לעבור את יום הכיפורים בשלום- המלצות מד”א

לעבור את יום הכיפורים בשלום

כיצד ניתן להתכונן לצום, מה כדאי לאכול בארוחה המפסקת, מהן ההמלצות לחולים כרוניים ואיך נזהיר את הילדים מפציעות ברכיבה במדרכות ובכבישים.
בשנה שעברה טיפלו צוותי מד”א כרמל ב- 208 אזרחים שחשו ברע. 6 מתוכם התעלפו עקב הצום, 9 יולדות הועברו לבתי החולים, ו-5 נזקקו להחייאה, מתוכם החייאה אחת בה הצליחו צוותי מד”א להשיב דופק לחולה. 46 חולים מכלל האזרחים שהזעיקו את שירותי מד”א טופלו עקב מצבים מסכנים חיים כגון: חוסר הכרה, תעוקה בלב וקוצר נשימה.

צוותי מד”א יכנסו לכוננות גבוהה שתחל ביום ערב יום הכיפורים ותסתיים בצאתו. זאת, לאור הביקוש הגובר לשירותי מד”א ביום זה. תחנות מד”א במרחב יתוגברו בחובשים ובפרמדיקים רבים נוספים על מנת לטפל באזרחים שיחושו ברע בשל הצום, פציעות בכבישים, העברת יולדות ובאירועים נוספים. בנוסף, יפזר מד”א אמבולנסים ואופנועים בבתי העובדים והמתנדבים שישמשו כוננים במהלך החג. הניידות יוכנסו לתוך השכונות בערים מפני שביום כיפור הכבישים עמוסים בילדים, ובשל החשש לפגוע בהם זמן התגובה של הניידות עלול להיות איטי יחסית.

יום כיפור הוא יום בו קיימת סכנה גדולה לילדים אשר עלולים להיפגע כתוצאה מחוסר זהירות. אשתקד נפגעו 19 ילדים ובני נוער שנפלו ונחבלו לאחר שרכבו על אופנים, החליקו על גלגיליות, סקטבורד ורולר-בליידס.

המלצות מד”א לבטיחות ילדים לרכיבה בטוחה:

בכדי להימנע מפגיעות, יש להקפיד על חבישת קסדה, מגני ברכיים ומגני מרפקים בכל רכיבה על אופניים, סקטבורד, רולר-בליידס וקורקינט. יש להימנע מרכיבה בלילה. אם בכל זאת רוכבים בלילה, יש להקפיד להדליק פנסים, ללבוש בגד בהיר ולוודא שיש מחזירי אור על האופניים וכן על הבגדים. בכל מקרה של נפילה וחבלה משמעותית, יש להשאיר את הנפגע במנוחה מוחלטת ולהזעיק את מד”א בטלפון החירום 101.
מנהל מד”א מרחב כרמל, מגן שמעון ביטון, מתייחס להשלכות הצום ביום כיפור וממליץ לחולים ולקשישים להתייעץ עם רופא לפני הצום.

המלצות מד”א לצמים:

חל איסור לצום לכל הסובלים מאי ספיקת כליות, ממחלות לב, טרשת עורקים, בעיות בעורקים כליליים, חולי סרטן, מושתלי כליות, לב או כבד ועליהם להמשיך ליטול תרופות כבשגרה. כך גם הסובלים מסוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה, בלוטת התריס ומחלות כליות וכבד. מחלות רבות עלולות להחמיר עקב הפסקת נטילת תרופות. צום מלא אינו מומלץ גם לנשים הנמצאות בשליש האחרון להריון. אחת בעיות הבעיות הקשות שבעטיה מגיעים רבים לחדר מיון היא אבנים בכליות שכן הימנעות משתייה עלולה לגרור התקף כליות קשה. הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר נוזלים הם כאבי ראש, טשטוש ראייה ובשלב חמור יותר קשיים במתן השתן ופגיעה במערכות בגוף האחרות. לכל האחרים שצמים מוטב להישאר במקומות מוצלים וממוזגים. צפיפות בבית הכנסת או שרב עשויים לגרום לסחרחורת, התייבשות ועילפון.

במידה ומרגישים חולשה כללית, כאבים בחזה, הזעה מוגברת או קשיי נשימה, יש להזעיק במהירות את מד”א בטלפון החירום – 101.

ארוחה מפסקת:
בכדי להקל על הצום, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות לפחות ליטר וחצי ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה). כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים המגבירים תחושת צמא ולהימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, כמו חמוצים ופיצוחים הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא. על ילדים שאינם רגילים לצום, ואוהבים לטייל במהלך הצום, להקפיד עוד יותר על שתייה מספקת ושהות באזורים מוצלים. במהלך הארוחה המפסקת, מומלץ לשלב מכל קבוצות המזון, פחמימות מורכבות עם חלבונים וירקות, היוצרות תחושת שובע לזמן רב יותר.

במוצאי כיפור, מומלץ לשבור את הצום בארוחה קלה. מומלץ להתחיל בשתייה פושרת (לא חמה מידי) מלווה בפרוסת עוגה פשוטה או שתי פרוסות לחם עם גבינה. לאחר כשעה ניתן לאכול ארוחה קלה.

מגן שמעון ביטון, מנהל מרחב כרמל פונה לציבור ההורים ומבקש לנקוט בכל אמצעי הבטיחות ולצייד את ילדיהם בקסדה, מגני מרפקים, ברכיים וסרטים זוהרים. “בכל מקרה של נפילה וחבלה משמעותית, יש להשאיר את הנפגע במנוחה ולהזעיק את מד”א בטלפון 101. אני קורא לציבור להימנע מהפרעה לתנועת האמבולנסים הנוסעים בחירום ולאפשר להם להגיע לאירועים במהירות”.

צילום: דוברות מד”א כרמל

הגב לכתבה

אורח: כתובת האימייל שלך לא תפורסם • ניתן להירשם לאתר כאן למעלה ואז התגובה מאושרת באופן מיידי.