הצלחה לירוקים בוועדת הערר: שימור מבנה על שפת הים – יוברט המפרי

למבנה ברחוב יוברט המפרי יש משמעות גדולה בגלל שהוא מרוחק כ-40 מטר בלבד משפת הים.

יו”ר הירוקים של חיפה אביהו האן: טוב שוועדת הערר עשתה צדק והורתה על פסילת התכנית והצמדות לתכנית בינוי המקורית חפ 654 משנת 1945 שתאפשר לייזם זכויות בינוי מוקטנות תוך שמירה על חזית הים העירונית

יו”ר הירוקים של חיפה אביהו האן הצליח לבטל תכנית לתמ”א 38 במבנה מיוחד ברחוב יוברט המפרי 13 (הממוקם כ-40 מ’ משפת הים). על פי התכנית מבנה בין שתי קומות הנושק לחוף הים עתיד היה להיהרס ובמקומו אמור היה להיבנות בניין בן 5 קומות. וועדת המשנה של הוועדה המקומית אישרה את הבקשה ביוני 2016. חברי הוועדה הגישו הסתייגות והוועדה המקומית החזירה את הדיון לוועדת המשנה לדיון חוזר. בנובמבר 2016 וועדת המשנה דחתה את הבקשה. וועדת הערר קבעה כי לא ניתן לקבל במגרש תמריצים כתוצאה משינויים בתמ”א 38 אלא היקף בנייה נמוך בהרבה בהתאם לתכנית מוקדמת יותר המכונה תמ”א 3/13. לכן וועדת הערר החזירה את הבקשה לוועדה המקומית. וועדת הערר מדגישה שהוועה המקומית לא תוכל לאשר תכנית שתפגע במראה הכללי (מרחב נוף תרבות) בגלל המיקום המיוחד של הבניין ותכנית המתאר החדשה של חיפה (שמעמדה כשל תכנית מופקדת על אף שעדיין לא פורסמה למתן תוקף).

אביהו האן – יו”ר הירוקים של חיפה במועצת העיר

“נאבקנו עליו קשות בוועדת משנה ובמליאה”, אמר היום האן, “רשף חן ואריאל וטרמן היו נגועים בניגוד עיניינים ולכן לא השתתפו בדיונים אך המערכת של מנהל ההנדסה דחפה את התכנית עם המלצה ל – 5 קומות ו 26 יחידות דיור .למרות ההתנגדויות שהגשתי והתמיכה שקיבלתי מאורליה קירמאיר נציגה מייעצת מטעם משרד האוצר, מנהל ההנדסה לא שינה את המלצתו ללכת במסלול שגוי של תמ”א 38 תוך הריסת הבניין. טוב שוועדת הערר עשתה צדק והורתה על פסילת התכנית והצמדות לתכנית בינוי המקורית חפ 654 משנת 1945 שתאפשר לייזם זכויות בינוי מוקטנות תוך שמירה על חזית הים העירונית. נעשה צדק לתושבי חיפה”.

האן הוסיף עוד, שהוא מצר על כך שראש העיר יונה יהב וממלאת מקומו וראש מנהל ההנדסה חדוה אלמוג אינם מבינים את החשיבות של פיתוח נכון של חזית ים לטובת תושבי חיפה במקום לפעול לטובת הקבלנים
החלטה זו יכולה להוות תקדים למבנים נוספים באיזור חופי חיפה.
יש לציין כי הבנייה בקרבה לשפת הים הוגבלה בחקיקה, ויש משמעות גדולה לשינוי מבנה קיים, כשהוא קרוב כל כך לשפת הים. במידה ובניין על שפת הים יהיה חלק מפרויקט של תמ”א 38 וייתווספו לו קומות, חזית הים העירונית עלולה להינזק.

 

בנוסף לפעילות לשימור מבנים על שפת הים, האן פועל לשימור יח”ד בשכונות וותיקות בעיר. לפני כשנתיים הוא פעל רבות על מנת לא לאפשר פגיעה בבניין שיועד לשימור ברחוב שדרות יצחק בכרמל (מקביל לרחוב שדרות הצבי). הדיון הוחזר לוועדת השימור, שקיבלה החלטה שהבית לא ייהרס. כעת הדיון עבר לבית המשפט המחוזי.

המאבק על בית חמאווי:

האן היה גם בין הפעילים במאבק לשימור בית חמאווי. בית חמאווי הוא אחד המבנים הראשונים בשכונת בת גלים (נבנה בשנת 1923). “עיר שלא שומרת על המבנים בעלי החשיבות ההיסטורית והארכיטקטונית שלה מפסידה את היכולת לזכור ולשמר את היופי של מה שהיה בעיר לפני עשרות שנים. אנחנו עושים כל מה שאפשר על מנת להציל מבנים שבכל עיר אחרת היה מובן מאליו, שחובה לשמר אותם. בשביל רווח כספי ליזם או לקבלן, לא ממוטטים בניין בן 100 שנה. מי שמלין עלינו שמטרתנו לעכב פרויקטים בעיר, לא מבין שאנחנו הראשונים שנתמוך בכל יוזמה לבנייה וקידום העיר, כל עוד זה לא יפגע באינטרס הציבורי ובסביבה”.

הגיבו כאן לכתבה