה קשה, אבל חשובה ומרתקת לשימור הזיכרון והחלק הכואב הזה בהיסטוריה של העם היהודי”, אמר סבג. הוא הוסיף כי המוצגים שמוצגים במוזיאון, הם מוצגים אותנטיים.

האוצרת והמעצבת של המוזיאון תמי סינר, שבעצמה היינה בתם של ניצולי שואה מאושוויץ מספרת על הקשיים בבחירת המוצגים ועל הקושי הרגשי בעיצוב המוזיאון בכלל.

 

תמי סינר: “זה לא פשוט, אבל הרקע שלי סייע לי לעצב כל פינה בצורה כזו שתציג את הכאב והסבל הנורא שעבר העם היהודי במחנות. זה לקח זמן והצריך המון כוחות נפשיים וידע, אבל המשימה והיעד היו חשובים כדי שנתגבר על הכל”. עוד היא הוסיפה: “בחרנו בקפידה את המוצגים מבין מאות המוצגים שהגיעו אלינו. הענקנו עדיפות למוצגים של ניצולי שואה שמתגוררים בבית החם”. סבג הדגיש “אין לי ספק שהמוזיאון של העמותה יהפוך למוקד עליה לרגל למאות ואלפי תלמידים מידי חודש. המוזיאון פתוח לקהל הרחב”.

עמותת יד עזר לחבר מפעילת הבית החם בשכונת הדר בחיפה משכנת ברחוב קסל כמאה ניצולי שואה שגילם נושק למאה. היא מעניקה להם דיור ברמה גבוהה עם כל התנאים, ליווי רפואי וטיפול סוציאלי, שלוש ארוחות ביום ופעילות חברתית. במקביל העמותה דואגת לארוחות חמות לניצולי שואה רבים בצפון שאינם מתגוררים בית החם. כמו כן מסייעת העמותה לנזקקים חסרי בית, אימהות חד הוריות ועוד.

 

הגיבו כאן לכתבה